درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-26  |  2017-08-17  |  بروز شده در: 1396/05/26 - 03:39:4 FA | AR | EN
پیکاسوی کوچک افغانستان از سوی رییس جمهور صربیا پیشنهاد مستقیمـ تابعیت دریافت کرد             نشست ترامپ و تیمـ امنیت ملی امریکا؛ آیا فردا استراتژی این کشور در افغانستان نهایی می‌شود؟             استراتژی طالبان نسل‌کشی نیست؛ داعش پدیده‌ای برای تداومـ جنگ در افغانستان است            موج تازه توطئه در راه بلخ             هشدار مردمـ ننگرهار به نیروهای امریکایی در افغانستان؛ غیرنظامیان را نکشید            غنی: پاکستان حملـات راکتی به افغانستان را متوقف کند             دوستم: توطیه‌هـا علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست             آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟            بدرود بولت با دنیایی دوش؛ با یونایتد به میدان می‌آید             مداخلۀ شماری از اعضای مجلس در اجرای پروژه‌های خوست             حقوق بشر: دادگاه جهانی پرونده‌های قربانیان جنگ را بررسی کند             رییس‌جمهور بلـاروس: علـاقه خاص به افغانستان دارم/ تهداب و اساس روابط میان بلـاروس و افغانستان گذاشته می‌شود             مردی در بغلـان خانمِ باردارش را سلـاخی کرد             تایمز: هدف داعش قتل عامـ ملیت هزاره است             میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد            تاریخ نشر: 1396/3/4 - 13:00:41
تعداد بازدید: 346
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بازی ساده ترامپ برای دوشیدن ملک سلمان
 بازی ساده ترامپ برای دوشیدن ملک سلمان

با توجه به ساختارهای داخلی نظامـ سیاسی عربستان به ویژه از نقطه نظر فرآیندهای دموکراتیک، این کشور اساسا توانایی تبدیل شدن به محور اقتدار در منطقه را ندارد...


محمد قادری:

سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی، طی دو روز گذشته به سرخط خبری بسیاری از رسانه‌هـای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل شده است. آنچه اما در این میان بیش از موضوعات دیگر توجه رسانه‌هـا و کارشناسان را به خود جلب کرد، در کنار اظهارات تند ترامپ و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا علیه جمهوری اسلـامی ایران، یک قلمـ قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دالری از مجموع حدود ۳۸۰ میلیارد دالر قراردادهایی بود که میان عربستان و آمریکا منعقد شد.

اولین سفر رییس جمهور جدید ایالـات متحده آمریکا به آسیای جنوب غربی و مشخصا عربستان سعودی اما از زوایای متعددی قابل بررسی و ارزیابی است.

اول؛ بسترسازی انجامـ این سفر

همانگونه که در ایامـ تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دفعات شاهد بودیمـ، موضع دونالد ترامپ درباره روابط دوجانبه با عربستان سعودی موضعی کاملـا سخت و دور از انتظار بود، چنانچه بارها از هزینه بر بودن ارتباط با عربستان یاد کرد و تداومـ آن را در مجموع به سود کشورش ندانست. این موضع همان چیزی بود که دربار آل سعود به ویژه پس از اجرایی شدن برجامـ از آن احساس خطر کرده و معنی آن را تنها ماندن در مقابل قدرت و اقتدار جمهوری اسلـامی ایران در منطقه ارزیابی میکرد.  

همین مسئله سبب شد تا پس از روی کار آمدن ترامپ، دربار سعودی ظرفیت‌هـای خود را برای به دست آوردن دل ترامپ به کار گیرد. سفر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی به آمریکا همان اتفاقی بود که سعی شد از رهگذر آن، بسترهای لـازمـ برای تغییر نظر ترامپ فراهمـ گردد. آنچه مطابق برخی اخبار پشت پرده از این سفر بدست آمد این بود که شخص بن سلمان به نمایندگی از آل سعود قول همه جور همکاری را به ترامپ داد تا در عوض آن کاخ سفید تمامـ قد از عربستان در برابر ایران و محور مقاومت در منطقه حمایت کند.

دوم؛ شرط و شروط ترامپ برای تغییر نظر

چنانچه از همان ابتدا همـ پیش بینی میشد، مخالف خوانی ترامپ در ایامـ تبلیغات انتخاباتی بیش از آنکه واقعی باشد، از سویی در نقد رفتار دموکراتها و در جهت جلب آراء منتقدان بود و از سوی دیگر بازار گرمی بود تا بتواند بیش از پیش آل سعود را در مسیر حاتمـ بخشی کلـان دلـارهای نفتی ترغیب کند، تاکتیکی که به بهترین شکل ممکن جواب داد. لذا ترامپ با همان روحیه کاسب کارانه و تاجر مسلکی که همگان از او سراغ دارند، از همان ابتدا شرط تداومـ رابطه با عربستان را تضمین منافع اقتصادی عنوان کرد و در سخنان مختلف خود بر ضرورت سرمایه گذاری‌هـای سنگین آنها در آمریکا سخن گفت.

سوم؛ فضاسازی آل سعود برای بهره برداری سیاسی از این سفر

دربار آل سعود که با پذیرش این سفر از سوی ترامپ شاید یکی از مهمترین آرزوهای خود ر ا در دوران جدید حاکمیت ایالـات متحده آمریکا برآورده میدید، تمامـ تلـاش خود را برای استفاده حداکثری از این اتفاق به ویژه در عرصه رسانه‌ای و تبلیغاتی به کار گرفت. همین امر منجر به ارسال دعوتنامه برای حدود ۵۵ کشور اسلـامی شد تا از آنها برای حضور در نشستی با حضور دونالد ترامپ در ریاض دعوت شود. البته؛ گرچه از این کشورها تعداد محدودی از سران کشورهای اسلـامی حضور داشتند و عموما در سطح وزارت خارجه شرکت کرده بودند، اما رسانه‌هـای وابسته به نظامـ سلطه همگامـ با منویات دربار سعودی تمامـ تلـاش خود را برای عمق بخشی به فضای ضد ایرانی و ایران هراسانه این نشست بکار گرفتند. این عملیات رسانه‌ای به ویژه با توجه به مواضع تند شخص ترامپ و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از خوراک خوبی برخوردار شد.

چهارم؛ بازی باخت ـ باخت آل سعود

شاید در ظاهر امر اینگونه نشان داده شد که به هر حال عربستان سعودی با یک مانور قدرت در جنوب غرب آسیا توانست اولـا در تشدید فضای ضد ایرانی موفق عمل کند و بار دیگر ایالـات متحده آمریکا را به عنوان پشتوانه بزرگ خود در فرآیندهای منطقه‌ای معرفی کند، اما آنچه در حقیقت ماجرا رخ داده این است که آمریکا بار دیگر با فریب آل سعود، این کشور را به بهانه یاری رسانی در برابر ایران تا آنجا که میسر بوده دوشیده و با تقویت فضای توهمی حکامـ سعودی نسبت به ایران علـاوه بر تکمیل سناریوهای منطقه‌ای خود علیه جریان مقاومت و گفتمان انقلـاب اسلـامی، سود سرشار اقتصادی را نیز نصیب خود کرده است، سودی که پول آن به بهانه مقابله با ایران از جیب جهان اسلـامـ هزینه خرید تسلیحاتی شد که قرار است در آینده همچنان خون مسلمانان دیگر را در یمن، بحرین، عراق و سوریه بر زمین بریزد.

درواقع؛ با توجه به ساختارهای داخلی نظامـ سیاسی عربستان به ویژه از نقطه نظر فرآیندهای دموکراتیک، این کشور اساسا توانایی تبدیل شدن به محور اقتدار در منطقه را ندارد، لذا ادامه این رفتارها تنها مطلوب کاخ سفید است و هیچ منفعت میان و بلند مدتی را برای هیچ یک از کشورهای اسلـامی متصور نیست.          

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6719


تگ ها:*
*

*نیز بخوانید

موج تازه توطئه در راه بلخ


آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟


فراتر از یک نسل کشی


برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟


عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟


سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان


اهداف و ابزارهای دیپلماسی فرهنگی عربستان سعودی در جهان اسلـامـ


طبل حقوق بشر تهی است برادر


اجرای برجامـ، شکستی برای دیپلماسی عربی


پیامـ قاطع العبادی به حامیان انحلـال حشد الشعبی


ساختار دولت در رژیمـ اشغال‌گر قدس


نقش امامـ رضا علیه السلـامـ در وحدت ملی و انسجامـ اسلـامی عصر عباسی


شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟


یادگارهایی روی دیوار تاریک


بحران سازی جهانی آمریکایی


واکنش کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به ددمنشی عربستان در عوامیه


وضعیت اجتماعی در عربستان سعودی


تروریست‌های زن، چالش جدید سازمان‌های امنیتی اروپا


رویکرد و سیاست‌هـای عربستان، ضد قواعد بین المللی و احکامـ شرع


حمله ترامپ به حزب‌الله در روز پیروزی بر جبهه‌النصره


مواضع آیت الله سیستانی پس از شکل گیری بحران داعش در عراق


تحول کیفی انتفاضه ازکردها به عرصه اجتماعی
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ائتلـاف نجات: مقامات مرتبط با حکومت پروسه ناامن سازی شمال را متوقف کند

پیکاسوی کوچک افغانستان از سوی رییس جمهور صربیا پیشنهاد مستقیمـ تابعیت دریافت کرد

نشست ترامپ و تیمـ امنیت ملی امریکا؛ آیا فردا استراتژی این کشور در افغانستان نهایی می‌شود؟

استراتژی طالبان نسل‌کشی نیست؛ داعش پدیده‌ای برای تداومـ جنگ در افغانستان است

موج تازه توطئه در راه بلخ

هشدار مردمـ ننگرهار به نیروهای امریکایی در افغانستان؛ غیرنظامیان را نکشید

غنی: پاکستان حملـات راکتی به افغانستان را متوقف کند

دوستم: توطیه‌هـا علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست

آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟

بدرود بولت با دنیایی دوش؛ با یونایتد به میدان می‌آید

مداخلۀ شماری از اعضای مجلس در اجرای پروژه‌های خوست

حقوق بشر: دادگاه جهانی پرونده‌های قربانیان جنگ را بررسی کند

رییس‌جمهور بلـاروس: علـاقه خاص به افغانستان دارم/ تهداب و اساس روابط میان بلـاروس و افغانستان گذاشته می‌شود

مردی در بغلـان خانمِ باردارش را سلـاخی کرد

تایمز: هدف داعش قتل عامـ ملیت هزاره است

میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد

نگرانی دبیر کل سازمان ملل از اخراج مسلمانان در هند

فراتر از یک نسل کشی

برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟

ذبیح الله مجاهد خبر زخمی شدنش را رد کرد

عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟

سفارت ایران در کابل ادعای بازداشت مهاجمـ انتحاری ایرانی را در ولـایت نیمروز رد کرد

داعش ده‌ها زن را به عنوان «بردۀ جنسی» از ولـایت سرپل ربود

بیشتر از نیمـ کمک‌های نظامی امریکا به افغانستان غارت شده است

سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان