درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-04-03  |  2018-06-24  |  بروز شده در: 1397/04/02 - 04:49:4 FA | AR | EN
نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد             اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم             غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است            اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ             دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند             ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است             موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش             ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت            وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود             درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید             حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟             برگ چای و مهار سرطان ریه            خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!            گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت             عبدالله: افغانستان در مدیریت آب همکار خوب جهان باقی می‌ماند            تاریخ نشر: 1395/12/19 - 14:50:4
تعداد بازدید: 561
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تربیت تروریست در پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان؛
عربستان بهشت تروریست‌های جهان را در اندونزی می‌سازد
عربستان بهشت تروریست‌های جهان را در اندونزی می‌سازد

طبق تخمین‌ها، اندونزی دارای ۱۳ هزار تا ۳۰ هزار مدرسه شبانه‌روزی که ۱۰۰ مدرسه توسط سعودی‌ها در این کشور ساخته شده است. میلیون‌ها دلار هزینه جذب اساتید مجرب دانشگاهی از سرتاسر دنیا توسط آل سعود تأمین می‌شود.


رییس (موسسه تحلیل سیاست و مناقشه (  (IPAC) معتقد است که (در طی چند سال اخیر رشد جنبش‌های افراطی و سیر حرکت از سلفی‌گری به اندیشه‌های داعشی در اندونزی بی‌سابقه بوده است). در حالی که عربستان مدعی مبارزه با تروریسم و بالاخص القاعده و داعش است، تاریخچه چند سال اخیر اندونزی خبر از سرمایه‌گذاری عظیم آل‌سعود در پروش و گسترش تفکر وهابیسم، سلفی‌گری، و تروریسم در اندونزی می‌دهد.

دیدار ملک سلمان -پادشاه عربستان سعودی- از اندونزی که پر مسلمان‌ترین کشور دنیاست، اولین دیدار یک پادشاه سعودی از سال ۱۹۷۰ تاکنون بود. مقامات اندونزی به امید دریافت کمک مالی از عربستان این دیدار را صورت دادند، خواستار ۲۵ میلیارد دلار جهت سرمایه‌گذاری در منابع خود بودند که ملک سلمان فقط با یک میلیارد دلار موافقت کرده است.

دیدار ملک سلمان و (جوکو ویدودو) رییس جمهور اندونزی

اما عربستان پیوسته طی دهه‌های اخیر نگاه دیگری به اندونزی داشته که هدف آن تجارت نیست بلکه صدور ایدئولوژی است. (کریس چاپلین) پژوهشگر ارشد جنوب آسیا در موسسه پادشاهی هلند معتقد است که اگر امروز سلمان به دیدار (جوکو ویدودو) -رییس‌جمهور اندونزی- می‌رود، دلیل‌اش آن است که می‌خواهد منابع فرهنگی کشورش را در اندونزی حاکم کند. او در این مورد می‌گوید: (با توجه به ذوق و استقبال اندونزی، هیچ بعید نمی‌دانم که در آینده شاهد شبکه عظیم فارغ‌التحصیلان اندونزیایی دانشگاه‌های سعودی باشیم (.

از سال ۱۹۸۰ است که عربستان قویا بر روی صدور تفکرات سلفی‌گرایانه متمرکز شده است. در کشوری که دارای ۸۰۰ مسجد است، از این تعداد ۱۵۰ مسجد توسط عربستان ساخته شده است. سعودی‌ها، یک دانشگاه بزرگ رایگان هم در (جاکارتا) و چند موسسه آموزش زبان عربی در سرتاسر اندونزی تاسیس کرده‌اند.

طبق تخمین‌ها، اندونزی دارای ۱۳ هزار تا ۳۰ هزار مدرسه شبانه‌روزی که ۱۰۰ مدرسه توسط سعودی‌ها در این کشور ساخته شده است. میلیون‌ها دلار هزینه جذب اساتید مجرب دانشگاهی از سرتاسر دنیا توسط آل سعود تأمین می‌شود. بهترین امکانات و بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا شبکه عظیم تاثیرات خود بر اندونزی را اجرایی نماید.

)دین وحید) متخصص سلفی‌شناسی اندونزی در دانشگاه (صیارف هدایت‌الله) معتقد است که کشورش فقط بخشی از پروژه عظیم عربستان در صدور تفکر سلفی‌گری به جهان است.

شیخ (عادل الکلبانی) یکی از چهره‌های متنفذ سلفی در اندونزی که عامل آل‌سعود و یکی از دشمنان رده‌ اول شیعه است

تحفه‌ای که (محمد بن عبدالوهاب) تحت نام (وهابیت) در سال ۱۷۴۴ میلادی در ائتلاف با آل‌سعود به عنوان شالوده روحی دولت سعودی خلق کرد، در قرن بیستم تبدیل به اصلی‌ترین هدف پروپاگاندای این خاندان برای تاثیرگذاری در فرهنگ و مذهب ملل هدف شد و در قرن بیست و یکم شدت بیشتری به خود گرفته است. پشتوانه این پروپاگاندا، پول‌های نفتی این کشور است. قلب سلفی‌گری اندونزی، (موسسه مطالعات عربی و اسلام ( (LIPIA) است، در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد. این مرکز ۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو دارد و شهریه آن رایگان است. به هیچ عنوان سخنی از زبان اندونزیایی در این نهاد نمی‌شود و فقط عربی ملاک است. موسیقی، تماشای تلویزیون، و خندیدن با صدای بلند اکیدا ممنوع است. کلاس‌ها بصورت جداگانه برگزار می‌شود و سخنرانی کلاسی مردان را زنان می‌توانند از بلندگوهای سالن‌ دیگر بشنوند.

)حامد السلطان) رییس این مرکز وعده داده که تا پاییز سال ۲۰۱۷، ۴ پردیس دانشگاهی ماهواره‌ای برای تبلیغ تفکرات مورد نظر تاسیس خواهد شد. بودجه توسط عربستان آماده است و فقط در انتظار چراغ سبز وزارت امور اسلامی اندونزی هستند. مشکلاتی بر سر راه وجود دارد و آن این است که وزارت امور اسلامی معتقد است که در اندونزی باید منش اسلام اعتدالی و و فلسفه (پانکاسیلا) که معتقد به یکتاپرستی است تدریس شود. (محمد عدلین سیلا) یکی از مقامات وزارت امور دینی به شدت نگرانی خود را نسبت به تفکرات برخی از فارغ‌التحصیلان این مرکز که به داعش و بحث خلافت اسلامی معتقدند ابراز کرده است.

)ابشار عبدالله) یکی از فارغ‌التحصیلان این مرکز که از کمند تفکرات وهابی و سلفی‌گری خود را رهانیده، اقدام به ایجاد (شبکه اسلام لیبرال) کرده است. وی معتقد است که این مرکز که از آن فارغ‌التحصیل شده، دچار تفکرات متناقض است و درس الهیات فقط توسط کسانی وهابی تاییدشده هستند تدریس می‌شود. وی، ایدئولوژی و آموزه‌های این مرکز را کاملا متضاد با اسلام سنتی اندونزی که به اعتدال اعتقاد دارد می‌داند.

از سوی دیگر دانشگاه‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی عربستان نقش بسیار پررنگی را در تربیت سیاستمداران کنونی اندونزی ایفا کرده‌اند. بسیاری از تصمیم‌سازان کنونی بدنه‌های مختلف نظام‌ حکومتی اندونزی از فارغ‌التحصیلان این مدرسه یا موسسه هستند. دانشجویان سال‌های گذشته نهاد وهابی‌گری و سلفی‌گری اکنون در سیستم سیاسی اندونزی نفوذ کرده‌اند.

)حبیب رازیِق) موسس (جبهه مدافعین اسلام) در اندونزی که معتقد به اعمال خشونت در دین است، حمایت خود از مرکز LIPIA و دانشگاه (ملک سعود) در ریاض را اعلام نموده است. (جعفر عمر طالب) موسس گروه سلفی (لشکر جهاد) از فارغ‌التحصیلان LIPIA است. قاطبه رهبران راست‌گرای افراطی اندونزی از جمله (هدایت نور وحید) از فارغ‌التحصیلان دانشگاه مدینه هستند.

روزهای بی‌محابای ادغام وهابی‌گری و تروریسم

(دین وحید) همان محققی که در خطوط فوق به او اشاره شد، از یکصد مدرسه‌ای یاد می‌کند که سلفی‌های اندونزی به حمایت و سرمایه عربستان در نقاط کلیدی اندونزی تاسیس کرده‌اند و مردم این مناطق به دلیل نزدیکی مسافت‌ها و جو حاکم ایجاد شده، حتی اگر برخلاف اعتقاداتشان باشد چاره‌ای جز ثبت‌نام فرزندانشان در این مراکز ندارند. وی معتقد است که سعودی‌ها پروژه نفوذ و تحقق وهابیسم در اندونزی را بی‌ سر و صدا پیش می‌برند و اگر با همین فرمان جلو بروند، آینده اندونزی در دستان این تفکر است.

یکی از ترفندهای سعودی‌ها در پروژه نفوذ این است که مناطق آسیب‌دیده را مورد شفقت و مساعدت قرار بدهند و سپس بهره‌برداری کنند. از این دست، می‌توان به منطقه (آکه) که غربی‌ترین نقطه اندونزی است و در سونامی ۲۰۰۵ مورد آسیب جدی قرار گرفت، اشاره کرد. عربستان بلافاصله به بهانه کمک‌های بشردوستانه وارد شد و پس از مدتی در کنار بیمارستان‌ها، مساجد و مدارسی را ساخت.

یکی از تمرکزات عربستان بحث سهمیه حج اندونزی است. این کشور، با ۲۲۱ هزار نفر دارای بیشترین سهمیه حج در جهان است. مقامات اندونزی به خوبی می‌دانند که یکی دیگر از دلایل اصلی سفر ملک سلمان به این کشور، مربوط به همین موضوع می‌شود. این در حالی است که سعودی‌ها علت این سفر را بحث همکاری در مقابل تروریسم اعلام کردند.

گروه‌های تندروی اندونزی بسیار مورد حمایت مالی عربستان هستند که از میان آنها می‌توان به گروهک تروریستی (جماعه الاسلامیه) اشاره کرد که بودجه خود را از بنیادهای خیریه آل سعود تامین می‌کند. طبق آمار (موسسه تحلیل سیاست و مناقشه) (IPAC)، تلویزیون سلفی، کانال‌های یوتیوب، گروه‌های فیس‌بوک، و کانال‌های تلگرام به مکان‌های حامیان داعش و حضور زنان افراطی در اندونزی بدل شده است. رییس این موسسه می‌گوید (در طی چند سال اخیر رشد جنبش‌های افراطی و سیر حرکت از سلفی‌گری به اندیشه‌های داعشی در اندونزی بی‌سابقه بوده است). در حالی که عربستان مدعی مبارزه با تروریسم و بالاخص القاعده و داعش است، تاریخچه چند سال اخیر اندونزی خبر از سرمایه‌گذاری عظیم آل‌سعود در پروش و گسترش تفکر وهابیسم، سلفی‌گری، و تروریسم در اندونزی می‌دهد.

اندونزی بزرگترین مرکز پیاده کردن دیپلماسی فرهنگی برای عربستان است و البته آخرین آن نیست. سعودی‌ها، به دنبال پیاده کردن پروژه‌ای هستند که در دهه ۱۹۸۰ در مصر پیاده کردند. در آن دهه، چند پردیس دانشگاهی ماهواره‌ای در دانشگاه (الازهر) مصر توسط عربستان ساخته شد. شورشیان بوسنی، همان فارغ‌التحصیلان این پردیس‌ها بودند. در دهه ۱۹۹۰ برای همین شورشیان مدارسی ساخته شد و شاهد یکه‌تازی‌های شورشیان و جدایی‌طلبان در طول این دهه بودیم که نهایتا به ظهور القاعده و داعش منجر شد. فقط در دهه ۱۹۹۰، بیش از ۲۵ هزار مبلغ مذهبی از طریق عربستان وارد هند شدند.

از کوزه همان برون تراود که در اوست

)لطفی آسیانوکی) استاد لیبرال دانشگاه اندونزی، معتقد است که پس از دیدار ملک سلمان با رییس‌جمهور اندونزی، اقتصاد کشورش دچار تغییرات محسوس خواهد شد و این یعنی عربستان برای اندونزی نقشه دارد. سیلا از مقامات وزارت امور دینی که در خطوط فوق به او اشاره شد، بر این باور است که هم‌اکنون عربستان بیش از هر زمان دیگری به اندونزی نیاز دارد و این نیاز فراتر از بحث سهمیه زائران حج است.

امروزِ اندونزی، فرداهای خطرناک آینده را برای ما معنای می‌کند. تفکر افراطی وهابیسم و سلفی‌گری اندونزی را تبدیل به خاستگاه حملات تروریستی و خشونت افراطی خواهد کرد و آینده منطقه و جهان را می‌تواند در تهدید قرار دهد.


 

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/5572


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

زشت ترین بازیگران زن هالیوود را اینجا ببینید + تصاویر


دختر پادشاه عربستان مدل مجله آمریکایی شد/شیوع مانکن شدن در میان شاهزاده های عربستانی / تصاویر


ثروتمندترین دختر مجرد جهان / تصاویر


راز استفاده "اون" از خودکار اختصاصی در امضای سند مشترک


اعمال مخصوص شب های قدر چیست و چگونه انجام می شود


ثروت‌مندترین گروه تروریستی در تاریخ بشریت اعلام شد


خطرناک‌ترین و عجیب‌ترین کارهایی که در گذشته عادی بوده‌اند+تصاویر


ازدواج خانم 48 ساله با گاو 18 ساله پولدار + عکس


تهدید شدن بازیگر فیلم‌های مستهجن از سوی ترامپ


خاخام اسرائیلی سیاه‌پوستان را «میمون» توصیف کرد


جریمه هزار یورویی برای پلیس مسلمان آلمان به دلیل دست ندادن با همکار زن


جشنواره زنان نیمه عریان در مدینة النبی + تصاویر


مقام‌های امریکایی: بن‌سلمان مانع از دیدار مادر و پدرش شده است


پولدار شدن پیرزن مستمری‌بگیر با فروش سفالی که در جعبه کفش نگهداری می‌کرد/ عکس


درگیری فیزیکی چینایی ها بر سر بکس اتمی ترامپ


دخترک 11 ساله اسپانیایی کودکی را از برادر 14 ساله اش به دنیا آورد


مسلمان شدن یک رهبر سرشناس ضداسلام در آلمان


رهبران دنیا چند معاش دارند؟


ترامپ روزانه مشغول چه کاری است؟


ترامپ برای افغانستان دست به دامن هالیوود شد


۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان/ افغانستان از ناامنترین کشورهای دنیا


این جوانان دنیا را اداره می‌کنند!‌


فضیلت و خواص سوره جن


سرنوشت قاتلان امام حسین (ع) چه شد؟


احکام روز عاشورا

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم

نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد

اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم

غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است

اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ

دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند

ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش

ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت

وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود

درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید

حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟

برگ چای و مهار سرطان ریه

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!

گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت

عبدالله: افغانستان در مدیریت آب همکار خوب جهان باقی می‌ماند

از آغاز سال جاری حدود ۱۳۲ هزار تن در افغانستان بیجا شده اند

یک‌ جوان در ولایت پروان اعضای خانواده‌اش را کُشت

همزمانی ۲ اقدام ضدحقوق بشری ترامپ؛ جداکردن کودکان و خروج از شورای حقوق بشر

هلال ماه شوال رؤیت شد؛ فردا (جمعه) عید فطر است

صلاح به بازی مصر - اروگوئه می‌رسد

​یونس قانونی: یک اجماع سیاسی بزرگ در برابر خود سری‌های حکومت ایجاد شده است

پدرام: انتقال آرشیف فیلم‌های افغانستان به داخل ارگ خیانت است

احمدضیا مسعود: ​ اشرف غنی قاتل جوانان جنبش رستاخیز برای تغییر است و باید محاکمه شود

روسیه ۵- عربستان صفر؛ شلیک به قلب بن سلمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان