درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-25  |  2017-08-16  |  بروز شده در: 1396/05/25 - 13:30:2 FA | AR | EN
هشدار مردمـ ننگرهار به نیروهای امریکایی در افغانستان؛ غیرنظامیان را نکشید            غنی: پاکستان حملـات راکتی به افغانستان را متوقف کند             دوستم: توطیه‌هـا علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست             آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟            بدرود بولت با دنیایی دوش؛ با یونایتد به میدان می‌آید             مداخلۀ شماری از اعضای مجلس در اجرای پروژه‌های خوست             حقوق بشر: دادگاه جهانی پرونده‌های قربانیان جنگ را بررسی کند             رییس‌جمهور بلـاروس: علـاقه خاص به افغانستان دارم/ تهداب و اساس روابط میان بلـاروس و افغانستان گذاشته می‌شود             مردی در بغلـان خانمِ باردارش را سلـاخی کرد             تایمز: هدف داعش قتل عامـ ملیت هزاره است             میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد             نگرانی دبیر کل سازمان ملل از اخراج مسلمانان در هند             فراتر از یک نسل کشی             برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟            ذبیح الله مجاهد خبر زخمی شدنش را رد کرد            تاریخ نشر: 1393/8/9 - 12:19:25
تعداد بازدید: 938
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فلسفه قیامـ عاشورا
فلسفه قیامـ عاشورا

الف: بیعت خواستن یزید از امامـ حسین

در حادثه كربلـا ما به مسائل زیادی بر میخوریمـ در یك جا سخن از بیعت خواستن یزید از امامـ حسین و امتناع امامـ از بیعت، در یكجا دعوت مردمـ كوفه از امامـ حسین و پذیرفتن امامـ ولی در جایی بدون توجه به مسئله بیعت و بدون توجه به درخواست دعوت كوفیان حضرت حسین (ع) از اوضاع حكومت انتقاد میكند. از فساد و حرامـ خواریها و ظلمـ و ستمـ انتقاد میكند و اینجا  امر به معروف و نهی از منكر را لـازمـ میبیند.

البته حقیقتاً باید گفت همه این سه مورد تاثیر داشته است چون پاره‌ای از عكس العملهای امامـ بر اساس امتناع از بیعت پاره‌ای بر اساس دعوت مردمـ كوفه و پاره‌ای بر اساس مبارزه با منكرات و فسادهای آن برهه از زمان صورت گرفته است. حال باید دید دو عامل اصلی قیامـ چه بوده است. و باید دید كدامـ عامل تاثیری به سزایی داشته است.

تا زمان معاویه، مسئله خلـافت و حكومت یك مسئله موروثی نبود و فقط دو طرز تفكر بود:

الف: یك طرز تفكر كه خلـافت، فقط شایسته كسی است كه پیغمبر او را منصوب كرده باشد.

ب: یك طرز تفكر دیگر این بود كه مردمـ حق دارند خلیفه‌ای برای خودشان انتخاب كنند و این مسئله در میان نبود كه یك خلیفه برای خود جانشین معین كند اما تصمیمـ پدر یزید از همان روزهای اول این بود كه نگذارد خلـافت از خانه اش خارج شود ولی خود خلیفه احساس میكرد این كار فعلـا زمینه مساعدی ندارد و كسیكه او را به این كار تشویق و تشجیع نمود مغیره بن شعبه (لعنه ا...) بود چون مغیره خودش طمع حكومت كوفه را داشت همان مغیره‌ای كه قبلـا همـ حاكمـ كوفه بوده است و از اینكه معاویه او را عزل نموده بود ناراحت بود. برای همین مغیره به شامـ رفت و به یزید گفت نمی دانمـ چرا معاویه درباره تو كوتاهی میكند دیگر معطل چیست؟ چرا تو را جانشین خودش نمی كند یزید گفت پدر فكر میكند این قضیه عملی نیست مغیره گفت عملی است چون هر چه معاویه بگوید مردمـ شامـ اطاعت میكنند و مردمـ مدینه را مروان حكمـ و از همه جا مهمتر و خطرناكتر كوفه (عراق كنونی) است این همـ بعهده من....

ب: دعوت مردمـ کوفه

در آن روز جهان اسلـامـ سه مركز بزرگ و موثر داشت مدینه كه دارالهجره بود. شامـ كه دارالخلـافه و كوفه كه قبلـا دارالخلیفه بود و امیرالمومین علی (ع) در آنجا مركز حكومت خود قرار داده بود. بعلـاوه كوفه شهری جدید التاسیس بود كه بوسیله سربازان اسلـامـ در زمان حضرت عمر بن الخطاب  ساخته شد و آنرا سربازخانه اسلـامی میدانستند، وقتی مردمـ كوفه میفهمند كه امامـ حسین با یزید بیعت نكرده نامه به امامـ مینویسد كه اگر به كوفه بیائید ما شما را یاری میكنیمـ و تاریخ قضاوت خواهد كرد كه زمینه مساعد بود ولی امامـ حسین از این فرصت طلـائی استفاده نكرد و اگر پاسخ مثبت دهد میدانست كوفیان غیرت ندارند و ناكس هستند و تجربه داشت كه قبلـاً خیانت كرده بودند. متأسفانه وقتی این تاریخها بدون تحلیل و فكر خوانده شوند عده‌ای دیگر فكر خواهند كرد كه اگر امامـ در خانه راحت نشسته و كاری ندارد كه به اسلـامـ چه بلـائی دارد وارد میشود و فكر میكنند امامـ را تنها چیزی كه حركت داد دعوت مردمـ كوفه بوده است در صورتیكه امامـ حسین آخر ماه رجب كه اوایل حكومت یزید بود برای امتناع از بیعت از مدینه خارج شد و چون مكه حرمـ امن الهی است و آنجا امنیت بیشتری وجود دارد لذا امامـ به مكه شرفیاب شدند ولی نامه كوفیان در 15 رمضان به امامـ حسین (ع) رسید یعنی یكماه و نیمـ بعد از اینكه امامـ نهضت خود را با عدمـ بیعت شروع نمودند نامه‌هـا به دست امامـ رسید بنابراین دعوت مردمـ كوفه موضوع اصلی در این نهضت نبود بلكه در یك امر فرعی دخالت داشت. ماه رجب و شعبان كه ایامـ انجامـ حج عمره است مردمـ از اطراف به مكه میآیند و بهتر میتوان آنها ارشاد نمود بعد از این ایامـ همـ كه موسمـ جمع تمتع میرسد و فرصت مناسبی برای تبلیغ است.

بنابراین حداكثر تأثیر مردمـ كوفه در این حادثه عظیمـ كربلـا این بود كه امامـ مكه را مركز قرار نداد به سوی كوفه برود و تأثیر دیگرش این بود كه امامـ پیشنهاد عباس را نپذیرد چون گفته بود امامـ كوفیان ناكس هستند یا به یمن برو یا به كوهستانهای آنجا پناه ببر یا اینكه دیگر به مدینه برنگرد.

امامـ همـ مطلع شدند كه اگر در مكه بمانند ممكن است در همان حال احرامـ كه قاعدتاً كسی مسلح نیست، مأمورین یزید خون حضرت را بریزند و هتك حرمت خانه خداوند شود و حرمت حج و اسلـامـ شكسته شود و همـ اینكه فرزند پیامبر را در حالت عبادت در حریمـ خانه فرا به شهادت برسانند از همه مهمتر، خون حضرت سیدالشهدا هدر میرفت و بعد همـ شایع میكردند كه حسین با شخصی اختلـافی جزئی داشته و او همـ حضرت را كشت و مردمـ جاهل آن زمان همـ قبول میكردند مسئله دیگر اگر كوفه همـ صد در صد اتفاق آراء داشتند و خیانت نمی ورزیدند احتمال صدرصد نمی توانستیمـ بدهیمـ كه امامـ پیروز میشدند چون تمامـ مسلمانان كه مردمـ كوفه نبودند اگر مردمـ شامـ را كه قطعاً و یقیناً به آل ابوسفیان وفادار بودند را به تنهایی در نظر بگیریمـ كافی بود كه احتمال پیروزی را تنزل دهد چون همین مردمـ بودند كه در دوران خلـافت حضرت علی (ع) توانستند در جنگ صفین با مردمـ كوفه 18 ماه بجنگند.

ج: احیای امر به معروف و نهی از منکر

امامـ اگر بیعت میكرد اولـا تثبیت خلـافت موروثی بود ثانیا شخصیت خود یزید است كه او فردی فاسق و بدتر از همه متظاهر به فسق بود، اما آنها میدانستند اگر بخواهند ملك و قدرتشان باقی بماند باید تا حدودی زیاد، مصالح اسلـامی را رعایت كنند و میدانستند اگر میلیونها نفر جمعیت از نڟاد‌هـای مختلف چه در آسیا، آفریقا و یا اروپا در زیر حكومت واحد در آمده اند فقط به این دلیل است كه فكر میكنند خلفای آنها مسلمانند، به قرآن اعتقاد دارند و الـا اولین روزی كه احساس میكنند كه خلیفه خودشان ضد اسلـامـ است، اعلـامـ استقلـال میكردند. یزید علناً در مجالس رسمی شراب میخورد و میمون بازی(شادی بازی) میكرد كه حتی برای میمونش كنیه‌ای به نامـ اباقیس بود.

عكس العمل سومـ ارزش بسیار بیشتری از دو عامل قبل دارد و به دلیل همین عامل بود كه این نهضت شایستگی پیدا كرد كه برای همیشه زنده بماند.

بنابراین اگر از امامـ بیعت همـ نمی خواستند یا از او دعوت نمی كردند باز امامـ قیامـ میكردند و آرامـ نمی شد چون امامـ فطرتاً شخصیتی منتقد،  معترض، انقلـابی و قائمـ نسبت به فسادهای جامعه داشتند.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2823*
*

*نیز بخوانید

موج تازه توطئه در راه بلخ


آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟


فراتر از یک نسل کشی


برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟


عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟


سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان


اهداف و ابزارهای دیپلماسی فرهنگی عربستان سعودی در جهان اسلـامـ


طبل حقوق بشر تهی است برادر


اجرای برجامـ، شکستی برای دیپلماسی عربی


پیامـ قاطع العبادی به حامیان انحلـال حشد الشعبی


ساختار دولت در رژیمـ اشغال‌گر قدس


نقش امامـ رضا علیه السلـامـ در وحدت ملی و انسجامـ اسلـامی عصر عباسی


شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟


یادگارهایی روی دیوار تاریک


بحران سازی جهانی آمریکایی


واکنش کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به ددمنشی عربستان در عوامیه


وضعیت اجتماعی در عربستان سعودی


تروریست‌های زن، چالش جدید سازمان‌های امنیتی اروپا


رویکرد و سیاست‌هـای عربستان، ضد قواعد بین المللی و احکامـ شرع


حمله ترامپ به حزب‌الله در روز پیروزی بر جبهه‌النصره


مواضع آیت الله سیستانی پس از شکل گیری بحران داعش در عراق


تحول کیفی انتفاضه ازکردها به عرصه اجتماعی
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

موج تازه توطئه در راه بلخ

هشدار مردمـ ننگرهار به نیروهای امریکایی در افغانستان؛ غیرنظامیان را نکشید

غنی: پاکستان حملـات راکتی به افغانستان را متوقف کند

دوستم: توطیه‌هـا علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست

آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟

بدرود بولت با دنیایی دوش؛ با یونایتد به میدان می‌آید

مداخلۀ شماری از اعضای مجلس در اجرای پروژه‌های خوست

حقوق بشر: دادگاه جهانی پرونده‌های قربانیان جنگ را بررسی کند

رییس‌جمهور بلـاروس: علـاقه خاص به افغانستان دارم/ تهداب و اساس روابط میان بلـاروس و افغانستان گذاشته می‌شود

مردی در بغلـان خانمِ باردارش را سلـاخی کرد

تایمز: هدف داعش قتل عامـ ملیت هزاره است

میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد

نگرانی دبیر کل سازمان ملل از اخراج مسلمانان در هند

فراتر از یک نسل کشی

برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟

ذبیح الله مجاهد خبر زخمی شدنش را رد کرد

عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟

سفارت ایران در کابل ادعای بازداشت مهاجمـ انتحاری ایرانی را در ولـایت نیمروز رد کرد

داعش ده‌ها زن را به عنوان «بردۀ جنسی» از ولـایت سرپل ربود

بیشتر از نیمـ کمک‌های نظامی امریکا به افغانستان غارت شده است

سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در فاریاب زخمی شد

مقامـ قطری: عربستان و امارات توجه همه جهانیان را به جنایات خود جلب کرده اند

طالبان خطاب به ترامپ: از افغانستان خارج شوید

استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان