درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-12-26  |  2018-03-17  |  بروز شده در: 1396/12/26 - 05:17:3 FA | AR | EN
"سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند            امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد             روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن            شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا            وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند             کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان            مشاور امنیت ملی پاکستان امروز با رییس جمهور غنی دیدار میکند             تلاش بانک ‌مرکزی برای جلوگیری‌ از گردش پول‌ سیاه             شهروندان بامیان خواهان برکناری والی این ولایت شدند            سانجی دات در نقش احمدشاه درانی در فیلم ’پانی‌پت’            دو کشته و دست کم سه زخمی در حمله انتحاری در کابل            افغانستان از غم گین ترین و فنلند خوشحال‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸             محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند            فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!             ۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟            تاریخ نشر: 1393/8/7 - 01:29:37
تعداد بازدید: 618
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مواجهه با امواج رسانه‌ای بیگانه
مواجهه با امواج رسانه‌ای بیگانه

در شرایطی که امروز آسیب‌های پخش برنامه‌ها و سریال‌های مستهجن و ضد اسلامی بیرویه و مدیریت شده از بعضی شبکه‌های تلویزیونی در بین اقشار مختلف جامعه خود نمایی میکند، سخن گفتن از روش‌های مواجه با این پدیده به منظور کاهش عوارض و آسیب‌های آن کمی دیر است اما به هر حال نمی توان در برابر آن سکوت اختیار کرد و در برابر آن یک مشاهده گر صرف بود. البته باید توجه داشته باشیم که بعضی رسانه‌ها و عده‌ای از نویسنگان متعهد کرارا در رابطه با موضوع فرهنگ و ارزش‌ها و هنجارهای دینی و ملی هشدارهای جدی را تحت عنوان‌های مختلف مانند: تهاجم فرهنگی، جنگ نرم، سبک زندگی و تلاش اخلاق زدایی توسط غرب به مسئولان گوش زد نموده اند، اما متأسفانه توجه جدی در این مورد صورت نگرفته است.

با شرایط حاد حاکم در حوزه فرهنگ و تمرکز کشورهای غربی برای جایگزین کردن فرهنگ غربی به جای فرهنگ بومی مردم افغانستان، باید مسئولان اقداماتی برای مقابله با آن انجام دهند؛ چون در مقابل فرهنگ مهاجم، بدترین کار، انفعال است که باعث میشود تا جوانان ما با دوری از ارزشهای اسلامی به منجلاب فرهنگ ضد دینی غرق شوند.

آیا میتوانیم جلوی امواج رسانه‌ای را بگیریم؟ یا آن كه باید با ارتقای سطح سواد رسانه‌ای و ارتقای آگاهی‌های خود درك بهتر و مناسب تری از رسانه‌ها و پیام‌هایی كه به ما میرسد فراهم كنیم.

امروز در اغلب كشورهای دنیا از جمله انگلستان، استرالیا، فنلاند، دانمارك، سوئد، فرانسه، آلمان، هلند، روسیه، كانادا، امریكا، آفریقای جنوبی، مالزی و جاپان، آموزش سواد رسانه‌ای را در پایه‌های مختلف تحصیلی به صورت جدّی دنبال میكنند.

این در حالی است كه در افغانستان، ما نه تنها با فقر ادبیات در این موضوع مواجه هستیم، بلكه حتی ضرورت پرداختن به موضوع سواد رسانه‌ای را نیز در ذهن نگرفته ایم. در حال حاضر، ابزارهای نظارت سنتی دیگر كارایی چندانی ندارند و باید جای خود را به شیوه‌ها و ابزارهای جدیدی بسپارند كه با توانمند سازی مخاطبان در مقابل آثار سوء رسانه‌ها به آنها مصونیت بیشتری میبخشند. سواد رسانه‌ای یكی از كارآمدترین و مطرح ترین شیوه‌های نظارتی است كه موجب میشود مخاطب منفعل به مخاطب فعال و گزینشگر تبدیل شود و كمتر تحت تاثیر پیام‌های رسانه‌ای قرار گیرد. بنابراین كاملاً مشهود است كه سواد رسانه‌ای لزوماً این نیست كه مخاطب بداند با رسانه‌ها چگونه برخورد كند، بلكه او باید بتواند اهداف و تأثیرات رسانه‌ها و چگونگی دستكاری افكار توسط آنها را كسب كند. به عبارت دیگر سواد رسانه‌ای نوعی مهارت شناختی به مخاطبان میدهد. در دنیای ارتباطی و رقابتی امروز، سواد اطلاعاتی یكی از نیازهای اصلی هر انسان و جامعه‌ای میباشد و آن پی بردن به این واقعیت است كه دانش یعنی قدرت. پذیرش این اهم به تنهایی كافی نیست؛ بلكه یك فرد باید بداند در اقیانوس عمیق و بسیار گسترده اطلاعات به عنوان مثال در انترنت دنبال چه موضوعی میگردد و چگونه میتواند آن را به دست آورد. امروز حجم اطلاعات آن قدر سرسام آور است كه حتی پی بردن به صحت و یا سقم یك موضوع براحتی امكان پذیر نیست. انسان به عنوان یک موجود آگاه و اجتماعی در انجام کارها، منافع مادی و معنوی خود  را در نظر گرفته و سپس به انجام آن کار مبادرت میکند. بعید است شما دست به کاری بزنید که حساب سود و زیان آن را از ابتدا محاسبه نکرده باشید.

این موضوع در نحوه کار و استفاده از  رسانه‌ها نیز قابل پیگیری است. یعنی زمانی که قرار است از رسانه‌ای خاص نظیر انترنت، تلویزیون، روزنامه و... استفاده شود باید شخص کاربر احساس کند که در این رابطه متقابل به منفعتی دست خواهد یافت. زمانی که ما در بزرگراه‌های اطلاعاتی در حال حرکت هستیم این میزان سواد رسانه‌ای ماست که  به ما میگوید  چه مقدار از وقتمان را در چه سایت‌ها و چه مقدار از آن را برای تماشای تلویزیون و یا مطالعه روزنامه بگذرانیم. بنابراین هدف سواد رسانه‌ای تنظیم یک رابطه منطقی و مبتنی بر هزینه - فایده است. یعنی بر این اساس پی میبریم که شخص در قبال وقت و هزینه‌ای که صرف استفاده از این رسانه‌ها کرده است چه چیزهایی  را به دست آورده و چه چیز‌هایی را از دست داده است. همچنین سواد رسانه‌ای توانایی دسترسی به پیام را برای مخاطبان فراهم میکند. این مهارت شامل توانایی در رمزگشایی پیام‌ها، مکان یابی برای دسترسی به اطلاعات و توانایی استفاده از  تکنولوژی‌های نوین ارتباطی  نظیر کمپیوتر و انترنت میباشد.افرادی كه در سطوح پایین سواد رسانه‌ای جای دارند، درباره رسانه‌ها نیز دیدگاهی ضعیف و محدود دارند. ساختارهای دانش این عده، كوچك‌تر، سطحی‌تر و كمتر سازمان‌یافته هستند. چنین ساختارهایی نیز دیدگاهی نامناسب برای تفسیر معنی یك پیام رسانه‌ای فراهم می‌آورند. همچنین این افراد بنا بر عادت، به استفاده از مهارت‌های خود تمایل چندانی ندارند. از این‌ رو، مهارت‌های ایشان پیشرفت نمی‌كند و به كارگیری موفقیت‌آمیز آنها نیز برایشان دشوارتر می‌شود.

نویسنده: عباس

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2798


*
*

*نیز بخوانید

رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش


آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات/ افزایش صادرات سلاح غرب به خاورمیانه


سمفونی اتحاد در جنگ یمن


ترامپیسم چگونه جهان را فقیرتر می کند؟


بمب ساعتی دیمونا، آیا چرنوبیل دیگری روی خواهد داد؟


رنسانس بن سلمان و آینده روابط با وهابیت


انتخابات ریاست جمهوری روسیه و ستاره ای پر اقبال به نام پوتین


جنگ‌سالار سابق افغان و مشکل‌ساز امروز، از صلح می‌گوید


روسیه با استفاده از خلأ آمریکا به پاکستان نزدیک‌تر می‌شود


اهداف و منافع افغانستان از مشارکت در تاپی


پیشنهاد صلح دولت افغانستان


تهدید بی‌سابقه پوتین؛ آیا آمریکا و متحدانش حساب کار خود را می‌کنند؟


چرا غرب به دنبال تضعیف حکومت‌ها در خاورمیانه است؟


افزایش سفرهای برخی مقامات افغانستانی به ریاض؛ عربستان به دنبال چیست؟


نشنال اینترست: آمریکا در افغانستان پیروز نخواهد شد/ طالبان توانایی جذب نیروی تازه نفس را دارد


پروژه انتقال گاز تاپی، اهداف و چالشهای پیش رو

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

آمریکا به دنبال راه فرار از سوریه؛ ترامپ ۴ میلیارد دالر از عربستان می‌خواهد

"سکوت انتخاباتی" در روسیه / روس‌ها فردا برای انتخاب پوتین به پای صندوق‌های رای می‌روند

امریکا "اقدام واقعی" پاکستان علیه شبه‌نظامیان را خواستار شد

روسیه ۲۳ دیپلمات انگلیس را اخراج می‌کند/ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو علیه لندن

شب‌نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا

وزارت دفاع: نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند

کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای امریکایی در شرق افغانستان

مشاور امنیت ملی پاکستان امروز با رییس جمهور غنی دیدار میکند

تلاش بانک ‌مرکزی برای جلوگیری‌ از گردش پول‌ سیاه

شهروندان بامیان خواهان برکناری والی این ولایت شدند

سانجی دات در نقش احمدشاه درانی در فیلم ’پانی‌پت’

دو کشته و دست کم سه زخمی در حمله انتحاری در کابل

افغانستان از غم گین ترین و فنلند خوشحال‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸

محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند

فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!

۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟

سرپرست شهرداری کابل به استفاده سوء از صلاحیت‌های وظیفه‎یی متهم شد

انتقادها از نهادهای امنیتی در پی‌ تلفات سنگین نیروهای دولتی

ایتالیایی ها حریف بارسا و رئال شدند+فیلم

در انگلستان پناهجو می‌تواند سال‌ها در توقیفگاه‌ بپوسد

صدور قرار بازداشت برای دختر پادشاه عربستان در فرانسه

ایندیپندنت: عربستان مزارع یمن را بمباران می‌کند و سبد غذا هدیه می‌دهد!

۷ عارضه و بیماری که در مصرف چای نهفته است

به این قسمت های بدن هرگز دست نزنید

راز زیبایی موهای زنان هندی چیست؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان