درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-12-26  |  2018-03-17  |  بروز شده در: 1396/12/25 - 13:14:5 FA | AR | EN
محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند            فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!             ۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟             سرپرست شهرداری کابل به استفاده سوء از صلاحیت‌های وظیفه‎یی متهم شد             انتقادها از نهادهای امنیتی در پی‌ تلفات سنگین نیروهای دولتی             ایتالیایی ها حریف بارسا و رئال شدند+فیلم            در انگلستان پناهجو می‌تواند سال‌ها در توقیفگاه‌ بپوسد            صدور قرار بازداشت برای دختر پادشاه عربستان در فرانسه             ایندیپندنت: عربستان مزارع یمن را بمباران می‌کند و سبد غذا هدیه می‌دهد!            ۷ عارضه و بیماری که در مصرف چای نهفته است            به این قسمت های بدن هرگز دست نزنید            راز زیبایی موهای زنان هندی چیست؟             رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید            افشاگری دخالت امارات برای برکناری وزیرخارجه آمریکا            جادوی لیونل مسی به روایت آمار (عکس)            تاریخ نشر: 1393/2/7 - 10:31:16
تعداد بازدید: 978
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام
هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوزهم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌های خود کرده است.

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوز هم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌ها نگاه داشته است، فرجام مشترکی را در پی داشته اند. نقطه اشتراک این رخدادها چنین بوده است که نه کودتاچیان هفت ثور1357 با سرنگون ساختن خونین حکومت داودخان که با کودتای سفید به ثمر رسیده بود، به اهداف شان دست یافتند و نه هم پیروزمردان پرافتخار مجاهدین هشت ثور 1371 توانستند به صورت موفقانه به استحکام ساختاری دست یابند که در چشم انداز انقلاب اسلامی افغانستان قابل پیش‏ بینی بود.

هرچند پرداختن به اینکه چرا این دو رخداد عقیم ماند، تاکنون مورد سخن پردازی‏‌های زیادی قرار گرفته و موشکافی آن عاری از عبرت‏‌ها و درس‏‌های آموختنی نیز نبوده است؛ اما آسیب‏ شناسی این دو پدیده‏ تاریخی که تقدیر زمانی، آن را پشت سرهم قرار داده است، به صورت ریشه‏‌ای و اساسی آن که بتواند آموزه‏‌های عملی را در پی داشته باشد، به دقت تمام در میزکارشناسی قرار نگرفته است.

دلیل این نقیصه‏ نیز در آن بوده که جزم اندیشی طیف‏‌های دوگانه‏ فکری تا اندازه‏‌ای اجازه‏ آسیب شناسی موشکافانه را پیرامون این دو رویداد نداده و از طرفی هم شرایط آشفته و مسلط بر جغرافیای زمین و نبض زمان جامعه‏ سیاسی و فکری افغانستان، زمینه‏ تأمل اساسی در چنین باب‏‌ها را به شکل تحقیقی آن نداده است.

با این حال، در نگاه سطحی و فشرده نکات قابل تأملی در این خصوص به نظر می‏رسد که شاید به عنوان یادآوری در این مناسبت تاریخی خالی از سود و تأثیر نباشد.

هفت ثور، ناکامی یک اندیشه‏ ناصواب

کودتای حزب خلق و پرچم که در ابتدا اعضای آن از یاران صدیق داودخان، رییس جمهور وقت افغانستان به حساب می‏‎آمدند، به گونه‏‌ای غیرقابل انتظاری، چشم انداز حکومت بلند پروازانه‏ داودخان را برهم ریخت. راه اندازی نمایشنامه‏ خونین کودتا با کشتن حدود سی تن از اعضای خانواده‏ داوود و خود وی، سرآغاز این رخداد را به شکل خونین آن رقم زد.

این دو حزب که ابتدا در یک چهارچوب حزبی تحت عنوان حزب دموکراتیک خلق افغانستان (PDPA) به رهبری نورمحمد ترکی، ببرك كارمل، حفیظ اله امین، سلطان‏علی كشتمند و...در جنوری 1965 میلادی به طور غیر رسمی با اهداف به وجود آوردن یك جامعه سوسیالیستی بر پایه افكار ماركسیسم، ‌لینینسم بنیان گذاری شد، پس از تشكیل حزب، ‌تركی به عنوان دبیر كل آن انتخاب گردید و كارمل به سمت نایب دبیر كل مقرر شد؛ اما بعد از مدتی حزب دموكراتیك خلق افغانستان دچار انشعاب شد و به دو جناح خلق و پرچم تبدیل شد.

همانگونه که ابتدای کودتای هفت ثور توسط احزاب خلق و پرچم با خون آشامی همراه بود، این کودتا منجر به راه اندازی حاکمیت خفقان آلود و دستگیری و کشتار تعداد زیادی از افراد بی‏گناه گردید. گورهای دسته جمعی که تاهنوز شواهد برخی از آنها آشکار می‏ شود، یادگار ناگوار این دوره‏ی سیاه است.

این کودتاچیان بیرحم بیش‏تر ازهمه به قلع و قمع جامعه‏ روحانیت و حامیان دین و مذهب پرداخته و دشمنی آشکار آنان با دین و دیانت، نشان از اهداف شوم این حزب و باداران خارجی آن داشت. تا اینکه بالاخره اتحاد جماهیر شوروی در 27 دسامبر 1979 با زمینه‏ سازی این احزاب به صورت آشکارا وارد اقلیم افغانستان شده و با تجاوز به این سرزمین اسلامی، قصد ایجاد نظام سلطه با خاستگاه کمونیستی آن را افشا ساخت.

اشغال ده ساله‏ افغانستان توسط شوروی هرچند قربانی‏‌های بی‏شماری را از افغانستان بازستاند؛ اما این حقیقت را ثابت ساخت که در این سرزمین اسلامی، پیروزی ایده و اعتقاد غیردینی محال است. لذا مردم غیور افغانستان با تقدیم یک و نیم میلیون شهید، پنج میلیون آواره، هزاران معلول و یتیم توانستند از هویت دینی شان به خوبی دفاع نموده و از استقلال و تمامیت ارضی شان پاسداری کنند؛ امری‏ که افغانستان را به گورستان کمونیزم تبدیل نموده و منجر به فروریختن پایه‏‌های قدرت نظام ابرقدرت شرقی شوروی شد.

مقاومت مجاهدین افغانستان، کاخ کرملین را به لرزه در آورده و منجر به فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی شد. هرچند این جنگ نابرابر و استمرار آن در وضعیت نامطلوب پس از پیروزی مجاهدین، در عمل زیربناهای اساسی نظام سیاسی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را در هم ریخته و افغانستان را از روند شتاب آلود کاروان پیشرفت، سال‏ها به عقب انداخت.

با این حال، پیروزی مجاهدین در هشت ثور 1371 همان‏گونه که جام زهرآگینی برای بازماندگان کودتاچیان هفت ثور و باداران آن در مسکو بود، شهد شیرینی درکام مجاهدین و تمام کسانی ریخت که ایده‏ برپایی حکومت اسلامی و برقراری نظام مبتنی بر اندیشه‏ی اسلام سیاسی را در افغانستان در سر می‏ پروراندند.

با این وصف، پرسش اساسی این است که چرا و چگونه این چشم انداز مشعوف کننده به شکل دیگری رقم خورده و فرجام آن به جایی رسید که بار دیگر سران مجاهدین از قدرت خارجی دیگری طلب استمداد نمایند؟

هشت ثور، قربانی توطئه یا نبود تجربه؟

مجاهدین افغانستان که ثمره‏ی یک دهه فداکاری شان را به خوبی کمایی نموده و بازتاب جهانی آن را به زیبایی تمام شاهد بودند، تصویری از قهرمانان جهانی را از خود به نمایش گذاشتند. این پیروزی بزرگ و پرافتخار اما سرانجام ناخوشی را در پی داشت و احزاب جهادی نتوانستند به ایجاد نظام اسلامی مبتنی بر آرمان‏های جهادی شان به توافق رسیده و با مشارکت و سهم متوازن، حکومتی را در کابل مستحکم سازند که آیینه‏ی تمام نمای ملت مسلمان افغانستان باشد. رهبران جهادی که به ظاهر گرفتار تقاضاهای اتنیکی شده و در دام یک جنگ خانمان سوز داخلی گرفتار آمدند، به خوبی متوجه عوامل ناکامی و دست‏های نامرئی نبودند که برای ناکامی این جهاد مقدس، دست از آستین بیرون آورده بودند.

گروه‏‌های نظامی - جهادی در چهارچوب مجاهدین از یک‏سو تصور و اندیشه‏ ساختارهای نظام اسلامی- سیاسی را نداشته و به فردای پیرزوی فکر اساسی نکرده بودند و از سویی هم در چنگ دسیسه‏‌های بزرگی گرفتار شدند. گروه‏‌های مختلفی که در دهه‏ هفتاد وارد جنگ شدند بالاخره راه اندازی جنبش دیگری تحت نام طالبان با مبنای اسلام افراطی منجر به نتیجه‏‌ای شده که جهاد مقدس مردم افغانستان را با سیاه نامی و ناکامی مواجه ساخت. افزون برآن، این سناریو بدنامی اسلام را از مرکزی به نام افغانستان با نظامی که به اسلام نسبت داده می‏ شد رقم زد.

سخن آخر اینکه همان‏گونه که در آغاز تذکر رفت اینکه دو فاکتور عمده‏ بیتجربه گی نیروهای جهادی در ایجاد نظام سیاسی و دسیسه‏‌های بیرونی ضد اسلامی چگونه رخداد میمون پیروزی هشت ثور را موجب شده و رقم زد، نیازمند بازکاوی محققانه است. زیرا این امر به نیروها و ساختارهای اسلامی در کشور مسلمان افغانستان کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانند اجماع ملی بهتری را در سایه‏ اصول مشترک و مورد اعتقاد اسلامی به راه انداخته و دست اجانب خارجی را از کشور کوتاه نمایند.

در پایان با تقدیر از رشادت‌ها و جوانمردی‌های مجاهدین کشور در راه دین و آزادی افغانستان، برای بازماندگان و خانواده‌های شهدای جهاد مردم افغانستان اجر آخرت را آرزو مینماییم.

نویسنده: محمدرضا گلکوهی

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1857


*
*

*نیز بخوانید

رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش


آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات/ افزایش صادرات سلاح غرب به خاورمیانه


سمفونی اتحاد در جنگ یمن


ترامپیسم چگونه جهان را فقیرتر می کند؟


بمب ساعتی دیمونا، آیا چرنوبیل دیگری روی خواهد داد؟


رنسانس بن سلمان و آینده روابط با وهابیت


انتخابات ریاست جمهوری روسیه و ستاره ای پر اقبال به نام پوتین


جنگ‌سالار سابق افغان و مشکل‌ساز امروز، از صلح می‌گوید


روسیه با استفاده از خلأ آمریکا به پاکستان نزدیک‌تر می‌شود


اهداف و منافع افغانستان از مشارکت در تاپی


پیشنهاد صلح دولت افغانستان


تهدید بی‌سابقه پوتین؛ آیا آمریکا و متحدانش حساب کار خود را می‌کنند؟


چرا غرب به دنبال تضعیف حکومت‌ها در خاورمیانه است؟


افزایش سفرهای برخی مقامات افغانستانی به ریاض؛ عربستان به دنبال چیست؟


نشنال اینترست: آمریکا در افغانستان پیروز نخواهد شد/ طالبان توانایی جذب نیروی تازه نفس را دارد


پروژه انتقال گاز تاپی، اهداف و چالشهای پیش رو

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

افغانستان از غم گین ترین و فنلند خوشحال‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸

محقق: داعش عوامل و دست نشانده ی قدرت های خارجی است/ پذیرفتنی نیست یک ملیت در افغانستان به صورت قاچاق زندگی کند

فیلم/ خدایت را با عشق عبادت کن نه با ترور!

۵۰ سال پس از کشتار «می لای»؛ امریکا چه درسی گرفته است؟

سرپرست شهرداری کابل به استفاده سوء از صلاحیت‌های وظیفه‎یی متهم شد

انتقادها از نهادهای امنیتی در پی‌ تلفات سنگین نیروهای دولتی

ایتالیایی ها حریف بارسا و رئال شدند+فیلم

در انگلستان پناهجو می‌تواند سال‌ها در توقیفگاه‌ بپوسد

صدور قرار بازداشت برای دختر پادشاه عربستان در فرانسه

ایندیپندنت: عربستان مزارع یمن را بمباران می‌کند و سبد غذا هدیه می‌دهد!

۷ عارضه و بیماری که در مصرف چای نهفته است

به این قسمت های بدن هرگز دست نزنید

راز زیبایی موهای زنان هندی چیست؟

رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید

افشاگری دخالت امارات برای برکناری وزیرخارجه آمریکا

جادوی لیونل مسی به روایت آمار (عکس)

پیش بینی نیمه دوم سال 2018

بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل

فراخوان حماس برای حضور گسترده فلسطینیان در تظاهرات "جمعه خشم"

آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟

قانونی: واگذاری بخش های از افغانستان به طالبان بحران خلق می کند/ داودزی: تمدید حکومت وحدت ملی خیانت بزرگ خواهد بود

لاوروف: دیپلمات‌های انگلیسی به‌زودی اخراج می‌شوند

قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان

محمد اسماعیل خان: رئیسان جمهور و اجرائیه استعفا دهند

والی کندهار خواهان برگزاری با شکوه جشن نوروز شد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان