درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-12-28  |  2018-03-19  |  بروز شده در: 1396/12/27 - 12:25:3 FA | AR | EN
جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا            یک دختر 10 ساله در افغانستان مورد تجاوز جنسی قرار گرفت            عبدالله: افغانستان دیگر به یک بندر متکی نیست             توافق تازه ارگ و والی بلخ؛ ’دو وزارتخانه به اعضای جمعیت واگذار می‌شود’             چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان            انفجار امروز غرب کابل ناشی از پرتاب بمب دستی یک انتحارکننده بوده است            یک مهاجر افغانستانی در شهر کاله فرانسه به ضرب چاقو کشته شد             بازرسی خانه به خانه نیروهای امریکایی در کابل             آمریکا به دنبال راه فرار از سوریه؛ ترامپ ۴ میلیارد دالر از عربستان می‌خواهد            "سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند            امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد             روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن            شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا            وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند             کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان            تاریخ نشر: 1396/2/19 - 13:31:15
تعداد بازدید: 533
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشم انداز امنیت در افغانستان
اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشم انداز امنیت در افغانستان

 فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه

مرکز بین المللی مطالعات صلح

افغانستان کشوری با زمستان‌هایی سرد و نیرویی چون طالبان با چالش‌هایی گسترده در جنگ‌های چریکی خود، پیش رو دارد. همین امر باعث کاهش عملیات‌ها و فعالیت‌های نظامی در مقایسه با بهار و تابستان میگردد. چنانچه با آغاز بهار طالبان معمولا بیانیه‌هایی منتشر و عملا دور نوینی از جنگ‌های بهاره را آغاز میکند. اکنون نیز طالبان عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده است. چنانچه روز جمعه 28 آپریل 2017 اعلام کرد، عملیات بهاری‌ خود را با رمز ( منصوری) آغاز کرده‌ است. این گروه گفته است که از اعلام آغاز عملیات تمامی مراکز دولتی از قبیل ارگان‌های حکومتی افغانستان را مورد هدف قرار خواهد گرفت. در این نوشتار با به بررسی اهداف طالبان، به اهمیت شرایط کنونی و سال سرنوشت سازی پیش رو برای دولت و طالبان خواهیم پرداخت.

اهداف و نگاه طالبان افغانستان به عملیات منصوری

هر چند از نگاه طالبان در طول پانزده سال گذشته نیروهای خارجی بسیاری از همراهان ائتلافی شان را مجبور به خارج ساختن از کشور کرده اند، اما تعدادی به سرکردگی امریکا، اصرار به جنگ داشته نظامیان خویش را بیشتر نموده و از بمب‌های سنگین استفاده میکنند. در این بین در سال گذشته طالبان عملیات بهاری خود را با نام (عملیات عمری) را اعلام و هشدار داد که مراکز نیروهای داخلی و خارجی مورد حملات (تهاجمی) قرار خواهد داد و (مناطق حساس و مصئون) را مورد هدف قرار خواهند داد اما اکنون با عملیات منصوری انگیزه و اهداف بیشتری را پیگیری میکند. از این دید عملیات منصوری در دو بخش غیرنظامی و نظامی از یک سو مناطقی که طالبان بر آن حاکمیت دارند، را آغاز کردند. در کنار آن نیز این گروه تلاش میکند تا در ماه‌های آتی بخش دعوت و ارشاد و کمیسیون جلب و جذب بطور خاص  را فعال و اقدام به جذب نیرو نمایند.

 در بعد دیگری کنار آن نیز در بخش نظامی جدا از طرح‌های نظامی برای ضربه زدن به مردم، از بین بردن نیروهای خارجی، مراکز ثابت و سیار نظامی و اطلاعاتی و همکاران داخلی آنان علاوه بر عملیات تهاجمی از تکتیک جنگ‌های چریکی، عملیات دسته جمعی انتحاری و حملات هدفمند، نفوذی و عملیات انفجاری را مد نظر داشته باشند. در این حال باید دانست از مهمترین اهداف طالبان حاکمیت در افغانستان است، اما این امر به معنی حمله همه جانبه آنها نبوده و عملا تغییر تاکتیکی مهمی در حملات طالبان مشاهده میگردد. به  نظر میرسد طالبان با درک شرایط زمانی مانع از همکاری مردم با حکومت افغانستان گردد.

هر چند طالبان در دو سال گذشته تحقق شروطی چون آزادی زندانیان گروه طالبان از زندانهای افغانستان، خروج كامل نیروهای خارجی از افغانستان و خارج ساختن طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد و پایان تحریم‌های جهانی رهبران طالبان را برای مذاکرات صلح لازم دانسته است، اما اینک برای به‌عقب راندن نیروهای افغان به تصرف مناطق بیشتر، تقویت موضع این گروه در بخش‌های گوناگون با متقدم دانستن عملیات‌های نظامی عملا امتیازاتی مختلف و بهره گیری از نتایج آن تا در هرگونه مذاکره آینده در دست داشته باشد. چنانچه در وضعیت کنونی طالبان علاوه بر توجه به ولایت‌های جنوبی هلمند، پکتیکا، پکتیا و خوست و ولایت‌های شرقی چون لغمان، کنر، ننگرهار و نورستان ولایتهای غربی و شمالی را مد نظر بیشتری قرار دارد. در همین راستا عملیات‌های این گروه در پس از آغاز عملیات منصوری، در ولایت‌های بدخشان، جاده عمومی کابل جلال آباد، ولایت لغمان و مراکز‌های امنیتی آن، ولایت ننگرهار و مراکز امنیتی آن، کاپیسا، میدان وردک، و... عملیات‌هایی داشته اند. این رویکرد به نوعی به تلاش برای به چالش کشیدن بیشتر کابل و غرب در جبهه‌های جنگی جدید‌تر و کاستن فشار در ولایت‌های جنوبی، تاکید بر عدم پذیرش کابل و اهرم‌هایی مهمتری برای هر گونه معامله احتمالی در گفتگوهای صلح بود.

رویکرد دولت افغانستان و چشم انداز امنیت افغانستان:

دولت کابل در گذشته در تلاش در جهت تجزیه طالبان و همچنین اختلافات درونی طالبان منتظر بود بخشی از طالبان جدا شده و پس از كسب امتیازهایی در مذاكرات صلح شركت نمایند، اما گفتگوهای چهارجانبه شکست خورد و نوع کنش پاکستان در برخورد دوگانه در قبال مبارزه با تروریسم در وضعیتی است که کابل معتقد است کلید صلح در دست پاکستان است. در این بین حکومت افغانستان معتقد است که عملیات بهاری گروه طالبان با شكست روبرو و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان مقابل طالبان ایستادگی مینمایند. در این حال دولت افغانستان این گونه اعلامیه‌های طالبان را بیشتر تبلیغات سیاسی می‌داند و تاکید دارد که قاطعانه واکنش نشان می‌دهد و نیروهای امنیتی با جدیت گروه‌های تروریستی را سرکوب خواهند کرد. در همین راستا وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرده نیروهای امنیتی همه نقشه‌های گروه طالبان را خنثی خواهند کرد.

آنچه مشخص است اوضاع افغانستان نسبت به سالهای گذشته سخت‌تر شده و چالشهای اصلی افغانستان و روندهای امنیتی چون توازن ناپایدار نظامی بین طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان، خیزش مجدد طالبان و تصرف بیش از 35 در صد خاک افغانستان (به ادعای طالبان بیش از نیمی)، ادامه وضعیت نا مطمئن در دولت ائتلافی و چالشهای درونی حکومت در سال جاری با حمله تروریستی بر قول اردوی ٢٠٩ شاهین در ولایت بلخ مقدمه‌ای از برنامه‌های جنگی طالبان در شمال افغانستان است و ممکن است طالبان به دنبال اشغال مناطق مهم در همسایگی مرزهای آسیای مرکزی و ایران ‌باشد.

در بعد دیگری وضعیت امنیتی در افغانستان بیثبات بوده و یک سوم خاک افغانستان از کنترل حکومت مرکزی در کابل خارج است و در بسیاری مناطق جنگ میان نیرو‌های امنیتی افغان و شورشیان جریان دارد. به علاوه پیمان نظامی ناتو، (با ۱۳ هزار سرباز در افغانستان) با توجه به سخنان استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو و نخست وزیر پیشین ناروی، (ناتو می‌خواهد در آینده بیشتر از پیش علیه تروریسم اقدام کند و وضعیت امنیتی در افغانستان یک چالش است و ممکن است شمار سربازانش در مأموریت موسوم به "حمایت قاطع" در افغانستان را افزایش بدهد،). در همین میان احتمال تصمیم در دیدار سران دولت‌های عضو ناتو در پایان ماه میامسال در بروکسل  اگر طرح‌ها و گمانه ایی در مورد اعزام 13000 نیروی ناتو  (ترکیبی از نیروهای امریکایی و ائتلاف) و بازگشت جنگ به مقیاسی پیش از سال 2014 رخ دهد و افزایش تسریع آموزش نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان و جلوگیری از تحرک طالبان در مراکز پرجمعیت مد نظر قرار گیرد، عملا دامنه نبرد در افغانستان بیشتر خواهد شد. در این میان به نظر میرسد دولت ترامپ نیز ممکن است اعزام حدود پنج هزار نظامی امریکایی به افغانستان برای آموزش نظامیان افغان را شدت بخشد. این امر در حالی است که تغییر لحن برخی مقامات کنونی امریکا نسبت به طالبان چون هوگو لارنس سرپرست سفارت امریکا در کابل و دیگر مقامات این کشور به نوعی بیانگر توجه بیشتر در قبال طالبان و سرکوب این گروه در دوران ترامپ، هدف قرار گرفتن طالبان مجددا آغاز شده است.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6620


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا


چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان


رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش


آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات/ افزایش صادرات سلاح غرب به خاورمیانه


سمفونی اتحاد در جنگ یمن


ترامپیسم چگونه جهان را فقیرتر می کند؟


بمب ساعتی دیمونا، آیا چرنوبیل دیگری روی خواهد داد؟


رنسانس بن سلمان و آینده روابط با وهابیت


انتخابات ریاست جمهوری روسیه و ستاره ای پر اقبال به نام پوتین


جنگ‌سالار سابق افغان و مشکل‌ساز امروز، از صلح می‌گوید


روسیه با استفاده از خلأ آمریکا به پاکستان نزدیک‌تر می‌شود


اهداف و منافع افغانستان از مشارکت در تاپی


پیشنهاد صلح دولت افغانستان


تهدید بی‌سابقه پوتین؛ آیا آمریکا و متحدانش حساب کار خود را می‌کنند؟


چرا غرب به دنبال تضعیف حکومت‌ها در خاورمیانه است؟


افزایش سفرهای برخی مقامات افغانستانی به ریاض؛ عربستان به دنبال چیست؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ظاهر قدیر: داعش در شرق کشور در حال رشد است

جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا

یک دختر 10 ساله در افغانستان مورد تجاوز جنسی قرار گرفت

عبدالله: افغانستان دیگر به یک بندر متکی نیست

توافق تازه ارگ و والی بلخ؛ ’دو وزارتخانه به اعضای جمعیت واگذار می‌شود’

چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان

انفجار امروز غرب کابل ناشی از پرتاب بمب دستی یک انتحارکننده بوده است

یک مهاجر افغانستانی در شهر کاله فرانسه به ضرب چاقو کشته شد

بازرسی خانه به خانه نیروهای امریکایی در کابل

آمریکا به دنبال راه فرار از سوریه؛ ترامپ ۴ میلیارد دالر از عربستان می‌خواهد

"سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند

امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد

روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن

شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا

وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند

کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان

مشاور امنیت ملی پاکستان امروز با رییس جمهور غنی دیدار میکند

تلاش بانک ‌مرکزی برای جلوگیری‌ از گردش پول‌ سیاه

شهروندان بامیان خواهان برکناری والی این ولایت شدند

سانجی دات در نقش احمدشاه درانی در فیلم ’پانی‌پت’

دو کشته و دست کم سه زخمی در حمله انتحاری در کابل

افغانستان از غم گین ترین و فنلند خوشحال‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸

محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند

فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!

۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان