درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-07-30  |  2017-10-22  |  بروز شده در: 1396/07/29 - 09:02:1 FA | AR | EN
۱۵ دانشجوی اکادمی نظامی وزارت دفاع افغانستان کشته شد            کمیسیون انتخابات وابسته به رییس جمهور است             مردم هر روز تاوان سیاست‌های ناکام نهادهای دولتی را می‌دهند            گوترش: عاملان حمله بر مساجد در کابل و غور به دادگاه کشانیده شوند             ارگ شریک است/ اگر دولت با داعش مبارزه نمی کنند بگذارند مردم خود امنیت شان را بگیرند             آمار قربانیان حمله به مسجدی در کابل به ۴۰ شهید و ۵۰ زخمی افزایش یافت             انفجار انتحاری در مسجدی در کابل با 50 کشته و زخمی             تغییر سیاست امریکا در افغانستان حقیقت ندارد            رئیس «سی آی ای»: تلاش می‌کنیم طالبان را به میز مذاکره بیاوریم             امریکا برای ایجاد بحران در منطقه از داعش در افغانستان حمایت می کند/استفاده ابزاری امریکا از خاک افغانستان پذیرفتنی نیست             حملۀ طالبان به پایگاه ارتش در کندهار؛ 46 کشته، 6 زخمی            قاتل ستایش را اعدام نکردند!/ آیا فشاری برای نجات قاتل وجود دارد؟/ ستایش هم 6 ساله بود!             یونیسف: روزانه ۱۵۰۰۰ کودک جان شان را از دست می دهند             پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان             آموزگارانی که در بدل کامیابی خواستار «رابطۀ جنسی» با دانش‌آموزان شدند            تاریخ نشر: 1393/7/11 - 09:01:22
تعداد بازدید: 558
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان بدون تحقق وعده‌ها
خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان بدون تحقق وعده‌ها

"دیوید کامرن" نخست وزیر انگلیس امروز (جمعه) در سفر به کابل در حالی از خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان تا پایان سال 2014 سخن گفت که تا کنون وعده ‌های 150 هزار نظامی خارجی در لشگر کشی به افغانستان برای سرکوب تروریست و محو تولید مواد مخدر در این کشور، محقق نشده است.

اقدامات تروریستی، انتحار، انفجار و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از 13 سال حضور نظامیان خارجی در این کشور همچنان به عنوان چالشی بزرگ مقابل دولت افغانستان خود نمایی میکند تا جایی که این کشور به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان معرفی میشود.

هلمند که محل تمرکز نیروهای انگلیسی در افغانستان است، یکی از بزرگترین مراکز تولید موادمخدر در سطح افغانستان و منطقه به شمار میآید.

بر اساس گزارشها هلمند که به گفته شماری از محافل سیاسی افغانستان به مستعمره انگلستان طی بیش از یک دهه گذشته شهرت یافته بود؛ به تنهایی بیش از هفتاد درصد کل مواد مخدر افغانستان را تولید میکند.

افشای وجود زندان‌های مخفی انگلیس و آمریکا در دوران حکومت کرزی نیز جنجال‌های زیادی را در این کشور برپا کرد تا جایی که حامد کرزی رییس جمهور وقت، هیات حقیقت یاب را برای تحقیق در خصوص حضور افغان‌های زندانی در زندان‌های مخفی انگلیس و آمریکا در پایگاههای این نظامیان در قندهار و هلمند راهی این مناطق کرد.

"غلام فاروق بارکزی"، رییس هیات تحقیق ریاست جمهوری وقت افغانستان در گزارش خود اعلام کرد که 17 تن از اتباع افغانستان در پایگاه نظامی هلمند و 6 تن دیگر از آنان در پایگاه نظامی قندهار، در زندان‌های مخفی انگلیس زندانی هستند.

رییس هیات تحقیق ریاست جمهوری وقت افغانستان گفت که در این زندان‌ها فردی را دیده است که 31 ماه را در زندان نظامیان انگلیسی به سر برده است.

بارکزی، نیروهای انگلیسی و دیگر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را به قانون شکنی متهم کرد و گفت نیروهای خارجی در افغانستان که فقط مجاز به مقابله با تروریستها و مشاوره و کمک‌های تدارکاتی به نیروهای داخلی افغانستان بودند، زندان‌های مخفی در کشور ایجاد کرده بودند.

'حامد کرزی' رییس جمهور وقت افغانستان نیز پس از دریافت گزارش هیات حقیقت یاب مبنی بر وجود زندان ‌های مخفی آمریکا، انگلیس در قندهار و هلمند، دستور تعطیلی این زندان‌ها را صادر کرد.

بر اساس گزارشها درحالی ولایت هلمند که بیشتر نظامیان انگلیسی در آن مستقر بودند، بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در افغانستان معرفی میشود، سازمان‌های بین المللی، افغانستان را با تولید 90 درصد مواد مخدر جهان زیر سایه نظامیان خارجی، بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر میدانند.

150 هزار تن از نظامیان خارجی از جمله نظامیان انگلیسی در 13 سال گذشته به سرکردگی آمریکا با شعار مبارزه با تروریسم و تولید مواد مخدر در افغانستان حضور داشتند.

13 سال از حضور نظامیان خارجی در افغانستان می‎گذرد اما بسیاری از مناطق  کشورمان همچنان دستخوش ناامنی، ترور، وحشت، انتحار و انفجار میباشد.

در سال‌های گذشته در تمامولایت ‌های افغانستان به جز بامیان و پنجشیر، شبه نظامیان طالبان حضوری چشمگیر داشتند و هر از گاهی سبب ناامنی در مناطق مختلف این کشور از جمله کابل پایتخت افغانستان شده اند.

به باور کارشناسان، حضور نظامیان خارجی در افغانستان نه تنها در عمق زندگی مردم این کشور که همچنان با کمبود نیازهای اولیه زندگی دست و پنجه نرم میکنند، تاثیر چندانی نداشته بلکه شمار زیادی از آنان را به خاک و خون کشیده و خسارات مادی زیادی را برای آنان بر جای گذاشته است.

بهانه‎ لشگر کشی به افغانستان مبارزه با تروریسم بود که این مهم نه تنها از بین نرفت، بلکه نیروهای طالبان اکنون قدرتمندتر از گذشته شده اند. شبه نظامیان طالبان در ابتدای حضور نیروهای خارجی در افغانستان به بیرون از مرزهای کشور فرار میکردند، اما امروزه این گروههای مسلح مخالف دولت به اندازه‌ای قدرتمند شده است که حتی حملاتی را در چند متری کاخ ریاست جمهوری انجام میدهند.

در همین حال به گزارش منابع داخلی افغانستان فساد اداری قبل از حضور نیروهای خارجی در کشور یا اصلا وجود نداشت و اگر وجود هم داشت به اندازه‌ای نبود که امروز افغانستان در جمع فاسدترین کشورهای جهان مقام اول را دار باشد.

هر چند مبارزه با مواد مخدر یکی از اهداف عمده حضور نظامیان خارجی در افغانستان نیز عنوان شده بود، اما امروز علاوه بر اینکه افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان معرفی میشود، بیش از یک میلیون نفر نیز در  کشور معتاد وجود دارد که به گفته کارشناسان این رقم قبل از حضور نظامیان خارجی در افغانستان به مراتب کمتر بود.

مشکل مواد مخدر در افغانستان به اندازه‌ای جدی است که حتی نهادهای امریکایی از برنامه‏‌های این کشور در قبال مبارزه با مواد مخدر شکایت دارند و برنامه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده می‎دانند.

بر اساس گفته‎های نهادهای مبارزه با مواد مخدر امریکا، هروئین ساخت افغانستان در بازارهای آمریکا و کانادا مشتری‎های زیادی دارند و از رونق خوبی در این بازارها برخوردارند.

طبق آخرین برآورد سازمان ملل متحد، تجارت خشخاش در افغانستان سالانه 1.5 میلیارد دالر ارزش دارد، اما مقامات آمریکایی از مبارزه جدی با این پدیده صحبت کرده و گفته اند که مبارزه با این تجارت، یک روند طولانی و مستمر دارد و نباید مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده بدانیم.

'جان ساپکو' بازرس ویژه امریکا در افغانستان در اوایل سال 2014 میلادی در افغانستان با صراحت گفت که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان شکست خورده است.

ساپکو تأکید کرد، اگر هدف از آمدن به افغانستان کاهش کشت و زراعت خشخاش و قطع استفاده پول حاصله از آن توسط شبه نظامیان طالبان بوده باشد، عملا در اجرا شکست خورده‎ایم.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2601


*
*

*نیز بخوانید

پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان


اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره


دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله


خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال


اعتراف به شکست، مهر تأیید بر قدرت حزب الله


صلح یا پیروزی، رویکرد متناقض کابل و واشنگتن به طالبان


سپاه پاسداران ایران و امنیت منطقه ای در غرب آسیا


غیرت در رهاسازی دخترانِ ربوده شده افغان است!


16 سال حضور نافرجامِ غرب در افغانستان


اگر عامل کشتار لاس‌ وگاس، مسلمان بود


محورها و ابعاد اهمیت سفر اردوغان به تهران


چرخش اسلام اباد به شرق؛ نگاه پاکستان به مسکو است


آیا تیراندازی لاس‌وگاس کار داعش است؟


تراژدی دنباله‌دار!


امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت


توصیه نصرالله به یهودیان برای ترک فوری فلسطین اشغالی و احتمال یک جنگ جدید


در روز تاسوعا و عاشورا بر امام حسین و خاندانش چه گذشت؟


چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟


اصول هشت‌گانه قیام امام حسین(ع) از منظر حجت‌الاسلام قرائتی


پتانسیل های قیام در عربستان


سکوت روسیه در برابر بمباران های اسرائیل


زن در اندیشه اسلامی


امام حسین (ع) و قیامش در آینه اندیشه ها


ظلم در میانمار؛ بدتر از ستم فرعون!!


بررسی کارکردهای انسانی، فرهنگی و اجتماعی مراسم سوگواری محرم

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خانواده قربانیان مسجد امام زمان: حکومت توان تامین امنیت را ندارد

۱۵ دانشجوی اکادمی نظامی وزارت دفاع افغانستان کشته شد

کمیسیون انتخابات وابسته به رییس جمهور است

مردم هر روز تاوان سیاست‌های ناکام نهادهای دولتی را می‌دهند

گوترش: عاملان حمله بر مساجد در کابل و غور به دادگاه کشانیده شوند

ارگ شریک است/ اگر دولت با داعش مبارزه نمی کنند بگذارند مردم خود امنیت شان را بگیرند

آمار قربانیان حمله به مسجدی در کابل به ۴۰ شهید و ۵۰ زخمی افزایش یافت

انفجار انتحاری در مسجدی در کابل با 50 کشته و زخمی

تغییر سیاست امریکا در افغانستان حقیقت ندارد

رئیس «سی آی ای»: تلاش می‌کنیم طالبان را به میز مذاکره بیاوریم

امریکا برای ایجاد بحران در منطقه از داعش در افغانستان حمایت می کند/استفاده ابزاری امریکا از خاک افغانستان پذیرفتنی نیست

حملۀ طالبان به پایگاه ارتش در کندهار؛ 46 کشته، 6 زخمی

قاتل ستایش را اعدام نکردند!/ آیا فشاری برای نجات قاتل وجود دارد؟/ ستایش هم 6 ساله بود!

یونیسف: روزانه ۱۵۰۰۰ کودک جان شان را از دست می دهند

پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان

آموزگارانی که در بدل کامیابی خواستار «رابطۀ جنسی» با دانش‌آموزان شدند

تجلیل از روز ملی حمل‌ونقل و نگرانی از اخاذی در شاهراه‌ها

اعضای خانوادۀ نادری به قتل 70 بزرگ قومی اسماعیلیان متهم شدند

زمان مناسب خروج از افغانستان را امریکا تشخیص می‌دهد!

مراسم تشیع جنازه فرمانده پلیس پکتیا در کابل برگزار شد

رؤیای شگفت‌انگیز 5G به واقعیت نزدیکتر شد

کشته شدن ۱۵ غیرنظامی افغان در عملیات شبانه نیروهای امریکایی در شرق افغانستان

اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره

دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله

طالبان چگونه به فرماندهی پلیس ولایت پکتیا حمله کرد؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان