درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-05-31  |  2018-08-22  |  بروز شده در: 1397/05/29 - 12:45:1 FA | AR | EN
امام خامنه‌اي خطاب به حجاج: کشتار مسلمانان خواست آمريکاست            طالبان ده ها مسافر را از شاهراه تخار- کندز ربودند            واکنش امريکا به آتش بس مشروط دولت افغانستان با طالبان            اقدام تحسين برانگيز پدر يکي از شهداي حادثه تروريستي کورس موعود کابل             گزارش تازه از جنايات عليه مسلمانان ميانمار؛ 24 هزار کشته و 17 هزار مورد تجاوز            ترامپ:‌ پرداخت مضحک سالانه ۲۳۰ میلیون دلار در سوریه را متوقف کردیم/ سعودی‌ها هزینه‌ها را پرداخت کنند             استفاده ابزاری از سالروز استقلال؛ سرپوشی بر ناکامی‌های دولت افغانستان            رسانه غربی: حمله کابل نشان دهنده افزایش تهدیدها علیه جوانان شیعه در افغانستان است            نشریه آمریکایی: تصور اشرف غنی از دولت مدرن یک دولت پشتون است            احمدضیاء مسعود: حکومت عمداً از مردم غزنی دفاع نکرد/ احتمال حمله طالبان به کابل وجود دارد            هشدار جدی از شیوع بیماری کانگو در افغانستان/ هنگام قربانی حیوانات مسایل صحی را مراعات کنید             هشدار جدی ائتلاف بزرگ ملی: مردم آماده باشند؛ طالبان و داعشی ها در کابل پنهان شده اند            کانادا خواهان حضور فعال تمام اقوام و جریان ها در حکومت افغانستان است             نور: زمان اصلاح نظام گذشته، باید تغییر کند            مراسم تحلیف عمران‌خان به عنوان ۲۲ نخست وزیر پاکستان برگزارشد            تاریخ نشر: 1396/07/25 - 12:26:1
تعداد بازدید: 769
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره
 اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره

اگرچه طالبان در بروز و تداوم ناامنی و جنگ داخلی در افغانستان یک سوی اصلی قضیه می باشد اما به طور کلی اختیار جنگ و صلح دست آنان نیست، بلکه عامل اصلی جنگ در افغانستان که طالبان نیز آن را در مذاکرات گذشته اعلام کرده، آمریکاست که به عنوان یک قدرت بزرگ راهبرد اصلی سیاست خارجی خود در قبال افغانستان را بر مبنای جنگ با طالبان قرار داده است.

 

 مسقط پایتخت عمان روز گذشته (۲۴ میزان/مهر) میزبان ششمین دور از مذاکرات صلح افغانستان بود و در این مذاکرات نمایندگان افغانستان با نمایندگانی از سه کشور خارجی دیگر در ارتباط با پیشبرد فرایند صلح در افغانستان به گفتگو پرداختند.

این کنفرانس تحت عنوان "گروه هماهنگی چهارجانبه" با شرکت کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور زمینه‌سازی برای برقراری صلح در افغانستان برگزار شد که با ابتکار عمل اسلام اباد صورت می گرفت.

 

گروه هماهنگی چهار جانبه تلاش دارد تا نقشه راهی را برای آوردن طالبان به میز مذاکره تدوین کند، اما تا کنون در این راه ناکام بوده است. پنجمین اجلاس این گروه در ۲۹ ثور/ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، برگزار شد، و ادامه این گفت‌وگوها به دلیل تنش در روابط کابل و اسلام‌آباد و کشته شدن ملا اختر منصور رهبر طالبان توسط پهپادهای آمریکایی لغو گردید.

هیئت نمایندگی افغانستان در برگیرنده حشمت خلیل کرزی نماینده وزارت خارجه، نمایندگان شورای عالی صلح، شورای امنیت ملی و ریاست امنیت ملی افغانستان بود. از طرف پاکستان نیز تهمینه جنجوا قائم مقام وزارت خارجه در این گفت و گوها شرکت کرد. ایالات متحد امریکا و چین نماینده ویژه خود در امور منطقه را به این نشست فرستادند. شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز پیشاز برگزاری اجلاس مدعی شد که پاکستان در راستای آغاز مذاکرات صلح «به رهبری افغانستان» و همچنین مبارزه «جدی و صادقانه» با تروریسم «تعهدات تازه‌ای» دارد. وی افزوده بود که نه تنها افغانستان، بلکه بسیاری از کشورها بر مبارزه جدی و صادقانه پاکستان در نابودی پناه‌گاه‌های امن «تروریست‌ها» در آن کشور تاکید دارند. گفته شده که تصمیم برگزاری اجلاس مسقط در جریان سفر اخیر ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل اتخاذ شده بود.

 

در استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، پاکستان به پناه دادن به گروه‌های شورشی در خاکش متهم شده، اما اسلام آباد این اتهام را همواره رد کرده است. در سومین اجلاس گروه هماهنگی چهارجانبه در اسلام‌آباد که در ۱۷ دلو/بهمن ۱۳۹۴ در اسلام‌آباد برگزار شد، «نقشه راهی» برای آغاز گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه‌های شورشی به تصویب رسید. اما در دو اجلاس چهارم و پنجم این گفت‌وگوها این نقشه راه تحقق نیافت و سرانجام، روابط کابل و اسلام‌آباد به تیرگی گرایید و برگزاری ششمین اجلاس این گروه حدود ۱۸ ماه به تاخیر افتاد.

 

طالبان: در مذاکرات شرکت نکرد

با این حال گفتگوهای صلح افغانستان با هدف وارد کردن طالبان به گفتگو با دولت مرکزی در حالی در پایتخت عمان برگزار شد که طالبان در آن شرکت نکرد. طالبان شرکت در چنین نشست هایی را منوط به خروج نظامیان خارجی به فرماندهی آمریکا از افغانستان اعلام کرده اند.

در اخباری متفاوت اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، یک روز پیش از برگزاری این نشست اعلام کرد که از هیچ کدام از نمایندگان طالبان برای شرکت در نشست مذکور دعوت به عمل نیامده است. همچنین خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دو فرمانده مشهور و برجسته گروه طالبان این ادعا را تکرار کرده است. البته در این گزارش گفته شده که این دو فرمانده طالبان گفته اند: شورای رهبری طالبان چندی پیش در نشستی مشورتی تصمیم گرفتند تا اگر از این گروه دعوت رسمی هم شد در نشست مسقط حضور پیدا نکنند. این در حالی است که «محمد امین وقاد»، عضو شورای عالی صلح افغانستان گفته بود که نمایندگان طالبان در  نشست گفتگوهای صلح افغانستان در عمان شرکت خواهند کرد. همچنن «خواجه آصف»، وزیر خارجه پاکستان نیز چندی پیش اعلام کرد که نمایندگان طالبان در گفتگوهای صلح در عمان حضور خواهند داشت.

 

پایان بی نتیجه نشست

علی‌رغم آن که سفارت آمریکا در کابل ابراز امیدواری کرده بود که نشست عمان مقدمه‌ای برای از سرگیری دوباره گفتگوهای صلح در افغانستان شود، اما این نشست بدون نتیجه پایان یافت که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما علت اصلی را باید در رویکرد آمریکا به مسئله افغانستان دانست.

 

واقعیت آن است که اگرچه طالبان در بروز و تداوم ناامنی و جنگ داخلی در افغانستان یک سوی اصلی قضیه می باشد اما به طور کلی اختیار جنگ و صلح دست آنان نیست، بلکه عامل اصلی جنگ در افغانستان که طالبان نیز آن را در مذاکرات گذشته اعلام کرده، آمریکاست که به عنوان یک قدرت بزرگ راهبرد اصلی سیاست خارجی خود در قبال افغانستان را بر مبنای جنگ با طالبان قرار داده است. با این تفاسیر اکنون این پرسش مطرح است که آیا آمریکا از مذاکرات مسقط به دنبال یافتن راهی برای صلح با طالبان بوده و یا تسلیم کردن این گروه؟ در پاسخ به این پرسش، مشاهده راهبرد جدید دولت آمریکا نسبت به افغانستان که بر افزایش حضور نظامیان این کشور و همراه کردن پاکستان برای افزایش فشار بر طالبان تأکید دارد، گزینه دوم یعنی شکست این گروه (در نتیجه تأکید بر جنگ و نه صلح) را نمایان می کند که همسو با راهبرد اصلی آمریکا در منطقه یعنی «تداوم حضور از طریق بحران‌سازی» می‌باشد.

 

از سوی دیگر عدم شرکت طالبان در نشست عمان بر ابهامات برای دستیابی به نتایج ثمربخش برای ایجاد و گسترش صلح در افغانستان افزود. در واقع در حالی که یکی از اصلی‌ترین طرف‌های مذاکرات صلح در این مذاکرات غایب بود چگونه می‌توان انتظار به نتیجه رسیدن این مذاکرات را داشت؟ در این صورت حداکثر می‌توان گفت که اجلاس مسقط در مورد صلح افغانستان نیز مانند مذاکرات مشابه پیشین، تنها مذاکره‌ای برای انجام مذاکرات بعدی بدون دستیابی به نتیجه مشخص بود. روندی بی پایان که سال‌هاست افغانستان را به خود مشغول ساخته است.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/9154


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

استفاده ابزاری از سالروز استقلال؛ سرپوشی بر ناکامی‌های دولت افغانستان


نشریه آمریکایی: تصور اشرف غنی از دولت مدرن یک دولت پشتون است


افغانستان جدیدترین عرصه رقابت کشورهای عربی برای جلب توجه آمریکا


​مشوره یا بازی با بزرگان سیاسی؟


اتحاد جنایتکاران در یمن


چرا مقامات تاجیک واقعیت حملات داعش را انکار می‌کنند؟


آیا ایران با آمریکا مذاکره می کند؟


شبی با مار آستین؛ عطا در دور باطل


اهداف و چالش‌های تشکیل ناتو عربی


موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش


ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت


وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود


تحلیلی بر مقام و منزلت عید سعید فطر


پارادوکس استراتژیک توافق امریکا با کره


«قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟


روز قدس؛ بیت‌المقدس در وضعیتی خطرناک‌تر از ۷۰ سال قبل


ایالات متحده آمریکا و تمامی رؤیاهای برباد رفته در سوریه


امام ​خمینی؛ سرو ایستاده در بلندای تاریخ


بازتاب نهضت امام در حرکت اسلامی افغانستان


داعش؛ رویای وارونه رژیم صهیونیستی+ویدیو


از ابن‌ملجم عابد تا ابن‌ملجم شقی/ افراط و تفریط؛ عامل انحراف


امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در جهان امروز


اروپا، جبهه جدید جنگ تجاری ترامپ


جنگ ارزی، دست‌های پنهان غربی- عربی برای سقوط اردوغان


جنگ برای حدیده، سه سناریو متجاوزان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دوستم: به زودي مصيبت‌ها در افغانستان ختم مي‌شود

امام خامنه‌اي خطاب به حجاج: کشتار مسلمانان خواست آمريکاست

طالبان ده ها مسافر را از شاهراه تخار- کندز ربودند

واکنش امريکا به آتش بس مشروط دولت افغانستان با طالبان

اقدام تحسين برانگيز پدر يکي از شهداي حادثه تروريستي کورس موعود کابل

گزارش تازه از جنايات عليه مسلمانان ميانمار؛ 24 هزار کشته و 17 هزار مورد تجاوز

ترامپ:‌ پرداخت مضحک سالانه ۲۳۰ میلیون دلار در سوریه را متوقف کردیم/ سعودی‌ها هزینه‌ها را پرداخت کنند

استفاده ابزاری از سالروز استقلال؛ سرپوشی بر ناکامی‌های دولت افغانستان

رسانه غربی: حمله کابل نشان دهنده افزایش تهدیدها علیه جوانان شیعه در افغانستان است

نشریه آمریکایی: تصور اشرف غنی از دولت مدرن یک دولت پشتون است

احمدضیاء مسعود: حکومت عمداً از مردم غزنی دفاع نکرد/ احتمال حمله طالبان به کابل وجود دارد

هشدار جدی از شیوع بیماری کانگو در افغانستان/ هنگام قربانی حیوانات مسایل صحی را مراعات کنید

هشدار جدی ائتلاف بزرگ ملی: مردم آماده باشند؛ طالبان و داعشی ها در کابل پنهان شده اند

کانادا خواهان حضور فعال تمام اقوام و جریان ها در حکومت افغانستان است

نور: زمان اصلاح نظام گذشته، باید تغییر کند

مراسم تحلیف عمران‌خان به عنوان ۲۲ نخست وزیر پاکستان برگزارشد

یک مرد درکابل بر روی یک زن تیزاب پاشید

بنیاد «احمد شاه مسعود»: دولت از گروه‌های تروریستی علیه مردم افغانستان استفاده می‌کند

افزایش تلاش‌ها برای موافقت ترامپ با خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان

کنایه رسانه غربی به حضور رئیس جمهور افغانستان در ولایت «غزنی»

سی ان ان: طالبان در حال پیروزی و استراتژی ترامپ در حال شکست است

افغانستان جدیدترین عرصه رقابت کشورهای عربی برای جلب توجه آمریکا

جا به جایی ۶۰ هزار عسکر پاکستانی در امتداد خط دیورند

افغانستان پس از ۲۶ سال دوباره کنترول حریم هوایی اش به دست گرفت

​مشوره یا بازی با بزرگان سیاسی؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان