درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-03-03  |  2018-05-24  |  بروز شده در: 1397/03/02 - 12:03:3 FA | AR | EN
داعش معادن سنگ‌های قیمتی افغانستان را استخراج می‌کند             ​توزیع چهار میلیون شناسنامه جعلی در افغانستان برای تقلب در انتخابات آینده             تجاوز جنسی گروهی بر کودک ۱۲ساله در ولایت هرات             دبیرکل سازمان ملل از دولت‌ها خواست از غیرنظامیان محافظت کنند             سناتوران: پیمان‌های امنیتی افغانستان با امریکا و ناتو لغو شوند             لت وکوب یک راننده توسط محافظین نماینده مجلس            روسیه سلاح "روز قیامت"را معرفی کرد             سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است             خطر داعش و چشمان بسته کابل            سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است             داعش در افغانستان چه می‌کند؟            غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد             مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است            پیام داعش به کودکان افغانستان            پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه            تاریخ نشر: 1396/1/2 - 06:57:05
تعداد بازدید: 1030
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در زندان‌هـای اسرائیل چه خبر است
شکنجه «شبح» چگونه است/ روایت زن باردار فلسطینی از زندان اسرائیل
شکنجه «شبح» چگونه است/ روایت زن باردار فلسطینی از زندان اسرائیل

در نیمه‌های شب من را با زنجیرها روی زمین می‌کشیدند و با اقدامات تروریستی خود، من را به زندان دیگری منتقل کردند. آنها با وحشیگری با من رفتار می‌کردند و هرگز توجه نداشتند که من یک زن حامله هستم.


 ملت فلسطین بیشترین مصیبت‌ها را به علت اشغالگری اسرائیلی و ادامه سرکوبگری‌های آنها در تمامی ابعاد زندگی خود تحمل کرده‌اند. بازداشت و شکنجه از مهم‌ترین ابزارهای سرکوبگری اشغالگران صهیونیستی در مقابله با مقاومت فلسطین است. صهیونیست‌ها صدها هزار نفر از مردم فلسطین را به داخل بازداشتگاه‌ها و زندان‌های خود انداخته‌اند که از کمترین ساختارهای زندگی انسانی بی‌بهره است. 
رژیم صهیونیستی از قوانین داخلی و نظامی و غیرنظامی خود برای توجیه بازداشت فلسطینی‌ها استفاده می‌کند، مقامات این رژیم دهها دستور نظامی صادر کرده و بر مبنای همین دستورها از جمله دستور نظامی شماره 378 عملیات بازداشت و شکنجه فلسطینی‌ها بدون هشدار قبلی به آنها یا حتی داشتن توجیهات قانع‌کننده در این زمینه را مجاز کردند. رژیم صهیونیستی معمولاً تمامی مسائل مربوط به بازداشتی‌های فلسطینی را به دادگاه‌های نظامی ارجاع می‌دهد.
آنچه میخوانید ادامه مقاله مرکز مطالعاتی الاسری در رابطه با اوضاع زندان‌ها و بازداشتگاه‌های رژیم صهیونیستی است:


چهارم: ابزارهای شکنجه:
براساس توافق‌نامه مبارزه با شکنجه، شکنجه به هر اقدامی گفته می‌شود که باعث پدید آمدن درد یا عذاب شدید جسمی یا روانی شده و عمدا بر شخص وارد شود تا بتواند از این شخص یا فرد سوم اطلاعات یا اعترافاتی را به دست آورد و او را نسبت به اقدامی که مرتکب شده یا متهم به ارتکاب است، تحت مجازات قرار دهد. در این تعریف شکنجه برای ترساندن فرد یا مجبور کردن او یا طرف سوم یا تحریک او و جلب موافقتش صورت میگیرد.  
از این تعریف مشخص میشود که چهار شرط اساسی وجود دارد که باعث میشود یک رفتار تحت عنوان شکنجه قرار گیرد.
1-به قصد و به صورت عمد صورت گیرد.
2-باعث ایجاد درد و سختی شدید شود.
3-این اقدام با هدف تحقق یکی از اهداف مشمول منشور هنوز هم صورت میگیرد.
4-از سوی یک کارمند رسمی و با موافقت وی صورت میگیرد.
در زمان بررسی ملاحظه میشود که این شرایط در رفتارهای اشغالگران با اسرای فلسطین وجود دارد، اسرای فلسطینی برای گرفتن اعترافات ولو غیر واقعی و دریافت اطلاعات تحت فشار و شکنجه قرار میگیرند. با وجود اینکه رژیم صهیونیستی توافقنامه مبارزه با شکنجه در سال 1984 را امضا کرده، اما تنها رژیم در جهان است که شکنجه را مجاز شمرده و با تصمیم دادگاه عالی اسرائیل آن را مشروع نشان می‌دهد تا بتواند به بازجوهای اسرائیلی و سرویس‌های امنیتی این رژیم مجوز ادامه شکنجه اسرا و افراد بازداشت شده در اشکال و روش‌های مختلف را بدهد.
اسرای فلسطینی در زندان‌های اشغالگران تنها از نظر تعداد زیاد نیستند، بلکه در شرایطی قرار دارند که انواع اقدامات نژادپرستانه و توهین‌ها و شکنجه‌ها و رفتارهای غیرانسانی از سوی اشغالگران بر ضد آنها صورت می‌گیرد. رژیم صهیونیستی مانع از شکنجه آنها نمی‌شود، بلکه یکی از استثنائات است که به شکنجه مشروعیت داده و براساس قوانین صریح و واضح، برای شکنجه گران حمایت قانونی لازم را فراهم آورده است.
براساس این پوشش دولتی، افراد بازداشت شده فلسطینی و عرب در معرض انواع شکنجه و توهین و تهدید قرار می‌گیرند و کرامت انسانی و ملی آنها زیر پا گذاشته می‌شود. رویکردهای صهیونیستی از دهها روش و ابزار شکنجه در تحقیقات استفاده می‌کند و همه ساله زمینه‌های پیشرفت این ابزار را فراهم می‌کند و بازجوها از روش‌های متنوعی در شکنجه اسرا و اهانت به آنها و آزار و اذیت آنها در طول سال استفاده میکنند.
زندان‌های اسرائیلی به مراکزی برای اعمال خشونت بر ضد ملت فلسطین و نیروهای مبارز و کشتار جمعی آن‌ها تبدیل شده است. این کشتارجمعی البته با ابزارهایی غیر از چوبه دار یا گیوتین صورت میگیرد، بلکه با روش‌هایی است که باعث از بین رفتن تدریجی جسمی و روحی انسان می‌شود. آنها تلاش می‌کنند روحیه مبارزان فلسطینی را در طول سال‌های متوالی به ویرانی بکشانند که هیچ ارتباطی با انسانیت ندارند و از تمامی اصول انسانی تهی هستند و به سرباری برای خود و جامعه خود تبدیل میشوند.  
رژیم صهیونیستی از احداث بازداشتگاه‌ها با هدف تکمیل روند کشتار ملت فلسطین به روش‌های دیگر استفاده میشود. آنها سعی می‌کنند ارزش‌های مبارزاتی و اراده ملت فلسطین را به چالش کشانده و با آن مقابله کنند و او را نسبت به مبارزات خود سرخورده و پشیمان نمایند. تقریباً هیچ کس نیست که وارد زندان‌های اسرائیل شده باشد و در معرض انواع خشونت‌ها و شکنجه‌های جسمی یا روانی قرار نگرفته باشد یا شدیدترین روش‌های شکنجه که در حقوق بین‌الملل ممنوع به شمار می‌رود، بر ضد وی استفاده نشده باشد.
تمام کسانی که تجربه بازداشت در زندان‌های اسرائیل را داشتند و در معرض بازجویی و تحقیق و فشار و شکنجه قرار می‌گرفتند، میدانند که اسیر فلسطینی قربانی سیاست‌های رژیم اسرائیل می‌شود. هر بازجو در این پروسه وظیفه‌ای برای خود دارد. برخی بازجوها متخصص تهدید کردن هستند، برخی بازجوها متخصص فحش و ناسزا و تمسخر زندانیان هستند و برخی بازجو‌ها نیز تلاش می‌کنند نقش یک انسان خوب و مهربان را ایفا کنند که فرد را با زبان به اعتراف میکشاند. برخی دیگر نیز متخصص کتک زدن و استفاده از الفاظ زشت و رکیک هستند.

عموما دو نوع شکنجه در زندان‌های رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود:
الف شکنجه جسمی: ابزارها و روش‌های شکنجه جسمی در زندان‌های اشغالگران رژیم صهیونیستی، متفاوت است. این روش‌ها از وارد کردن سر در کیسه‌های متعفن آغاز میشود و تا نخوابیدن و عدم مداوا و استفاده از زخم‌ها در روند تحقیقات یا قرار دادن فرد بازداشتی در یخچال یا ایستادن زندانی برای ساعات طولانی امتداد پیدا میکند.
همچنین پاشیدن آب سرد و داغ به سر، لخت کردن اسرا، استفاده از کتک زدن‌های شدید، بستن از پشت به صندلی‌های کوچک با هدف آسیب زدن به ستون فقرات و استفاده مفرط از زور و خشونت در جریان تحقیقات از دیگر روش‌های به‎ کار رفته در شکنجه اسرای فلسطینی است. تکان دادن شدید سر اسرای فلسطینی که گاه باعث فلج شدن زندانی و یا حتی مرگ وی میشود، از دیگر روش‌های شکنجه است. شبح نام یکی از شکنجه‌ها است که فرد در آن به مدت‌های طولانی مجبور به ایستادن میشود یا همراه با ایستادن باید دست‌هایش را بالا نگه دارد یا پاهای فرد از پشت به دست‌هایش بسته میشود.
هر اسیر زن و مرد فلسطینی داستانی ترسناک از روش‌های مختلف شکنجه و اقدامات متفاوت بازجوها در کشتارگاه‌ها و زندان‌های رژیم صهیونیستی در سینه دارد که از تمامی پیش‌بینی‌های انسان فراتر رفته است.
نویسنده این مقاله تجربه شخصی خود را از اتاق‌های بازجویی رژیم صهیونیستی به رشته تحریر در آورده است: من را وارد زندان کناری کردند. ناگهان پلیس دریچه کوچکی را در بالای زندان باز کرد و لوله  کپسول آتش نشانی را وارد سلول کرد و تمامی پودر شیمیایی آن را در داخل سلول کوچک  من خالی کرد. من سر خود را در زیر بالش‌های متعفنی که در سلول قرار داشت، مخفی کردم تا این ماده شیمیایی باعث خفگی من نشود. همچنین شروع به داد و فریاد کردم تا آنها من را از این شرایط و خفگی و تروریسم  برنامه‌ریزی شده راحت کنند.
در پی این داد و فریاد‌ها نیروهای پلیس وارد شدند. من تصور کردم که آنها برای نجات من آمدند، اما نمی‌دانستم که این نیز یکی از مراحل شکنجه و انتقام‌گیری از من در آن شب سخت و بی‌سابقه است. در ادامه من را به اتاق انتظار موجود در ابتدای سالن بردند که سه دیوار داشت و بخش جلو شیشه داشت. نزدیک نیمه شب بود. من در آن شب ترسناک منتظر غافلگیری‌های بیشتر بودم. ناگهان سه نیروی پلیس با لباس‌های شخصی وارد شدند.
یکی از آنها لباس زندان به تن داشت. یکی از آن‌ها در دستش ظرفی بود که پر از آب جوش بود. و به من نزدیک شد و آب جوش را به سمت من پاشید. من به سرعت سرم را تکان دادم، اما آب جوش بخشی از گردن و سینه ام را سوزاند. آنها من را به درمانگاه زندان بردند که در آنجا هم با شدت زیادی با من رفتار شد. در درمانگاه تنها اندکی پماد سوختگی بر روی سوختگی‌های من گذاشته شد.
مرحوم ابو علی شاهین یکی دیگر از زندانیان فلسطینی است که روایتی از شب‌های بازجویی خود تعریف میکند. شکنجه من با روش جدیدی از " شبح " آغاز شد. آنها من را از پا آویزان کردند، همچنین سرم را در آب داغ فرو میبردند یا به مواضع حساس بدنم ضربه می‌زدند. شکنجه با برق برای اولین بار برای من اجرا شد. این شکنجه بیشتر شبیه جهنم بود، آنها تنها به شوک‌های الکتریکی بسنده نمی کردند، بلکه سیگار را هم روی پوست من خاموش میکردند. تمام پوستم میسوخت.
موضوع مافوق تصور این بود که بسیاری از اسرای فلسطینی توانمندی‌ها و قدرت شخصی بالایی در تحمل این مصیبت را از خود نشان داده و با صبر و پایداری و استقامت در برابر جلادها ایستادگی می‌کنند. این رفتارها باعث می‌شود آثار منفی زندان در آنها کاهش پیدا کند و آنها بتوانند تا حد ممکن توازن خود را حفظ کرده و از لحاظ روانی و اجتماعی با محیط سازگاری پیدا کنند.

 
ب: شکنجه روانی: کمیته تحقیق افسران پلیس رژیم صهیونیستی اجازه استفاده از فشارهای روانی را در تحقیقات فراگیر میدهد. آنها به همین منظور از روش‌ها و حیله‌های مختلف استفاده می‌کردند تا زندانیان را مورد تحقیر و اهانت قرار دهند. بازرسی لخت و جلوگیری از خوابیدن زندانی و قراردادن آنها در زندان‌های تاریک و نمور بعلاوه توهین‌های معنوی و تهدید به قتل یا تبعید یا تخریب منازل یا تهدید به مسایل غیر اخلاقی یا بازداشت همسر یا پخش صدای داد و فریاد زندانیان و تیراندازی یا پخش صدای سگ‌های پلیس بخشی از این شکنجه‌ها است.
استفاده از صدای موسیقی تند و جلوگیری از عبادت و رفتارهای اینچنینی از دیگر اقدامات شکنجه‌گران در زندان‌های رژیم صهیونیستی است. بازجوها در زندان از هیچ روشی برای شکنجه روانی و جسمی زنان و کودکان فروگذار نمی کنند. شهادت بسیاری از اسرا این موضوع را تایید میکند.
- شکنجه کودکان: وکلای هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین در اکتبر 2015 در گزارشی نوشت که مقامات رژیم صهیونیستی و نظامیان آن و اداره زندان‌ها این رژیم یک یا چند روش شکنجه جسمی و روانی را بر ضد 99 درصد از کودکان  نوجوانان فلسطینی در بازداشت گاه‌ها اعمال میکنند. حتی کودکان کم سن و سال و دانش‌آموزان مدارس ابتدایی نیز بازداشت میشوند و در مراکز بازجویی رژیم صهیونیستی مورد بازجویی و شکنجه قرار می‌گیرند.
آنها در شرایط وحشیانه‌ای قرار می‌گیرند، این در حالی است که برخی از آنها با گازهای شیمیایی یا گلوله‌های جنگی مجروح شده اند. آنها ساعت‌های طولانی مورد شکنجه قرار می‌گیرند و شکنجه شبح نیز بر ضد آنها اعمال میشود و آنها به صورت دست و پا بسته روی یک صندلی تا مدت‌های طولانی قرار میگیرند. همگی آنها از ناحیه شکم و صورت هدف ضربات سخت قرار میگیرند. نوجوانان زیر 18 سال در این زندان‌ها با هدف اعتراف کردن تحت حملات و کتک‌های شدید قرار می‌گیرند و انواع شکنجه‌های جسمی و روانی بر ضد آنها اعمال می‌شود.
- شکنجه زنان: اسیران زن فلسطینی نیز از انواع شکنجه‌های جسمی و روانی نظیر مردان بی‌بهره نیستند. علاوه بر این که اسیران زن فلسطینی از تجاوز لفظی نظامیان رژیم صهیونیستی نیز رنج میبرند. فقدان وجود آزمایش‌های بیمارستانی در زندان‌ها و عدم رعایت اصول بهداشتی زنان باردار و کتک زدن شدید زنان باردار که احتمال سقط کودک آنها وجود دارد، از جمله شکنجه‌های مخصوص زنان است. آنها حتی در صورت بیماری‌های مربوط به زنان از کادر پزشکی متخصص نیز بی‌بهره‌اند.
تهدیدات غیر اخلاقی، فشارهای روانی در نتیجه بازداشت فرزندان و همسر یا پدر و تهدید به تخریب منازل از دیگر شکنجه‌های رایج در زندان‌های رژیم صهیونیستی است. فیروز عرفه یکی از زندانیان فلسطینی است که تجربه بازداشت خود را به این صورت شرح می‌دهد که هنگامی صورت گرفته است که وی اعترافاتی را از فعالیت‌های خود برای سرویس‌های جاسوسی مطرح نمی‌کند: موجی از فحش و ناسزا و آب دهان و توهین و کفر به من حواله کردند، اما وقتی نتوانستند اراده‌ من را بشکنند، مرا رها کردند.
این روشی بود که بازجوها برای شکستن روحیه فرد بازداشتی به کار می‌گیرند. در این زمان انواع فکرها و نگرانی‌ها به سراغ انسان می‌آید و روحیه او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این شرایط فرد تصور می‌کند که فراموش شده است. چرا که هیچ تحقیقاتی از وی صورت نمی‌گیرد. در این زمینه ده‌ها سوال در ذهن فرد پیش میآید. آنها چه کار خواهند کرد؟ آنها از من چه میخواهند؟ اقدامات بعدی آنها چیست؟
روایت دیگری که سندی از جنایت‌های دولت اشغالگر قدس در نقض مبانی انسانی به شمار میرود، شهادت فاطمه الزق اسیر زن فلسطینی در توصیف شکنجه‌های موجود در زندان‌های اسرائیل است. او در این زمینه می‌گوید: بارها من را در ابعاد روانی و جسمی شکنجه کردند و بارها سعی کردند من سقط جنین کنم. آنها داروهای ناشناس به من می‌دادند و میگذاشتند در خونریزی شدید باشم تا سقط جنین کنم. افسران سرویس جاسوسی اسرائیل با لگد به صورت من ضربه می‌زد.
در نیمه‌های شب من را با زنجیرها روی زمین می‌کشیدند و با اقدامات تروریستی خود، من را به زندان دیگری منتقل کردند. آنها با وحشیگری با من رفتار می‌کردند و هرگز توجه نداشتند که من یک زن حامله هستم. آنها بارها داروهای ناشناخته به من می‌دادند و در هر بار از من می‌خواستند که معاینه شوم. این کار طبعاً برای کمک به من نبود. من هم اجازه این کار را نمی دادم،‌ چرا که آنها میخواستند فرزندم سقط شود. وقتی که تمام تلاش‌های آن‌ها شکست خورد، در جریان تولد فرزندم اجازه حضور نزدیکانم در کنارم را ندادند، اما خداوند همواره با من بود. من به سختی در کنار یک پزشک زن نژاد پرست فرزندم را به دنیا آوردم.
اشغالگران در هنگام تولد فرزندم، دست و پای من را به مدت سه روز متوالی بستند و بعد از سه روز شکنجه دستانم را باز کردند. من در بیمارستان مائیر در کفار سابا بودم، اما فکر می‌کردم که در میدان جنگ هستم. پزشک نژادپرست صهیونیست همواره بر سر من فریاد می‌کشید که من یک تروریست هستم و یک تروریست را متولد خواهم کرد.
سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی در پی موج بازداشت‌ها در اکتبر سال 2015 به صورت ضمنی اذعان کرد که انواعی از شکنجه‌ها بر ضد بازداشتگاه‌های فلسطینی‌ انجام می‌شود. در این رابطه دادستانی رژیم اسرائیل سعی کرد حکم‌های کمی برای بازداشت شده‌ها در دادگاه‌های نظامی اعمال کند، چرا که می‌ترسید آنها به دادگاه لاهه شکایت کنند و اسرائیل را محکوم کنند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌داد که فلسطین رسماً به مجمع عمومی اعضای دادگاه لاهه پیوسته بود و به این ترتیب مسئولان فلسطینی اجازه تحت پیگرد قرار دادن اسرائیل به اتهام انجام جنایت‌های جنگی بر ضد شهروندان فلسطینی را یافته بودند.


 پنجم: انواع بازجویی‌ها:
1-مشارکت پزشکان در بازجویی: شاید بتوان گفت رژیم صهیونیستی تنها نقطه دنیا است که کادر پزشکی در شکنجه اسرای زن و مرد همکاری میکند. بارها شده که بازجوها با لباس پزشک میآیند و بسیاری از پزشکان نیز به ابزار دست سرویس‌های امنیتی تبدیل شده‌اند و مطالبات آنها را اجرا می‌کند یا در برابر شکنجه‌های صورت گرفته بر ضد بازداشت شده‌ها سکوت می‌کنند و تصور می‌کنند که اخلاق حرفه‌ای را حفظ کردند.
2-دستگاه دروغ‌سنج: رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که دستگاه دروغ‌سنج را تهیه کرده است که می‌تواند دروغ‌های اسیر را با برخی تغییرات به‌ وجودآمده در جسم نظیر ضربان قلب و ترشحات ناشی از تنش‌های عصبی تشخیص دهد. در همین راستا رژیم صهیونیستی اسرای مرد و زن را مورد آزمایش‌های دروغ‌سنجی قرار می‌دهد و بازجو سؤالاتی را از فرد بازداشت‌شده می‌پرسد و از او می‌خواهد تا به صورت سریع به این سوالات پاسخ دهد، هنگامی که تغییری در ضربان او ایجاد می‌شود، بازجو به این نتیجه می‌رسد که فرد دروغ میگوید. این در حالی است که اسناد مربوط به این دستگاه اسناد قابل دفاعی در دادگاه نیست و در عرف بین الملل استفاده از این دستگاه بر ضد بازداشت شده‌ها ممنوع است.  
روضة حبیب آزاده زن فلسطینی در این رابطه می‌گوید که آنها من را به چیزی که دستگاه دروغ سنج میگفتند، وصل کردند. بازجو میگفت که هزاران دلار برای تهیه این دستگاه هزینه شده تا میزان راست یا دروغ بودن پاسخ‌ها را مشخص کند. من سه مرتبه در معرض این آزمایش قرار گرفتم و هر بار 15 ساعت برای هر عملیات معطل میشدم. بازجویی‌های سختی از من انجام میشد. هر نوع حرکت سر یا بدن من باعث میشد آزمایش از دوباره تکرار شود. از ساعت 9 و نیم صبح برای آزمایش رفتم و این کار تا شب طول کشید.احساس میکردم فلج شده ام.
3-استفاده از مزدوران: اتاق ننگ وسیله‌ای فریبکارانه است که فرد بازداشت‌شده فلسطینی را در اختیار برخی عناصر خود فروخته قرار میدهند تا اطلاعات او را تخلیه کند. این افراد کسانی هستند که با اشغالگران همکاری می‌کنند و برای به دست آوردن اطلاعات از افراد بازداشت‌شده سعی دارند آنها را فریب دهند و نقش انسان‌های ملی‌گرا را بازی کنند. اما تمام این بازی‌ها زیر نظر عناصر اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود. آنها نقش انسان‌های شرافتمند را ایفا می‌کنند تا بتوانند زندانی را به صحبت از عملیات و فعالیت‌های ضد صهیونیستی بکشانند، اما در نهایت با پایان گرفتن بازی، عمدتا آنها زندانی را کتک میزنند و تهدید میکنند که با ادوات تیز بدنش را زخمی میکنند.
به‌طور خلاصه می‌توان گفت که عملیات بازجویی یک عملیات ساده و آسان نیست، بلکه عملیاتی پیچیده و مرکب است که به نظریات دقیق علمی و دقیق‌ترین و جدیدترین علوم نیازمند است و بالاترین سامانه‌های تکنولوژیک برای تحقق اهداف آن به کار گرفته می‌شود.
دهها هزار نفر از فرزندان ملت فلسطین در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته‌اند، اما آنها به علت اعتقادی که به عدالت آرمان خود دارند، نشانه‌هایی از شکنجه‌های روانی و اجتماعی را به‌ اندازه‌ای که با آن دست به گریبان هستند در میان خود ظاهر نمی‌کند، آنها بیشترین حد همبستگی را با خود نشان می‌دهند تا به نمونه‌ای از پایداری و استقامت در برابر ملت‌های خود در مبارزه با اشغالگران تبدیل میشوند و ملت را به مقاومت در برابر اشغالگری به جای تسلیم شدن در برابر آن تشویق کنند.
این افراد حتی بعد از اسارت و آزادی استراتژی را برای بازیابی خود تدوین می‌کنند و با آثار روانی این اسارت مقابله می‌کنند تا بتوانند مشکلات را حل کرده و کنترل خود را در دست بگیرند. آنها در ادامه حس مسئولیت‌پذیری را در خود زنده می‌کنند. آنها راهکارهای متعددی را برای مقابله با آثار روانی ناشی از اسارت در پیش می‌گیرند.


ششم: دادگاه‌های نظامی و احکام بازدارنده
بسیاری از عناصر مؤسسات مقاومت فلسطین که در دست نیروهای اشغالگر اسرائیلی گرفتار می‌شوند، رژیم صهیونیستی از محاسبه آنها به عنوان اسرای جنگی سر باز میکند و آن‌ها را افراد بازداشت شده به شمار آورده و برخلاف قوانین انسانی و بین‌المللی آنها را به دادگاه ارجاع می‌دهد و احکام متفاوتی برای آنها صادر می‌شود. این احکام معمولاً طبق حالت فوق‌العاده و اصلاحات مربوط به آن و براساس دستورات نظامی صادر شده از سوی رژیم اشغالگر قدس بوده است و غالباً تنها دلیل موجود بر ضد متهمان، اعتراف خود وی یا اعتراف بازداشتی‌های دیگر است.
این در حالی است که رژیم اسرائیل شکنجه را به عنوان علت کافی برای بطلان اعترافات اسرا به رسمیت نمی‌شناسد، به این ترتیب تمام کسانی که در برابر دادگاه نظامی قرار می‌گیرند محکوم می‌شوند، چرا که هیچ هیئت مدافعی نمی‌تواند اتهامات مطرح شده از سوی دادگاه نظامی را از بین ببرد. همگی این دادگاه‌ها مواضع قبلی نسبت به اسیران دارند و دستورات خود را از سرویس‌های امنیتی و سیاسی مالی دریافت می‌کنند و با عناصر بازادشت شده فلسطینی با این قاعده رفتار می‌کند که هر فلسطینی که در برابر دادگاه نظامی قرار بگیرد، محکوم است مگر اینکه عکس آن ثابت شود.
در تمامی شرایط، در حالی که افراد بازداشت شده اظهارات و اعترافات منتسب به خود را رد می‌کنند و تأکید دارد که آنها را تحت فشار شکنجه مطرح کرده‌اند، اما دادگاه این اظهارات را نمی‌پذیرد و در محاکمه صورت گرفته به ادله ارائه شده از سوی سرویس‌های اطلاعاتی در رابطه با اعترافات صورت گرفته در هنگام بازجویی‌ها بسنده می‌کند که تحت زور و خشونت و فریب اخذ شده است.
این پژوهش در پایان نتیجه‌گیری می‌کند که سرویس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی در تعامل با ملت فلسطین از منظر امنیتی و خصمانه محض رفتار می‌کنند و در روند اعدام افراد بازداشت‌شده در زمان بازداشت، جنایت‌های جنگی مرتکب می‌شوند.
آنها همچنین در مراکز بازداشت و بازجویی‌ها تحت پوشش دادگاه‌های اسرائیل و با توجیهات امنیتی موهوم شکنجه‌های روانی و جسمی بر ضد اسرای فلسطینی به کار می‌گیرند. به این ترتیب فرد بازجو و زندانی و قاضی نظامی هرگونه خشونت و انتقام‌گیری از افراد بازداشت شده با انواع مختلف ابزارها نظیر شکنجه و ترساندن و هدف قرار دادن امنیتی و اخلاقی آنها و ممانعت از حقوق انسانی و اساسی آنها را روا میدارند و با منطق دشمنی و تنفر با آنها برخورد کرده و سیاست‌های منفی و تحریکات تبلیغاتی را بر ضد آنها به کار می‌گیرند.
آنها همچنین احکام بازدارنده‌ای مبتنی بر مزاج نظامی دادگاه صادر می‌کند که از هیچ منطق و عقلی برخوردار نیست، بر این اساس ممکن است حکم یک اسیر فلسطینی 6700 سال زندان بریده شود یا یک اسیر 34 سال پیاپی در زندان‌های اسرائیل باقی بماند یا کودکان زیر 18 سال به بیش از 20 سال زندان محکوم شوند و یا حتی حبس ابد بگیرند.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/5754


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ثروت‌مندترین گروه تروریستی در تاریخ بشریت اعلام شد


خطرناک‌ترین و عجیب‌ترین کارهایی که در گذشته عادی بوده‌اند+تصاویر


ازدواج خانم 48 ساله با گاو 18 ساله پولدار + عکس


تهدید شدن بازیگر فیلم‌های مستهجن از سوی ترامپ


خاخام اسرائیلی سیاه‌پوستان را «میمون» توصیف کرد


جریمه هزار یورویی برای پلیس مسلمان آلمان به دلیل دست ندادن با همکار زن


جشنواره زنان نیمه عریان در مدینة النبی + تصاویر


مقام‌های امریکایی: بن‌سلمان مانع از دیدار مادر و پدرش شده است


پولدار شدن پیرزن مستمری‌بگیر با فروش سفالی که در جعبه کفش نگهداری می‌کرد/ عکس


درگیری فیزیکی چینایی ها بر سر بکس اتمی ترامپ


دخترک 11 ساله اسپانیایی کودکی را از برادر 14 ساله اش به دنیا آورد


مسلمان شدن یک رهبر سرشناس ضداسلام در آلمان


رهبران دنیا چند معاش دارند؟


ترامپ روزانه مشغول چه کاری است؟


ترامپ برای افغانستان دست به دامن هالیوود شد


۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان/ افغانستان از ناامنترین کشورهای دنیا


این جوانان دنیا را اداره می‌کنند!‌


فضیلت و خواص سوره جن


سرنوشت قاتلان امام حسین (ع) چه شد؟


احکام روز عاشورا


فرعون مصری ، افغانستانی الاصل بوده است!


بی‌تربیت‌ترین سیاستمداران جهان


چرا برخی هیچ سختی و مشکلی ندارند اما برخی همیشه غرق در مشکلاتند؟


تحایف عجیب مون جاین به پوتین


هدایای عجیب "آل‌سعود" برای دونالد ترامپ!

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

اگر روزه میگیرید به هیچوجه این غذاها را نخورید!

داعش معادن سنگ‌های قیمتی افغانستان را استخراج می‌کند

​توزیع چهار میلیون شناسنامه جعلی در افغانستان برای تقلب در انتخابات آینده

تجاوز جنسی گروهی بر کودک ۱۲ساله در ولایت هرات

دبیرکل سازمان ملل از دولت‌ها خواست از غیرنظامیان محافظت کنند

سناتوران: پیمان‌های امنیتی افغانستان با امریکا و ناتو لغو شوند

لت وکوب یک راننده توسط محافظین نماینده مجلس

روسیه سلاح "روز قیامت"را معرفی کرد

سید حسن نصرالله: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری است

خطر داعش و چشمان بسته کابل

سید حسن نصرالله: عربستان حتی با شادی‌های مردم یمن هم می‌جنگد؛ مقاومت عامل اصلی ثبات لبنان است

داعش در افغانستان چه می‌کند؟

غنی دستور داده آمار ثبت نام شده‌گان در اختیار مردم قرار نگیرد

مشارکت مردم برای ثبت نام در روند انتخابات همچنان پائین است

پیام داعش به کودکان افغانستان

پرواز موشک های هوشمند ترامپ به روسیه

فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا

معاون سنای افغانستان: روابط با کشورهای منطقه نباید فدای رابطه با آمریکا شود

راز تناسب اندام و زیبایی زنان هالیوود چیست

استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی

امریکا به دنبال جایگزینی ارتش عربی با داعش در سوریه

«شوهرم مجبورم می‌کرد با دوستانش بخوابم»

فضل احمد معنوی: هجوم نظامیان کنسل‌گری ترکیه به مکتب ‌افغان – ترک در بلخ تجاوز است

سقوط آزاد فیس بوک پس از رسوایی افشای اطلاعات کاربران

تقلای حکمتیار برای تغییر نام حزب اسلامی ارغندیوال


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان