درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-04  |  2020-02-23  |  بروز شده در: 1398/12/03 - 20:47:4 FA | AR | EN
کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان            نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد             دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا             ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار             پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟            توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا             جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس در جهان            افزایش تعداد «ضربه مغزی‌های» آمریکا در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد            قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است            عبدالله عبدالله: قیام سوم حوت را می‌توان اولین جرقهٔ مبارزه و جهاد مردم افغانستان بود             والیان جدید سرپل و بغلان از سوی عبدالله عبدالله معرفی شدند / والی پنجشیر ابقاء شد            سازمان ملل گزارش سال ۲۰۱۹ در باره تلفات ملکی در افغانستان را منتشر کرد            حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی            اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید            تماس تلیفونی اردوغان با پوتین            

تاریخ نشر: 1393/9/20 - 11:31:49
تعداد بازدید: 1646
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر

محفل شعر عاشورایی نی نوا با حضور بیش از ۶۰ تن از شاعران جوان افغانستان از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درکابل برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری انصار، محفل شعر عاشورایی با حضور شاعران جوان کشورمان روز  چهارشنبه 19 قوس، به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

این مراسم  از طرف رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان و با حضور شاعران برجستۀ افغانستان برگزار شد.

شاعران جوان کشور با قرائت اشعار عاشورایی یاد و خاطره شهدای صحرای نینوا را گرامی داشتند.

سیدزکریا راحل موسوی یکی از شاعران مطرح کشورمان بود که این شعرش را به خونش گرفت:

اینجا که من ایستاده ام

گودنای تاریک برهوتی است که روزنه‌های افق اندکش

با خشم هفت جوش ظلمات نفرین آسمان

فروبسته است

آنجا که تو افتاده ای

عرش فرود آمده در هیئت گودالی خونین است؛

سرزمین فرمانروایی آسمان؛

دور دست روشن جغرافیایی اشراق ملکوت؛

فراخ نای شادمانی خونین لبخندهای سلام به مرگ؛

بلندای سبز و سیراب جولان در جلگه‌های خونین جنون جان؛

ارتفاع بیدسترس روح عاشق ترینان شناور در اقیانوس عطش زای شور شیدایی.

تو آشناترین صدای تاریخی

که چاه در خود فرو رفته از اندوه نخلستان‌های کوفه

تا تاریک نای شام سیاه

این چنین سرخ و سربلند

آزادی را در معبر جان انسان

فریاد برکشیدی

از ناصر جهانشاهی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل در مورد برگزاری این محفل پرسیدیم، ایشان صحبت‌های شان را چنین آغاز نمود:

(با عرض ادب به پیشگاه آقا امام زمان و با عرض تسلیت به مناسبت اربعین حسینی؛ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به پیشواز تجلیل از اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام این محفل را طراحی کرد و مجلس شعر عاشورایی نینوا را با حضور شعرای ارزشمند افغانستان برگزار کرد. از این جهت این محفل محفل شعری بود که به مناسبت تجلیل از اربعین حسینی برگزار شد که الحمدا... با استقبال شعرای ارزشمند افغانستان روبرو شد و آنان ضمن حضور توانستند اشعارشان را هم به خوانش بگیرن که الحمدا... اشعار بسیار حماسی و ارزشی بود که توسط شعرا قرائت شد که در فضای آکنده از معنویت مراسم تجلیلی بود که توانستیم با همدیگر برگزار کنیم و خود را جزء عزاداران اربعین امام حسین قرار بدیم.)

آقای جهانشاهی سطح حضور شاعران را در این محفل این گونه عنوان نمودند:

(الحمد ا... در آن سطحی که پیش بینی شده بود همه حضور پیدا کردند و ما را ممنون عنایت خودشان قرار دادند، ضمن اینکه حضورشان حضور گرم و ارزشمندی بود، مفاهیم شعری هم که قرائت کردند اشعار بسیار سازند و متناسب با حماسه عاشورا بود که خصوصا باید به این مهم توجه کرد که شاعران جوان توانستند اشعارشان را بخوانند، مبین این است که شعر و مخصوصا شعر عاشورایی در جامعه افغانستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هست و شاعران متعهد افغانستان خود را پایبند میدانند که اشعار عاشورایی را در درون خود تولید کنند و به جامعه عرضه کنند که این عرضه میتواند باعث تحکیم پایه‌های ارزشهای هویت ملی ملت بزرگ افغانستان باشد. از این جهت انشاا... ما در مسیر تعالی فرهنگی و ارتباط فرهنگی دو ملت توانستیم با برگزاری این محفل استارت حوزۀ ادبیات را هم بزنیم و انشاا... با برگزاری محافل بزرگتر و جدی‌تر در حوزۀ شعر تعامل فرهنگی خصوصا در حوزۀ ادبیات را بین نخبگان دو کشور انشاا... آغاز کنیم و از ظرفیت شعر برای تحکیم دوستی و برادری دو ملت هم استفاده کنیم.)

در محفل شعر عاشورایی نینوا، شاعران بسیار با احساس شعر خواندند. رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این مورد به خبرنگار ما گفت:

(این اشعاری که توسط شعرای ارزشمند افغانستان قرائت شد دلدادگی آنان همانند ملت افغانستان در قبال سیدالشهداست. ما شاهدیم که همه ملت افغانستان همه اقوام  و مذاهب دوست دار اباعبدا... الحسین هستند و امروز هم ما این را در قالب شعر احساس کردیم که با همۀ تفاوت‌های که در ظاهر در جامعه افغانستان وجود دارد، دلسوز اباعبدا... هستند و جگر آنها در حماسه عاشورا میسوزد و خود را عزادار اباعبدا...الحسین قلمداد میکنند و این از افتخارات ملت بزرگ افغانستان هست که با همه تنوعی که در او وجود دارد، بیرق عزای سیدوسالارشهیدان را همیشه بر افراشته داشته و انشاا... خواهد داشت.

لیدا باران یکتن از شاعرانی که در این محفل حضور داشتند و شعر بسیار زیبای نیز قرائت کردند، در مورد برگزاری این مراسم گفت: (این محفل بسیار عالی بود و حتی برای شاعران ما انگیزه میدهد تا عرفانی و آئینی شعر بگویند. چون ما در جهان شاهد هستیم که هر چند شعر میگویند، اما تنها ظاهر شعر مدنظر است و کسی روی معنا و مفهوم شهر توجهی ندارد. خیلی کم شاعرانی داریم که روی معنا و مفهوم شعر توجه نمایند. و در واقع اشعار حالت قالبی و فرمالیته دارد.) شعر لیدا باران و مصاحبه‌ای کوتاه با وی در شماره‌های بعدی نشر خواهد شد.

اما دکتر سید نور محمد عابدی یک تن دیگر از شاعران کشورمان نیز اشعاری را در این محفل قرائت نمود که شعری از ایشان را با هم مرور میکنیم:

تا نشود کشتی آمال غرق

عشق درخشید به کردار برق

تا رُخ عالم شود از عیب پاک

عشق نظر کرد به فرزند خاک

چهره گیتی به صفایی رسید

عالم خاکی به نوایی رسید

عشق چو شمشیر رشادت کشید

میوه خونین شهادت چشید

در صف پیکار دلیران دمید

زمزمه پاک اسیران شنید

اما سید یاسرحسینی با قرائت یک دیکلمه پرمعنا و مفهوم، حال و هوای دیگری به مجلس داد. با این وعده که در شماره‌های بعدی تعدای اشعار دیگری که در محفل به خوانش گرفته شد، برای خوانندگان عزیز منتشر کنیم، با خواندن این دکلمه مطلب را به پایان میبریم:

مشنو از نی چون حکایت میکند

بشنو از دل چون روایت میکند

مشنو از نی، نی نوای بینواست

بشنو از دل، دل حریم کبریاست

نی چو سوزد تل خاکستر شود

دل چو سوزد محفل دلبر شود

عاشورا، سقای تشنه کامان عزت بود

عاشورا، سقای تشنه کامان عزت بود، با مشکی پُر از اشک، بر دوش آزادگی!...و... کربلا، "تکیه" گاه سینه زنان حق و "حسینیۀ" ذاکران عدل بود.

روز عاشورا، امام حسین(ع) پشت خیمه‌های شهادت، خندقی کند تا امویان نتوانند به حریم امامت نزدیک شوند.

آن روز، تیری که از کمان "حرمله" رها شد، نازکترین حنجرۀ "اصغر" تاریخ را درید و تیغی که از پشت دیوار کمین فرود آمد، عَلَمِ دستهای عباس را قلم کرد و اشکِ مشک را جاری ساخت.

آن روز، "حبیب"، محبوب دلها شد، زهیر، چون زهره‌ای درخشید، و جانِ، فدای امام گشت.

سهمی از شهد شهادت، قسمت "قاسم" شدو کام تشنه "شبه پیغمبر" از دست جدش سیراب شد.

در کوفۀ بیوفایی، کمی آن سوتر از "فرات بیداری" نان حسین (ع) خوردن و "زادیزید" بردن، سبب شد که کسانی نمک گیر آل امیه شدند و بر صاحبان اصلی "ولایت"، تهمت "خروج" زدند و صاحبخانه را "خارجی" گفتند و خون جاری در رگهای دین را "هدر" دانستند، و "شریح"‌ها به مباح بودن خون حسین فتوا دادند و کنار خوان خائنانۀ یزید، "هل من مزید" گویان، نعش حریت را زیر سم اسبهای قدرت و ریاست لگد کوب کردند.

ولی ما...

از روزی که در نهر جانمان فرات سوز و علقمۀ عطش جاری شده، از شبی که در پیالۀ دلمان شربت گوارای ولایت ریختند، از وقتی که حسین ابن علی، در "دستۀ" دینداران، "شور" انداخت و شریعت را با "شریعه" جاری ساخت، آری... از آن روز، دلمان یک حسینیۀ پرشور است و خانه‌هایمان "تل زینبیه"، و در هر چشمی یک "فرات ماتم" و "دجله درد" جاری است.

در حسینیه دلمان، مرغ‌های محبت سینه میزنند و اشکهای یتیم در خرابۀ چشم، بیقراری میکنند.

سینۀ ما تکیه‌ای قدیمی است، سیاه پوش با کتیبه‌های درد و داغ، درب آن با کلید "یاحسین" باز میشود و زمین آن با اشک و مژگان، آب و جارو میشود.

ما دلهای شکستۀ خود را وقف اباعبدا... (ع) کرده ایم و اشک خود را نذر کربلا، و این "وقفنامه" به امضای حسین(ع) رسیده است.

این است که زیارت، ترجیح بند ایام سال ماست و ذوالجناح سوگواری، "الظَلیمة الظلیمه" گویان، فاصله "قتلگاه" تا "خیمه گاه" را در موج اشک شنا میکند.

زمان دریای خون است، و... زمین، زبان حال و آینده را به "گریه" ترجمه میکند.

صبحها وقتی صفرۀ دعا و عزا گشوده میشود، دل روحمان گرسنۀ عاطفه و تشنۀ عشق میشود.

ابتدا چند مشت "آب بیداری" به صورت جان میزنیم، تا "خواب غفلت" را بشکنیم.

زیارتنامه را که میبینیم، چشم مان آب میافتد و... "السلام علیک" را که میشنویم، بوی خوش کربلا به مشام مان میرسد.

توده‌های بغض، در گلویمان متراکم میگردد و هوای دلمان ابری میشود و آسمان دیدگانمان ابری!

سر صفرۀ ذکر مصیبت، قندان دهانمان را پر از حبه قند "یا حسین" میکنیم و نمکدان چشممان دانه دانه اشک بر صورت مان میپاشد. به دهان که میرسد، قند و نمک در کاممان میآمیزد و این محلول شور و شیرین، درمان عشق ماست و نمک گیر سفرۀ حسین(ع) میشویم. این است که تا آخر عمر، دست و دل از حسین(ع) بر نمی داریم.

آنگاه جرعه جرعه زیارت عاشورا مینوشیم و سر سفرۀ توسل، "ولایت" را لقمه لقمه در دهان کودکانمان میگذاریم.

غذای ما از عطای حسین است. الحمدا... در این خشکسالی دل و قحطی عشق، نم نم باران اشک، غنیمتی است که رواق آیینه کاری شدۀ چشمان ما را شستشو میدهد.

خدایا! ما را به چشمۀ کربلا و نهر علقمه تشنه‌تر کن و معمار اشک را برای آبادی دلهایمان بفرست.

امروز بر سر دلهای ما پرچمی نصب شده که بر آن نوشته است: "السلام علیک یا اباعبدا... الحسین"

 

 

 

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3133

محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر
محفل شعر عاشورایی نی نوا در کابل برگزار گردید+تصاویر

نظـرات كـاربران
1.
مشنو از نی چون حکایت میکند

بشنو از دل چون روایت میکند

مشنو از نی، نی نوای بینواست

بشنو از دل، دل حریمـ کبریاست

نی چو سوزد تل خاکستر شود

دل چو سوزد محفل دلبر شود*
*

*نیز بخوانید

گریه ها و خنده های کودک افغانستانی در جشنواره فیلم فجر / وقتی بغض طناز طباطبایی و شمیلا شیرزاد ترکید+ فیلم


از جوکر تا مستند دخترانی از افغانستان؛ برنده‌گان اسکار 2020


فیلم ’دختران اسکیت بورد افغانستان’ برندۀ جایزۀ اسکار 2020 شد


انتقاد هنرمند ایرانی از نگاه متعصبانه به کارگردان مهاجر افغانستانی


واکنش شاعران به سخنان عجیب اشرف غنی/ ما دو تن شاخه‌های یک بیدیم


لغو اکران فیلم‌های اسکاری در سینمای چین


فیلم ایرانی یلدا جایزهٔ هئیت داوران جشنوارهٔ ساندنس را برد


کتاب «تراژدي کابل بانک» در کابل رونمايي شد


افغانستان تعهد جهانی آزادی رسانه‌‎ها را امضا کرد


بزرگترین کتاب جهان با ۱۴۰۰ کیلوگرم وزن در دهکده‌ای در مجارستان


اصالت نقاشی منتسب به ون‌گوگ پس از نیم قرن تردید تایید شد


جایزه «بهترین بازیگری» به بازیگران فیلم «حوا، مریم، عایشه» اهدا شد


یک اثر باستانی پس از 30 سال از انگلیس به افغانستان بازگردانده می‌شود


کشف نسخه قدیمی دیوان حافظ به ارزش یک میلیون یورو در نیدرلند


«ترامپ» سوژه هنر شد/یک اثر هنری زشت!


محمدکاظم کاظمی: شعر لاغرتر شده اما تمام شدنی نیست


سروده شاعر افغانستانی برای سردار سلیمانی؛ چکمه‌های تو امنیت آورد


تلاش گروه بزم وحدت برای حیات‌بخشی دوباره به سبک موسیقی خراسانی


بازیگران افغانستانی جایزه فیلم های آسیایی لس آنجلس را از آن خود کردند


نامه ها برای دخترانم


زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود


یکی از برج‌های قلعت‌الغزنین فرو ریخت


فیلم مشترک دیگری از ایران و افغانستان کلید خورد


مداحی رحلت امام خمینی (ره)


غزلی که در وصف شهدای لشکر فاطمیون خواندم، مورد تحسین رهبری قرار گرفت

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

رهبران سیاسی افغانستان خواستار تشکیل حکومت «فراگیر» شدند

کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان

نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد

دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا

ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار

پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس در جهان

افزایش تعداد «ضربه مغزی‌های» آمریکا در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است

عبدالله عبدالله: قیام سوم حوت را می‌توان اولین جرقهٔ مبارزه و جهاد مردم افغانستان بود

والیان جدید سرپل و بغلان از سوی عبدالله عبدالله معرفی شدند / والی پنجشیر ابقاء شد

سازمان ملل گزارش سال ۲۰۱۹ در باره تلفات ملکی در افغانستان را منتشر کرد

حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی

اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید

تماس تلیفونی اردوغان با پوتین

قرار گرفتن ایران در لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF)

چگونه به شیوه‌ای صحیح لاغر کنیم؟

لبنان از مشاهده یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در هواپیمایی از مبدا ایران خبر داد

شوخی بی‌موقع و جنجالی بوفون با کرونا

پامپئو: آمریکا در کنار عربستان و مقابل ایران است

نگرانی سازمان ملل از به راه افتادن "حمام خون" در ادلب سوریه

گفت‌وگوی تلفنی پوتین با ماکرون و مرکل درباره سوریه

اردوغان: حملات ادلب، روسیه و ترکیه را در آستانه درگیری قرار داده است

گروه لیما: زمان برای متوقف کردن بحران بشری در ونزوئلا رو به اتمام است


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.