درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-2-9  |  2017-4-29  |  بروز شده در: 1396/2/8 - 17:25:07 FA | EN
دیده‌بان حقوق بشر: هند خشونت علیه مسلمانان را متوقف کند            نمایش آیفون 8 (ویدئو)            سقوط ولسوالی زیباک بدخشان به دست طالبان             بحران بیکاری در عربستان؛ فراخوان تظاهرات و افزایش تدابیر امنیتی در پایتخت             ما می‌خواهیمـ حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش 7 واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیمـ             اشتباه گرفتن نظامـ جمهوری با شاهی از سوی غنی             نشر شواهد اتهامـ تجاوز به عنف یک دختر از سوی رونالدو             امریکا از تهدیدات علیه کوریای شمالی عقب نشینی کرد             آگاهان: آن‌هایی که غفلت کرده‌اند باید مجازات شوند نه مکافات            حکمتیار فردا در شرق افغانستان در مقابل رسانه‌هـا ظاهر میشود             کاهش تلفات ملکی اما افزایش تلفات زنان و کودکان؛ در سه ماه ۱۲۸۲ تن کشته و زخمی شده اند             اعتراض ایران به پاکستان در رابطه به حمله به سربازان مرزی             کلـاه سفید‌هـا در سوریه تروریست‌هـا را حمایت میکنند             روسیه: امریکا با حملۀ ناگهانی در پی خلع سلـاح روسیه و چین است             حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به فرودگاه دمشق            

تاریخ نشر: 1395/12/19 - 14:50:4
تعداد بازدید: 129
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تربیت تروریست در پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان؛
عربستان بهشت تروریست‌های جهان را در اندونزی می‌سازد
عربستان بهشت تروریست‌های جهان را در اندونزی می‌سازد

طبق تخمین‌ها، اندونزی دارای ۱۳ هزار تا ۳۰ هزار مدرسه شبانه‌روزی که ۱۰۰ مدرسه توسط سعودی‌هـا در این کشور ساخته شده است. میلیون‌ها دلـار هزینه جذب اساتید مجرب دانشگاهی از سرتاسر دنیا توسط آل سعود تأمین می‌شود.


رییس (موسسه تحلیل سیاست و مناقشه (  (IPAC) معتقد است که (در طی چند سال اخیر رشد جنبش‌های افراطی و سیر حرکت از سلفی‌گری به اندیشه‌های داعشی در اندونزی بی‌سابقه بوده است). در حالی که عربستان مدعی مبارزه با تروریسمـ و بالـاخص القاعده و داعش است، تاریخچه چند سال اخیر اندونزی خبر از سرمایه‌گذاری عظیمـ آل‌سعود در پروش و گسترش تفکر وهابیسمـ، سلفی‌گری، و تروریسمـ در اندونزی می‌دهد.

دیدار ملک سلمان -پادشاه عربستان سعودی- از اندونزی که پر مسلمان‌ترین کشور دنیاست، اولین دیدار یک پادشاه سعودی از سال ۱۹۷۰ تاکنون بود. مقامات اندونزی به امید دریافت کمک مالی از عربستان این دیدار را صورت دادند، خواستار ۲۵ میلیارد دلـار جهت سرمایه‌گذاری در منابع خود بودند که ملک سلمان فقط با یک میلیارد دلـار موافقت کرده است.

دیدار ملک سلمان و (جوکو ویدودو) رییس جمهور اندونزی

اما عربستان پیوسته طی دهه‌های اخیر نگاه دیگری به اندونزی داشته که هدف آن تجارت نیست بلکه صدور ایدئولوژی است. (کریس چاپلین) پژوهشگر ارشد جنوب آسیا در موسسه پادشاهی هلند معتقد است که اگر امروز سلمان به دیدار (جوکو ویدودو) -رییس‌جمهور اندونزی- می‌رود، دلیل‌اش آن است که می‌خواهد منابع فرهنگی کشورش را در اندونزی حاکمـ کند. او در این مورد می‌گوید: (با توجه به ذوق و استقبال اندونزی، هیچ بعید نمی‌دانمـ که در آینده شاهد شبکه عظیمـ فارغ‌التحصیلـان اندونزیایی دانشگاه‌های سعودی باشیمـ (.

از سال ۱۹۸۰ است که عربستان قویا بر روی صدور تفکرات سلفی‌گرایانه متمرکز شده است. در کشوری که دارای ۸۰۰ مسجد است، از این تعداد ۱۵۰ مسجد توسط عربستان ساخته شده است. سعودی‌ها، یک دانشگاه بزرگ رایگان همـ در (جاکارتا) و چند موسسه آموزش زبان عربی در سرتاسر اندونزی تاسیس کرده‌اند.

طبق تخمین‌ها، اندونزی دارای ۱۳ هزار تا ۳۰ هزار مدرسه شبانه‌روزی که ۱۰۰ مدرسه توسط سعودی‌هـا در این کشور ساخته شده است. میلیون‌ها دلـار هزینه جذب اساتید مجرب دانشگاهی از سرتاسر دنیا توسط آل سعود تأمین می‌شود. بهترین امکانات و بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا شبکه عظیمـ تاثیرات خود بر اندونزی را اجرایی نماید.

)دین وحید) متخصص سلفی‌شناسی اندونزی در دانشگاه (صیارف هدایت‌الله) معتقد است که کشورش فقط بخشی از پروژه عظیمـ عربستان در صدور تفکر سلفی‌گری به جهان است.

شیخ (عادل الکلبانی) یکی از چهره‌های متنفذ سلفی در اندونزی که عامل آل‌سعود و یکی از دشمنان رده‌ اول شیعه است

تحفه‌ای که (محمد بن عبدالوهاب) تحت نامـ (وهابیت) در سال ۱۷۴۴ میلـادی در ائتلـاف با آل‌سعود به عنوان شالوده روحی دولت سعودی خلق کرد، در قرن بیستمـ تبدیل به اصلی‌ترین هدف پروپاگاندای این خاندان برای تاثیرگذاری در فرهنگ و مذهب ملل هدف شد و در قرن بیست و یکمـ شدت بیشتری به خود گرفته است. پشتوانه این پروپاگاندا، پول‌های نفتی این کشور است. قلب سلفی‌گری اندونزی، (موسسه مطالعات عربی و اسلـامـ ( (LIPIA) است، در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد. این مرکز ۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو دارد و شهریه آن رایگان است. به هیچ عنوان سخنی از زبان اندونزیایی در این نهاد نمی‌شود و فقط عربی ملـاک است. موسیقی، تماشای تلویزیون، و خندیدن با صدای بلند اکیدا ممنوع است. کلـاس‌ها بصورت جداگانه برگزار می‌شود و سخنرانی کلـاسی مردان را زنان می‌توانند از بلندگوهای سالن‌ دیگر بشنوند.

)حامد السلطان) رییس این مرکز وعده داده که تا پاییز سال ۲۰۱۷، ۴ پردیس دانشگاهی ماهواره‌ای برای تبلیغ تفکرات مورد نظر تاسیس خواهد شد. بودجه توسط عربستان آماده است و فقط در انتظار چراغ سبز وزارت امور اسلـامی اندونزی هستند. مشکلـاتی بر سر راه وجود دارد و آن این است که وزارت امور اسلـامی معتقد است که در اندونزی باید منش اسلـامـ اعتدالی و و فلسفه (پانکاسیلـا) که معتقد به یکتاپرستی است تدریس شود. (محمد عدلین سیلـا) یکی از مقامات وزارت امور دینی به شدت نگرانی خود را نسبت به تفکرات برخی از فارغ‌التحصیلـان این مرکز که به داعش و بحث خلـافت اسلـامی معتقدند ابراز کرده است.

)ابشار عبدالله) یکی از فارغ‌التحصیلـان این مرکز که از کمند تفکرات وهابی و سلفی‌گری خود را رهانیده، اقدامـ به ایجاد (شبکه اسلـامـ لیبرال) کرده است. وی معتقد است که این مرکز که از آن فارغ‌التحصیل شده، دچار تفکرات متناقض است و درس الهیات فقط توسط کسانی وهابی تاییدشده هستند تدریس می‌شود. وی، ایدئولوژی و آموزه‌های این مرکز را کاملـا متضاد با اسلـامـ سنتی اندونزی که به اعتدال اعتقاد دارد می‌داند.

از سوی دیگر دانشگاه‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی عربستان نقش بسیار پررنگی را در تربیت سیاستمداران کنونی اندونزی ایفا کرده‌اند. بسیاری از تصمیمـ‌سازان کنونی بدنه‌های مختلف نظامـ‌ حکومتی اندونزی از فارغ‌التحصیلـان این مدرسه یا موسسه هستند. دانشجویان سال‌های گذشته نهاد وهابی‌گری و سلفی‌گری اکنون در سیستمـ سیاسی اندونزی نفوذ کرده‌اند.

)حبیب رازیِق) موسس (جبهه مدافعین اسلـام) در اندونزی که معتقد به اعمال خشونت در دین است، حمایت خود از مرکز LIPIA و دانشگاه (ملک سعود) در ریاض را اعلـامـ نموده است. (جعفر عمر طالب) موسس گروه سلفی (لشکر جهاد) از فارغ‌التحصیلـان LIPIA است. قاطبه رهبران راست‌گرای افراطی اندونزی از جمله (هدایت نور وحید) از فارغ‌التحصیلـان دانشگاه مدینه هستند.

روزهای بی‌محابای ادغامـ وهابی‌گری و تروریسم

(دین وحید) همان محققی که در خطوط فوق به او اشاره شد، از یکصد مدرسه‌ای یاد می‌کند که سلفی‌های اندونزی به حمایت و سرمایه عربستان در نقاط کلیدی اندونزی تاسیس کرده‌اند و مردمـ این مناطق به دلیل نزدیکی مسافت‌ها و جو حاکمـ ایجاد شده، حتی اگر برخلـاف اعتقاداتشان باشد چاره‌ای جز ثبت‌نامـ فرزندانشان در این مراکز ندارند. وی معتقد است که سعودی‌ها پروژه نفوذ و تحقق وهابیسمـ در اندونزی را بی‌ سر و صدا پیش می‌برند و اگر با همین فرمان جلو بروند، آینده اندونزی در دستان این تفکر است.

یکی از ترفندهای سعودی‌ها در پروژه نفوذ این است که مناطق آسیب‌دیده را مورد شفقت و مساعدت قرار بدهند و سپس بهره‌برداری کنند. از این دست، می‌توان به منطقه (آکه) که غربی‌ترین نقطه اندونزی است و در سونامی ۲۰۰۵ مورد آسیب جدی قرار گرفت، اشاره کرد. عربستان بلـافاصله به بهانه کمک‌های بشردوستانه وارد شد و پس از مدتی در کنار بیمارستان‌ها، مساجد و مدارسی را ساخت.

یکی از تمرکزات عربستان بحث سهمیه حج اندونزی است. این کشور، با ۲۲۱ هزار نفر دارای بیشترین سهمیه حج در جهان است. مقامات اندونزی به خوبی می‌دانند که یکی دیگر از دلـایل اصلی سفر ملک سلمان به این کشور، مربوط به همین موضوع می‌شود. این در حالی است که سعودی‌ها علت این سفر را بحث همکاری در مقابل تروریسمـ اعلـامـ کردند.

گروه‌های تندروی اندونزی بسیار مورد حمایت مالی عربستان هستند که از میان آنها می‌توان به گروهک تروریستی (جماعه الـاسلـامیه) اشاره کرد که بودجه خود را از بنیادهای خیریه آل سعود تامین می‌کند. طبق آمار (موسسه تحلیل سیاست و مناقشه) (IPAC)، تلویزیون سلفی، کانال‌های یوتیوب، گروه‌های فیس‌بوک، و کانال‌های تلگرامـ به مکان‌های حامیان داعش و حضور زنان افراطی در اندونزی بدل شده است. رییس این موسسه می‌گوید (در طی چند سال اخیر رشد جنبش‌های افراطی و سیر حرکت از سلفی‌گری به اندیشه‌های داعشی در اندونزی بی‌سابقه بوده است). در حالی که عربستان مدعی مبارزه با تروریسمـ و بالـاخص القاعده و داعش است، تاریخچه چند سال اخیر اندونزی خبر از سرمایه‌گذاری عظیمـ آل‌سعود در پروش و گسترش تفکر وهابیسمـ، سلفی‌گری، و تروریسمـ در اندونزی می‌دهد.

اندونزی بزرگترین مرکز پیاده کردن دیپلماسی فرهنگی برای عربستان است و البته آخرین آن نیست. سعودی‌ها، به دنبال پیاده کردن پروژه‌ای هستند که در دهه ۱۹۸۰ در مصر پیاده کردند. در آن دهه، چند پردیس دانشگاهی ماهواره‌ای در دانشگاه (الـازهر) مصر توسط عربستان ساخته شد. شورشیان بوسنی، همان فارغ‌التحصیلـان این پردیس‌ها بودند. در دهه ۱۹۹۰ برای همین شورشیان مدارسی ساخته شد و شاهد یکه‌تازی‌های شورشیان و جدایی‌طلبان در طول این دهه بودیمـ که نهایتا به ظهور القاعده و داعش منجر شد. فقط در دهه ۱۹۹۰، بیش از ۲۵ هزار مبلغ مذهبی از طریق عربستان وارد هند شدند.

از کوزه همان برون تراود که در اوست

)لطفی آسیانوکی) استاد لیبرال دانشگاه اندونزی، معتقد است که پس از دیدار ملک سلمان با رییس‌جمهور اندونزی، اقتصاد کشورش دچار تغییرات محسوس خواهد شد و این یعنی عربستان برای اندونزی نقشه دارد. سیلـا از مقامات وزارت امور دینی که در خطوط فوق به او اشاره شد، بر این باور است که همـ‌اکنون عربستان بیش از هر زمان دیگری به اندونزی نیاز دارد و این نیاز فراتر از بحث سهمیه زائران حج است.

امروزِ اندونزی، فرداهای خطرناک آینده را برای ما معنای می‌کند. تفکر افراطی وهابیسمـ و سلفی‌گری اندونزی را تبدیل به خاستگاه حملـات تروریستی و خشونت افراطی خواهد کرد و آینده منطقه و جهان را می‌تواند در تهدید قرار دهد.


 

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/6082


تگ ها:*
*

*نیز بخوانید

روایت کودتای سرخ‌هـا در افغانستان + عکس


عکس/ عمل خدا پسندانه یک نانوایی در جنوب تهران


چگونه ایوانکا ترامپ کارگران را استثمار میکند؟


دیدنی‌هـای امروز


جوان‌ترین رئیس‌جمهور احتمالی فرانسه با همسری ۶۴ ساله + تصاویر


دیدنی‌هـای امروز


سال نوی ایزدی‌های عراق + عکس


احادیثی راجع به قیامت


عجیب‌ترین پدیده طبیعی در جهان


عاشق دختر اوباما روانی از آب درآمد


نماینده مجلس یک پرستار را بخاطر «خاله» گفتن سیلی زد


وقتی به همسرتان خیانت میکنید و نمی دانید!


توریستی‌ترین شهرهای دنیا + تصاویر


خطرناک‌ترین پیاده‌راه جهان + تصاویر


مسابقه حمل تخم‌مرغ در کاخ سفید / رقابتی که ترامپ سوت آغازش را زد/تصاویر


عکس‌خبر: جشنوارۀ لـاله‌های البرز


فعالیت گسترده مافیای «قاچاق انسان» در عربستان/ اجاره ساعتی کارگران زن خارجی در عربستان/ خرید دختران مصری به مبلغ هزار دلـار


کامران علیزایی؛ مهمان ویژۀ رییس جمهور کیست؟


سابقه بهانه‌تراشی‌هـای آمریکا برای جنگ افروزی در جهان/ دختری که بهانه آمریکایی‌ها برای لشکر کشی شد


ناامن‌ترین دانشگاه جهان برای زنان و دختران/ آزار جنسی ۷۲.۲ درصد از دانشجویان دختر دانشگاه‌هـاروارد +عکس


اعمال اعتکاف در اسلـامـ


خاطرات تلخ مدونا از جایگاه زن آمریکایی +فیلمـ


عادت‌هـایی که چهره‌تان را زشت می‌کند


شکنجه «شبح» چگونه است/ روایت زن باردار فلسطینی از زندان اسرائیل


قصیده امامـ خمینی(ره) در استقبال از بهار


تصویر روز


پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

کابل مرگ بارترین شهر جهان برای غیر نظامیان اعلـامـ شد

دیده‌بان حقوق بشر: هند خشونت علیه مسلمانان را متوقف کند

نمایش آیفون 8 (ویدئو)

سقوط ولسوالی زیباک بدخشان به دست طالبان

بحران بیکاری در عربستان؛ فراخوان تظاهرات و افزایش تدابیر امنیتی در پایتخت

ما می‌خواهیمـ حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش 7 واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیمـ

اشتباه گرفتن نظامـ جمهوری با شاهی از سوی غنی

نشر شواهد اتهامـ تجاوز به عنف یک دختر از سوی رونالدو

امریکا از تهدیدات علیه کوریای شمالی عقب نشینی کرد

آگاهان: آن‌هایی که غفلت کرده‌اند باید مجازات شوند نه مکافات

حکمتیار فردا در شرق افغانستان در مقابل رسانه‌هـا ظاهر میشود

کاهش تلفات ملکی اما افزایش تلفات زنان و کودکان؛ در سه ماه ۱۲۸۲ تن کشته و زخمی شده اند

اعتراض ایران به پاکستان در رابطه به حمله به سربازان مرزی

کلـاه سفید‌هـا در سوریه تروریست‌هـا را حمایت میکنند

روسیه: امریکا با حملۀ ناگهانی در پی خلع سلـاح روسیه و چین است

حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به فرودگاه دمشق

توانمندسازی و اشتغالزایی زنان پناهنده افغان در ایران انجامـ میشود

عربستان چگونه مقابل مردمـ منطقه ایستاد؟

چرا ارتش افغانستان ضعیف است؟ بررسی چهار دلیل اصلی

سخنگوی بازداشتی طالبان: حاضر به دریافت کمک از اسرائیل بودیمـ

حمله وحشیانه نظامیان پاکستانی به منازل پناهجویان افغان

ده‌ها کشته و زخمی در درگیری گروه تروریستی داعش با طالبان در شمال افغانستان

برترین‌های سی‌وچهارمین مسابقات بین‌المللی قرآن کریمـ معرفی شدند/ 2 قاری افغانستانی در میان برترین‌هـا + اسامی

افزایش تهدیدها علیه آزادی مطبوعات در جهان؛ افغانستان جایگاهش را حفظ کرد

عناوین مهمـ روزنامه‌های 6 ثور افغانستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان