درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-12-27  |  2018-03-18  |  بروز شده در: 1396/12/27 - 12:25:3 FA | AR | EN
جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا            یک دختر 10 ساله در افغانستان مورد تجاوز جنسی قرار گرفت            عبدالله: افغانستان دیگر به یک بندر متکی نیست             توافق تازه ارگ و والی بلخ؛ ’دو وزارتخانه به اعضای جمعیت واگذار می‌شود’             چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان            انفجار امروز غرب کابل ناشی از پرتاب بمب دستی یک انتحارکننده بوده است            یک مهاجر افغانستانی در شهر کاله فرانسه به ضرب چاقو کشته شد             بازرسی خانه به خانه نیروهای امریکایی در کابل             آمریکا به دنبال راه فرار از سوریه؛ ترامپ ۴ میلیارد دالر از عربستان می‌خواهد            "سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند            امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد             روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن            شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا            وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند             کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان            تاریخ نشر: 1396/12/08 - 04:38:2
تعداد بازدید: 87
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

استفاده از "پان" سبب سرطان دهن می شود
استفاده از

کارشناسان و متخصصين امور صحى مى گويند که استفاده از مادۀ مخدر"پان"، سبب بيمارى هاى مختلف از جمله سرطان هاى دهن، خلل حافظه، انتقال امراض عفونى، سياه شدن دندان ها و بوى بد دهن مى شود.

به گفته اين متخصصين، "پان" ترکيبی از آهک، تنباکو، برگ بعضی از نباتات به نام بطل، سوخاری نوع از شکر خوشبو و مواد خوشبوکننده‌ای مثل نعنا می باشد. پان دراين اواخر بخصوص در ميان جوانان کشور بيشتراستفاده مى شود.

داکتر مجتبی صوفی متخصص امراض داخله، در گفتگو با پژواک گفت که استفاده از "پان"عامل ٩٠ درصد سرطان های دهن می‌باشد و علاوه بر اين؛ پان سبب زخم ها در جوف دهن، پشت لب، زير لب، ايجاد تومورهای سرطانی در اين ساحه، تخريب جوف ‌ها، سرطان های حنجره، معده، ايجاد زخم های معده، خلل حافظه، انتقال امراض عفونی، آلودگی محيط زيست، سياه شدن دندان ها و بوی بد دهن می‌شود.

داکتر صوفی افزود که مشکلات روانی، از جمله مهمترين عامل روی آوردن جوانان به اين ماده است ومواردى چون " بيکاری، فقراقتصادی و عاشقی" از جمله مهم‌‍ترین عامل مشکلات روانی می‌باشد.

انواع پان و استفادۀ جوانان از آن

نصرت رامز يک تن از دکانداران شهر کابل که برعلاوه سبزيجات، پان و سگرت نيز می‌فروشد، در مورد اين ماده گفت: "چندين نوع پان وجود دارد که به نام های پان ٥٥، پان ٥٥٥، پان ٢٤، پان ٦٦ و پان کول می‌باشد، از نظر کيفيت و مزه با هم فرق دارند؛ اما از نظر قيمت يکی اند. اين پان در اصل نصوار هندی و پاکستانی است."

اين دکاندار افزود کسانی که اين ماده مخدر را استفاده می کنند، از ضررهای آن به خوبی آگاه اند و در اصل اين ماده، يک مادۀ نشه آور است که به صحت افراد بسيارضرر دارد.

سير محمودی يکى از جوانى که از "پان" استفاده مى کند، در مورد چگونگی اعتيادش به اين ماده گفت: "برای اولين بار از پان به گونه شوقی استفاده کردم؛ چون تمام دوستانم از آن استفاده می‌کردند؛ اما بعدا به پان عادت کردم و اين ماده برايم به اعتيادی تبديل شد که ديگر نمی‌توانم ترکش کنم."

وی در باره اينکه آيا از ضرر های صحی پان را مى داند يا خير؟ گفت که می داند به صحت ضرر دارد؛ اما فکر نمی کند که سرطان زا باشد؛ چون در خود افغانستان اين ماده ساخته می‌شود، و فقط يک نوع آن که "کول" ناميده می‌شود سرطان زا است؛ چون در ترکيب خود شيشه(نوع مواد مخدر) دارد و در اصل از هند آورده می‌شود و داخلی نيست.

اما احمد بارکزی ٢٠ ساله، يک تن از افراد ديگر که به استفاده "پان" عادت کرده است گفت که بيشتر از هر ضرر ديگر اين ماده، از بوی بد آن متاثر می‌شود و اکثر مردم که از اين ماده استفاده می‌کنند؛ از ضرر های اين ماده و امثال آن آگاه اند؛ حتا در پشت پاکت های آن هشدار مضريت اين ماده به صحت نوشته شده است؛ اما يک فردمعتاد، اين ضررها را نمی‌داند و برايش اهميت ندارد.

بارکزی از خاطره استفادۀ اولين بار اين ماده گفت: "بار اول که پان استفاده شود آدم را گنس مى کند، از گنگس بودن لذت مى برد؛ که آهسته آهسته همراهش عادت می کند؛ اما ديگر هرگز آن لذت روز اول را نمی‌توان يافت و به دنبال يافتن همين لذت فرد معتاد پان می‌شود."

همچنان کارشناسان و متخصصان صحى بر اين باوراند که اين مخدر بی‌صدا و کم‌تر شناخته شده، علاوه بر ايجاد وابستگی و اعتياد روحی و روانی، به سلول های مغزی، دستگاه تنفسی و قلب آسيب های جدی فراوانی می‌رساند و موجب، افت تحصيلی، گيجی و از دست دادن تعادل روحی- رفتاری و حرکتی می‌شود.

همچنان به گفته آنان، بروز حرکات غير طبيعی در چشم ها، افزايش ضربان قلب، لرزش، اختلال در خواب، سرطان روده بزرگ، نارسايی کليوی، اختلالات رفتاری همراه با پرخاشگری، افزايش فشار خون، تخريب زيبايی، از مهمترين عوارض جسمی و روانی مصرف اين مادۀ خطرناک به شمار می‌رود.

گذشته از همۀ اين موارد، فعالان محيط زيستی نيز از پيامدهای بد اين ماده؛ که آلودگی محيط زيستی به بار می‌آورد نگران اند.

خادم آزاد يک تن از فعالان محيط زيستی، در مورد آلودگی که اين ماده به بار مى آورد گفت: "پان در اصل خودش يک زباله است و هر زباله، محيط را آلوده می‌کند و زيبايی شهر را برهم می‌ز‌ند، از طرفی هم پوش اين ماده از مواد کيميايی بين پلاستيک و ليلون ساخته شده است که هنگام انداختن آن در محيط، اين ماده به سختی تجزيه می‌شود و می‌تواند به گياهان و نباتات ضررهايی را برساند."

جوانان زيادى که از اين مادۀ نشه آور استفاده می‌کنند، نه تنها از نظر صحی بل از نظر اقتصادی نيز خود را متضرر مى سازند. پس راه حل آن خيلی حياتی می‌باشد.

داکتر مجتبی صوفی در اين مورد گفت: "رهايی از اين مادۀ نشه آور، بايد در سه بخش صورت گيرد، دولت بايد ماليات سنگين را بر اين ماده اضافه کند؛ تا جوانان نتوانند آن را خريداری کنند؛ چون ارزان بودن آن، يکی از اصلی ترين دليل استفادۀ عام آن است، آگاهی دهی به مردم از طريق دولت صورت بگيرد و متخلفين جريمه شوند."

همچنان وی افزود که خانواده ها نقش حياتی دارند؛ فاميل ها بايد ريشۀ مشکلات فرزندان خود را بيابند و با آن ها مدارا کرده و برای ترک اين ماده کمک کنند؛ مراجعه به داکتران نيز مى تواند براى ترک اين ماده نشه آور، موثرباشد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/9443


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

۷ عارضه و بیماری که در مصرف چای نهفته است


به این قسمت های بدن هرگز دست نزنید


راز زیبایی موهای زنان هندی چیست؟


تنها ۸۰ دستگاه دیالیز در سراسر کشور فعال هستند


وزارت صحت:‌ در ۴۰ درصد مراکز صحی داکتر زن وجود ندارد


نوشابه با اعضای بدن شما چه میکند؟


چه وقت سن متوسط آغاز میشود؟


افزایش بیماری هپاتیت در افغانستان


رییس اجرایی: داروهای ایرانی درافغانستان خوش‌نام است


پادشاه ویتامین‌ها برای سلامت پوست


خارج کردن 13 کیلو مو از معده یک دختر +عکس


فواید و مضرات تخم مرغ


بهترین رژیم برای آب کردن چربی‌های دور شکم


سکته قلبی چطور رخ می‌دهد؟


اعطای جایزه معتبر بین المللی برای یک جراح افغان


7 اشتباه بهداشتی که هر روز انجام می‌دهید


به این دلایل خطرناک نباید ادرار خود را نگه دارید!


این 8 خوراکی "قاتلین" خواب آرام هستند!


انجام چند اشتباه ساده در روز منجر به مرگ می‌شود!


بیش از 2 میلیون افغانستانی از مشکلات روانی رنج می‌برند


بیماری سل سالانه جان 12 هزار نفر را در افغانستان می‌گیرد


بیماری سرخکان جان پانزده کودک را در نورستان گرفت


واکسین ایدز، 5 بیمار را درمان کرد


ویتامین D مقاومت بدن را در مقابل عفونت‌های تنفسی بالا میبرد


اعطای جوایزی برای کشف دو ویروس جدید تومور

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ظاهر قدیر: داعش در شرق کشور در حال رشد است

جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا

یک دختر 10 ساله در افغانستان مورد تجاوز جنسی قرار گرفت

عبدالله: افغانستان دیگر به یک بندر متکی نیست

توافق تازه ارگ و والی بلخ؛ ’دو وزارتخانه به اعضای جمعیت واگذار می‌شود’

چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان

انفجار امروز غرب کابل ناشی از پرتاب بمب دستی یک انتحارکننده بوده است

یک مهاجر افغانستانی در شهر کاله فرانسه به ضرب چاقو کشته شد

بازرسی خانه به خانه نیروهای امریکایی در کابل

آمریکا به دنبال راه فرار از سوریه؛ ترامپ ۴ میلیارد دالر از عربستان می‌خواهد

"سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند

امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد

روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن

شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا

وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند

کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان

مشاور امنیت ملی پاکستان امروز با رییس جمهور غنی دیدار میکند

تلاش بانک ‌مرکزی برای جلوگیری‌ از گردش پول‌ سیاه

شهروندان بامیان خواهان برکناری والی این ولایت شدند

سانجی دات در نقش احمدشاه درانی در فیلم ’پانی‌پت’

دو کشته و دست کم سه زخمی در حمله انتحاری در کابل

افغانستان از غم گین ترین و فنلند خوشحال‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸

محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند

فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!

۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان