درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-03-03  |  2018-05-24  |  بروز شده در: 1397/03/02 - 12:03:3 FA | AR | EN
داعش معادن سنگ‌های قیمتی افغانستان را استخراج می‌کند             ​توزیع چهار میلیون شناسنامه جعلی در افغانستان برای تقلب در انتخابات آینده             تجاوز جنسی گروهی بر کودک ۱۲ساله در ولایت هرات             دبیرکل سازمان ملل از دولت‌ها خواست از غیرنظامیان محافظت کنند             سناتوران: پیمان‌های امنیتی افغانستان با امریکا و ناتو لغو شوند             لت وکوب یک راننده توسط محافظین نماینده مجلس            روسیه سلاح "روز قیامت"را معرفی کرد             سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است             خطر داعش و چشمان بسته کابل            سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است             داعش در افغانستان چه می‌کند؟            غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد             مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است            پیام داعش به کودکان افغانستان            پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه            تاریخ نشر: 1396/2/19 - 13:31:15
تعداد بازدید: 623
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشم انداز امنیت در افغانستان
اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشم انداز امنیت در افغانستان

 فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه

مرکز بین المللی مطالعات صلح

افغانستان کشوری با زمستان‌هایی سرد و نیرویی چون طالبان با چالش‌هایی گسترده در جنگ‌های چریکی خود، پیش رو دارد. همین امر باعث کاهش عملیات‌ها و فعالیت‌های نظامی در مقایسه با بهار و تابستان میگردد. چنانچه با آغاز بهار طالبان معمولا بیانیه‌هایی منتشر و عملا دور نوینی از جنگ‌های بهاره را آغاز میکند. اکنون نیز طالبان عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده است. چنانچه روز جمعه 28 آپریل 2017 اعلام کرد، عملیات بهاری‌ خود را با رمز ( منصوری) آغاز کرده‌ است. این گروه گفته است که از اعلام آغاز عملیات تمامی مراکز دولتی از قبیل ارگان‌های حکومتی افغانستان را مورد هدف قرار خواهد گرفت. در این نوشتار با به بررسی اهداف طالبان، به اهمیت شرایط کنونی و سال سرنوشت سازی پیش رو برای دولت و طالبان خواهیم پرداخت.

اهداف و نگاه طالبان افغانستان به عملیات منصوری

هر چند از نگاه طالبان در طول پانزده سال گذشته نیروهای خارجی بسیاری از همراهان ائتلافی شان را مجبور به خارج ساختن از کشور کرده اند، اما تعدادی به سرکردگی امریکا، اصرار به جنگ داشته نظامیان خویش را بیشتر نموده و از بمب‌های سنگین استفاده میکنند. در این بین در سال گذشته طالبان عملیات بهاری خود را با نام (عملیات عمری) را اعلام و هشدار داد که مراکز نیروهای داخلی و خارجی مورد حملات (تهاجمی) قرار خواهد داد و (مناطق حساس و مصئون) را مورد هدف قرار خواهند داد اما اکنون با عملیات منصوری انگیزه و اهداف بیشتری را پیگیری میکند. از این دید عملیات منصوری در دو بخش غیرنظامی و نظامی از یک سو مناطقی که طالبان بر آن حاکمیت دارند، را آغاز کردند. در کنار آن نیز این گروه تلاش میکند تا در ماه‌های آتی بخش دعوت و ارشاد و کمیسیون جلب و جذب بطور خاص  را فعال و اقدام به جذب نیرو نمایند.

 در بعد دیگری کنار آن نیز در بخش نظامی جدا از طرح‌های نظامی برای ضربه زدن به مردم، از بین بردن نیروهای خارجی، مراکز ثابت و سیار نظامی و اطلاعاتی و همکاران داخلی آنان علاوه بر عملیات تهاجمی از تکتیک جنگ‌های چریکی، عملیات دسته جمعی انتحاری و حملات هدفمند، نفوذی و عملیات انفجاری را مد نظر داشته باشند. در این حال باید دانست از مهمترین اهداف طالبان حاکمیت در افغانستان است، اما این امر به معنی حمله همه جانبه آنها نبوده و عملا تغییر تاکتیکی مهمی در حملات طالبان مشاهده میگردد. به  نظر میرسد طالبان با درک شرایط زمانی مانع از همکاری مردم با حکومت افغانستان گردد.

هر چند طالبان در دو سال گذشته تحقق شروطی چون آزادی زندانیان گروه طالبان از زندانهای افغانستان، خروج كامل نیروهای خارجی از افغانستان و خارج ساختن طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد و پایان تحریم‌های جهانی رهبران طالبان را برای مذاکرات صلح لازم دانسته است، اما اینک برای به‌عقب راندن نیروهای افغان به تصرف مناطق بیشتر، تقویت موضع این گروه در بخش‌های گوناگون با متقدم دانستن عملیات‌های نظامی عملا امتیازاتی مختلف و بهره گیری از نتایج آن تا در هرگونه مذاکره آینده در دست داشته باشد. چنانچه در وضعیت کنونی طالبان علاوه بر توجه به ولایت‌های جنوبی هلمند، پکتیکا، پکتیا و خوست و ولایت‌های شرقی چون لغمان، کنر، ننگرهار و نورستان ولایتهای غربی و شمالی را مد نظر بیشتری قرار دارد. در همین راستا عملیات‌های این گروه در پس از آغاز عملیات منصوری، در ولایت‌های بدخشان، جاده عمومی کابل جلال آباد، ولایت لغمان و مراکز‌های امنیتی آن، ولایت ننگرهار و مراکز امنیتی آن، کاپیسا، میدان وردک، و... عملیات‌هایی داشته اند. این رویکرد به نوعی به تلاش برای به چالش کشیدن بیشتر کابل و غرب در جبهه‌های جنگی جدید‌تر و کاستن فشار در ولایت‌های جنوبی، تاکید بر عدم پذیرش کابل و اهرم‌هایی مهمتری برای هر گونه معامله احتمالی در گفتگوهای صلح بود.

رویکرد دولت افغانستان و چشم انداز امنیت افغانستان:

دولت کابل در گذشته در تلاش در جهت تجزیه طالبان و همچنین اختلافات درونی طالبان منتظر بود بخشی از طالبان جدا شده و پس از كسب امتیازهایی در مذاكرات صلح شركت نمایند، اما گفتگوهای چهارجانبه شکست خورد و نوع کنش پاکستان در برخورد دوگانه در قبال مبارزه با تروریسم در وضعیتی است که کابل معتقد است کلید صلح در دست پاکستان است. در این بین حکومت افغانستان معتقد است که عملیات بهاری گروه طالبان با شكست روبرو و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان مقابل طالبان ایستادگی مینمایند. در این حال دولت افغانستان این گونه اعلامیه‌های طالبان را بیشتر تبلیغات سیاسی می‌داند و تاکید دارد که قاطعانه واکنش نشان می‌دهد و نیروهای امنیتی با جدیت گروه‌های تروریستی را سرکوب خواهند کرد. در همین راستا وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرده نیروهای امنیتی همه نقشه‌های گروه طالبان را خنثی خواهند کرد.

آنچه مشخص است اوضاع افغانستان نسبت به سالهای گذشته سخت‌تر شده و چالشهای اصلی افغانستان و روندهای امنیتی چون توازن ناپایدار نظامی بین طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان، خیزش مجدد طالبان و تصرف بیش از 35 در صد خاک افغانستان (به ادعای طالبان بیش از نیمی)، ادامه وضعیت نا مطمئن در دولت ائتلافی و چالشهای درونی حکومت در سال جاری با حمله تروریستی بر قول اردوی ٢٠٩ شاهین در ولایت بلخ مقدمه‌ای از برنامه‌های جنگی طالبان در شمال افغانستان است و ممکن است طالبان به دنبال اشغال مناطق مهم در همسایگی مرزهای آسیای مرکزی و ایران ‌باشد.

در بعد دیگری وضعیت امنیتی در افغانستان بیثبات بوده و یک سوم خاک افغانستان از کنترل حکومت مرکزی در کابل خارج است و در بسیاری مناطق جنگ میان نیرو‌های امنیتی افغان و شورشیان جریان دارد. به علاوه پیمان نظامی ناتو، (با ۱۳ هزار سرباز در افغانستان) با توجه به سخنان استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو و نخست وزیر پیشین ناروی، (ناتو می‌خواهد در آینده بیشتر از پیش علیه تروریسم اقدام کند و وضعیت امنیتی در افغانستان یک چالش است و ممکن است شمار سربازانش در مأموریت موسوم به "حمایت قاطع" در افغانستان را افزایش بدهد،). در همین میان احتمال تصمیم در دیدار سران دولت‌های عضو ناتو در پایان ماه میامسال در بروکسل  اگر طرح‌ها و گمانه ایی در مورد اعزام 13000 نیروی ناتو  (ترکیبی از نیروهای امریکایی و ائتلاف) و بازگشت جنگ به مقیاسی پیش از سال 2014 رخ دهد و افزایش تسریع آموزش نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان و جلوگیری از تحرک طالبان در مراکز پرجمعیت مد نظر قرار گیرد، عملا دامنه نبرد در افغانستان بیشتر خواهد شد. در این میان به نظر میرسد دولت ترامپ نیز ممکن است اعزام حدود پنج هزار نظامی امریکایی به افغانستان برای آموزش نظامیان افغان را شدت بخشد. این امر در حالی است که تغییر لحن برخی مقامات کنونی امریکا نسبت به طالبان چون هوگو لارنس سرپرست سفارت امریکا در کابل و دیگر مقامات این کشور به نوعی بیانگر توجه بیشتر در قبال طالبان و سرکوب این گروه در دوران ترامپ، هدف قرار گرفتن طالبان مجددا آغاز شده است.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6620


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد


نفی نوروز و انکار بهار؛ مأموریت غیر ممکن افراط‌گرایان


تاریخچه نوروز در افغانستان


همزمان با پایان داعش؛ پنتاگون نیروهایش در سوریه را سی‌برابر می‌کند


چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟


جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا


چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان


رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

اگر روزه میگیرید به هیچوجه این غذاها را نخورید!

داعش معادن سنگ‌های قیمتی افغانستان را استخراج می‌کند

​توزیع چهار میلیون شناسنامه جعلی در افغانستان برای تقلب در انتخابات آینده

تجاوز جنسی گروهی بر کودک ۱۲ساله در ولایت هرات

دبیرکل سازمان ملل از دولت‌ها خواست از غیرنظامیان محافظت کنند

سناتوران: پیمان‌های امنیتی افغانستان با امریکا و ناتو لغو شوند

لت وکوب یک راننده توسط محافظین نماینده مجلس

روسیه سلاح "روز قیامت"را معرفی کرد

سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است

خطر داعش و چشمان بسته کابل

سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است

داعش در افغانستان چه می‌کند؟

غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد

مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است

پیام داعش به کودکان افغانستان

پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه

فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا

معاون سنای افغانستان: روابط با کشورهای منطقه نباید فدای رابطه با آمریکا شود

راز تناسب اندام و زیبایی زنان هالیوود چیست

استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی

امریکا به دنبال جایگزینی ارتش عربی با داعش در سوریه

«شوهرم مجبورم می‌کرد با دوستانش بخوابم»

فضل احمد معنوی: هجوم نظامیان کنسل‌گری ترکیه به مکتب ‌افغان – ترک در بلخ تجاوز است

سقوط آزاد فیس بوک پس از رسوایی افشای اطلاعات کاربران

تقلای حکمتیار برای تغییر نام حزب اسلامی ارغندیوال


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان