درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-27  |  2017-12-18  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1393/1/12 - 08:29:29
تعداد بازدید: 754
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

صبر بیهمتای ایوب نبی علیه السلام
صبر بیهمتای ایوب نبی علیه السلام

ایوب پیامبر بزرگوار خدا، مردى بود كه همه چیز را تمام داشت: هم پیامبر الهى بود، هم از مال و خواسته كافى بهره مند بود و هم فرزندان برومند و رشید و همسرى زیبا و مهربان داشت و پیش از همه، بنده تمام عیار خدا بود. هیچ حركتى از او بى رضایت الهى و توجه به خداوند سر نمى زد. خویشتن را چون ماهى در بیكران آب غرقه نعمتهاى خداوندى مى دانست و هر نفسى كه بر مى آورد تسبیح حق مى گفت و در هر قدمى كه برمى داشت دانه شكرى مى كاشت. چندان كه فرشتگان الهى او را تمجید و بزرگداشت، شیطان را بر آشفته مى ساخت و آتش كینه و شرار حقد در او زبانه مى كشید. زیرا او نمى توانست ببیند كه فرشتگان الهى ایوب را به نیكى یاد مى كنند و او را بنده بسیار خوب خدا و مقرب و محبوب او مى شمارند.

شیطان از فرصتى كه پروردگار تا روز رستاخیز به او عنایت كرده بود سوء استفاده كرد و با بى شرمى تمام به عرض بارگاه ربوبى رساند كه:

- پروردگارا! اگر ایوب چنین مطیع و فرمانبردار توست، همانا از سر بى نیازى و فراغ خاطر است و در واقع او با این فرمانبردارى از تو مى خواهد كه آسایش مادى او را افزون كنى یا دست كم از او نگیرى. اگر مستمند مى بود، هرگز او را چنین مطیع نمى یافتى.

از بارگاه ربوبى به او پاسخ داده شد كه:

- ما بنده خود را بهتر مى شناسیم، اما به تو فرصت مى دهیم تا ایوب آزموده شود، اختیار همه اموال را به تو سپردیم، هر چه خواهى كن!

شیطان كه از شادى سر از پا نمى شناخت، همراه با ایادى خود یكروز آتش ‍ در همه داراییهاى ایوب كشید و ایوب چنان مستمند شد كه به روزى روزانه خود نیز دست نمى یافت. اما شیطان با شگفتى دریافت كه این مرد خوب خدا به تنها ذره اى ناسپاسى نمى كند بلكه بر شكر و بندگى مى افزاید:

- پروردگارا! من آنچه داشتم، تو با من به امانت سپرده بودى. تو را در همه حال سپاس مى گزارم. چگونه مى توانم شكر گوى نعمتهاى بى حدى باشم كه هنوز از من دریغ نفرموده اى؟!

شیطان دوباره دام مكر گسترد و به عرض دستگاه ربوبى رساند كه:

- پروردگارا! ایوب فرزندان رشید و برومندى دارد كه همه زن و خواسته و خانه و ماواى خوب دارند و او به آنان دلگرم است، و گرنه چنین در بندگى مبالغت نمى كرد.

دوباره از ملكوت الهى پاسخ آمد كه:

- اى رانده وامانده! ایوب را ما بهتر از هر كس مى شناسیم، اما باز به تو فرصت آزمایش او را مى دهیم. اینك اختیار جان فرزندان او جمله در دست توست، هر چه خواهى كن!

شیطان با كمك همدستان خود بى درنگ خانه فرزندان ایوب را بر سرشان خراب كرد و همگى با خاندان زیر آوار جان سپردند.

خبر به ایوب و همسر او كه در نهایت مشقت و تنگدستى به سر مى بردند رسید. آنان با آنكه از داغ فرزندان خود به تلخى گریستند، اما حتى لحظه اى از سپاس خداوند كوتاهى نكردند. ایوب، از سویداى دل به پروردگار عرض ‍ كرد:

- مهربانا! فرزندان من همگى نعمتهاى تو بودند كه به امانت داده بودى این مشیت تو بود كه همه را یكجا باز پس گیرى. من چگونه مى توانم نعمتهاى بسیار تو را سپاس گویم؟!

شیطان كه چون همیشه درمانده شده بود و در خشم و تنگدلى مى سوخت، باز به درگاه الهى عرضه داشت كه:

- پروردگارا، ایوب با آنكه سنى دارد اما از نعمت سلامت كامل برخوردار است و اظهار بندگى او از سر ترس است، زیرا بیم آن دارد كه اگر تو را سپاس ‍ نگوید سلامت او را بازستانى؛ چنین نیست كه تو را از ژرفاى جان بندگى كند.

باز از سوى خداوند پاسخ رسید كه:

- اى گمراه! اگر چه نه چنین است كه مى گویى، اما این آخرین فرصت توست. اختیار سلامت ایوب با تو!

ابلیس پلید، ایوب صبور و بزرگوار را به یك نوع بیمارى جانكاه مبتلا ساخت كه بر اثر آن سراسر تن او به عفونت نشست و چركابه از زخمها جارى شد و هیچ جاى سالم بر تنش نماند.

ایوب كه سخت مستمند بود و داغ فرزندان بر جگر داشت زمینگر نیز شد. اما حتى یك بار زبان به شكوه نگشود. او خداوند را پیوسته سپاس ‍ مى گفت:

- پروردگارا! این بنده ناچیز تو نعمت سلامت را از تو داشت. اگر آن را بازستاندى، من از جان مطیع فرمانم. چگونه تو را به نعمت جان و نعمت ایمان سپاس گویم؟!

شیطان كه از خشم در حال انفجار بود، به خود دلدارى مى داد كه باید صبر كند تا ایوب خسته شود، آنگاه به ناسپاسى روى خواهد آورد! اما هرچه روزها و ماهها و سالها سنگین‌تر مى گذشت، ایوب همچنان بر سپاس خود مى افزود و هرگز لب به شكوه یا ناسپاسى نمى گشود. به این ترتیب هفت سال گذشت و شیطان در انتظارى استخوانسوز و جانكاه به سر برد.

همسر بزرگوار ایوب نیز بى آنكه هیچ از عفونت زخمهاى او شكوه اى بكند، در كمال وفادارى به پرستارى از او مشغول بود.

شیطان پلید، ناگهان - چنان كه از خوابى پریده باشد - با خود گفت:

- پیدا كردم! همسر او! پایدارى او از همسر اوست. اگر بتوانیم او را از پرستارى ایوب باز دارم، بى گمان ایوب در هم خواهد شكست!

پس در چهره پیرمردى مصلح بر سر راه همسر او ظاهر گشت و به افسون و حیله دست زد:

- خواهر، درود بر شكیبایى بى مانند تو! تو یقین برتر از فرشتگانى. اما از آنجا كه ایوب بزرگوار جایگاهى بلند در نزد خدا دارد، آیا سزاوار نیست از خدا بخواهد كه او را از این عذاب برهاند؟ اگر براى خود نمى خواهید، دست كم باید به خاطر تو به خداوند شكوه كند. تا كى فقر و مستمندى و این بیمارى سخت و كثیف، آن هم با تحمل داغ همه فرزندان؟ به خدا این سزاوار نیست!

زن بیچاره كه گمان مى برد این پیرمرد با آن قیافه خیرخواهانه صلاح او را از سر رضاى خدا مى طلبد، افسون ابلیس را پذیرفت و آن روز باشوى خود گفت و گو پرداخت:

-  ایوب، اگر از سخن من دلتنگ نمى شوى، مى خواهم چیزى بگویم!

- تا ندانم چیست، نمى توانم بگویم كه دلتنگ مى شوم یا نمى شوم؟!

- آیا روزگار خوش گذشته را به یاد دارى؟ روزهایى كه تو در كمال سلامت و نشاط بر اسب مى نشستى و از گله‌هاى گوسپند و گاو و اسب خود با خرسندى و شادى دیدن مى كردى؟ روزهایى كه فرزندان دلبندمان زنده بودند و هر یك از خانه و زندگى خود با فرزندان زیبا و همسرانشان به دیدار من و تو مى آمدند؟

- آرى، همه را به خاطر دارم؟

- پس چرا از خداوند نمى خواهى كه دست كم سلامتت را به تو بازگردانید؟ این كه در برابر آن همه محنت و آن همه نعمت از دست داده چیز زیادى نیست؟

-  آن سلامت و آن نعمتها كه داشتیم براى چند سال بود؟

- چه مى دانم، تمام عمرت، حدود هشتاد سال.

- اكنون چند سال است كه به گمان تو من آن نعمتها را از دست داده ام؟

- حدود هفت سال.

- من از خداوند شرم دارم كه پیش از آنكه این سالها با آن دوران خوشى و شادى برابر شود از او چیزى بخواهم! برخیز و از پیش چشمم دور شو. به خداوند سوگند كه اگر روزى بهبود یابم و سلامت خود را به دست آورم، تو را به خاطر این ناسپاسى یكصد تازیانه خواهم زد از این پس به پرستارى تو هم نیازى ندارم. من نمى توانم كسى را كه نسبت به پروردگار خود با این سخنان گستاخانه ناسپاسى مى كند تحمل كنم.

زن بیچاره كه از گفته خود سخت پشیمان شده بود فرمان ایوب را اطاعت كرد و از كنار او برخاست، زیرا او را مى شناخت و مى دانست كه از بودن او رنج خواهد برد. اما خانه را ترك نكرد و تن به قضاى الهى سپرد.

ایوب از همه امتحانهاى الهى سرفراز برآمده بود، اما بدون پرستارى همسرش بسیار رنج مى برد، زیرا او حتى نیروى حركت براى انجام دادن ضرورى ترین كارها را نداشت، تا آنجا كه نمى توانست به تنهایى كاسه اى آب بنوشد. پس نه از سر شكوه، كه با خال تضرع به خداى بزرگ عرض ‍ كرد:

- پروردگارا! در ناتوانى و درد و اندوه به سر مى برم و تو مهربان ترین مهربانانى!

و این درست در لحظه اى ادا شد كه زمان آزمایش او با سرافرازى به پایان آمده بود. بنابراین خداوند دعاى او را پاسخ گفت و او را به خطاب مهربانانه ربوبى مخاطب ساخت كه:

- بنده خوب و صبور و شاكر ما ایوب! پاى خود را به زمین بكوب تا چشمه اى زلال و آبى گوارا بجوشد؛ از آن بنوش و تن خود را در آن بشوى!

ایوب چنان كرد كه پروردگار فرموده بود. پس به اراده الهى سلامت و جوانى او بازگشت و خداوند همسر باوفاى او را نیز جوانى داد و او را بدو بازگردانید و همچنین تمام خاندان او را دوباره زنده كرد و به او امر فرمود كه براى اداى سوگند خود در مورد همسرش یكصد چوبه خدنگ را بر هم ببندد و آن را یك بار اما بسیار ملایم بر تن او بزند.

خداوند فرزندان دیگر و نوادگان بسیار نیز بدو عطا فرمود. و او تا حدود یك قرن پیش از ابراهیم به نیكبختى و پیامبر و پیامبرى زیست.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1671


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان/ افغانستان از ناامنترین کشورهای دنیا


این جوانان دنیا را اداره می‌کنند!‌


فضیلت و خواص سوره جن


سرنوشت قاتلان امام حسین (ع) چه شد؟


احکام روز عاشورا


فرعون مصری ، افغانستانی الاصل بوده است!


بی‌تربیت‌ترین سیاستمداران جهان


چرا برخی هیچ سختی و مشکلی ندارند اما برخی همیشه غرق در مشکلاتند؟


تحایف عجیب مون جاین به پوتین


هدایای عجیب "آل‌سعود" برای دونالد ترامپ!


فهرست قدرت‌مندترین ارتش های جهان/ ارتش افغانستان در رتبه 69


مسابقات جهانی قهرمانی ریش و سبیل درشهر اوستین


آرامش واقعی صد در صد تضمینی


جشنواره پرتاب سنگ و داستان دو عاشق+ویدیو


بدن یک زن اسپانیایی بعد از ولادت دو نیم شد


افزایش رزق و روزی با نسخه‌ای از امام جواد علیه‌السلام


هفت مسجد روسیه با معماری شگفت انگیز


ملک سلمان ۱۰۰ میلیون دالر برای خوشگذرانی در مراکش هزینه کرده است


شکنجه‌های وحشتناک داعش


جنگ جهانی سوم در کدام سال و بین کدام کشورها اتفاق خواهد افتاد؟


حادثه عجیب یک خانم در اتفاق نادر ۲۰ قلو/گانه‌ای زایید_کلیپ


خورشید چه زمانی منفجر خواهد شد؟_ویدیو


درآمد عربستان از حج


ماکت مرتفع‌ترین برج جهان را مشاهده کنید


هراس رژیم صهیونیستی در پی حمایت جوانان ایرانی از مدافعان مسجدالاقصی + تصاویر

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان