درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-02-06  |  2018-04-26  |  بروز شده در: 1397/02/06 - 03:35:0 FA | AR | EN
سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است             خطر داعش و چشمان بسته کابل            سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است             داعش در افغانستان چه می‌کند؟            غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد             مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است            پیام داعش به کودکان افغانستان            پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه            فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا             معاون سنای افغانستان: روابط با کشورهای منطقه نباید فدای رابطه با آمریکا شود            راز تناسب اندام و زیبایی زنان هالیوود چیست             استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی             امریکا به دنبال جایگزینی ارتش عربی با داعش در سوریه             «شوهرم مجبورم می‌کرد با دوستانش بخوابم»             فضل احمد معنوی: هجوم نظامیان کنسل‌گری ترکیه به مکتب ‌افغان – ترک در بلخ تجاوز است            تاریخ نشر: 1396/1/30 - 07:58:42
تعداد بازدید: 603
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

انفجار مادر بمب‌ها در كابینه وحدت ملی
 انفجار مادر بمب‌ها در كابینه وحدت ملی

نویسنده: سیدرحیم نعمتی

انفجار موبا، (MOAB) یا مادر بمب‌ها در شامگاه روز پنج‌شنبه 13 آپریل آن قدر پس‌لرزه به دنبال داشت كه جنرال هربرت ریمون مك‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امریكا را مجبور كرد برای یك سفر یك روزه راهی افغانستان و بعد پاكستان شود. این بمب بزرگ‌ترین بمب غیر‌هسته‌ای با ظرفیت حمل 11تن تی‌ان‌تی و 8هزار كیلوگرم ماده منفجره است كه ارتش امریكا آن را در ولسوالی اچین از ولایت ننگرهار و با استفاده از یك هواپیمای ترابری ام سی 130 بر مواضع داعش پرتاب كرد. پنتاگون مدعی شد از این بمب برای تخریب گسترده مخفیگاه‌های استراتژیك و یك تونل زیرزمینی داعش به طول 300 متر در نزدیكی مرز پاكستان استفاده كرد و به نقل از مقامات دولتی، قریب به 94 داعشی به همراه چهار فرمانده آنها كشته شدند. هر چند تأثیر و تخریب این بمب علیه داعش بوده و باید بنابر قاعده مورد استقبال عمومی در افغانستان قرار بگیرد اما نحوه واكنش مقامات دولتی و به ویژه حمله تند حامد كرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان، حكایت از ناخشنودی و حتی نارضایتی عمومی از این اقدام امریكا داشت و همین امر هم باعث شده تا برای نخستین بار، پای مك‌مستر به افغانستان كشیده شود.

سفر مك‌مستر به روشنی یك عمل نمایشی برای تسكین ناخشنودی عمومی در افغانستان از پرتاب موبا بود چرا كه از شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ هیچ مقام بلندپایه‌ای به افغانستان نرفته بود و سفر مك‌مستر به كشور آن هم درست چند روز بعد از پرتاب موبا تنها می‌تواند به دلیل وضعیتی باشد كه پرتاب موبا در جامعه افغانستان ایجاد كرده است. گذشته از این، برنامه اصلی مك‌مستر سفر به هند برای دیدار با نارندرا مودی، نخست وزیر هند و وزیر امور خارجه و همتای هندی‌اش بود تا در این دیدار پیام دعوت ترامپ از مودی را به او تقدیم كند و به همین جهت هم باید توقف او در افغانستان و پاكستان را عمل خارج از برنامه ارزیابی كرد كه او مجبور به انجام آن شده است.

مك‌مستر به دنبال این بود تا در وهله نخست و با حضورش در كابل تأیید سیاسی دولت وحدت ملی افغانستان را برای پرتاب موبا به دست بیاورد و با این ادعا كه دیگر مكان امنی برای تروریست‌ها وجود نخواهد داشت، بر تأثیر موبا در جنگ با مخالفان مسلح بزرگنمایی كند. با وجود این، نگاهی گذرا به فضای حاكم بر رسانه‌ها و شبكه‌های مجازی در افغانستان نشان می‌دهد این دست نمایش سیاسی و ادعاها نتوانسته جوابگوی نگاه انتقادی و ناخشنودی عمومی باشد چرا كه احساس عمومی این است كه امریكا با پرتاب موبا تنها خواسته بزرگ‌ترین بمب خود را آزمایش كند و به این وسیله، سرزمین افغانستان را مبدل به آزمایشگاهی برای آزمایش سلاح‌های خود كرده است.

در این میان، واكنش جامعه سیاسی بود كه در دو طیف به طور كامل جدای از هم دیده شد. محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور و دكتر عبدالله عبدالله رئیس دولت اجرایی هر چند با گفتن اینكه امریكایی‌ها پرتاب موبا را با دولت هماهنگ كرده‌ بودند، به نحوی عمل آنها را تأیید كرده بودند اما این میزان تأیید آن حد قابل انتظار امریكایی‌ها نبود و همین هم یكی از دلایل آمدن مك‌مستر به كابل بود. در واقع، آن دو به خوبی واقف به پس‌لرز‌ه‌های موبا در جامعه افغانستان بودند كه نمی‌توانستند به نحوی جدی‌تر از عمل امریكایی‌ها حمایت بكنند و واكنش تند كرزی هم نشان داد حمایت جدی از عمل امریكایی‌ها جایی در افغانستان ندارد. این جمله كرزی قابل توجه است كه گفت: (پیام من برای دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهور امریكا این است: تو قساوت شدیدی علیه مردم افغانستان انجام دادی، علیه انسان‌ها، اگر دولت امریكا ما را آدم بداند باید بگویم آنها جنایت علیه بشریت مرتكب شدند اما اگر ما را انسان نداند، بله، البته هر كاری بخواهند می‌توانند انجام دهند.)

این جان كلام جامعه افغانستان در برابر پرتاب موبا بود كه نه اشرف غنی و نه عبدالله عبدالله به دلایل و ملاحظات سیاسی قادر به گفتن آن نیستند و همین نیز باعث می‌شود تا آن وجه لازم را در این جامعه نداشته باشند. وقتی كه كرزی هر شریك در پرتاب موبا را شریك جرم امریكایی‌ها دانست، نیم‌نگاهی به سران دولت وحدت ملی داشت كه عمل امریكایی‌ها را حتی به نحوی ضعیف تأیید كردند. نمی‌توان از حالا گفت كه كرزی با این نحو ورود به مسئله زبان جامعه افغانستان شده تا نظر عمومی را برای دوره بعد ریاست جمهوری به خود جلب كرده باشد اما این را می‌توان گفت كه نحوه انفعال دو رأس دولت وحدت ملی تا آن حد بوده كه خدشه قابل توجهی بر این دو رأس وارد كرده تا آنجا كه آسیب موبا بر وجهه دولت وحدت ملی بیشتر از آسیبی بوده كه بر داعش وارد كرده است و سفر افرادی مثل مك‌مستر هم نمی‌تواند تأثیری بر بازسازی این آسیب بگذارد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6174


*
*

*نیز بخوانید

خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد


نفی نوروز و انکار بهار؛ مأموریت غیر ممکن افراط‌گرایان


تاریخچه نوروز در افغانستان


همزمان با پایان داعش؛ پنتاگون نیروهایش در سوریه را سی‌برابر می‌کند


چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟


جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا


چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان


رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

روسیه سلاح "روز قیامت"را معرفی کرد

سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است

خطر داعش و چشمان بسته کابل

سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است

داعش در افغانستان چه می‌کند؟

غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد

مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است

پیام داعش به کودکان افغانستان

پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه

فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا

معاون سنای افغانستان: روابط با کشورهای منطقه نباید فدای رابطه با آمریکا شود

راز تناسب اندام و زیبایی زنان هالیوود چیست

استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی

امریکا به دنبال جایگزینی ارتش عربی با داعش در سوریه

«شوهرم مجبورم می‌کرد با دوستانش بخوابم»

فضل احمد معنوی: هجوم نظامیان کنسل‌گری ترکیه به مکتب ‌افغان – ترک در بلخ تجاوز است

سقوط آزاد فیس بوک پس از رسوایی افشای اطلاعات کاربران

تقلای حکمتیار برای تغییر نام حزب اسلامی ارغندیوال

چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟

انتخابات مجلس نماینده‌گان در اواخر ماه میزان برگزار می‌شود

نگرانی اتاق تجارت افغانستان از امنیت سرمایه گذاران

اتحادیه اروپا بخاطر حذف نام طالبان از فهرست سیاه اعلام همکاری کرد

توبرکلوز در افغانستان سالانه بیش از ۱۵ هزار قربانی می گیرد

اعتراض پارلمان به جنایات جنگجویان حکمتیار در شمال افغانستان

سفیر چین در کابل: در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کنیم


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان