درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-07-26  |  2017-10-18  |  بروز شده در: 1396/07/26 - 04:40:5 FA | AR | EN
رؤیای شگفت‌انگیز 5G به واقعیت نزدیکتر شد             کشته شدن ۱۵ غیرنظامی افغان در عملیات شبانه نیروهای امریکایی در شرق افغانستان             اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره             دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله            طالبان چگونه به فرماندهی پلیس ولایت پکتیا حمله کرد؟             العبادی: همه‌پرسی کردستان عراق به گذشته پیوست             دولت افغانستان در قبال حمایت برخی سفارتخانه‌های خارجی از داعش سکوت کرده است             گسترش دایره تسلط نیروهای عراقی بر تاسیسات نفتی،‌ نظامی و فرودگاه کرکوک             ولسوالی معروف کندهار به تصرف طالبان درآمد             "سباستین کورس" جوان ترین صدر اعظم اروپا می‌شود             برگزاری انتخابات شفاف اعتماد از دست‌رفته مردم به دولت را بازمی‌گرداند             اشرف غنی توسط «جان کری» و «جیمز ماتیس» بیمه شده است/ شورای امنیت افغانستان به نمایندگان پول داده بود            خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال             عملی نشدن تعهدات پاکستان دلیل توقف یک ساله نشست‌های چهارجانبه صلح افغانستان             نه بندی به برجام اضافه می‌شود و نه تبصره‌ای/ ایران در برابر هیچ قدرت و هیچ دیکتاتوری سر تسلیم فرود نیاورده و نخواهد آورد +ویدیو            تاریخ نشر: 1393/8/2 - 09:09:54
تعداد بازدید: 539
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خودشناسی
خودشناسی

نویسنده:سمیه فروتن

در ادامه مقاله قبلی که به صبر پرداختیم یکی از اصلی ترین و مهمترین رکن‌های صبور بودن را خودشناسی یافتیم در این مقاله به خودشناسی میپردازیم تا بتوانیم کم کم با  راههای دیگر برای رسیدن به آرامش و صبر آشنا شویم.

در کتابهای علمی و مذهبی همیشه برای رسیدن به کمال از خودشناسی گفته شده حال سوال این است چرا خودشناسی ؟!

ضروری ترین شناخت برای انسان، شناخت او در زمینه بینش است. آگاهی‌های بینشی خط سیر اساسی انسان در زندگی را به او میآموزد. اینكه از كجا آمده و به سوی چه مقصدی در حركت است. و اكنون باید برای فردای خود كه در پیش روی اواست، چه راهبردی داشته باشد.

حضرت علی (ع) در روایتی فرموده است: خدای رحمت كند كسی را كه بداند از كجا است و در كجا است و به سوی كجا است. (رحم ا... من عرف من این و فی این و الی این). اگر بر این سه سوال كه از مبدا، جهان و معاد است، دو سوال دیگر را نیز بیفزاییم؛ یعنی سوال از خود كه من كیستم وسوال از روش زندگی كه چگونه باید زندگی موفقیت آمیزی داشته باشم، در مجموع به پنج سوال میرسیم كه سوالهای اساسی، كلی و فلسفی زندگی انسان هستند، سوالهایی كه بیان گر بینش و آگاهی او نسبت به خود، مبدا هستی، جهان و زندگی، معاد و سرنوشت و دین هستند.

انسان در ابتدای زندگی خود در غفلت و بیخبری بسر میبرد و نیاز به چیزی دارد كه او را از خواب غفلت بیدار نماید. آگاهی‌های بینشی كه همان آگاهی‌های اساسی و فلسفی زندگی هستند، انسان را از خواب غفلت بیدار و او را در جهت رسیدن به اهداف آفرینشی و نهایی زندگی، به حركت در میآورد و این نکته آغازی است برای پیدا کردن خود و خودشناسی و نهایتان رسیدن به موفقیت.

اگر بر این باور برسیم که ما اشرف مخلوقات هستیم و آنچه بر روی زمین خلق شده برای ما است و همه پیامبران برای هدایت انسان در روی زمین انتخاب شدند و اینکه نهایتان همه علوم چه ریاضیات و نجوم و همه و همه برای خدمات به خلق است به راحتی میتوانیم بفهمیم که چرا خود شناسی مهم است و همیشه بدان تاکید شده است.

آدمی درباره (خود) از جنبه‌های متفاوتی میتواند شناخت و آگاهی به دست آورد:

- جای گاه انسان در مجموعه دستگاه خلقت؛

- ارزش وجودی و کرامتِ انسانی او؛

- استعدادهای رشد و بالندگی در مسیر کمال وجودی؛

- افکار، اندیشه‌ها و احساسات گوناگون انسان؛

- عوامل تکامل معنوی و انحطاط اخلاقی و شناخت عیوب خویشتن؛

- شگفتی‌های خلقت در اعضا و جوارح و اندام و دستگاه‌های بدن او؛

-...  و بالأخره شناخت خود از جهت عمل‌ها، رفتارها، عادت‌ها و اخلاق و نیز ارزیابی سیر زندگی و نهایتی که به آن خواهد رسید و فرجامی که برای او در سایه اعمالش رقم خواهد خورد.

در خودشناسی، این مسئله شایان توجه است که بدانیم ما سرنوشت از پیش تعیین شده‌ای نداریم که نتوانیم آن را عوض کنیم. ما با اراده و انتخاب، میتوانیم سر دو راهی‌های خیر و شرّ و هدایت و ضلالت، راه نیک یا بد را برگزینیم و بدین گونه در خودمان تغییر مثبت یا منفی پدید آوریم.

به تعبیر شهید مطهری: (انسان در انسان شناسی اسلام و در جهان شناسی اسلام، یک مرغِ ساخته و پرداخته قبلی که در فضای عالم قدس پرواز میکرده، نبوده است که بعد در این عالم، در قفس آمده باشد و وظیفه اش این باشد که فقط زندان را بشکند؛ اسلام این را قبول ندارد....)

آن چه در مباحثی نظیر: کنترل خویشتن، محاسبه، مراقبه، نگهبانی از خطورات قلبی، مواظبت بر سلامت نیت و انگیزه، توبه و... مطرح است، زمینه‌های ایجاد تغییرات مثبت و مطلوب را در انسان نشان میدهد و با توجه به این میدان‌هاست که باید خود را مستعدّ تحول بشناسیم و در این راه بکوشیم، نه آن که استعدادهای خود را دفن کنیم و بال و پر پرواز خویش را قیچی نماییم و در جا بزنیم و پیش نرویم و همه ناملایمات را به گردن قسمت و تقدیر بگذاریم نه این خود ما هستیم که با باورهای نادرست و نداشتن شناخت از خود راه را گم کرده ایم.

در قرآن از امانتی عظیم یاد شده که انسان آن را به دوش کشیده است: (اِنّا عرضنا الأمانة...).

آسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه فال به نام من دیوانه زدند

به مقتضای برخی تفاسیر، این امانت، همان تکلیف الهی و اراده و انتخاب گری انسان در پذیرش یا عدم قبول حق است. هدایت به خیر و شرّ و پیمودن راه نیک و بد برای انسان، مهیّاست. این خود اوست که کدام را برگزیند و البته هر چه را انتخاب کند، مسئول عواقب و فرجام آن نیز خواهد بود. کسی همچون (حرّ) که فرمانده لشکر هزار نفری سپاه کوفه بود و راه را بر امام حسین (ع) بست و مانع شد تا آن حضرت به سوی کوفه برود، در صبح عاشورا با یک (انتخاب شایسته) خود را از جبهه سیاه ستم رها ساخت و به جبهه نورانی حق رساند و شهید راه خدا گشت و نامی جاوید و عزّت ابدی یافت.

هر کس در زندگی میتواند (حرّ) باشد یا (حرّ) شود، به شرط آن که به جای گاه والای قدرت انتخاب گری خویش واقف باشد و خود را انسانی مختار بشناسد. همین انتخاب است که در سرنوشت افراد و جوامع، (تحولات) را رقم میزند و تغییرات اساسی ایجاد میکند.

به هر حال، انسان در قلمرو (خودشناسی) و توجه به استعدادهای خویش، علاوه بر دست یابی به معرفت‌های مهم میتواند گام‌های بلندی نیز در مسیر کمال بردارد. این است که شناخت خویش را از مهم ترین و مفیدترین شناخت‌ها میشناسیم و بر آن تأکید داریم و آن را مقدمه (خودسازی) میدانیم.

پایان این پژوهش را کلامی از استاد شهید مرتضی مطهری قرار میدهیم که مینویسد:

(انسان، نقشی فعال‌تر و مؤثّرتر و گسترده‌تر در ساختن آینده خویش دارد. نقش انسان، هم آگاهانه است، هم آزادانه؛ یعنی انسان هم به خود و محیط خود آگاه است، هم آن که با توجه به آینده، به حکم نیروی عقل و اراده، میتواند آزادانه آینده خویش را به هر شکل که خود بخواهد انتخاب کند. دایره ایفای نقش برای انسان نسبت به حیوان، بسی وسیع‌تر و گسترده‌تر است. گستردگی دایره سازندگی انسان نسبت به آینده اش، از سه ویژگی در انسان سرچشمه میگیرد: 1 - وسعت دایره بینش و آگاهی...؛ 2 - وسعت دامنه خواست‌ها ؛ 3 - استعداد خودساختگی ویژه‌ای که در انسان است و هیچ موجود دیگری در این جهت مانند او نیست... انسان، یگانه موجودی است که قانون خلقت، قلم ترسیم چهره او را به دست خودش داده است که هر طور میخواهد ترسیم کند.)

پس با قدرتی که خداوند در دست من و شما قرار داده چرا نباید به آنچه که میخواهیم برسیم و از اینکه میتوانیم بترسیم.

به خود بپردازم و با راز حقیقی زندگی که آرامش انسان است پی ببریم و با کمک از آن به خود جرات و قدرت حرکت و آرامش بدهیم و همه استعداد‌های خود را پیدا کنیم

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2753


*
*

*نیز بخوانید

اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره


دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله


خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال


اعتراف به شکست، مهر تأیید بر قدرت حزب الله


صلح یا پیروزی، رویکرد متناقض کابل و واشنگتن به طالبان


سپاه پاسداران ایران و امنیت منطقه ای در غرب آسیا


غیرت در رهاسازی دخترانِ ربوده شده افغان است!


16 سال حضور نافرجامِ غرب در افغانستان


اگر عامل کشتار لاس‌ وگاس، مسلمان بود


محورها و ابعاد اهمیت سفر اردوغان به تهران


چرخش اسلام اباد به شرق؛ نگاه پاکستان به مسکو است


آیا تیراندازی لاس‌وگاس کار داعش است؟


تراژدی دنباله‌دار!


امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت


توصیه نصرالله به یهودیان برای ترک فوری فلسطین اشغالی و احتمال یک جنگ جدید


در روز تاسوعا و عاشورا بر امام حسین و خاندانش چه گذشت؟


چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟


اصول هشت‌گانه قیام امام حسین(ع) از منظر حجت‌الاسلام قرائتی


پتانسیل های قیام در عربستان


سکوت روسیه در برابر بمباران های اسرائیل


زن در اندیشه اسلامی


امام حسین (ع) و قیامش در آینه اندیشه ها


ظلم در میانمار؛ بدتر از ستم فرعون!!


بررسی کارکردهای انسانی، فرهنگی و اجتماعی مراسم سوگواری محرم


دلیل اصلی حضور آمریکا در افغانستان چیست؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مراسم تشیع جنازه فرمانده پلیس پکتیا در کابل برگزار شد

رؤیای شگفت‌انگیز 5G به واقعیت نزدیکتر شد

کشته شدن ۱۵ غیرنظامی افغان در عملیات شبانه نیروهای امریکایی در شرق افغانستان

اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره

دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله

طالبان چگونه به فرماندهی پلیس ولایت پکتیا حمله کرد؟

العبادی: همه‌پرسی کردستان عراق به گذشته پیوست

دولت افغانستان در قبال حمایت برخی سفارتخانه‌های خارجی از داعش سکوت کرده است

گسترش دایره تسلط نیروهای عراقی بر تاسیسات نفتی،‌ نظامی و فرودگاه کرکوک

ولسوالی معروف کندهار به تصرف طالبان درآمد

"سباستین کورس" جوان ترین صدر اعظم اروپا می‌شود

برگزاری انتخابات شفاف اعتماد از دست‌رفته مردم به دولت را بازمی‌گرداند

اشرف غنی توسط «جان کری» و «جیمز ماتیس» بیمه شده است/ شورای امنیت افغانستان به نمایندگان پول داده بود

خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال

عملی نشدن تعهدات پاکستان دلیل توقف یک ساله نشست‌های چهارجانبه صلح افغانستان

نه بندی به برجام اضافه می‌شود و نه تبصره‌ای/ ایران در برابر هیچ قدرت و هیچ دیکتاتوری سر تسلیم فرود نیاورده و نخواهد آورد +ویدیو

فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای از برجام حمایت کردند/ موگرینی: ایران به تمام تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم

در حمله هوایی امریکا به ولایت کنر ۱۴ غیرنظامی کشته شدند

واکنش‌ها به فراخوان برگزاری «لویه جرگه» در افغانستان/ آیا کرزی به دنبال تصاحب قدرت است؟

طالبان: با دولت افغانستان مذاکره نمی کنیم

عمان میزبان مذاکرات چهارجانبۀ هفتۀ آینده در مورد صلح افغانستان

مجلس نماینده گان اخذ ۱۰ درصد محصول از کارت های تلفن را دوباره لغو کرد

توزیع تذکره های الکترونیکی از ماه عقرب آغاز می شود

رهبران افغان کاری نکنند که با کودتا و زور از ارگ اخراج شوند/آیا حکمتیار تهدید به کودتا کرد؟!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان