درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-28  |  2017-08-19  |  بروز شده در: 1396/05/28 - 04:53:3 FA | AR | EN
مراسمـ گرامیداشت شهدای «میرزا اولنگ» در مرقد امامـ خمینی(ره) + تصاویر            تمامـ اعضای کمیتۀ هنر کاخ سفید استعفا دادند             گرامی‌داشت از ۹۸ مین سالروز استرداد استقلـال کشور            اعترافات پدر مهاجمـ بارسلونا در مورد پسرش             ترامپ استراتژیست ارشد خود را برکنار کرد            دونالد ترامپ استعفا خواهد داد!             صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید             شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا             معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید             غول‌های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست‌فالیا»             حمایت ترامپ از اعمال خشونت علیه مسلمانان به بهانه حملـات بارسلون            حزب‌الله لبنان حمله تروریستی داعش در اسپانیا را محکومـ کرد            استفاده ابزاری وزیر جنگ رژیمـ صهیونیستی از حملـات اسپانیا برای حمله به اسلـامـ             جزئیات حمله تروریستی در بارسلونا/ داعش مسؤولیت حمله بارسلونا را برعهده گرفت/ 80 کشته و زخمی تا کنون+فیلمـ             تلـاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سرّی درباره کشتار کودکان یمنی            تاریخ نشر: 1396/05/17 - 10:08:3
تعداد بازدید: 75
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ناگفته‌های شهادت دیپلمات‌های ایران در افغانستان
روزی که مزارشریف سقوط کرد/خواسته شهید صارمی تجهیز کتابخانه‌های افغانستان بود
کاردار سابق سفارت ایران در مزار شریف به بیان خاطرات خود در زمان شهادت دیپلمات‌های ایران در مزار شریف پرداخت و به تشریح وقایع 17 سال گذشته افغانستان پرداخت. 

به گزارش خبرگزاری انصار، (محمدرضا فرقانی) از جمله دیپلمات‌های ایرانی است که در زمان حمله طالبان به کنسولگری ایران در ستاد افغانستان نمایندگی وزارت امور خارجه در مشهد فعال بوده است.

فرقانی در آن زمان کار کمک‌رسانی به اتحاد شمال را انجامـ می‌داده و پیگیر تحولـات میدانی افغانستان در مشهد بوده است. وی حدود ۲ هفته قبل از حادثه برای یک ماموریت ویژه به مزار شریف میرود و از آنجا به بامیان و ارتباطش با افغانستان را از همان‌جا به صورت دائمی ادامه می‌دهد.

خبرگزاری فارس در سال گذشته به منظور آگاهی از ناگفته‌های این حادثه که در تاریخ دو کشور ایران و افغانستان ثبت شد، به سراغ این دیپلمات رفت.

*** متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است*** 

محمدرضا فرقانی) کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان با بیان اینکه زمان شهادت دیپلمات‌های ایران در افغانستان در مزارشریف حضور داشته گفت: من در آن زمان معاون وزارت‌امورخارجه بودمـ، اوضاع و شرایط جنگی بین گروه‌های طالبان و نیروهای مقاومت افغانستان به رهبری (برهان‌الدین ربانی) و به فرماندهی (احمد شاه مسعود) حاکمـ بود.

پیگیری اوضاع کابل بعد از سقوط

وی با بیان اینکه جنگ طالبان از سال 73 شمسی با ظهور طالبان در ولـایت قندهار آغاز شد و تا سال 77 همچنان ادامه داشت، گفت: بعد از سقوط کابل اوضاع و احوال افغانستان را از مشهد پیگیری می‌کردیمـ.

فرقانی با مرور خاطرات تلخ گذشته و حادثه هولناک شهادت دیپلمات‌های ایرانی، گفت: در آن حادثه هولناک 8 دیپلمات ایرانی به شهادت رسیدند و یکی از آنها به طور معجزه آسایی زنده ماند.

کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان با بیان اینکه طالبان سال 77 با طالبان امروز دچار تغییر و تحولـاتی شده بیان کرد: طالبان در آن زمان به فکر به دست گرفتن قدرت سیاسی و نظامی و بیتجربه بود و در حال رقابت با سایر گروهای افغانستان و نیرو‌های آمریکایی بود.

دولت افغانستان در حال مذاکرات صلح

وی با اشاره به اینکه طالبان با گذشت 17 سال که تشکیل حکومت داده و مورد حمایت نیروهای آمریکایی و ناتو است. افزود: در حال حاضر طالبان همانند وزنه سیاسی و به ویژه از نظر نظامی در منطقه است، دولت افغانستان در حال مذاکره صلح در برنامه آشتی ملی قصد دارد با طالبان به تفاهمـ برسد.

فرقانی افزود: پاکستان به دنبال نیروی قدرت طلب طالبان در صحنه در افغانستان است، آمریکا، کشور‌های غرب و سازمان ملل نیز بارها درخواست مذاکره با طالبان را داده‌اند.

دفتر دیپلماتیک طالبان در قطر

کارشناس مسائل شبه قاره با بیان اینکه طالبان در دوحه قطر دفتر دیپلماتیک دارد، بیان کرد: کشور‌های عربی منطقه به دنبال استفاده ابزاری از طالبان هستند، طالبان دفتر دیپلماتیک در دوحه قطر دارد و دارای نماینده است.

فرقانی در ادامه با مرور خاطرات خود در سال 77 و نحوه آشنایی خود با شهید صارمی، گفت: با شهید صارمی در کابل آشنا شدمـ و بعد از آشنایی با ایشان در مزارشریف با ایشان در ارتباط بودمـ.

جسارت و شجاعت مثل زدنی شهید صارمی

کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان با بیان اینکه شهید صارمی در عرصه سیاست نیز دارای مهارت ویژه‌ای بود، عنوان کرد: جسارت حضور در صحنه تحولـات نظامی افغانستان از جمله ویژگی‌های این شهید بزرگوار بود.

وی شهامت شهید صارمی را مثال زدنی دانست و بیان کرد: شهید صارمی علـاقه خاصی به حوزه سیاست در امور افغانستان و جغرافیای این منطقه داشت.

فرقانی با بیان اینکه شهید صارمی تنها یک خبرنگار نبود، گفت: شهید صارمی علـاقه‌مند به حوزه فرهنگ، اوضاع و آداب و رسومـ کشور افغانستان بود.

تجهیز کتابخانه‌ افغانستان خواسته شهید صارمی

کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان تأکید کرد: کار فرهنگی برای شهید صارمی از اولویت خاصی برخوردار بود، وی معتقد بود به دلیل این که هر دو کشور فارسی زبان هستیمـ باید به فرهنگ کتاب و کتابخوانی اهمیت داده شود و خواستار تقویت کتابخانه‌های افغانستان بود.

وی در ادامه افزود: شهید صارمی با روزنامه نگاران و خبرنگاران در افغانستان آشنا بود و اگر شهید صارمی به شهادت نمـ‌رسید در حال حاضر یکی از بهترین کارشناسان مسائل سیاسی منطقه بود.

روایت تنها بازمانده حادثه در فیلمـ مزار شریف

فرقانی بابیان اینکه فیلمـ (مزارشریف) را که در رابطه با شهادت دیپلمات‌های ایران در افغانستان است تماشا نکرده، گفت: با توجه به این که من در عمق جریان بودمـ و میتوانستمـ به فیلمـ سازان مزار شریف اطلـاعاتی را بدهمـ چرا که لحظه به لحظه آن واقعه هولناک را از مشهد رصد میکردیمـ، به هر حال به این دلیل که آقای شاهسوند این تیمـ را همراهی کرده‌اند و به واقعیت نزدیک است.

روزی که مزارشریف سقوط کرد

کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان در ادامه صحبت‌های خود به نحوه سقوط مزار شریف توسط طالبان پرداخت و بیان کرد: زمانی که طالبان از غرب و جنوب مزار حرکت کردند، روز 16 مرداد/ اسد اکثر شهرها سقوط کرده بود و طالبان در آستانه وارد به مزار شریف شدند و این شهر را به اشغال خود در آوردند.

وی با بیان اینکه از طریق تماس تلفنی با کنسولگری در ارتباط و پیگیر وقایع بوده‌اند، گفت: ما از طریق سیستمـ ارتباطی صداهای را میشنیدیمـ، گروه‌های طالبان به خشونت در را باز کردند و دیپلمات‌ها را به دفتر مخابراتی که در زیر زمینی بود بردند، اما سیستمـ ارتباطی قطع نشده بود و در نهایت صدای رگبار به گوش رسید.

امیدوار بودیمـ که دیپلمات‌ها زنده باشند

کارشناس مسائل شبه قاره افزود: با این وجود مطمئن نبودیمـ که چه حادثه‌ای در دفتر کنسولگری رخ داده است، امید به زنده بودن دیپلمات‌ها داشتیمـ.

وی با بیان اینکه این مسئله کینه توزی این افراد را نشان می‌داد، افزود: همین موضوع باعث شد که احساس خطر کنیمـ، آرایش نظامی در مرزها برقرار شد تا آنها را سر جایشان بنشانیمـ.

سکوت معنا دار برخی کشور‌ها در شهادت دیپلمات‌ها

فرقانی با اشاره به ابعاد جهانی این واقعه گفت: برخی در کشورها در مقابل این حادثه سکوت معناداری داشتند، در حالی که جهان از این اقدامـ در بهت و حیرت فرو رفته بود.

کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان اظهار داشت: برخی کشور‌ها نسبت به این کینه و غرض داشتند و به نوعی خواستار درگیری نظامی ایران و طالبان بودند.

حمایت عربستان، آمریکا و انگلیس  از این اقدام

وی این اقدامـ را نوعی اقدامـ جاسوسی دانست و گفت: به طور حتمـ این اقدامـ از سوی برخی کشورهای ذی نفع از جمله عربستان آمریکا و انگلیس حمایت می‌شد.

فرقانی در ادامه صحبت‌های خود گفت: با این که هنوز از شهادت دیپلمات‌ها باخبر نبودیمـ اما در این رابطه هر روز خبری می‌رسید، اینکه اسیر و یا شهید شده اند.

کاردار سفارت ایران در افغانستان با اشاره به سابقه طالبان در به اسارت گرفتن دیپلمات‌های ایران، گفت: قبل از آن نیز دیپلمات‌های ایران در افغانستان به اسارت در آمده بودند اما توسط نیرو‌های طالبان آزاد شدند.

عامل اصلی شهادت دیپلمات‌های ایران

وی با بیان طرح این علـامت سوال که چرا دیپلمات‌های ایران که سابق بر این توسط طالبان به اسارت درآمده بودند، آزاد شدند، اما این بار به شهادت رسیدند، اظهار داشت: طالبان در آن زمان مسئولیت این کشتار بی‌رحمانه را نپذیرفت، احتمال این است که این نیروهای سرویس‌های جاسوسی از سوی پاکستان مرتکب این اقدامـ شدند، چرا که دیپلمات‌های ما ازجمله (شهید گنجی) و (شهید رحیمی) سابقا در پاکستان به شهادت رسیده بودند.

فرقانی در رابطه با اقداماتی که بعد از این واقع رخ داد گفت: از طریق کنسول گری در هرات و حیدر آباد پیگیر موضوع شدیمـ و با دوستان پاکستانی، سازمان‌ ملل و صلیب سرخ وارد عمل شدیمـ و در نهایت خبر شهادت دیپلمات‌ها برایمان مسجل شد.

انتقال پیکر شهدا از مزارشریف به مشهد

کاردار سفارت ایران افزود: بعد از گذشت بیش از یک ماه پیکر شهدا را که در اطراف کنسولگری روی آن‌هـا خاک ریخته شده بود پیدا کردیمـ و پیکرهای شهدا به مشهد انتقال داده شد.

وی اظهار داشت: در آن سال‌هـای ما به دولت افغانستان کمک کردیمـ و گرنه زودتر از این توسط نیروهای طالبان سقوط کرده بود.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان 17 سال قبل را با حال حاضر بدون تفاوت دانست و بیان کرد: بعد از 11 سپتامبر افغانستان توسط ناتو اشغال شد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/7912


تگ ها:*
*

*نیز بخوانید

حشد الشعبی با آمادگی کامل در عرصه باقی خواهد ماند/هیچ‌کس نمی‌تواند در خصوص انحلـال آن نظر بدهد


دولت افغانستان در مسیر حکومت‌های سابق کمونیستی/آمریکا مردمـ را به‌بازی گرفته است


امامـ رضا(ع) و مقامـ رضا/ ولـایت از نگاه امامـ رضا(ع) شرط توحید است


استراتژی ترامپ در افغانستان تهاجمی‌تر خواهد بود


درک شب قدر در گرو قرب به اهل بیت است/ ولی خدا؛ محور لیلة القدر


داعش بعد از سوریه به افغانستان می‌رود/ افزایش فعالیت داعش نشان‌دهنده مرگ آن‌هاست


به آمریکایی‌ها اجازه کنترل بر مرزهای عراق و سوریه را نخواهیمـ داد/ حشدالشعبی عراق: بدون هماهنگی با دمشق وارد سوریه نمی‌شویمـ


فلسفه رمضان/ آزادی از هوا و هوس بهترین بهره انسان از ماه بندگی


چرا تحرکات طالبان طی چند ماه اخیر در افغانستان بیشتر شده است؟


ما می‌خواهیمـ حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش 7 واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیمـ
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

رییس جمهور: هرات باید به قطب ترانزیت منطقه مبدل شود‌

مراسمـ گرامیداشت شهدای «میرزا اولنگ» در مرقد امامـ خمینی(ره) + تصاویر

تمامـ اعضای کمیتۀ هنر کاخ سفید استعفا دادند

گرامی‌داشت از ۹۸ مین سالروز استرداد استقلـال کشور

اعترافات پدر مهاجمـ بارسلونا در مورد پسرش

ترامپ استراتژیست ارشد خود را برکنار کرد

دونالد ترامپ استعفا خواهد داد!

صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید

شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا

معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید

غول‌های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست‌فالیا»

حمایت ترامپ از اعمال خشونت علیه مسلمانان به بهانه حملـات بارسلون

حزب‌الله لبنان حمله تروریستی داعش در اسپانیا را محکومـ کرد

استفاده ابزاری وزیر جنگ رژیمـ صهیونیستی از حملـات اسپانیا برای حمله به اسلـامـ

جزئیات حمله تروریستی در بارسلونا/ داعش مسؤولیت حمله بارسلونا را برعهده گرفت/ 80 کشته و زخمی تا کنون+فیلمـ

تلـاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سرّی درباره کشتار کودکان یمنی

دانشمندان چینایی انسان را منجمد کردند

چین به افغانستان کمک نظامی میکند

اوج بی‌باوری رییس جمهور به نیروهای امنیتی؛ غنی از ارگ تا دانشگاه کابل را با چرخبال رفت

بازداشت یک عضو فعال شبکۀ آی اس آی پاکستان توسط امنیت ملی

وابستگی به قدرت‌هـای خارجی مهم‌ترین عامل بحران کنونی در افغانستان است

بازداشت آمر میدان هوایی کندز به اتهامـ «اختلـاس کلـان»

غنی بر اصلـاحات جدی در دانشگاه‌ها تأکید کرد

ائتلـاف نجات: مقامات مرتبط با حکومت پروسه ناامن سازی شمال را متوقف کند

پیکاسوی کوچک افغانستان از سوی رییس جمهور صربیا پیشنهاد مستقیمـ تابعیت دریافت کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان