درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-25  |  2017-08-16  |  بروز شده در: 1396/05/25 - 04:51:2 FA | AR | EN
نگرانی دبیر کل سازمان ملل از اخراج مسلمانان در هند             فراتر از یک نسل کشی             برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟            ذبیح الله مجاهد خبر زخمی شدنش را رد کرد             عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟             سفارت ایران در کابل ادعای بازداشت مهاجمـ انتحاری ایرانی را در ولـایت نیمروز رد کرد             داعش ده‌ها زن را به عنوان «بردۀ جنسی» از ولـایت سرپل ربود            بیشتر از نیمـ کمک‌های نظامی امریکا به افغانستان غارت شده است             سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا             ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در فاریاب زخمی شد             مقامـ قطری: عربستان و امارات توجه همه جهانیان را به جنایات خود جلب کرده اند            طالبان خطاب به ترامپ: از افغانستان خارج شوید             استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟             طرح جدید امنیتی کابل معرفی شد/ آیا کابل امن می‌شود؟             آصف مهمند عضو شورای ولـایتی بلخ بازداشت شد            تاریخ نشر: 1396/2/19 - 13:31:15
تعداد بازدید: 273
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشمـ انداز امنیت در افغانستان
اهداف طالبان از عملیات منصوری و چشمـ انداز امنیت در افغانستان

 فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه

مرکز بین المللی مطالعات صلح

افغانستان کشوری با زمستان‌هـایی سرد و نیرویی چون طالبان با چالش‌هـایی گسترده در جنگ‌هـای چریکی خود، پیش رو دارد. همین امر باعث کاهش عملیات‌هـا و فعالیت‌هـای نظامی در مقایسه با بهار و تابستان میگردد. چنانچه با آغاز بهار طالبان معمولـا بیانیه‌هـایی منتشر و عملـا دور نوینی از جنگ‌هـای بهاره را آغاز میکند. اکنون نیز طالبان عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده است. چنانچه روز جمعه 28 آپریل 2017 اعلـامـ کرد، عملیات بهاری‌ خود را با رمز ( منصوری) آغاز کرده‌ است. این گروه گفته است که از اعلـامـ آغاز عملیات تمامی مراکز دولتی از قبیل ارگان‌های حکومتی افغانستان را مورد هدف قرار خواهد گرفت. در این نوشتار با به بررسی اهداف طالبان، به اهمیت شرایط کنونی و سال سرنوشت سازی پیش رو برای دولت و طالبان خواهیمـ پرداخت.

اهداف و نگاه طالبان افغانستان به عملیات منصوری

هر چند از نگاه طالبان در طول پانزده سال گذشته نیروهای خارجی بسیاری از همراهان ائتلـافی شان را مجبور به خارج ساختن از کشور کرده اند، اما تعدادی به سرکردگی امریکا، اصرار به جنگ داشته نظامیان خویش را بیشتر نموده و از بمب‌هـای سنگین استفاده میکنند. در این بین در سال گذشته طالبان عملیات بهاری خود را با نامـ (عملیات عمری) را اعلـامـ و هشدار داد که مراکز نیروهای داخلی و خارجی مورد حملـات (تهاجمی) قرار خواهد داد و (مناطق حساس و مصئون) را مورد هدف قرار خواهند داد اما اکنون با عملیات منصوری انگیزه و اهداف بیشتری را پیگیری میکند. از این دید عملیات منصوری در دو بخش غیرنظامی و نظامی از یک سو مناطقی که طالبان بر آن حاکمیت دارند، را آغاز کردند. در کنار آن نیز این گروه تلـاش میکند تا در ماه‌هـای آتی بخش دعوت و ارشاد و کمیسیون جلب و جذب بطور خاص  را فعال و اقدامـ به جذب نیرو نمایند.

 در بعد دیگری کنار آن نیز در بخش نظامی جدا از طرح‌هـای نظامی برای ضربه زدن به مردمـ، از بین بردن نیروهای خارجی، مراکز ثابت و سیار نظامی و اطلـاعاتی و همکاران داخلی آنان علـاوه بر عملیات تهاجمی از تکتیک جنگ‌هـای چریکی، عملیات دسته جمعی انتحاری و حملـات هدفمند، نفوذی و عملیات انفجاری را مد نظر داشته باشند. در این حال باید دانست از مهمترین اهداف طالبان حاکمیت در افغانستان است، اما این امر به معنی حمله همه جانبه آنها نبوده و عملـا تغییر تاکتیکی مهمی در حملـات طالبان مشاهده میگردد. به  نظر میرسد طالبان با درک شرایط زمانی مانع از همکاری مردمـ با حکومت افغانستان گردد.

هر چند طالبان در دو سال گذشته تحقق شروطی چون آزادی زندانیان گروه طالبان از زندانهای افغانستان، خروج كامل نیروهای خارجی از افغانستان و خارج ساختن طالبان از فهرست گروه‌هـای تروریستی سازمان ملل متحد و پایان تحریمـ‌هـای جهانی رهبران طالبان را برای مذاکرات صلح لـازمـ دانسته است، اما اینک برای به‌عقب راندن نیروهای افغان به تصرف مناطق بیشتر، تقویت موضع این گروه در بخش‌هـای گوناگون با متقدمـ دانستن عملیات‌هـای نظامی عملـا امتیازاتی مختلف و بهره گیری از نتایج آن تا در هرگونه مذاکره آینده در دست داشته باشد. چنانچه در وضعیت کنونی طالبان علـاوه بر توجه به ولـایت‌هـای جنوبی هلمند، پکتیکا، پکتیا و خوست و ولـایت‌هـای شرقی چون لغمان، کنر، ننگرهار و نورستان ولـایتهای غربی و شمالی را مد نظر بیشتری قرار دارد. در همین راستا عملیات‌هـای این گروه در پس از آغاز عملیات منصوری، در ولـایت‌هـای بدخشان، جاده عمومی کابل ـ جلـال آباد، ولـایت لغمان و مراکز‌هـای امنیتی آن، ولـایت ننگرهار و مراکز امنیتی آن، کاپیسا، میدان وردک، و... عملیات‌هـایی داشته اند. این رویکرد به نوعی به تلـاش برای به چالش کشیدن بیشتر کابل و غرب در جبهه‌هـای جنگی جدید‌تـر و کاستن فشار در ولـایت‌های جنوبی، تاکید بر عدمـ پذیرش کابل و اهرمـ‌هـایی مهمتری برای هر گونه معامله احتمالی در گفتگوهای صلح بود.

رویکرد دولت افغانستان و چشمـ انداز امنیت افغانستان:

دولت کابل در گذشته در تلـاش در جهت تجزیه طالبان و همچنین اختلـافات درونی طالبان منتظر بود بخشی از طالبان جدا شده و پس از كسب امتیازهایی در مذاكرات صلح شركت نمایند، اما گفتگوهای چهارجانبه شکست خورد و نوع کنش پاکستان در برخورد دوگانه در قبال مبارزه با تروریسمـ در وضعیتی است که کابل معتقد است کلید صلح در دست پاکستان است. در این بین حکومت افغانستان معتقد است که عملیات بهاری گروه طالبان با شكست روبرو و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان مقابل طالبان ایستادگی مینمایند. در این حال دولت افغانستان این گونه اعلـامیه‌های طالبان را بیشتر تبلیغات سیاسی می‌داند و تاکید دارد که قاطعانه واکنش نشان می‌دهد و نیروهای امنیتی با جدیت گروه‌های تروریستی را سرکوب خواهند کرد. در همین راستا وزارت دفاع افغانستان نیز اعلـامـ کرده نیروهای امنیتی همه نقشه‌های گروه طالبان را خنثی خواهند کرد.

آنچه مشخص است اوضاع افغانستان نسبت به سالهای گذشته سخت‌تـر شده و چالشهای اصلی افغانستان و روندهای امنیتی چون توازن ناپایدار نظامی بین طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان، خیزش مجدد طالبان و تصرف بیش از 35 در صد خاک افغانستان (به ادعای طالبان بیش از نیمی)، ادامه وضعیت نا مطمئن در دولت ائتلـافی و چالشهای درونی حکومت در سال جاری با حمله تروریستی بر قول اردوی ٢٠٩ شاهین در ولـایت بلخ مقدمه‌ای از برنامه‌های جنگی طالبان در شمال افغانستان است و ممکن است طالبان به دنبال اشغال مناطق مهمـ در همسایگی مرزهای آسیای مرکزی و ایران ‌باشد.

در بعد دیگری وضعیت امنیتی در افغانستان بیثبات بوده و یک سومـ خاک افغانستان از کنترل حکومت مرکزی در کابل خارج است و در بسیاری مناطق جنگ میان نیرو‌هـای امنیتی افغان و شورشیان جریان دارد. به علـاوه پیمان نظامی ناتو، (با ۱۳ هزار سرباز در افغانستان) با توجه به سخنان استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو و نخست وزیر پیشین ناروی، (ناتو می‌خواهد در آینده بیشتر از پیش علیه تروریسمـ اقدامـ کند و وضعیت امنیتی در افغانستان یک چالش است و ممکن است شمار سربازانش در مأموریت موسومـ به "حمایت قاطع" در افغانستان را افزایش بدهد،). در همین میان احتمال تصمیمـ در دیدار سران دولت‌هـای عضو ناتو در پایان ماه میامسال در بروکسل  اگر طرح‌هـا و گمانه ایی در مورد اعزامـ 13000 نیروی ناتو  (ترکیبی از نیروهای امریکایی و ائتلـاف) و بازگشت جنگ به مقیاسی پیش از سال 2014 رخ دهد و افزایش تسریع آموزش نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان و جلوگیری از تحرک طالبان در مراکز پرجمعیت مد نظر قرار گیرد، عملـا دامنه نبرد در افغانستان بیشتر خواهد شد. در این میان به نظر میرسد دولت ترامپ نیز ممکن است اعزامـ حدود پنج هزار نظامی امریکایی به افغانستان برای آموزش نظامیان افغان را شدت بخشد. این امر در حالی است که تغییر لحن برخی مقامات کنونی امریکا نسبت به طالبان چون هوگو لـارنس سرپرست سفارت امریکا در کابل و دیگر مقامات این کشور به نوعی بیانگر توجه بیشتر در قبال طالبان و سرکوب این گروه در دوران ترامپ، هدف قرار گرفتن طالبان مجددا آغاز شده است.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6620


تگ ها:*
*

*نیز بخوانید

فراتر از یک نسل کشی


برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟


عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟


سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان


اهداف و ابزارهای دیپلماسی فرهنگی عربستان سعودی در جهان اسلـامـ


طبل حقوق بشر تهی است برادر


اجرای برجامـ، شکستی برای دیپلماسی عربی


پیامـ قاطع العبادی به حامیان انحلـال حشد الشعبی


ساختار دولت در رژیمـ اشغال‌گر قدس


نقش امامـ رضا علیه السلـامـ در وحدت ملی و انسجامـ اسلـامی عصر عباسی


شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟


یادگارهایی روی دیوار تاریک


بحران سازی جهانی آمریکایی


واکنش کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به ددمنشی عربستان در عوامیه


وضعیت اجتماعی در عربستان سعودی


تروریست‌های زن، چالش جدید سازمان‌های امنیتی اروپا


رویکرد و سیاست‌هـای عربستان، ضد قواعد بین المللی و احکامـ شرع


حمله ترامپ به حزب‌الله در روز پیروزی بر جبهه‌النصره


مواضع آیت الله سیستانی پس از شکل گیری بحران داعش در عراق


تحول کیفی انتفاضه ازکردها به عرصه اجتماعی


«دیپلماسی جلسه» مقابل تجاوز به مسجد الـاقصی


امامـ صادق(ع) تشکیلـات علمی منسجمی را پایه ریزی کرد
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد

نگرانی دبیر کل سازمان ملل از اخراج مسلمانان در هند

فراتر از یک نسل کشی

برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟

ذبیح الله مجاهد خبر زخمی شدنش را رد کرد

عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟

سفارت ایران در کابل ادعای بازداشت مهاجمـ انتحاری ایرانی را در ولـایت نیمروز رد کرد

داعش ده‌ها زن را به عنوان «بردۀ جنسی» از ولـایت سرپل ربود

بیشتر از نیمـ کمک‌های نظامی امریکا به افغانستان غارت شده است

سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در فاریاب زخمی شد

مقامـ قطری: عربستان و امارات توجه همه جهانیان را به جنایات خود جلب کرده اند

طالبان خطاب به ترامپ: از افغانستان خارج شوید

استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟

طرح جدید امنیتی کابل معرفی شد/ آیا کابل امن می‌شود؟

آصف مهمند عضو شورای ولـایتی بلخ بازداشت شد

رئیس قوه قضائیه ایران: مدعیان حقوق بشر نسبت به جنایت اخیر در افغانستان سکوت اختیار کرده‌اند

علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان

نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان

بالگرد‌هـای ناشناس مربوط به امریکا و ناتو است/ اوضاع افغانستان از دست مقامات افغان خارج شده است

آزادسازی روستای میرزا اولنگ از اشغال طالبان پس از یک هفته نبرد سنگین

رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظامـ ایران منصوب شدند

طالبان ۱۳ پاسگاه امنیتی را در غورماچ به آتش کشیدند

مشکلـات برق افغانستان «کاملـاً» حل می‌شود

راشد آرمان جایزۀ بهترین بازیکن مسابقات ویست‌اندیز را دریافت کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان