درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-27  |  2017-12-18  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1392/12/27 - 09:58:2
تعداد بازدید: 668
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوروز در ترکیه
نوروز در ترکیه

جشن نوروز از دوران عثمانی تاکنون سیر سیاسی و اجتماعی تعیین کننده‌ای در تحولات داخلی و سیاست خارجی ترکیه داشته است.

به گزارش انصار به نقل از ایرنا، بررسی روند نگرش ترک‌های عثمانی به مراسم نوروز و تغییر و تحولاتی که در دوران جمهوری نوین ترکیه در این خصوص صورت گرفته است، نشان از برخورد سیاسی حاکمان به موضوع نوروز دارد.

ترک‌ها در دوران امپراتوری عثمانی روز نوروز را به عنوان یک روز مهم جشن میگرفتند.

مردم این سرزمین نوروز را آغاز بهار طبیعت، تجدید حیات و طراوت در جهان میدانستند، و برخی نیز از آن به عنوان یک روز مقدس یاد میکردند و برخی دیگر هم نوروز را عامل اتحاد و همبستگی میخواندند.

در مقالاتی که در مورد نگرش ترک‌های عثمانی به نوروز منتشر شده، آمده است؛ گروهی از مردم عثمانی نوروز را زاد روز حضرت علی (ع) و تعیین ایشان به خلافت و سالروز ازدواج مبارکشان با حضرت فاطمه زهرا(س) دانسته اند.

در این روز حکیم باشی برای سلاطین و درباریان معجون مخصوصی که (نوروزیه) نامیده میشد، تهیه میکرد.

گفته میشود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه میشد که شفابخش بسیاری از بیماری‌ها و دردها بود و باعث افزایش قدرت بدنی میشد.

با انقراض امپراتوری عثمانی و تاسیس جمهوری نوین ترکیه در سال 1923 میلادی، عید نوروز به دلایل سیاسی اهمیت پیشین خود را در جامعه ترکیه از دست داد.

دولت‌های ترکیه در آن دوران اهمیتی به جشن نوروز نمی دادند، ولی کردهای ساکن مناطق جنوب شرقی و شرق ترکیه با برگزاری مراسم‌های ویژه در روز نوروز به این سنت ادامه دادند.

به مروز زمان تا اوایل دهه 1990 میلادی جشن نوروز به عنوان سمبل مقاومت منفی کردهای ترکیه در قبال ترک‌ها تبدیل شد و همه ساله در ایام روز نوروز برگزاری تظاهرات‌های اعتراض آمیز و بروز درگیری‌ها در مناطق کردنشین ترکیه به صورت یک معضل اجتماعی برای دولت‌های ترکیه مطرح بود.

سازمان غیر قانونی ˈپ.ک.کˈ موسوم به حزب کارگران کرد ترکیه که در مناطق کردنشین ترکیه فعالیت داشت و با هدف تشکیل دولت مستقل کرد در بخشی از خاک ترکیه فعالیت مسلحانه خود علیه دولت ترکیه را در سال 1984 میلادی آغاز کرده بود، در آن دوران با بهانه کردن جشن نوروز و به منظور رو در رو قرار دادن کرد‌های ترکیه با دولت، به برگزاری تظاهرات‌های خشونت بار در مناطق کرد نشین دست میزد.

جشن نوروز هنوز هم در شهرهای جنوب شرقی ترکیه، مانند دیاربکر، شانلی عرفا، قهرمان ماراش و مرسین و در مناطق شرق این کشور مانند آغری، ایغدیر، قارص و آرداهان به صورت باشکوهی برگزار میشود، نواختن پر سر و صدای سورنا، دهل و رقص و پایکوبی به دور آتش‌های برافروخته از نمودهای این مراسم است.

در خانه‌ها پختن شیرینی‌های خانگی و غذا‌های خاص نوروز از دیگر سنت‌های مراسم نوروزی در ترکیه است.

در اوایل دهه 1990 میلادی همزمان با فروپاشی شوروی و تشکیل دولت‌های ترک زبان در آسیای میانه و قفقاز، ترکیه تلاش کرد که برای ارتباط فرهنگی بیشتر با دولت‌های یاد شده توجه بیشتری به جشن نوروز از خود نشان دهد.

در سال 1994 میلادی برای نخستین بار مقامات عالیرتبه ترکیه در یک مراسم ویژه جشن نوروز در پایتخت این کشور شرکت کردند در سال‌های بعد نیز توجه دولت به همکاری با کشورهای آسیای میانه و قفقاز در برگزاری مراسم‌های جشن نوروز افزایش یافت.

در اوایل دهه جاری نیز دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در راستای تلاش ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، سیاست همگرایی با کردهای این کشور را به مورد اجرا گذاشت که بخشی از آن شامل اعطای آزادی‌های فرهنگی بیشتر به کردها بود.

در همین راستا وزارت معارف ترکیه در اواسط جنوری سال 2005 میلادی طی بخشنامه‌ای به مراکز آموزشی این کشور، خواهان برگزاری آئین‌های ویژه جشن نوروز به عنوان جشن رسمی شد.

در اساسنامه جدید معارف ترکیه، روز نوروز به عنوان جشن ملی این کشور پذیرفته و به مراکز آموزشی ابلاغ شد که از این پس در روز 21 ماه مارچ (اول حمل) آئین‌های فرهنگی و هنری برای بزرگداشت این عید برگزار شود.

در این بخشنامه با اشاره به این که روز نوروز در کشورهای منطقه و آسیای میانه جشن گرفته میشود، از مسوولان مراکز آموزشی خواسته شده است که روز نوروز را به عنوان یکی از جشن‌های ملی به دانش آموزان معرفی کنند.

در حالی که روز نوروز از جمله میراث‌های فرهنگی فارسیان بوده و قرن‌ها مردم فارس آن را پاس داشته اند، محافلی در ترکیه به تازگی بدون توجه به سابقه روند جشن نوروز در ترکیه تلاش کردند که به نوعی خود را وارث اصلی این میراث معرفی کنند.

در پی تصویب به رسمیت شناختن جشن نوروز در مجمع عمومی سازمان ملل، تلویزیون دولتی ترکیه ˈتی.آر.تیˈ مدعی شد که این کار با همت و تلاش ترکیه انجام شده است.

بخش فارسی پایگاه انترنتی رادیو تلویزیون دولتی ترکیه در این خصوص نوشت: ˈنوروز، جشن باستانی ترک‌ها و مردم منطقه با پیشنهاد کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران در سازمان ملل به عنوان ˈروز بین المللی نوروزˈ به ثبت رسید.ˈ

این رسانه دولتی ترکیه در بخش دیگری از این گزارش نوشت: ˈروز اول بهار یا نوروز که در زبان ترکی ˈارگنه گونˈ یا ˈ ارگنه کنˈ نیز نامیده میشود، توسط ملت ترک در سراسر جهان به عنوان یک جشن باستانی که ریشه در تاریخ دور و دراز آن‌ها دارد، گرامی داشته میشود.ˈ

در پایان این گزارش آمده است: ˈاین جشن علاوه بر کشورهای ترک زبان ترکیه، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان و نیز برخی جمهوری‌های خودمختار و جوامع ترک، توسط سایر ملیت‌های منطقه نیز گرامی داشته میشود! ˈ

به هر حال مردم ترکیه امسال برخلاف سال‌های چند دهه گذشته، آزادانه در تدارک برگزاری جشن نوروز هستند و بزرگداشت همزمان این ˈجشن باستانی پارسیانˈ در کشورهای منطقه و در کشور ترکیه، میتواند زمینه توسعه همکاری‌های فرهنگی و نزدیکی بیشتر مردم دو کشور را فراهم آورد.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1641


*
*

*نیز بخوانید

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا


مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است


العبادی: همه‌پرسی کردستان عراق به گذشته پیوست


گسترش دایره تسلط نیروهای عراقی بر تاسیسات نفتی،‌ نظامی و فرودگاه کرکوک


"سباستین کورس" جوان ترین صدر اعظم اروپا می‌شود


نه بندی به برجام اضافه می‌شود و نه تبصره‌ای/ ایران در برابر هیچ قدرت و هیچ دیکتاتوری سر تسلیم فرود نیاورده و نخواهد آورد +ویدیو


فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای از برجام حمایت کردند/ موگرینی: ایران به تمام تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است


ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم


«سیا» با برگزاری همایش‌های علمی جعلی در صدد ضربه به برنامه هسته‌ای ایران بود


اردوغان: غرب از تروریست ها حمایت می کند


بحران کاتالونیا مردم را به جاده ها می کشاند


تلاش در سایه خبر مرگ «آقای پدر»؛ جنگ قدرت میان «رستم، آزاده و نفر سوم»


کاتالونیا می‌خواهد تا چند روز دیگر اعلام استقلال کند


چرا آمریکا در تیراندازی‌های مرگبار رتبه اول دنیا را دارد؟


تظاهرات باشندگان بارسلونا علیه خشونت پلیس اسپانیا


کوریای شمالی این بار جاپان را به "ابرهای هسته‌یی" تهدید کرد


پدیده‌ای جدید؛ گرایش سلفی‌گرایی در میان کودکان مسلمان در آلمان


تیراندازی در لاس‌وگاس با ۵۸ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی/ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت


کمیسیون اروپایی همه پرسی کاتالونیا را غیرقانونی خواند


آغاز نخستین جنگ اینترنتی در اروپا


آیت الله سیستانی با جدایی اقلیم کردستان عراق مخالفت کرد


نیروهای عراقی در انتظار فرمان حرکت به سوی مناطق کرد نشین


تهدید عربستان سعودی علیه کشورهای حامی تحقیقات درباره جنگ یمن


وزیر خارجه ایران: پیروزی بر داعش برای امریکا مهم نیست


میانمار مرتکب جنایت علیه بشریت شده است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان