درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-21  |  2017-12-12  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1396/1/30 - 07:58:42
تعداد بازدید: 434
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

انفجار مادر بمب‌ها در كابینه وحدت ملی
 انفجار مادر بمب‌ها در كابینه وحدت ملی

نویسنده: سیدرحیم نعمتی

انفجار موبا، (MOAB) یا مادر بمب‌ها در شامگاه روز پنج‌شنبه 13 آپریل آن قدر پس‌لرزه به دنبال داشت كه جنرال هربرت ریمون مك‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امریكا را مجبور كرد برای یك سفر یك روزه راهی افغانستان و بعد پاكستان شود. این بمب بزرگ‌ترین بمب غیر‌هسته‌ای با ظرفیت حمل 11تن تی‌ان‌تی و 8هزار كیلوگرم ماده منفجره است كه ارتش امریكا آن را در ولسوالی اچین از ولایت ننگرهار و با استفاده از یك هواپیمای ترابری ام سی 130 بر مواضع داعش پرتاب كرد. پنتاگون مدعی شد از این بمب برای تخریب گسترده مخفیگاه‌های استراتژیك و یك تونل زیرزمینی داعش به طول 300 متر در نزدیكی مرز پاكستان استفاده كرد و به نقل از مقامات دولتی، قریب به 94 داعشی به همراه چهار فرمانده آنها كشته شدند. هر چند تأثیر و تخریب این بمب علیه داعش بوده و باید بنابر قاعده مورد استقبال عمومی در افغانستان قرار بگیرد اما نحوه واكنش مقامات دولتی و به ویژه حمله تند حامد كرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان، حكایت از ناخشنودی و حتی نارضایتی عمومی از این اقدام امریكا داشت و همین امر هم باعث شده تا برای نخستین بار، پای مك‌مستر به افغانستان كشیده شود.

سفر مك‌مستر به روشنی یك عمل نمایشی برای تسكین ناخشنودی عمومی در افغانستان از پرتاب موبا بود چرا كه از شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ هیچ مقام بلندپایه‌ای به افغانستان نرفته بود و سفر مك‌مستر به كشور آن هم درست چند روز بعد از پرتاب موبا تنها می‌تواند به دلیل وضعیتی باشد كه پرتاب موبا در جامعه افغانستان ایجاد كرده است. گذشته از این، برنامه اصلی مك‌مستر سفر به هند برای دیدار با نارندرا مودی، نخست وزیر هند و وزیر امور خارجه و همتای هندی‌اش بود تا در این دیدار پیام دعوت ترامپ از مودی را به او تقدیم كند و به همین جهت هم باید توقف او در افغانستان و پاكستان را عمل خارج از برنامه ارزیابی كرد كه او مجبور به انجام آن شده است.

مك‌مستر به دنبال این بود تا در وهله نخست و با حضورش در كابل تأیید سیاسی دولت وحدت ملی افغانستان را برای پرتاب موبا به دست بیاورد و با این ادعا كه دیگر مكان امنی برای تروریست‌ها وجود نخواهد داشت، بر تأثیر موبا در جنگ با مخالفان مسلح بزرگنمایی كند. با وجود این، نگاهی گذرا به فضای حاكم بر رسانه‌ها و شبكه‌های مجازی در افغانستان نشان می‌دهد این دست نمایش سیاسی و ادعاها نتوانسته جوابگوی نگاه انتقادی و ناخشنودی عمومی باشد چرا كه احساس عمومی این است كه امریكا با پرتاب موبا تنها خواسته بزرگ‌ترین بمب خود را آزمایش كند و به این وسیله، سرزمین افغانستان را مبدل به آزمایشگاهی برای آزمایش سلاح‌های خود كرده است.

در این میان، واكنش جامعه سیاسی بود كه در دو طیف به طور كامل جدای از هم دیده شد. محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور و دكتر عبدالله عبدالله رئیس دولت اجرایی هر چند با گفتن اینكه امریكایی‌ها پرتاب موبا را با دولت هماهنگ كرده‌ بودند، به نحوی عمل آنها را تأیید كرده بودند اما این میزان تأیید آن حد قابل انتظار امریكایی‌ها نبود و همین هم یكی از دلایل آمدن مك‌مستر به كابل بود. در واقع، آن دو به خوبی واقف به پس‌لرز‌ه‌های موبا در جامعه افغانستان بودند كه نمی‌توانستند به نحوی جدی‌تر از عمل امریكایی‌ها حمایت بكنند و واكنش تند كرزی هم نشان داد حمایت جدی از عمل امریكایی‌ها جایی در افغانستان ندارد. این جمله كرزی قابل توجه است كه گفت: (پیام من برای دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهور امریكا این است: تو قساوت شدیدی علیه مردم افغانستان انجام دادی، علیه انسان‌ها، اگر دولت امریكا ما را آدم بداند باید بگویم آنها جنایت علیه بشریت مرتكب شدند اما اگر ما را انسان نداند، بله، البته هر كاری بخواهند می‌توانند انجام دهند.)

این جان كلام جامعه افغانستان در برابر پرتاب موبا بود كه نه اشرف غنی و نه عبدالله عبدالله به دلایل و ملاحظات سیاسی قادر به گفتن آن نیستند و همین نیز باعث می‌شود تا آن وجه لازم را در این جامعه نداشته باشند. وقتی كه كرزی هر شریك در پرتاب موبا را شریك جرم امریكایی‌ها دانست، نیم‌نگاهی به سران دولت وحدت ملی داشت كه عمل امریكایی‌ها را حتی به نحوی ضعیف تأیید كردند. نمی‌توان از حالا گفت كه كرزی با این نحو ورود به مسئله زبان جامعه افغانستان شده تا نظر عمومی را برای دوره بعد ریاست جمهوری به خود جلب كرده باشد اما این را می‌توان گفت كه نحوه انفعال دو رأس دولت وحدت ملی تا آن حد بوده كه خدشه قابل توجهی بر این دو رأس وارد كرده تا آنجا كه آسیب موبا بر وجهه دولت وحدت ملی بیشتر از آسیبی بوده كه بر داعش وارد كرده است و سفر افرادی مثل مك‌مستر هم نمی‌تواند تأثیری بر بازسازی این آسیب بگذارد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6174


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه/ اربعین حسینی


بازی سعودی با کارت حریری


پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان


اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره


دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله


خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال


اعتراف به شکست، مهر تأیید بر قدرت حزب الله


صلح یا پیروزی، رویکرد متناقض کابل و واشنگتن به طالبان


سپاه پاسداران ایران و امنیت منطقه ای در غرب آسیا


غیرت در رهاسازی دخترانِ ربوده شده افغان است!


16 سال حضور نافرجامِ غرب در افغانستان


اگر عامل کشتار لاس‌ وگاس، مسلمان بود


محورها و ابعاد اهمیت سفر اردوغان به تهران


چرخش اسلام اباد به شرق؛ نگاه پاکستان به مسکو است


آیا تیراندازی لاس‌وگاس کار داعش است؟


تراژدی دنباله‌دار!


امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت


توصیه نصرالله به یهودیان برای ترک فوری فلسطین اشغالی و احتمال یک جنگ جدید


در روز تاسوعا و عاشورا بر امام حسین و خاندانش چه گذشت؟


چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟


اصول هشت‌گانه قیام امام حسین(ع) از منظر حجت‌الاسلام قرائتی


پتانسیل های قیام در عربستان


سکوت روسیه در برابر بمباران های اسرائیل


زن در اندیشه اسلامی


امام حسین (ع) و قیامش در آینه اندیشه ها

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان