درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-11-03  |  2018-01-23  |  بروز شده در: 1396/11/01 - 12:09:5 FA | AR | EN
اختلاف‌ها را باید پذیرفت             کابل و کلیشه‌های خونینِ بی‌پایان             افزایش تعدادکشته شدگان حمله به هتل اینترکانتیننتال کابل به ۴۳ نفر             والی بلخ: رهبران حکومت وحدت ملی به سرنوشت «قذافی» و «صدام» دچار نشوند             نماینده پارلمان افغانستان: امریکا عامل تشکیل داعش در جهان است             دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد             بهانه سفیر امریکا برای حمایت از اشرف غنی در تنش با والی بلخ             تداوم کابوس ۱۱ سپتامبر برای عربستان/بررسی شکایات همکاری ریاض با عاملان حملات            خط آهن تلایو به ریاض؛ ابعاد و اهداف             سند جدید آرایش هسته‌ای آمریکا، ترامپ جهان را ناامن‌تر می‌کند!!             والی بلخ: غربگراها و افراد بی‌ریشه امروز ادعای مالکیت افغانستان را دارند             یونیسف: یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار کودک یمنی از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند             تشکیل ارتش شمال، سناریوی جدید آمریکا برای تجزیه سوریه             سخنگوی طالبان: نشست ساختگی در ترکیه به فرایند واقعی صلح آسیب می‌رساند             امریکا رهبران داعش را توسط چرخبال از دیرالزور خارج می کند            تاریخ نشر: 1393/3/3 - 13:14:23
تعداد بازدید: 775
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شهادت امام موسى بن جعفر (علیه السلام)
شهادت امام موسى بن جعفر (علیه السلام)

روز 25 رجب سالروز شهادت مردى است كه به قدرت مسلط زمانه ‏اش (نه) گفت و تا به آنجا رفت كه رژیم طاغوتى‌هارون براى ادامه حیات ننگین خویش همه عوامل و نیروهایش را به ستیزه با آن انسان آزاده زمان بسیج كرد. چرا كه همین یك كلمه‏ ى (نه) براى دستگاه فاسد‌هارون بسیار گران تمام شد. او نه گفت و تمام رزمندگان در صفوف ایستاده در كنار او صف زدند و قیامها و نهضت‌ها آغازیدند و در راه پیروزى حق بر باطل و حفظ حرمت و رسالت اسلام تا پاى جان و چوبه‏ى دار و سلول‌هاى زندان ایستادند و از خود حماسه‏‌هائى بجا نهادند كه تا نابودى و از بین رفتن دستگاه جبار بنى العباس ادامه یافت و نام پیشواى آزادى بخش جهان اسلام را جاویدان ساخت و هنوز هم كه چندین قرن از مبارزات امام میگذرد مردم آزادی خواه بدستگاه ستمگرى‌هارون با دیده نفرت و لعن مینگرند و مسببین و طراحان نقشه ‏هاى ضد انسانى را شایسته ‏ى نام انسانى نمیدانند.

اكنون باید دید عامل این طرح شیطانى و نقشه خائنانه چه بوده است؟

نفوذ معنوى، تفوق روحى، تبار والا، علم وافر، فضیلت بیكران، شخصیت ممتاز، تقوا و فضیلت، شهرت و اعتبار جمعى و مقام معنوى ارزنده‏ى امام (ع)، همه و همه صفات ویژه‏اى بودند كه‌هارون و سردمداران خلافت عباسى از آن نصیبى نداشتند و این نوع برجستگى‏هاى فضیلت امام (ع) هر كدام بنوبت خود میتوانست موجب تحقیر شخصیت پوشالى‌هارون گردد و او میخواست با حبس و بازداشت امام عقده‏ها و حقارتهاى خود را جبران نماید و التیام بخشد غافل از آنكه این نوع شكنجه‏‌ها روز بروز بر مقبولیت و محبوبیت امام مى‏افزود ومبغوضیت و عامل شكست و سقوط‌هارون را فراهم میساخت.

هارون و دیگر ستمگران ماده‏گرا نمیتوانند درك كنند كه شهادت در راه خدا و ایثار خون در راه پیشرفت آرمانهاى والاى اسلامى عالیترین هدف مردان خدا است كه نمونه‏ى مجاهدین حقیقى و پیشروان معصوم قافله انسانیت میباشند اگر دیگران با لیت و لعل و با آرزو و امید در عشق به شهادت زندگى میكنند آنان در متن برنامه زندگى روزانه خود شهادت را گنجانده‏اند و بشهادت افتخار میكنند كه نصیب آنان گردد چون شهادت آنان بعنوان الگو سمبل، جانبازى و نثار خون را بر دیگر رهروان حقیقت و عدالت گوارا و مطبوع میسازد و شهد پر ارزش آنرا در كام آنان شیرین‏تر و گواراتر میسازد.

زندگى پر مجاهده و پر تلاش قهرمان گفتار ما یكى از آن نمونه ‏هاى با ارزش و روشن این فداكاریها و جانبازیها است.

در سال 179 بود كه‌هارون پس از گذراندن مراسم حج بنا بر پاره‏اى از سعایت‌ها و گزارشهائى كه درباره فعالیت روحانى امام (ع) باو رسانده بودند او را از مدینه تبعید كرد و زندانى و بازداشت نمود ولى زندانهاى مكرر و متوالى‌هارون نتوانست موسى بن جعفر (ع) را از بازگوئى حقیقت باز دارد و او را مطیع و فرمانبردار گوش و زبان بسته‌هارون سازد یكبار او را در بصره پیش عیسى بن جعفر برادر زبیده فرماندار شهر بازداشت نمود و سپس پیش فضل بن ربیع یكى از آجودانهاى مخصوص خود و دیگر بار نزد فضل بن یحیى و آخرین بار در زندان سندى بن شاهك محبوس ساخت كه تنها مدت زندان او بیش از چهار سال تمام طول كشید كه توام با شكنجه و ناملایمات روحى و جسمى بوده است.

گفتار صاحب ارشاد:

در ارشاد آمده است هنگامى كه‌هارون در مسافرت حج خود وارد مدینه گشت امام با جمعى از اشراف مدینه به استقبال و دیدار او شتافتند پس از مراجعت از دیدار او، امام (ع) به مسجد رسول ا... (ص) برگشت ‏هنگامی كه‌هارون به زیارت قبر رسول خدا (ص) شتافت در ضمن سخنان خود خطاب به قبر رسول خدا(ص) اینچنین گفت:

(یا رسول ا... انى اعتذر الیك من شیئى اریدان افعله اریدان احبس موسى بن جعفر فانه یرید التشتت بین امتك و سفك دمائها).

اى پیامبر خدا! من در یك مورد از شما عذرخواهى دارم و آن دستگیرى فرزندت موسى بن جعفر است او میخواهد میان مسلمانان اختلاف كلمه بیفتد كه منجر به خونریزى آنان گردد.

پس از زیارت تنزیه و تبرئه! كه مرسوم ستمگران است دستور داد امام (ع) را در مسجد رسول ا...(ص) دستگیر سازند و بحضور‌هارون آوردند او را به بند زنجیر كشاندند و در محملى ترتیب دادند كه روى استرى نهاده بودند جمعى را با یكى از آن محملها روانه بصره و جمعى دیگر را روانه كوفه كردند و هدف او از این طرح گم كردن رد پا بود.

بدین ترتیب امام را به بصره وارد ساختند و از آن تاریخ بمدت یكسال تمام تحت نظر او بود.

امام همیشه در حال نماز میگفت:

خدایا من همیشه فراغت بر عبادت را از تو مسئلت میداشتم بر این توفیق شكر گزارم.

هارون نامه‏اى درباره نقشه قتل امام (ع) به عیسى بن جعفر نوشت. او با خواص خود در این‏باره به شور و تبادل نظر پرداخت همگان او را از این عمل بر حذر داشتند و از مسئولیت بزرگ این اقدام هشدار دادند تا اینكه عیسى در پاسخ نامه‏ى‌هارون چنین نوشت:

(مدت حبس و بازداشت موسى بن جعفر به درازا كشید و من در این مدت طولانى او را با وسایل گوناگون امتحان كرده‏ام گاهى جاسوسانى تحت عناوین گوناگون بعنوان آگاهى و اطلاع از مضمون دعاها و گفتارها و مناجاتهاى او با او همنشین ساخته‏ام همگى گزارش داده‏اند كه او فردیست كه هرگز از دعا و عبادت خدا خسته نمیشود و همیشه مشغول‏انجام او امر الهى است و تا كنون هرگز گزارشى بمن نرسیده است او در دعا و نیایش خود بر ضد تو یا من دعائى بكند و نفرینى بنماید تمام ادعیه و درخواستهاى او طلب مغفرت و آمرزش است و درخواست اصلاح عمومى وضع مردم...

اگر شما دستور بدهید شخص دیگرى او را از من به پذیرد بهتر و مناسبت‏تر خواهد بود وگرنه من نمیتوانم او را بیشتر از این نگهدارم او را آزاد خواهم ساخت چون حقیقت اینست كه من از نگهدارى ایشان در رنج و تعب بیحد بسر میبرم و وجدانا ناراحت و متاثرم.) (1)

انتقال به بغداد

هارون با دریافت نامه عیسى بن جعفر دستور داد امام را از بصره به بغداد منتقل سازند و تحت نظر مخصوص خود قرار دهند از این رو او را به یكى از آجودانهاى خاص خود بنام (فضل بن یحیى) سپرد تا مراقبت لازم از ایشان بعمل آورند.

فضل او را در یكى از اطاقهاى منزل خود جا داد و افراد خاصى بعنوان بررسى حالات روحى او و جاسوسى و گزارش كار او تعیین نمود تا در كردار و اعمال او دقت و كنجكاوى بیشترى بعمل آورند.

امام مشغول عبادت و اطاعت الهى بود اغلب روزها را روزه دار و شبها را تا صبح به تهجد و شب زنده‏دارى مشغول بود و هرگز از عبادت و راز و نیاز لحظه‏اى غفلت نداشت فضل نیز با مشاهده این اعمال و رفتار از وجدان خود شرمنده و متاثر شد و نتوانست در مبارزه با خواست‏هاى وجدان بیش از حد اصرار ورزد و از اینرو در زندگى امام توسعه داد و در تعظیم و تكریم و احترام و جلب رضایت او كوشید.

هارون در منطقه (رقه) بسر میبرد كه گزارش محبتها و احترامات فضل را بر او رساندند او از این عمل فضل ناراحت شد و گفت باوبنویسند:

(این عمل تو بسیار ناگوار است تو ماموریت دارى كه با رسیدن نامه او را بقتل برسانى) فضل نامه را خواند ولى از اجراى دستور آن سرپیچى نمود.

خبر استنكاف فضل به‌هارون رسید او در نامه دیگرى به عباس بن محمد نوشت و در آن نامه متذكر شده بود شما از وضع عمومى موسى بن جعفر (ع) بررسى دقیق بعمل آورید و اگر در رفاهیت و آسایش بسر میبرد او را از فضل بن یحیى تحویل بگیرید.)

و در نامه دیگرى به سندى بن شاهك كه در پستى و فرومایگى مانند نداشت نوشت كه با رسیدن نامه از اوامر و دستورهاى عباس بن محمد امتثال كامل نماید.

نامه رسان هر دو نامه را بمحل خود رساند و دستگاه جاسوسى‌هارون به فعالیت افتاد و حقیقت را فاش ساخت و دستور صادر شد كه فضل بن یحیى احضار گردد او را در حضور سندى عریان ساختند و صد تازیانه بر بدن عریان او زدند و جریان را به‌هارون نوشتند.‌هارون در ملاء عمومى اظهار داشت كه فضل از اطاعت خلیفه سرپیچى نموده است و او را مورد لعن و تنفر علنى قرار داد و گفت:

(من او را لعن میكنم شما هم او را لعن كنید.)

مردم ناآگاه و غافل همگى با‌هارون همصدا شدند این خبر به گوش یحیى بن خالد رسید فورا بحضور خلیفه شتافت و در مورد فضل به شفاعت پرداخت و اظهار نمود:

او هنوز جوان است و تجربه كافى ندارد.

من ماموریت او را با كمال میل مى‏پذیرم و رضایت خاطر شما را فراهم میسازم.

هارون خوشحال گردید و از كوتاهى و قصور فضل گذشت و بمردم اعلام نمود فضل در یك مورد مرتكب مخالفت و سرپیچى شده بود ولى‏او توبه كرد من او را عفو كردم شما هم او را مورد عفو قرار دهید.

آن زبان بسته ‏ها! همگى گفتند ما دوستان كسى هستیم كه شما كه خلیفه هستید او را دوست داشته باشید و دشمنان كسى هستیم كه شما دشمن میدارید!

یحیى بن خالد با جمعى از ماموران عالیرتبه از (رقه) بطرف بغداد رهسپار گشت مردم به استقبال او شتافتند و از هر طرف دور او را گرفتند و در مورد مسافرت او پرسشها كردند.او براى رد گم كردن گفت:

من براى تعدیل مالیات و نظارت بر امور كارگران خلیفه آمده‏ام و چند روز اول هم باین قبیل امور اشتغال ورزید!

ولى پس از چند روز سندى بن شاهك را بحضور خود خواست و دستور مخصوص‌هارون را در مورد قتل امام موسى بن جعفر (ع) باو اعلام نمود و او هم پذیرفت.

در یكى از وعده‏هاى غذا زهرى در طعام او وارد ساخت و به حضرت خوراند و برخى معتقدند كه زهر را در خرما قرار داد و بهر صورت كه باشد امام در اثر مسمومیت، دچار تب شدیدى گردید كه فقط سه روز زنده ماند. در روز سوم، رهبر و امام معصوم مسلمانان جان به جان آفرین تسلیم نمود و در راه تبلیغ احكام خدا به فیض عظیم شهادت نائل گردید. (2) صورت جلسه تقلبی:

پس از شهادت امام (ع) كه در اثر مسمومیت صورت گرفته بود سندى چند تن از روحانى نمایان دربارى را كه در جمع آنان (هیثم بن عدى) نیز بود وعده اى از ریش سفیدان معتمد بغداد! و جمعى از ارتشیان و سرداران را بر سر جنازه‏ى امام حاضر ساخت تا آنها نبودن اثر جراحت یا خفگى و مسمومیت و دیگر علائم و آثار جنحه و جنایت را تصدیق و گواهى نمایند و برگى را امضاء نمایند كه او با اجل طبیعى از دنیا رفته است آن معتمدان محلى همگى گواهى خود را در پائین ورقه به ثبت رساندند كه موسى بن جعفر (ع) با اجل طبیعى خود از دنیا رفته است.

سپس تابوت را روى پل بغداد نهاده بعنوان رفع تهمت و ننگ و نكبت از خود در میان مردم اعلام داشتند كه همگان بیایند و مشاهده و داورى كنند كه موسى بن جعفر (ع) با اجل طبیعى خود از دنیا رفته است. (3)

________________________

1 ارشاد مفید ص 251 نجف نور الابصار شبلنجى ص 104 اسعاف الراعبین ص 148

2 داستان مسمومیت امام را از مورخین اهل سنت علامه ابن صباغى در الفصول المهمه ص 220 شبلنجى در نور الابصار ص 491 ابن صباغ مالكى در اسعاف الراغبین ص 148 ابن حجر هیثمى در الصواعق المحرقه ص 191 سید عبد الغفار الغفار در ائمه الهدى ص 111 و مسعودى الذهب ج 3 ص 365 نقل نموده‏اند در آن كتاب چنین افزوده شده است موسى بن جعفر در پانزدهمین سال حكومت‌هارون در سن 54 سالگى در بغداد بصورت مسمومیت درگذشت.

3 ارشاد مفید ص 282 او در پایان میافزاید میگویند شاید علت اینكه بدن امام را روى جسر نهادند بر این اصل بوده باشد كه جمعى از شیعیان در مورد امام عقیده داشتند كه او همان قائم منتظر است و حبس طولانى امام آن عقیده را مستحكم‏تر نموده و میگفتند این حبس طولانى، غیبت قائم است، یحیى بن خالد از این نظر دستور داد میان مردم اعلام كنند كه این همان بدن موسى بن جعفر است كه رافضیان میپندارند او همان قائم منتظر است كه نمیمیرد و همگان نگاه كردند و شهادت دادند.

حقیقت مطلب هر چه باشد امام در اثر مقابله با ستمگرى‏ها و دیكتاتورى‌هارون به شهادت رسید و اهانتى را كه‌هارون در حق امام مرتكب گردید صفحات تاریخ را سیاه كرده است

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/2076


*
*

*نیز بخوانید

اختلاف‌ها را باید پذیرفت


کابل و کلیشه‌های خونینِ بی‌پایان


خط آهن تلایو به ریاض؛ ابعاد و اهداف


سند جدید آرایش هسته‌ای آمریکا، ترامپ جهان را ناامن‌تر می‌کند!!


تشکیل ارتش شمال، سناریوی جدید آمریکا برای تجزیه سوریه


ابوغریب و مادرانی که التماس می‌کردند کشته شوند!


ویژه نامه/ اربعین حسینی


بازی سعودی با کارت حریری


پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان


اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره


دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله


خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال


اعتراف به شکست، مهر تأیید بر قدرت حزب الله


صلح یا پیروزی، رویکرد متناقض کابل و واشنگتن به طالبان


سپاه پاسداران ایران و امنیت منطقه ای در غرب آسیا


غیرت در رهاسازی دخترانِ ربوده شده افغان است!


16 سال حضور نافرجامِ غرب در افغانستان


اگر عامل کشتار لاس‌ وگاس، مسلمان بود


محورها و ابعاد اهمیت سفر اردوغان به تهران


چرخش اسلام اباد به شرق؛ نگاه پاکستان به مسکو است


آیا تیراندازی لاس‌وگاس کار داعش است؟


تراژدی دنباله‌دار!


امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت


توصیه نصرالله به یهودیان برای ترک فوری فلسطین اشغالی و احتمال یک جنگ جدید


در روز تاسوعا و عاشورا بر امام حسین و خاندانش چه گذشت؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

آیا سفارت امریکا از حمله به هوتل انتر کانتیننتال خبر داشت؟

اختلاف‌ها را باید پذیرفت

کابل و کلیشه‌های خونینِ بی‌پایان

افزایش تعدادکشته شدگان حمله به هتل اینترکانتیننتال کابل به ۴۳ نفر

والی بلخ: رهبران حکومت وحدت ملی به سرنوشت «قذافی» و «صدام» دچار نشوند

نماینده پارلمان افغانستان: امریکا عامل تشکیل داعش در جهان است

دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد

بهانه سفیر امریکا برای حمایت از اشرف غنی در تنش با والی بلخ

تداوم کابوس ۱۱ سپتامبر برای عربستان/بررسی شکایات همکاری ریاض با عاملان حملات

خط آهن تلایو به ریاض؛ ابعاد و اهداف

سند جدید آرایش هسته‌ای آمریکا، ترامپ جهان را ناامن‌تر می‌کند!!

والی بلخ: غربگراها و افراد بی‌ریشه امروز ادعای مالکیت افغانستان را دارند

یونیسف: یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار کودک یمنی از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند

تشکیل ارتش شمال، سناریوی جدید آمریکا برای تجزیه سوریه

سخنگوی طالبان: نشست ساختگی در ترکیه به فرایند واقعی صلح آسیب می‌رساند

امریکا رهبران داعش را توسط چرخبال از دیرالزور خارج می کند

ابوغریب و مادرانی که التماس می‌کردند کشته شوند!

واکنش‌ها به حمله انتحاری امروز شهر کابل

در حمله انتحاری بر مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان؛ 42 تن بشهید شدند/ داعش مسؤول حمله

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان