درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-27  |  2017-08-18  |  بروز شده در: 1396/05/27 - 10:22:3 FA | AR | EN
صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید             شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا             معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید             غول‌های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست‌فالیا»             حمایت ترامپ از اعمال خشونت علیه مسلمانان به بهانه حملـات بارسلون            حزب‌الله لبنان حمله تروریستی داعش در اسپانیا را محکومـ کرد            استفاده ابزاری وزیر جنگ رژیمـ صهیونیستی از حملـات اسپانیا برای حمله به اسلـامـ             جزئیات حمله تروریستی در بارسلونا/ داعش مسؤولیت حمله بارسلونا را برعهده گرفت/ 80 کشته و زخمی تا کنون+فیلمـ             تلـاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سرّی درباره کشتار کودکان یمنی             دانشمندان چینایی انسان را منجمد کردند             چین به افغانستان کمک نظامی میکند            اوج بی‌باوری رییس جمهور به نیروهای امنیتی؛ غنی از ارگ تا دانشگاه کابل را با چرخبال رفت             بازداشت یک عضو فعال شبکۀ آی اس آی پاکستان توسط امنیت ملی             وابستگی به قدرت‌هـای خارجی مهم‌ترین عامل بحران کنونی در افغانستان است             بازداشت آمر میدان هوایی کندز به اتهامـ «اختلـاس کلـان»            تاریخ نشر: 1393/6/22 - 06:15:38
تعداد بازدید: 998
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خیز داعش برای افغانستان؛ نفاق، بیعت‌ و دست‌های لرزان
خیز داعش برای افغانستان؛ نفاق، بیعت‌ و دست‌های لرزان

افغانستان به دلیل موقعیت ژئوپلتیک و استعداد افراط‌گرایی برای هر 3 گروه طالبان، القاعده و داعش جذابیت دارد اما از این بین تنها طالبان بومی این کشور هستند و 2 گروه دیگر در رقابت هستند تا بر این جغرافیا مسلط شوند.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری فارس، پس از این که (ابوبکر البغدادی) با اعلـامـ خلـافت کوشید تا خلیفه مسلمین لقب گیرد، تلـاش دیگری را در بسط قلمرو خود آغاز کرده است.

این بار وی قصد دارد تا در مناطقی فراتر از عراق و سوریه به یارگیری بپردازد؛ این تلـاش در راستای بلندپروازی‌ها و یکی از شعارهای دولت او با مضمون (باقیه و تمدد) است که مفهومـ آن (پایدار و فراگیر) است.

چندی پیش نقشه‌ای در رسانه‌ها منتشر شد که بر اساس سیاست اعلـامی داعش طراحی شده است.

این نقشه رؤیای دولت اسلـامی برای بسط خلـافت بوده و در آن منطقه‌ای به نامـ خراسان نامگذاری شده که شامل کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، هند، سریلـانکا، بنگلـادش و نپال می‌باشد.

**ورود داعش به قلمرو ملـا عمر

هفته گذشته پایگاه‌های خبری معتبر اعلـامـ کردند بروشورهای تبلیغی داعش در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان توزیع شده است.

بر اساس این خبرها، در میان ساکنان اردوگاه‌های مهاجرین افغان در شهر (پیشاور) مرکز ایالت خیبرپختونخوا پاکستان نیز چنین بروشورهایی توزیع شده است.

این بروشورها با عنوان (فتح)، در 12 صفحه به زبان‌های دری و پشتو منتشر شده و در آن پس از توضیحاتی درباره دولت اسلـامی از مسلمانان افغانستان، پاکستان و آسیای مرکزی دعوت شده تا از آن حمایت کنند.

در کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل شرایط خاص، سیاسی، امنیتی و اقتصادی زمینه حضور گروه‌های بینادگرا فراهمـ است.

(وزیرستان) پاکستان، یکی از مناطق هفت گانه مشهور به مناطق قبایلی آزاد و همـ مرز با ولـایت (خوست) افغانستان می‌باشد و بهشت گروه‌های افراطی لقب گرفته است؛ از همین رو گروه‌های متعدد افراطی مانند طالبان افغانستان، (حزب اسلـامی)، (شبکه حقانی)، (تحریک طالبان پاکستان)، (لشکر جهنگوی)، (القاعده)، (حرکت اسلـامی ازبکستان) در این 2 کشور فعالیت می‌کنند.

به همین دلیل، داعش از میان کشورهای مختلف ابتدا این 2 کشور و به ویژه افغانستان را هدف قرار داده است. (البته بر اساس برخی گزارش‌ها برنامه‌های تبلیغی داعش در ازبکستان همـ آغاز شده است. مسلمانان این کشور همـ زمینه پذیرش این دعوت را دارند اما علت عدمـ اسکان گروه‌های بنیادگرا مانند حرکت اسلـامی ازبکستان در آن، ثبات سیاسی و حاکمیت مقتدر آن کشور است).

**تحرکات داعش در قلمرو طالبان

داعش نخستین گامـ‌ها را برای ورود به قلمرو (ملـا محمدعمر) رهبر (امارت اسلـامی) برداشته است. طالبان ملـا عمر را امیرالمؤمنین می‌خوانند و بسیاری از گروه‌های بنیادگرا با وی بیعت کرده‌ و تحت امر او هستند.

اما آیا این اقدامـ تقابل خلیفه و امیرالمومنین محسوب می‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش باید به بررسی واکنش‌های طالبان به تاسیس دولت اسلـامی و اعلـامـ خلـافت ابوبکر البغدادی پرداخت.

تا این زمان در اطلـاعیه‌ها و منابع خبری  طالبان، هیچ گونه واکنش منفی به تأسیس دولت به اصطلـاح اسلـامی یا اعلـامـ خلـافت ابوبکر البغدادی مشاهده نشده و سخنگوی این گروه نیز از هر گونه اظهار نظر در این باره اجتناب کرده است.

رهبر طالبان هر ساله در عید فطر پیامی منتشر می‌کند که در آن مسائل داخلی به تفصیل و مسائل بسیار مهمـ کشورهای اسلـامی به طور مختصر انعکاس می‌یابد.

در پیامـ عید فطر امسال وی، تحولـات سوریه و فلسطین بازتاب یافت اما به تأسیس دولت اسلـامی و اعلـامـ خلـافت ابوبکر البغدادی که از مهمـ‌ترین تحولـات بودند، هیچ اشاره‌ای نشد.

عدمـ ذکر این 2 مسئله و سکوت سخنگوی این گروه در این مورد تأمل برانگیز است؛ با این وجود اخبار جنگ‌های داعش در عراق در پایگاه خبری طالبان پوشش داده می‌شود و حتی این گروه از کلمه (مجاهدین) برای جنگجویان استفاده می‌کند.

 **آشکار شدن برخی دیدگاه‌ها نسبت به داعش

(وحید مژده) یکی از کارشناسان منطقوی است و به تازگی از وی مطلبی با نامـ (داعش و احیای خلـافت) منتشر شده است. مژده در این مقاله ابتدا به سرگذشت فردی به نامـ مولوی (عبدالرحیمـ مسلمـ‌دوست) می‌پردازد که بر اساس ویدئوی منتشر شده، وی با ابوبکر البغدادی اعلـامـ بیعت کرده است.

در رسانه‌ها چنین عنوان شد که مسلمـ دوست از فرماندهان طالبان افغانستان بوده است.

مژده در این نوشتار با بررسی پیشینه وی، هر گونه ارتباط مسلمـ‌دوست با طالبان را رد کرده، گرایشات وی به سلفی‌گری را برجسته می‌سازد و در نهایت او را از فرماندهان سابق حزب اسلـامی (حکمتیار) (رقیب عمده طالبان در افغانستان) نشان می‌دهد.

در حقیقت هدف مژده از تحریر این مقاله، رد ادعای ارتباط مسلمـ‌دوست با طالبان می‌باشد. وی (داعش) را گروهی (تندرو) می‌خواند که رهبر القاعده از این تندروی بیزار بود اما مجبور بود لب فرو ببندد.

روزنامه (Dailymil) چاپ انگلیس نیز مدعی شده که طالبان افغانستان طی بیانیه‌ای به زبان عربی (در اواسط ماه رمضان) به طور غیر مستقیمـ از جنگجویان داعش خواسته است تا از افراط‌گرایی، قضاوت بدون دلیل اجتناب کرده و باعث عدمـ اعتماد نگردند.

وحید مژده بر این اعتقاد است که ممکن است امریکا و غرب از داعش برای شکاف در میان گروه طالبان و القاعده استفاده کند.

از این سخن می‌توان درک کرد که طالبان یا دست کمـ طیفی از آنان به داعش به عنوان یک رقیب و یا خطر می‌نگرند که ممکن است با جذب برخی از فرماندهان طالبان، به یکپارچگی این گروه آسیب برساند.

آن چه می‌تواند تصدیقی باشد برای نظریه مژده، اعلـامـ بیعت مجدد (ایمن الظواهری) رهبر سازمان القاعده با ملـا محمد عمر است.

هفته گذشته الظواهری طی پیامـ ویدئویی، علـاوه بر اعلـامـ تأسیس شاخه هند این سازمان، با رهبر طالبان افغانستان بیعت مجدد کرد؛ این بیعت مجدد می‌تواند دال بر نگرانی القاعده از فعالیت‌های تبلیغی داعش در قلمرو افغانستان و حتی آسیای مرکزی و شبه‌قاره باشد.

 **تفاوت طالبان و داعش در قبال فعالیت جهانی

پیش از این نامـ داعش، (دولت اسلـامی عراق و شامات) و (دولت اسلـامی عراق و سوریه) بوده است اما پس از عزمـ رهبر آن بر اعلـامـ خلـافت، نامـ آن تغییر یافت تا گسترده جغرافیایی محدودی را در بر نگیرد. البغدادی با این نامگذاری، محدودیت جغرافیایی را کنار گذاشت و خود را خلیفه کل مسلمین بیان کرد.

داعش خود را محدود به مرزهای جغرافیایی عراق و سوریه نمی‌داند و همان گونه که در نقشه آنان ترسیمـ شده بخش‌هایی از چند قاره را در بر می‌گیرد اما فعالیت طالبان بر خلـاف داعش، محدود به مرزهای جغرافیایی افغانستان است.

هیچ‌گونه آرمان و آرزوی بسط امارت اسلـامی به کشورهای دیگر از سوی رهبران این گروه صورت نگرفته است.

در آخرین پیامـ سالـانه ملـا عمر بار دیگر به کشورهای همسایه و خارجی اطمینان داده شد که مبارزه این گروه برای برپایی نظامـ مثلـاً مستقل اسلـامی و استقلـال افغانستان است.

رهبر طالبان تأکید کرده که این گروه اراده مداخله و ضرر رساندن به همسایگان، کشورهای منطقه و جهان را ندارد.

امریکا تاکنون طالبان را در لیست سیاه گروه‌های تروریستی قرار نداده است؛ در سال‌های اخیر نمایندگان واشنگتن و طالبان چندین مورد مذاکرات مخفی داشته‌اند.

در این مذاکرات مقامات امریکایی به این استنباط رسیده‌اند که طالبان تهدیدی علیه امنیت ملی امریکا نیست و این گروه اجازه نخواهد داد که از قلمروش حادثه‌ای مشابه 11 سپتامبر تکرار خواهد شد. به همین دلیل، لحن مقامات امریکایی تغییر فاحشی کرده است.

در صورت همکاری طالبان با داعش، این سیاست طالبان نقض خواهد شد و به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد که طالبان دستاوردهای چندین ساله را قربانی همکاری با گروهی کند که اکثریت کشورها علیه آن بسیج شده‌اند.

 **گرایش فرماندهان تندرو و نسل جدید جنگجویان به داعش

طی چند ماه گذشته تعداد محدودی از فرماندهان شبه نظامیان از داعش اعلـامـ حمایت کرده‌اند. (ابوالهدی السودانی) یکی از فرماندهان سابق القاعده در افغانستان، (میرویس) یکی از فرماندهان شبه‌نظامی مستقر در شمال افغانستان که خود را وابسته به حزب اسلـامی حکمتیار خواند و مولوی عبدالرحیمـ مسلمـ‌دوست از فرماندهان شبه‌نظامی از جمله کسانی بودند که اعلـامـ کردند با دولت اسلـامی بیعت خواهند کرد.

گزارش‌هایی وجود دارد که از پیوستن 9 تن از فرماندهان محلی القاعده در افغانستان و پاکستان به داعش حکایت می‌کند.

(احسان اله احسان) رهبر گروه جماعت الـاحرار پاکستان که به تاز‌گی از طالبان پاکستان جدا شده نیز برای همکاری با داعش اعلـامـ آمادگی کرده است.

(مایکل سمپل) نماینده سابق اتحادیه اروپا در افغانستان که کارشناس گروه‌های بنیادگرا است، بر این عقیده است که فرماندهان تندرو شبه‌نظامی بیشتر مجذوب داعش شده‌اند.

وی معتقد است که پیروزی‌ها و دستاوردهای داعش در عراق، فرماندهان جوان را مجذوب خود ساخته و به همین دلیل امکان پیوستن آنها به این گروه بیشتر است.

عامل دیگری که می‌تواند سبب ترغیب جنگجویان برای پیوستن به داعش گردد، عامل مالی است. داعش، ثروتمندترین گروه تروریستی جهان عنوان می‌شود؛ این گروه با استفاده از امکانات وسیع مالی و نظامی، به سادگی می‌تواند با گروه‌های افغان رقابت کند. فقر و بیکاری از جمله دلـایل جذب جنگجویان به گروه‌های بنیادگراست.

یکی از دیگر از عواملی که می‌تواند جنگجویان را برای پیوستن به داعش ترغیب کند، بحث حی و حاضر بودن ابوبکر البغدادی است.

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که گرایش به بنیادگرایی دارند، به حضور البغدادی و در صحنه بودن او شوق و اشتیاق زیادی نشان داده‌ و برای بیعت با این خلیفه اظهار شوق نموده‌اند. (بر خلـاف ملـا عمر که پنهان و مخفیانه زندگی می‌کند(.

عوامل یاد شده می‌توانند بخشی از ستیزه‌جویان موجود در افغانستان را جذب داعش کنند.

هر چند طالبان، القاعده و داعش گروه‌های بنیادگرا هستند اما هر یک با دیگری تفاوت‌هایی دارد. افغانستان به دلیل موقعیت ژئوپلتیک و استعداد افراط‌گرایی، برای هر 3 گروه جذابیت دارد. از این بین تنها طالبان بومی این کشور هستند و 2 گروه دیگر در رقابت هستند تا بر این جغرافیا مسلط شوند.

طالبان تاکنون موضع منفی در قبال داعش و خلـافت ابوبکر البغدادی اتخاذ نکرده اما عدمـ اشاره ملـا عمر به تأسیس دولت اسلـامی و خلـافت البغدادی در پیامـ سالـانه‌اش و همچنین هیچ گونه اظهار نظری از سوی سخنگوی طالبان در این باره، از سکوت معنی‌دار این گروه حکایت می‌کند.

از نوشته‌های وحید مژده چنین استنباط می‌شود که طالبان، داعش را به چشمـ یک رقیب می‌نگرد.

بر اساس سیاست اعلـامـ شده، طالبان و داعش در زمینه فعالیت برون مرزی تفاوت دیدگاه دارند از این رو بعید به نظر می‌رسد که طالبان تمایلی برای همکاری با آن داشته باشند؛ علـاوه بر آن هر گونه همکاری با این گروه، دستاوردهای چند ساله طالبان را به مخاطره خواهد افکند.

بیعت مجدد الظواهری رهبر القاعده با ملـا عمر نشان می‌دهد که این سازمان، قصد ندارد طالبان را به عنوان یک متحد مهمـ منطقه‌ای از دست دهد.

جنگجویان و فرماندهان ناراضی و تندرو وابسته به گروه‌های بنیادگرای مستقر در این منطقه ممکن است از گروه‌های خود جدا و جذب دولت اسلـامی شوند.

این اتفاق در حال رخ دادن است و ممکن است در آینده سبب بروز درگیری‌هایی میان این گروه‌ها گردد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2421*
*

*نیز بخوانید

موج تازه توطئه در راه بلخ


آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟


فراتر از یک نسل کشی


برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟


عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟


سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان


اهداف و ابزارهای دیپلماسی فرهنگی عربستان سعودی در جهان اسلـامـ


طبل حقوق بشر تهی است برادر


اجرای برجامـ، شکستی برای دیپلماسی عربی


پیامـ قاطع العبادی به حامیان انحلـال حشد الشعبی


ساختار دولت در رژیمـ اشغال‌گر قدس


نقش امامـ رضا علیه السلـامـ در وحدت ملی و انسجامـ اسلـامی عصر عباسی


شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟


یادگارهایی روی دیوار تاریک


بحران سازی جهانی آمریکایی


واکنش کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به ددمنشی عربستان در عوامیه


وضعیت اجتماعی در عربستان سعودی


تروریست‌های زن، چالش جدید سازمان‌های امنیتی اروپا


رویکرد و سیاست‌هـای عربستان، ضد قواعد بین المللی و احکامـ شرع


حمله ترامپ به حزب‌الله در روز پیروزی بر جبهه‌النصره


مواضع آیت الله سیستانی پس از شکل گیری بحران داعش در عراق


تحول کیفی انتفاضه ازکردها به عرصه اجتماعی
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دونالد ترامپ استعفا خواهد داد!

صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید

شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا

معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید

غول‌های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست‌فالیا»

حمایت ترامپ از اعمال خشونت علیه مسلمانان به بهانه حملـات بارسلون

حزب‌الله لبنان حمله تروریستی داعش در اسپانیا را محکومـ کرد

استفاده ابزاری وزیر جنگ رژیمـ صهیونیستی از حملـات اسپانیا برای حمله به اسلـامـ

جزئیات حمله تروریستی در بارسلونا/ داعش مسؤولیت حمله بارسلونا را برعهده گرفت/ 80 کشته و زخمی تا کنون+فیلمـ

تلـاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سرّی درباره کشتار کودکان یمنی

دانشمندان چینایی انسان را منجمد کردند

چین به افغانستان کمک نظامی میکند

اوج بی‌باوری رییس جمهور به نیروهای امنیتی؛ غنی از ارگ تا دانشگاه کابل را با چرخبال رفت

بازداشت یک عضو فعال شبکۀ آی اس آی پاکستان توسط امنیت ملی

وابستگی به قدرت‌هـای خارجی مهم‌ترین عامل بحران کنونی در افغانستان است

بازداشت آمر میدان هوایی کندز به اتهامـ «اختلـاس کلـان»

غنی بر اصلـاحات جدی در دانشگاه‌ها تأکید کرد

ائتلـاف نجات: مقامات مرتبط با حکومت پروسه ناامن سازی شمال را متوقف کند

پیکاسوی کوچک افغانستان از سوی رییس جمهور صربیا پیشنهاد مستقیمـ تابعیت دریافت کرد

نشست ترامپ و تیمـ امنیت ملی امریکا؛ آیا فردا استراتژی این کشور در افغانستان نهایی می‌شود؟

استراتژی طالبان نسل‌کشی نیست؛ داعش پدیده‌ای برای تداومـ جنگ در افغانستان است

موج تازه توطئه در راه بلخ

هشدار مردمـ ننگرهار به نیروهای امریکایی در افغانستان؛ غیرنظامیان را نکشید

غنی: پاکستان حملـات راکتی به افغانستان را متوقف کند

دوستم: توطیه‌هـا علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان