درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-26  |  2017-12-17  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1396/1/29 - 14:03:49
تعداد بازدید: 464
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رویکرد گزینشی غرب؛
جنایتی که گروه معتدل غربی در سکوت جهانی رقم زد/ کور رنگی جامعه جهانی در برابر سرخی خون کودکان فوعه و کفریا +عکس
 جنایتی که گروه معتدل غربی در سکوت جهانی رقم زد/ کور رنگی جامعه جهانی در برابر سرخی خون کودکان فوعه و کفریا +عکس

پس از حمله شیمیایی خان شیخون، مقامات و رسانه‌های غربی سنگ تمام گذاشتند و بدون انتظار برای مشخص شدن نتایج تحقیقات عامل این حملات، دولت سوریه را متهم کردند. این حجم از توجه بین‌المللی طبیعی است. اما...

 در روز ۴ آپریل سال ۲۰۱۷، شهر خان شیخون در استان ادلب، که تحت کنترل گروه مخالف دولت تحریر الشام قرار داشت، هدف حمله موشکی قرار گرفت. به دنبال این حمله، مسمومیت شیمیایی گسترده‌ای در بین غیرنظامیان و زنان و کودکان این منطقه به وقوع پیوست. این حمله شیمیایی منجر به تلفات گسترده در بین غیرنظامیان شد، بنا بر اعلام منابع بیمارستانی مخالفان دولت سوریه در این حمله ۵۸ تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شدند که ۱۱ تن از کشته شدگان را کودکان تشکیل میدادند.

همچنین عصر شنبه گذشته بود که یک انفجار در منطقه (الراشدین) در نزدیکی محل حضور و استقرار اتوبوس‌های حامل اهالی محاصره شده فوعه و کفریا واقع در غرب حلب به وقوع پیوست. این انفجار در شنیع ترین حالت ممکن به دنبال تلفات حداکثری از میان زنان و کودکان بود، لذا عامل انتحاری در ابتدا با توزیع چیپس سعی کرد تعداد زیادی از زنان و کودکان را به دور خود جمع کند. ابعاد وحشیانه و میزان تلفات انسانی این جنایت هولناک بویژه از میان کودکان به حدی بود که بسیاری از رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن را ( شنبه سیاه) برای شیعیان مظلوم فوعه و کفریا توصیف کردند. در این انفجار که با بیش از یک تن مواد منفجره انجام شد، بالغ بر ۱۱۸ نفر به شهادت رسیدند و نزدیک به ۲۵۰ تن دیگر زخمی شدند. ۶۸ نفر از شهدای این حادثه تروریستی کودک بودند. ۱۷نفر از قربانیان مرد و ۱۵ نفر دیگر زن بودند و ۸ نفر نیز در اثر شدت انفجار قابل شناسایی نبودند. این در حالی است که سرنوشت ۲۰۰ نفر از اهالی فوعه و کفریا هنوز معلوم نیست و آنها مفقود شده اند. تلاش‌ها برای آگاهی از سرنوشت این افراد ادامه دارد.

یک بام و دو هوا؛ از خان شیخون تا الراشدین

بلافاصله پس از حمله شیمیایی خان شیخون که عامل آن نامعلوم بود و ادله زیادی از دست نداشتن دولت سوریه در این حملات هوایی حکایت داشت، هزینه تبلیغاتی گسترده‌ای از سوی رسانه‌های غربی و محافل دیپلماتیک و دولت‌های غربی اروپایی در محکومیت این حملات و ابعاد غیرانسانی این جنایت شکل گرفت. کشورهای غربی نظیر فرانسه و انگلیس آلمان و آمریکا بلافاصله این اقدام را محکوم کرده و به صورت شتاب‌زده  و بدون انتظار برای مشخص شدن نتایج تحقیقات عامل این حملات، دولت سوریه را در این زمینه متهم کردند. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بلافاصله تشکیل جلسه داد. این حجم از توجه بین‌المللی برای کشته شدن ۵۸ انسان بیگناه در خان شیخون طبیعی است،‌ اما آنچه در این میان غیرطبیعی به نظر می‌رسد سکوت مرگ‌بار محافل بین‌المللی و دولت‌های غربی مدعی حقوق بشر در قبال جنایت فوعه و کفریا است که تنها ۱۱ روز بعد از حمله خان شیخون انجام شد. آمریکا از حمله شیمیایی خان شیخون برای حمله نامشروع خود به مواضع ارتش سوریه در پایگاه هوایی الشعیرات سوء‌استفاده کرد و حدود ۶۰ موشک به این پایگاه شلیک کرد.

پس از انفجار تروریستی الراشدین اما، رسانه‌های بزرگ و جریان اصلی حاکمیت غرب در ابتدا ترجیح دادند از کنار حمله تروریستی به اتوبوس‌های غیرنظامیان فوعه و کفریا، عبور کنند. خبررسانی ابتدا تنها به کابران شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص توییتر محدود بود. اما با مشخص شدن ابعاد عمیق فاجعه مذکور و افزایش تعداد کشته‌ها، رسانه‌های بین المللی و دفاتر وزارت خارجه در کشورهای مختلف مجبور به موضع گیری در این زمینه شدند. موضع گیری‌هایی که البته تنها منحصر به محکوم کردن شفاهی بود و هیچ اقدام و عملکرد جدی را با خود به دنبال نداشت.

حمله شیمیایی به خان شیخون

مقایسه پوشش خبری حمله به اتوبوس‌های غیرنظامیان فوعه و کفریا با حمله شیمیایی به منطقه خان‌شیخون در ادلب، سیاسی‌کاری مقامات بین‌الملل بویژه سران کشورهای غربی- اروپایی در تعامل با بحران انسانی در سوریه رااثبات میکند. بسیاری از کشورهای غربی و حتی برخی جریان‌های داخلی کشورمان نیز حمله خان‌شیخون را محکوم کردند و تلویحا از مسئولیت دولت سوریه در قبال این حملات سخن گفتند، اما ترجیح دادند در مقابل حمله به اتوبوس‌های حامل مردم فوعه و کفریا سکوت کنند.

گرچه سازمان ملل متحد، مارک تونر سخن‌گوی موقت وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه فرانسه بیانیه‌هایی در محکومیت این حمله تروریستی صادر کردند، اما این بار نه حرفی از نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد بود و نه قدرت‌های غربی و اروپایی تعهد دادند که اقدامات جدی را برای مقابله با گروههای تروریستی و بستن کانال‌های امداد رسانی دولتی به این گروه‌ها در دستور کار قرار دهند. حتی گروه تروریستی احرار الشام که مسئولیت این انفجار تروریستی را رسما بر عهده گرفته، در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار ندارد و طبعا به عنوان یکی از "گروه‌های معتدل مخالف دولت سوریه" خوانده میشود که کمک‌هایی نیز از آمریکایی‌ها دریافت میکند.

عمر الزعیم متخصص حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی شبکه المنار معتقد است که از منظر حقوقی باید مسئولان و عاملان و برنامه‌ریزی کنندگان این حادثه تروریستی در محاکم بین‌المللی محاکمه شوند. این کارشناس مسائل حقوقی از سیاست دوگانه که کشورهای متخاصم با سوریه در پیش گرفته‌اند انتقاد کرده و می‌گوید: چیزی که برای دولت سوریه ممنوع است، از دیدگاه این کشورها برای گروه‌های مسلح مخالف دولت مشروع است. جنایت سازماندهی شده و تروریسم بین المللی گروه‌های مخالف دولت سوریه بر ضد مردم فوعه و کفریا در حالی مشروع است که همین کشورها در مورد حوادث خان شیخون بدون تحقیقات و اطمینان از پشت پرده این حملات، دولت سوریه را در این زمینه متهم کرده اند. این نقض آشکار حقوق بین الملل است.

کشورهای حامی تروریسم، مسئول خون کودکان سوری هستند

نگاهی به جزییات این حادثه تروریستی از جمله مقادیر مواد منفجره به کار گرفته شده در این حمله و روش کشتار و نحوه رسیدن این خودروی انتحاری به محل حادثه نشان میدهد که این حادثه نمی تواند زیر نظر یک فرد یا گروه صورت گرفته باشد و به احتمال قوی چندین کشور حامی جریان‌های تروریستی و تکفیری وهابی در پشت پرده این حمله تروریستی قرار دارد. علاوه بر این که حتی در صورت عدم اطلاع کشورهای حامی تروریست‌ها از این حمله نیز، آنها به علت تأمین مالی و تسلیحاتی گروه‌های تروریستی و تکفیری در سوریه مسئول خون کودکان بیگناه فوعه و کفریا هستند و حتی اگر جامعه جهانی در شرایط کنونی دست به مجازات آنها نزند، این کشورها در برابر دادگاه تاریخ محکوم خواهند بود.

کشورهایی که موجودیت خود را در گروی ادامه درگیری‌های فرسایشی در سوریه و ادامه حمایت از گروه‌های تروریستی در این کشور با هدف براندازی و مشغول کردن دولت آن میدانند، وقتی که خود را در آستانه شکست میبینند، دست به اقدامات جنون آمیز و بزرگ میزنند تا شاید روزنه امیدی برای فرار از سرنوشت حتمی خود پیدا کنند. آنها به خوبی میدانند که شکست تروریست‌ها در سوریه ناامنی را برای تاج‌وتخت متزلزل آنها به دنبال خواهد داشت. در همین راستا آمریکا نیز وارد عمل شده تا شاید بتواند از شکست پروژه‌های خود در منطقه جلوگیری کند. اما قدرت نمایی‌های آمریکایی و غربی نتوانسته موضع کشورهای متحد سوریه را تغییر دهد یا روند موازنه‌های موجود در عرصه میدانی را معکوس نماید. لذا انجام چنین اقدامات تروریستی شنیعی در آینده تحولات سوریه نیز محتمل است.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6153


*
*

*نیز بخوانید

حامی تروریسم دولتی سپاه است یا سیا؟+اسناد و تصاویر


زندان‌های سازمان «سیا» در افغانستان؛ در سلول‌های تاریک و اتاق‌های شکنجه چه می‌گذرد؟


احکام قضایی نژادپرستانه ضد شیعیان و رد آن در قوانین بین‌الملل


تاریخچه حزب الله لبنان از شکل گیری تا تاثیرگذاری بر معادلات سیاسی


توصیه‌های دیده‌بان حقوق بشر به دولت‌های عربستان و آمریکا


«شاخص جنگی» از مهمترین دلایل شکست ارتش‌های قدرتمند جهان در افغانستان + نمودار


آموزش نژادپرستی ضد شیعیان در مدارس رسمی سعودی


اگر سیدالشهدا نبود، این نهضت پیش نمی‌رفت/ همه جا محضر امام حسین(ع) است


موشک‌های سپاه پاسداران ایران از کجا می‌تواند پایتخت اسرائیل را هدف قرار دهد + تصاویر و نقشه


قصاب میانمار چگونه مسلمانان را سلاخی می‌کند؟+عکس


ترور ناجوانمردانه احمد شاه مسعود


چرا اسلام شناسان غربی شیفته علی(ع) هستند؟


هزینه عربستان سعودی برای ترویج عقاید تکفیری در انگلیس


آمریکا و اسرائیل عصبانی هستند چون طرحشان برای منطقه در حال شکست است


دشمن صهیونیست در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه‌گری است/ لزوم تجهیز همگان برای مقابله با دشمن


افراد حزب اسلامی در تخار مانع رفتن آموزگاران به مکتب می‌شوند


شکست در عمق وجود صهیونیست‌ها ریشه دوانده/ شهدا جان فدا کردند تا به راحتی زندگی کنیم


عربستان سعودی؛ جنگ علیه اقلیت شیعه؟


ترور با سکس - تجاوز جنسی به مثابه سلاح جنگی در کانگو


ویدیو/ مرگ بن لادن و صدام و یک علامت سوال بزرگ!!!


سالگرد جنگ ۳۳روزه؛ روز دوم... شوک اسرائیل از پیروزی مقاومت


فتوای مرجعیت در عراق عامل اساسی پیروزی‌های بزرگ است


وزارت دفاع ایران سه شیفته برای عراق سلاح تولید و ارسال کرد/ حزب‌الله تجربه‌هایش را در اختیار «حشدالشعبی» قرار داد


گور دسته‌جمعی مسلمانان در اروپا/ داستان یک نسل‌کشی


خیزش جهان علیه صهیونیست‌ها

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان