درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-05-01  |  2018-07-23  |  بروز شده در: 1397/04/13 - 11:13:2 FA | AR | EN
فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد             «اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک             توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟            محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است             راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد             آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه             اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان            اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان             موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت             تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم            نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد             اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم             غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است            اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ             دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند            تاریخ نشر: 1397/01/06 - 04:15:0
تعداد بازدید: 321
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


جنگ یمن در حالی سومین سال خود را پشت سر می‌گذارد که ولیعهد سعودی با ادعای برتری نظامی کشورش، سودای یکسره کردن جنگ در طول چند هفته را در سرداشت.

جنگ عربستان سعودی علیه یمن در حالی در آستانه چهارمین سال قرار دارد که ریاض نتوانسته است بسیاری از اهداف مورد نظر از این جنگ را تحقق بخشد، حال آنکه "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی با ادعای برتری نظامی کشورش در منطقه، سودای یکسره کردن جنگ در طول چند هفته را در سر داشت.

فخر فروشی بن سلمان در حمله به فقیرترین کشور عربی

بن سلمان که سکان وزارت دفاع کشورش را نیز در دست دارد، در آغاز حمله نظامی به یمن، به دنبال شکست سریع این کشور و تسلط کامل بر آن بود زیرا یمن فقیرترین کشور عربی بوده و فاقد ارتش رسمی است و حتی تسلیحات متعلق به دولت سابق آن نیز قدیمی هستند.

یارکشی عربستان علیه یمن

بهار سه سال پیش، پنج کشورعضو شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت و بحرین جنگ علیه یمن را آغاز کردند و به جلب نظر موافق برخی کشورها همچون مراکش، مصر، اردن و سودان متوسل شدند و حتی از پاکستان و سومالی برای مشارکت در این تهاجم دعوت کردند اما پارلمان پاکستان با ملحق شدن به عربستان در جنگ علیه یمن و اعزام نیروهای پاکستانی به یمن مخالفت کرد.

صف بندی عربستان علیه یمن با پول و رشوه

عربستان به منظور دعوت سایر کشورها و حتی غرب به مشارکت در جنگ علیه یمن، به رشوه دادن به بسیاری از کشورها متوسل شد تا از این طریق ضمن همراه کردن آنان با خود در جنگ علیه یمن، این حمله را مشروع جلوه دهد و بر این اساس شاهد بودیم که محمد بن سلمان اخیرا راهی لندن و واشنگتن شد تا بتواند حمایت این دو را از جنگ در یمن جلب کرده و بر ناکامی هایش در یمن سرپوش بگذارد و ضمن اتهام زنی به برخی طرف های منطقه ای، آنان را مقصر جلوه دهد

دلیل گرفتار ماندن عربستان در یمن چیست؟

با در نظر گرفتن این نکته که ولیعهد سعودی به تسلیحات نظامی پیشرفته کشورش مباهات دارد و اخیرا در اظهاراتی علیه ایران، عربستان را یکی از قدرت های نظامی منطقه معرفی کرد، باید پرسید چرا با وجود سه سال حملات زمینی، هوایی و دریایی و نیز محاصره کامل یمن از سوی ائتلاف چند کشور به رهبری عربستان، ریاض از تحقق دستاوردهای مورد نظر خود بازمانده است؟

سوال دیگر اینکه چرا عربستان در مقابله با گروهی افراد مسلح که آموزش های کامل نیز ندیده اند، نتوانست دستاوردی را به ثمر برساند ؟

توجیه ناپذیر بودن حمله به یمن از سوی بسیاری از نظامیان سعودی

در پاسخ به این سوالات باید گفت، بر خلاف ادعای محمد بن سلمان تسلیحات پیشرفته تنها عامل تعیین کننده در هر جنگ نبوده و نمی تواند پیروزی را به ارمغان آورد، بلکه نیروهای آموزش دیده ای که آماده جانفشانی باشند، یکی دیگر از عناصر مهم پیروزی در هر جنگی هستند، حال آنکه از نظر تعداد قابل توجهی از نیروهای ارتش سعودی جنگ علیه یمن توجیه منطقی ندارد، بنابراین نیروهایی با این روحیه چگونه می توانند از جان خود در جنگ یمن بگذرند؟

نظامیان سعودی چقدر از جان گذشته هستند؟

این وضعیت در حالی نمود علنی یافت که با ورود نیروهای دفاع مردمی یمن به نقطه مرزی عربستان و حتی در داخل خاک این کشور، بسیاری از نیروهای نظامی عربستان تسلیحات خود را رها کرده و پا به فرار گذاشتند.

آیا عربستان با چنین نیروهایی به جنگ یمن رفته و انتظار یکسره کردن فوری و چند هفته ای جنگ را در سر داشت؟

در مقابل شاهدیم که یمنی ها با حداقل امکانات در تمام سه سال گذشته در برابر تجاوزات گسترده سعودی که جان باختن تعداد زیادی از مردم را به دنبال داشته و موجب تخریب تاسیسات زیربنایی  این کشور شده ، مقاومت کردند زیرا ایمان و باور قلبی آنان این است که باید در برابر متجاوز ایستاد و تسلیم نشد.

در این شرایط روند ناکامی عربستان در جنگ گسترده علیه یمن زمانی وخیم تر شد که  انصار الله چند ماه پیش با چند فروند موشک بالستیک، ریاض را هدف قرار دادند و به دنبال آن پادشاه سعودی که به نظر می رسد از پیروزی در یمن ناامید شده است به طور ناگهانی بسیاری از فرماندهان نظامی ارشد را در مدیریت جنگ نقش کلیدی داشتند، برکنار کند.

بحران روابط با قطر و متزلزل شدن ائتلاف علیه یمن

عربستان سعودی در سال 2015 رهبری ائتلاف علیه یمن را به دست گرفت و عملیات نظامی موسوم به "توفان قاطعیت" را علیه این کشور  کلید زد.

ائتلاف نظامی علیه یمن به رهبری عربستان از همان ابتدا متزلزل به نظر می رسید و فقط چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس هزینه آن را تامین می کردند اما با گذشت زمان و طولانی شدن جنگ که برای ائتلاف مزبور غیرقابل پیش بینی بود، زمزمه اختلاف بین اعضای آن شنیده می شد و پس از آن از حدود یک سال پیش تنش روابط محور سعودی شامل عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر موجب تشدید اختلافات و در نتیجه شکاف بین اعضای ائتلاف شد و به دنبال آن قطر از این ائتلاف خارج شد.

ریشه دواندن اختلافات و بروز شکاف در ائتلاف نظامی علیه یمن

همچنین مخالفت مصر با مشارکت نظامی در جنگ علیه یمن موجب بروز تنش روابط بین قاهره و ریاض شده و از طرف دیگر پارلمان پاکستان با اکثریت آراء به درخواست عربستان برای مشارکت نیروهای پاکستانی در این جنگ دست رد زد.

این اختلافات حتی بین دو بازیگر اصلی ائتلاف یعنی عربستان و امارات نیز ریشه دواند، به این معنی که چگونگی فرماندهی جنگ و مدیریت آن و نیز تقسیم غنایم، موجب اختلاف شدید بین دو طرف شد و تصویر روشنی از شکاف در ائتلاف نظامی علیه یمن را به تصویر کشید.

عربستان و امارات پس از آنکه در طول سه سال گذشته میلیاردها دلار را به جنگ علیه یمن اختصاص دادند، اکنون بر سر حمایت از گروههای متحد خود در شمال و جنوب یمن سخت دستخوش اختلاف شده اند.

به عبارت بهتر عربستان سعودی به دنبال کنترل بر مناطق شمالی یمن به ویژه صنعا بوده و امارات نیز سودای تسلط بر استان های جنوبی و سواحل این کشور را در سر دارد، اما تغییر رویکرد عربستان و تمایل به بخش های جنوبی یمن به عامل اختلاف بین دو طرف تبدیل شد.

در این شرایط پیش بینی می شود شکاف بین عربستان و امارات در میدان نبرد یمن در آینده شدت بیشتری پیدا کند.

سایه گرسنگی، قحطی، آوارگی و وبا بر سر یمنی ها

جنگ علیه یمن برای عربستان بار سنگینی مالی داشته و به دلیل کشتار مردم بی گناه ، وجهه آن را در سطح بین المللی در معرض خطر قرار داده است و در مقابل همین اقدامات ماجراجویانه سعودی به منظور عرض اندام مصائب زیادی را برای یمنی ها رقم زده است تا جایی که سازمان ملل متحد به تازگی در آمار رسمی، تعداد یمنی هایی را که در حملات  ائتلاف سعودی جان خود را از دست داده اند، حدود 14 هزار نفر اعلام کرد که بیشتر آنان شامل غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان بودند.

همچنین گفته می شود بیش از هفت میلیون یمنی با خطر قحطی شدید دست به گریبان هستند؛ این مصائب در کشوری است که به خودی خود پیش از حمله نظامی عربستان نیز با مشکلات اقتصادی و فقر دست و پنجه نرم می کرد.

این وضعیت حاصل سه سال حمله نظامی عربستان به یمن است که با عرض اندام و بزرگنمایی ریاض تحت عنوان "توفان قاطعیت" کلید خورد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/9820


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش


ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت


وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود


تحلیلی بر مقام و منزلت عید سعید فطر


پارادوکس استراتژیک توافق امریکا با کره


«قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟


روز قدس؛ بیت‌المقدس در وضعیتی خطرناک‌تر از ۷۰ سال قبل


ایالات متحده آمریکا و تمامی رؤیاهای برباد رفته در سوریه


امام ​خمینی؛ سرو ایستاده در بلندای تاریخ


بازتاب نهضت امام در حرکت اسلامی افغانستان


داعش؛ رویای وارونه رژیم صهیونیستی+ویدیو


از ابن‌ملجم عابد تا ابن‌ملجم شقی/ افراط و تفریط؛ عامل انحراف


امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در جهان امروز


اروپا، جبهه جدید جنگ تجاری ترامپ


جنگ ارزی، دست‌های پنهان غربی- عربی برای سقوط اردوغان


جنگ برای حدیده، سه سناریو متجاوزان


خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد


نفی نوروز و انکار بهار؛ مأموریت غیر ممکن افراط‌گرایان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

احتمال بازگشت حامد کرزی به عرصه قدرت

فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد

«اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک

توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟

محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است

راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد

آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه

اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان

موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت

تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم

نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد

اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم

غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است

اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ

دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند

ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش

ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت

وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود

درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید

حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟

برگ چای و مهار سرطان ریه

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!

گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان