درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-3-5  |  2017-5-26  |  بروز شده در: 1396/3/4 - 13:20:25 FA | EN
تجزیه حتمی عربستان پیشبینی شده است             یوناما درخواستی در مورد حکمتیار دریافت کرد؛ عدالت برای قربانیان             حمله نیروهای خارجی به طالبان در شرق افغانستان در درگیری این گروه با داعش             بازی ساده ترامپ برای دوشیدن ملک سلمان             حکایت شاعری که تلـاش کرد شعر و شعور را پیوند دهد            اختلـافات دولت ترامپ برای افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان             جنگ عربستان و امارات علیه قطر/ بسته‌شدن صفحه آشتی و بازشدن دفتر دشمنی بی‌سابقه            یونیسف: ۱۰میلیون کودک یمنی نیاز به کمک دارند/ بزرگترین فاجعه انسانی در یمن            اعتصاب غذای فلسطینیان ۳۹روزه شد/ برخی اسرا خون بالـا می‌آورند             اسرائیل: عربستان دشمن ما نیست/ تل‌آویو و ریاض منافع مشترک دارند             مهتاب در حال نزدیک شدن به زمین است             مرکل از اخراج پناهجویان رد شده افغان دفاع کرد            چین کمک نظامی اش را به افغانستان افزایش میدهد             عبدالله قرار داد فروش زمین به شرکت الکوزی را باز نگری می‌کند             مجلس افغانستان معامله جنجالی فروش زمین به شرکت الکوزی را معلق کرد            تاریخ نشر: 1396/2/9 - 08:48:33
تعداد بازدید: 163
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا تحرکات طالبان طی چند ماه اخیر در افغانستان بیشتر شده است؟
 چرا تحرکات طالبان طی چند ماه اخیر در افغانستان بیشتر شده است؟

وضعیت امنیتی در افغانستان این روزها چندان مساعد نیست. در حالی که دولت  از برنامه گفتگوهای صلح با طالبان و آمادگی برای از سرگیری این گفتگوها خبر می‌داد؛ همزمان انفجار مرگبار در یک پایگاه نظامی ارتش افغانستان در شمال کشور با صدها کشته از میان نیروهای ارتش نشان داد صلح و ثبات در افغانستان همچنان مسیری بسیار دشوار را پیش رو دارد. با توجه به اهمیت این موضوع گفتگویی را با آقای اسماعیل باقری کارشناس مسائل افغانستان داشته‌ایمـ که در ادامه مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

چرا تحرکات طالبان طی چند ماه اخیر در افغانستان بیشتر شده است؟

طالبان همانند گذشته مانند یک گروه مستقل که روش و سیاست واحدی را دنبال کند، نیست. دلیل آن این است که پس از مرگ ملـاعمر و ملـااختر منصور، طالبان دچار نوعی انشقاق شد. در حال حاضر طالبان در بیشتر ولـایات افغانستان، والی خود خوانده دارد و دستگاه قضایی برای خود تعیین کرده و مردمـ حتی گاهی برای اعاده دعوا به این مراکز مراجعه می‌کنند. بر این اساس نه تنها رهبری طالبان به مانند قبل منسجمـ نیست، بلکه گروه‌های مختلف طالبان توسط بازیگران خارجی ذی نفع در صحنه افغانستان بویژه بریتانیا و آمریکا به بازی گرفته می‌شوند. اما یكی از حامیان اصلی طالبان در افغانستان، سرویس امنیتی پاکستان یا همان آی.اس.آی می‌باشد، اما پس از این که آمریکا اعلـامـ کرد که پاکستان در مبارزه با تروریست و طالبان رویکرد دوگانه‌ای دارد، واشنگتن سعی کرد ظزفیت‌های خود در خصوص طالبان را افزایش دهد. همـ‌چنین آمریکایی‌ها نمی‌خواستند طالبان بطور کامل در کنترل پاکستان باشد و براین اساس سعی کردند خوشان بی‌واسطه با طالبان ارتباط برقرار کنند. بویژه آن که طالبان عامل و طرف اصلی مذاکرات را خود آمریکایی‌ها می‌داند. به همین خاطر نیز پس از خروج بخش عمده‌ای از نیروهای آمریكا و ناتو، بیشترین حملـات طالبان متوجه نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان است که نمونه آن حمله اخیر به پایگاه شاهین مزار شریف است تا نیروهای امنیتی افغانستان را تضعیف و روحیه‌ آنان را خراب كنند. حمله تروریستی پادگان بلخ نشان داد که طالبان بدنبال تضعیف موقعیت و جنگ روانی علیه نیروهای نظامی افغانستان است.

 

با این شرایط آیا واکنش دولت به انفجار اخیر که همراه با عزل و نصب‌هایی در دستگاه‌های امنیتی بود، می‌تواند به مدیریت مسئله و حل ناامنی‌ها در افغانستان کمک کند؟

مسئله طالبان موضوع پیچیده‌ای در افغانستان است. این پیچیدگی مرتبط با تعدد بازیگران و تضاد منافع بازیگران خارجی در افغانستان است. در واقع همه مسائل جاری در افغانستان را نمی‌توان تنها با توجه به نقش و رفتار دولت مورد ارزیابی قرار داد. دولت فعلی افغانستان بویژه تیمـ آقای اشرف غنی به نوعی همسو و همراه با سیاست‌هـای واشنگتن در افغانستان عمل می‌كند. ناامنی‌های شمال افغانستان طی دو سال گذشته، تصرف قندوز، حمله به بیمارستان داوود خان کابل و حمله اخیر در پادگان بلخ، موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و بخشی از این اتفاقات، متوجه خود دولت است. انفجار اخیر در پادگان بلخ در شرایطی صورت گرفته است که برای ورود و عبور از این پادگان که نیازمند ارائه گواهی هویت ضروری می‌باشد، باید از موانع و ایست‌های بازرسی عبور کنند تا بتوانند وارد پادگان شوند، اما عوامل تروریستی انفجار اخیر براحتی از این موانع عبور کرده و تسلیحات و مهمات را با خود به داخل برده‌اند. این مسئله تبعات و فشار بسیاری ازجانب افکار عمومی بر دولت افغانستان وارد کرد که استعفاهای اخیر وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش ناشی از همین فشارها بود، اما این استعفاها چندان تاثیری بر روند ناامنی افغانستان نخواهد داشت، چون در حال حاضر سیاست امریکایی‌ها بر حضور در شمال افغانستان از طریق گسترش ناامنی است. در واقع آمریکایی‌ها با حضور در شمال افغانستان بدنبال کسب پایگاهی مطمئن برای کنترل مناطقی از آسیای مرکزی و دره فرغانه (مشترک میان تاجیکستان، قرفیزستان و ازبکستان) می‌باشند تا از این طریق شکست‌ برنامه‌ها و اهداف خود را در سوریه و عراق و در برابر روس‌ها جبران کنند.

 

در شرایطی که به گفته شما دولت همسو با سیاست‌های بازیگران خارجی از جمله آمریکا می‌باشد؛ ریشه ناامنی و بی‌ثباتی‌ها را در افغانستان ناشی از چه چیزی می‌توان دانست؟

در زمان حامد کرزی، ناامنی‌های افغانستان به جنوب و جنوب شرق افغانستان محدود می‌شد و مناطق شمالی در شرایط به نسبت امنی به سر می‌بردند که مهمترین دلیل همـ اتحاد و همبستگی میان غیرپشتون‌ها یا همان جبهه متحد شمال سابق بود. در دولت وحدت ملی ما شاهد حضور دو جناح مختلف به رهبری دکتر عبدالله و دکتر اشرف غنی و افزایش اختلـافات سیاسی می‌باشیمـ. آقای دکتر عبدالله، عطامحمدنور، صلـاح الدین ربانی، حاج محقق، دوستمـ و بطور کلی شیعیان و ازبک‌ها در یک جبهه بودند که این مسئله شمال افغانستان را به نسبت امن نگه داشته بود. اما بعد از روی کارآمدن اشرف غنی و دولت وحدت ملی، با اقدامات سفارت آمریکا و ارتباط با گروه‌های مختلف و بصورت همزمان، جبهه متحد شمال دچار اختلـاف شد به گونه‌ای که در حال حاضر در حزب جمعیت اسلـامی بر سر رهبری و شیوه موضع‌گیری‌های سیاسی اختلـافات جدی وجود دارد. آقای عبدالله و ژنرال عطا محمد نور در تقابل همـ قرار دارند و ژنرال دوستمـ به نوعی از کشور خارج شده و حتی این احتمال وجود دارد که این اختلـافات درون شیعیان نیز بوجود آید. این هدفی است که همـ دولت اشرف غنی و همـ دولت پاکستان از آن استفاده می‌کنند و بدنبال انتقال ناامنی‌ها از جنوب شرقی و جنوب افغانستان به شمال می‌باشند. پاکستان بدلیل متهمـ نشدن به حمایت از طالبان علـاقه مند است که اعضای طالبان را با لباس سیاه داعش به شمال افغانستان انتقال دهد تا فشارها بر اسلـامـ‌آباد درباره حمایت از طالبان کاهش یابد.

 

با وجود اختلـافاتی که در جبهه شمال ایجاد شده و به آن اشاره شد، آینده مذاکرات صلح و گفتگوهای ملی را در افغانستان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با حادثه اخیر در پادگان شاهین بلخ و قتل عامـ حداقل 404 نفر از نظامیان افغانستان که با هدف فشار بر ژنرال عطا و کاهش محبوبیت وی در شمال افغانستان صورت گرفت در واقع امید به مذاکره با طالبان و به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک گروه سیاسی در افغانستان از بین رفت. این حمله نیز همسو با اهداف آمریکا در افغانستان صورت گرفت که علـاقه مند است با ناامن نشان دادن شرایط افغانستان توجیه لـازمـ را برای حضور خود در این کشور را فراهمـ کند. پیش از این در مسئله بمباران آچن در ننگرهار که آمریکایی‌ها آن را مادر بمب‌ها علیه مواضع داعش نامیدند، برخی منابع گفته‌اند اصولـا بمبارانی در کار نبوده است و این انفجار بر اثر انفجار در معادن صورت گرفته است. لذا این فکر که آمریکا برای مبارزه با داعش و طالبان در افغانستان حضور دارد، تفکری ساده انگارانه و بدور از واقعیت‌های موجود است.    

از طرف دیگر با این شرایط آینده مذاکرات صلح شکست خورده ارزیابی می‌شود و در نشست مسکو نیز که قرار بود با حضور 12 کشور برگزار شود، آمریکایی‌ها شرکت نکردند و در واقع این غیبت به معنای نارضایتی آمریکایی‌ها از ورود روس‌ها به حوزه افغانستان بود. به همین دلیل هر وقت مسئله مذاکره در باره صلح جدی می‌شود معمولـا عملیات‌های تروریستی و انتحاری در افغانستان زیاد می‌شود که نمونه بارز آن حمله طالبان به پیشاور بود که در جریان آن 150 دانش‌آموز کشته شد.

 

بطور کلی در شرایط فعلی و پس از انفجار‌ها و ناامنی‌های اخیر توسط شبه نظامیان طالبان، آینده و چشمـ‌انداز آتی افغانستان را چگونه می‌بینید؟

ناامنی‌ها در افغانستان حداقل برای ده سال دیگر تداومـ خواهد یافت و حتی تشدید خواهد شد. شکی نیست که شمال افغانستان منطقه‌ای است که به عنوان عقبه گروه‌های تروریستی علیه آسیای مرکزی استفاده خواهد شد و آسیای مرکزی مقصد بعدی داعش است. البته نه همان داعشی که از سوریه نقل مکان و به آسیای مرکزی انتقال یابد، بلکه گسترش حضور داعش در آسیای مرکزی و از جمله در افغانستان در قالب تغییر شکل اعضای گروه‌های تکفیری و تررویستی (از گروه‎‌های افراطی بومی منطقه) خواهد بود. از طرف دیگر براساس قرارداد امنیتی کابل- واشنگتن در صورت تداومـ ناامنی‌ها و بی‌ثباتی‌ها، نیروهای آمریکایی تا سال 2024 در افغانستان حضور خواهد داشت و طبیعی است آمریکا برای تداومـ حضورش در افغانستان به ناامنی‌ها دامن خواهد زد تا تداومـ حضور خود را ممکن سازد و در واقع پس از ده سال به نوعی پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان مادامـ العمر خواهد شد، هرچند نتیجه این حضور نتیجه‌ای جز ناامنی و فساد و تضعیف فرهنگ اصیل افغان‌ها نخواهد بود.

 

مصاحبه از: الوقت

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6356


تگ ها:*
*

*نیز بخوانید

ما می‌خواهیمـ حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش 7 واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیمـ


تصویر روز


پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

۱۸۰ کارمند شهرداری کابل به اتهامـ فساد به دادستانی معرفی شده‌اند

تجزیه حتمی عربستان پیشبینی شده است

یوناما درخواستی در مورد حکمتیار دریافت کرد؛ عدالت برای قربانیان

حمله نیروهای خارجی به طالبان در شرق افغانستان در درگیری این گروه با داعش

بازی ساده ترامپ برای دوشیدن ملک سلمان

حکایت شاعری که تلـاش کرد شعر و شعور را پیوند دهد

اختلـافات دولت ترامپ برای افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان

جنگ عربستان و امارات علیه قطر/ بسته‌شدن صفحه آشتی و بازشدن دفتر دشمنی بی‌سابقه

یونیسف: ۱۰میلیون کودک یمنی نیاز به کمک دارند/ بزرگترین فاجعه انسانی در یمن

اعتصاب غذای فلسطینیان ۳۹روزه شد/ برخی اسرا خون بالـا می‌آورند

اسرائیل: عربستان دشمن ما نیست/ تل‌آویو و ریاض منافع مشترک دارند

مهتاب در حال نزدیک شدن به زمین است

مرکل از اخراج پناهجویان رد شده افغان دفاع کرد

چین کمک نظامی اش را به افغانستان افزایش میدهد

عبدالله قرار داد فروش زمین به شرکت الکوزی را باز نگری می‌کند

مجلس افغانستان معامله جنجالی فروش زمین به شرکت الکوزی را معلق کرد

نشست ریاض شرم‌آور است/60 هزار افغان خون‌بهای قربانیان برج‌های دوقلو را دادند

حکمـ حبس 21 ماهه لیونل مسی تایید شد

تروریست‌ها اهرمـ فشار "پاکستان" علیه افغانستان هستند

عربستان قرارداد کشتار مسلمانان را با امریکا امضا کرده است

جسد یک دختر با پسر یک وکیل از مکروریان کابل پیدا شد

آغاز پیوند شومـ میان اعراب و رژیمـ صهیونیستی

انفجار منچستر؛ درسی که غرب یاد نمی گیرد

تاکید رهبری حزب جمعیت اسلـامی به شکل گیری نظامـ پارلمانی در افغانستان

سرقت‌ها و جرایمـ خواب راحت را از چشمان کابلیان ربوده است


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان