درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-06  |  2020-02-25  |  بروز شده در: 1398/12/06 - 08:41:0 FA | AR | EN
آزادي بيان را باد با خود برد؛ صالح هفت تن را به دادستاني معرفي کرد            سفر ترامپ به هند؛ از حضور در منزل گاندي تا گردهمايي 110 هزار نفري             نماينده مردم قم از فوت 50 نفر در پي ابتلا به کرونا در اين شهر خبر داد             وزارت صحت عامه: يک مورد مثبت به کرونا ويروس در افغانستان به ثبت رسيد            طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم             ثبت سه واقعۀ مشکوک ویروس کرونا در هرات             "کرونا" باعث دعوای لفظی روسیه و آمریکا شد             سندرز: آمریکا از رئیس جمهوری که همیشه دروغ می‌گوید خسته شده است             ۲۴۶۲ نفر قربانی کووید-۱۹ در جهان            شیوع ویروس کرونا؛ توزیع ماسک رایگان در ایران و کاهش شمار مبتلایان در چین            حامد کرزی با سیاف دیدار کرد             والی جدید ولایت جوزجان از سوی دکتر عبدالله معرفی شد             اعزام نیروهای گارد ملی «کلرادو» به افغانستان            جنرال دوستم خطاب به خلیلزاد: در مورد انتخابات و موضع ما با دکتر عبدالله حرف بزنید            نیروهای امنیتی افغانستان به علی احمد عثمانی اجازه سفر به هرات نمی‌دهند            

تاریخ نشر: 1394/1/7 - 13:32:21
تعداد بازدید: 2728
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

گفتگو با سمیه فروتن، شاعر و نویسنده
خون فرخنده نمادی برای فرار از جهالت
خون فرخنده نمادی برای فرار از جهالت

۲۷ ماه حوت فرخنده دختر ۲۷ سال افغانستانی به اتهام آتش زدن قرآن (تحقیقات پلیس کابل این اتهام را رد کرده است) در شهر کابل بدست مردان مورد ضرب و شتم شدید با چوب و سنگ قرار گرفت و در ‌‌نهایت در مقابل چشمان مردم به آتش کشیده شد و جان باخت. تصاویر و ویدئوهایی از ضرب و شتم و سپس سوزانده شدن فرخنده در فضای مجازی منتشر شد و واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری انصار، سایت خبری تحلیلی عرصه سوم، پیرامون وضعیت زنان در افغانستان گفتگویی با سمیه فروتن، عضو هیئت نویسندگان خبرگزاری انصار و شاعر و فعال مدنی افغانستانی انجام داده‌است که ما نیز این مصاحبه را خدمت خوانندگان عزیز به نشر میرسانیم.

سمیه فروتن سالهای کودکی را در ایران گذرانده و در نوجوانی همراه خانواده به کشور هلند مهاجرت کرده و هم اکنون در سازمان‌های مردم نهاد افغانستانی فعالیت دارد. متن کامل گفتگو با سمیه فروتن را در ادامه میخوانید:

به عنوان نخستین پرسش، چند روز پیش دختری در افغانستان به اتهام آتش زدن قرآن توسط مردان ضرب و شتم و به آتش کشیده شد. شما این رویداد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در ماجرایی که برای فرخنده اتفاق افتاد چیزی که بیشتر از همه دردناک و ناراحت کننده است ارزش انسان است با تاکید می‌گویم انسان و نه تنها زن. من به عنوان یک فعال مدنی افغانستان که از زندگی و وضعیت زنان در آن کشور آگاهی دارم معتقدم این تنها و اولین خشونت علیه زنان افغانستان نبوده و نخواهد بود. اینجا نگران کننده‌ترین موضوع انسانیت و شرافت انسانی است که مورد حمله قرار می‌گیرد. جامعه جنگ دیده افغانستان امروز پس از ۳ دهه قتل‌ها و کشتار علنی دوباره شاهد کشتنی می‌شود که از دل این مردم بر می‌خیزد. هر چند که بازتاب گسترده از انزجار مردم در جامعه مجازی دیده شده و همچنان ادامه دارد اما حقیقت این انزجار نهفته خواهد ماند.

میزان خشم بخش قابل توجهی از جامعه افغانستان به ویژه زنان نسبت به این موضوع به حدی بود که زنان پیکر فرخنده را تشیع کردند. در این زمینه چه نظری دارید؟

بله، جنازه فرخنده بر خلاف روال عادی بر دوش همجنسان‌اش به نشانه اعتراض تشیع شد که کاری سمبلیک و شجاعانه بود و همچنین از حضور یکی از عالمان دین که به نوعی گفته میشود، طرفداری کرده بود از این جنایت ممانعت شد. هر چند بعدها وی حرف‌هایش را تصحیح نمود. اما در حال حاضر نگرانی که در دل همه جای گرفته، آیندۀ جامعه‌ای است که قشری از آن در جهل و کور اندیشی شدید به سر می‌برد که می‌تواند آینده فرهنگی سیاسی افغانستان را تحت الشعاع قرار دهد، به خصوص که در میان این گمراه‌شدگان تعدادی از تحصیل کرده‌ها و دانشجویان نیز دیده می‌شوند.

اتفاقی که برای فرخنده افتاد را از دو بعد می‌توان بررسی کرد. یکی بعد تعصبات دینی است و دیگری بعد زن ستیزی که کاملا در فیلم‌ها و تصاویر مشهود بود. آیا فکر می‌کنید اگر به جای فرخنده یک مرد مورد این اتهام بود باز هم دچار چنین سرنوشت دردناکی می‌شد؟

اتفاقی که برای فرخنده افتاد نشانه تعصبات کورکورانه عده‌ای است که در ذات خود نگران‌کننده است. جامعه افغانستان یک جامعه دینی اعتقادی است که در سال‌های اخیر بعضا دچار افراط‌گرایی شده. گروهی از جوانان به افراط‌گرایی در دین و گروهی از دین و مذهب فراری شده‌اند و این در حالی است که هر دو در یک جامعه زندگی می‌کنند و خود این باعث ایجاد تفرقه و هرج و مرج می‌شود. خشونت علیه زنان هم متاسفانه زاییده امروز و دیروز نیست و همیشه در گوشه و کنار دیده می‌شد. اما اینکه آیا اگر بجای فرخنده مردی بود باز هم چنین اتفاقی می‌افتاد، فکر می‌کنم که باز هم شاهد این جنایت می‌بودیم، دلیل هم اینکه این جانیان با سوء استفاده از نام قرآن دست به این جنایات زدند پس برایشان زن و مرد فرق نمی‌کند و همچنین این خود نشانه از افکار داعشی است که افراط گرایان از آن متاثر شدند.

از بعد دینی و تعصبات اسلامی وضعیت زنان در افغانستان پس از طالبان چگونه است؟

زنان پس از طالبان توانستند که بالاخره نفس راحتی بکشند. هر چند هنوز هم خوشونت و فاجعه برایشان اتفاق میافتد، اما زنان در جامعه توانستند که خوب خود را نشان بدهند و در مقابل مشکلات بجنگند.

مشکلی که زنان افغانستان دارند نداشتن اعتماد به نفس و نشناختن قدرت‌شان است، یکی از سازه‌های مهم برای موفقیت زنان افغانستان اول از همه خود‌شناسی است تا بتوانند به خودباوری برسند. به طور مثال امروزه دختران و زنان ما حضور فعال در رسانه‌ها و جامعه مدنی دارند که این خود نشانه خوبی است اما مشکلات همچنان باقی است.

مهم‌ترین مصائب زنان افغانستان در حال حاضر شامل چه مواردی است؟

یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکلاتی که زنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند متاسفانه فقر فرهنگی و اقتصادی است. در بخش فقر فرهنگی می‌توان به تعصبات افراطی دینی اشاره کرد، افراط‌‌گرایان دینی از بی‌سوادی و دوری مردم از مطالعه و سواد آموزی که به دلیل چندین دهه جنگ گریبان‌گیرشان شده است سوء استفاده کرده‌اند و افکاری ناشایست و غیر دینی و انسانی را در ذهن مردم پرورنده‌اند که همین افکار بزرگ‌ترین دشمن زنان شده است. فقر اقتصادی هم دلیل دیگری است از مشکلاتی که گریبان‌گیر زنان است بسیاری از زنانی که نان‌آور خانواده هستند، باید وارد جامه زن‌ستیزی شوند که برخی مانند گرگ‌ آماده دریدنش هستند و یا زنانی که در اجتماع‌های قبیله‌ای زندگی می‌کنند و در آن اجتماع‌ها افراطیونی هستند که تحت فشار اقتصادی زن را ابزاری برای خالی کردن عقده‌ها و فشار‌های زندگی می‌دانند و با لت و کوب(ضرب وشتم) و توهین و تحقیر به جان او می‌افتند و در نتیجه قربانی این جهالت، زنان هستند.

نگاه دولت افغانستان به زنان را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

دولت کنونی افغانستان تا آنجایی که توانسته زنان را در درجات مختلف سیاسی جای داده؛ هرچند که حضورشان می‌توانست پر رنگ‌تر باشد. ضمن اینکه باز هم دست‌های زنان برای اجرای توانائی‌های شان، بسته است اما همین که حضورشان در سیاست و قانون‌گذاری نا‌دیده گرفته نشده جای خوشبختی است.

نهاد‌ها و سازمان‌های غیر دولتی زنان در افغانستان چگونه است؟

جامعه مدنی و ارگانهای خصوصی هم با اینکه همیشه مورد تهدید و خطر هستند، باز هم در پی دفاع و به حقانیت رساندن حقوق زنان هستند اما این فعالیت‌ها در کوتاه مدت نمی‌تواند جواب‌گو باشد و نیازمند یک بازسازی بزرگ فرهنگی است.

آیا فعالان حوزه زنان افغانستانی که خارج از کشور هستند توانسته‌اند به بهبود شرایط زنان در افغانستان کمک کنند؟

فعالان حوزه زنان در خارج از افغانستان توانسته‌اند با همکاری جامه مدنی داخل کشور و ایجاد پل ارتباطی با آن‌ها دست یاری برای تقویت حقوقی آن‌ها باشند. برگزاری دوره‌های آموزشی و سفرهای دو طرفه در قالب برنامه بازدید و کارگاه و همچنین ایجاد خیریه‌های کمک رسانی به زنان از جمله فعالیت‌های ما در خارج از کشور است.

وکلام آخر؟

امروز بیشتر از هر روز افغانستان شاهد سرنگونی فرهنگی است و شدید نیازمند همبستگی جامعه روشنفکر دارد، چون بازسازی و فرار از جهالت نیاز به چشمان حقیقت بین دارد. از اینجا به نمایندگی از سازمان جوانان خراسان در هلند انزجار خود را از جنایتی که برای فرخنده رخ داده است اعلام می‌کنم و می‌خواهم تا هم‌تباران حقیقت‌بین ما نیز، با ما هم صدا شوند تا فریاد آزادی خواهی‎مان به گوش جهانیان برسد. امروز فرخنده نمادی است از آزادی‌خواهی و فرار از جهالت و امیدورم که خون فرخنده روشنگر راه حقیقت خواهان باشد.

مصاحبه از: روشنک استرکی

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3421


*
*

*نیز بخوانید

وزارت صحت عامه: يک مورد مثبت به کرونا ويروس در افغانستان به ثبت رسيد


ثبت سه واقعۀ مشکوک ویروس کرونا در هرات


کرونا به «تهران» و «گیلان» رسید


حکفرمایی شایعات در افغانستان: ویروس مرگبار کرونا از بدخشان وارد شد


بیش از هزار و ۲۰۰ مسافر مشکوک به ابتلا به بیماری کوید-۱۹ در کامبوج رها شده‌اند


ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر


جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند


اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت


کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند


9 فرد «معتاد به مواد مخدر» با شليک گلوله به قتل رسيده‌اند


35 نفر به اثر بيماري تنفسي در بدخشان جان باخته اند


20 کشته و زخمی در دو رویداد ترافیکی در شاهراه کابل – شمال


بلند رفتن حرارت در قطب جنوب بشريت را تهديد مي کند


هفت تن در برف کوچ ها در ولایت دایکندی جان باختند


آزارواذیت جنسی 7 درصد از زنان در صفوف نیروهای امنیتی


دزدان مسلح یک زن 35 ساله را در ولایت تخار به قتل رساندند


«افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای کودکان است»


بارش مرگبار برف در گیلان؛ زلزله شمال ایران را لرزاند


وقتی دزدان مانع حمله انتحاری می شوند!/ دزدان کابل، ریموت کنترل یک مهاجم انتحاری را دزدیدند


بازداشت یک تن در پیوند به قتل خواهرش در فاریاب


مردی که در دو سال دور دنیا را با دوچرخه پیمود


دو دختر در قیلون خانه ای در کابل زخمی شدند


۱۴ نفر در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویان روهینگیا جان باختند


طوفان سیارا غرب و شمال غرب اروپا را درنوردید


پلیس بریتانیا ده ها مهاجر را در کانال مانش توقیف کرد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سه کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندي در دهلي همزمان با سفر ترامپ به هند

آزادي بيان را باد با خود برد؛ صالح هفت تن را به دادستاني معرفي کرد

سفر ترامپ به هند؛ از حضور در منزل گاندي تا گردهمايي 110 هزار نفري

نماينده مردم قم از فوت 50 نفر در پي ابتلا به کرونا در اين شهر خبر داد

وزارت صحت عامه: يک مورد مثبت به کرونا ويروس در افغانستان به ثبت رسيد

طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم

ثبت سه واقعۀ مشکوک ویروس کرونا در هرات

"کرونا" باعث دعوای لفظی روسیه و آمریکا شد

سندرز: آمریکا از رئیس جمهوری که همیشه دروغ می‌گوید خسته شده است

۲۴۶۲ نفر قربانی کووید-۱۹ در جهان

شیوع ویروس کرونا؛ توزیع ماسک رایگان در ایران و کاهش شمار مبتلایان در چین

حامد کرزی با سیاف دیدار کرد

والی جدید ولایت جوزجان از سوی دکتر عبدالله معرفی شد

اعزام نیروهای گارد ملی «کلرادو» به افغانستان

جنرال دوستم خطاب به خلیلزاد: در مورد انتخابات و موضع ما با دکتر عبدالله حرف بزنید

نیروهای امنیتی افغانستان به علی احمد عثمانی اجازه سفر به هرات نمی‌دهند

لغو تمامی رقابت های ورزشی ایران به دلیل کرونا

اشرف غنی مراسم تحلیف برگزار می کند

رهبران سیاسی افغانستان خواستار تشکیل حکومت «فراگیر» شدند

کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان

نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد

دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا

ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار

پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.