درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-27  |  2017-12-18  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1393/1/9 - 09:50:54
تعداد بازدید: 1244
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید
عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید

برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد...

اطلاعات ما درباره این مجموعه پوست و استخوان که بدن مینامیم، کاستی‌های حیرت آوری دارد که در صورت داشتن اطلاعات کافی به مراقبت از آن خواهیم پرداخت.

آپاندیس

 برای بیشتر مردم، آپاندیس فقط وقتی متورم میشود و لازم است تا برداشته شود، معنی پیدا میکند. قبلا گمان میشدکه اجداد ما برای هضم مواد گیاهی به آن نیاز دشتند ولی هدف اصلی این شاخه باریک و 11 سانتیمتری روده بزرگ هنوز به صورت یک راز باقی مانده است.

نظریه اصلی که در سال 2007 گزارش شد، این است که آپاندیس ساخته شده تا مکان امنی برای باکتری‌های مفید باشد. آنها میتوانند در آنجا باقی بمانند و بعد از اینکه روده‌ها از مواد کثیف پاکسازی شدند، دوباره جمعیت خود را بازسازی کنند. در کشورهای توسعه یافته آپاندیسیت نسبتا فراوان و شایع است.

در قسمت‌هایی از آفریقا که رعایت اصول بهداشتی مدرن وجود ندارد میزان "آپاندیسیت" از ایالات متحده بسیار کمتر است. محققان معتقدند که در این مناطق آپاندیس هنوز نقش مهمی برعهده دارد و در واقع برای میکروب‌های سودمند، کشتی نوح به حساب میآید. فقط انسان‌ها نیستند که آپاندیس دارند. آپاندیس در پستاندران دیگر از جمله جوندگان و موش‌های دماغ دراز درختی نیز وجود دارد.

گول زننده ترین داروها

طبق نظرسنجی اخیر در انگلستان از پزشکان عمومی معلوم شد، 97 درصد آنها برای بیماران داروهای بیاثر تجویز کرده اند.اینها داروهایی هستند که هیچ گونه تاثیر مستقیم پزشکی ندارند ولی میتوانند شرایط بیماری کسی را بهبود بخشند. برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد ولی مطالعات درباره افسردگی نشان داده ناحیه‌ای در مغز که داروی بیاثر آنرا فعال میکند با ناحیه‌ای که داروی اصلی آن را فعال میکند، متفاوت است.

بنابراین خیلی مانده است تا بفهمیم داروهای بیاثر چگونه اثر جادویی خود را میگذارند. یک نظریه این است که داروهای بیاثر به عنوان تحریک کننده ذهنی سیستم ایمنی عمل میکنند که به خاطر مصرف زیاد انرژی معمولا در برابر مشکلات کوچک آرام میماند. مطالعه‌ای که روی همسترهای سیبریایی انجام شد، نشان داد زمانی که نور قفس‌های آنهامانند تابستان تنظیم شده بود با عفونت‌های سطح پایین بهتر مبارزه میکردند تا وقتی که نور قفس آنها مانند زمستان تنظیم شده بود. رنگ‌ها بر کارآمدی داروهای بیاثر موثرند. سرخ بهترین تحریک کننده است و زرد برای داروهای ضد افسردگی بهترین است.

خواب مغز را پاک میکند

ما یک سوم از عمرمان را در خواب میگذرانیم ولی هنوز دانشمندان کشف نکردند که چرا ما میخوابیم. زمانی باور بر این بود که اینگونه میزان انرژی قابل ملاحظه‌ای را حفظ میکنیم ولی طی هشت ساعت خواب فقط 45 کالری حفظ میشود. به نظر میرسد که مغز به واسطه ارتباط خواب REM با تثبیت حافظه بیشترین فایده را میبرد. کمبود خواب به عملیات ذهنی آسیب میزند و میتواند باعث توهم و حتی مرگ شود. در اکتبر 2013 گروهی از دانشمندان فهمیدند هنگامی که موش میخوابد، مایع مغزی نخاعی سریع‌تر از قبل مغزش را شست و شو میدهد و سموم را پاک میکند. این نشان میدهد که خواب مغز ما را پاک میکند.

خمیازه فقط احساس کرختی نیست

احتمالا در گذشته این سوال پاسخ کاملات بیطرفانه‌ای داشته است. قبلا پذیرفته شده بود که ما خمیازه میکشیم تا اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌ها کنیم زیرا هنگام خستگی آهسته‌تر نفس میکشیم ولی در آزمایشی که در دانشگاه بالتیمور در ایالات متحده انجام شد، سطوح اکسیژن را تغییر دادند و هیچ تغییری هنگام خمیازه پیدا نکردند. حالا بعضی از دانشمندان فکر میکنند که ما خمیازه میکشیم تا مغزمان را خنک کنیم. گروهی از محققان کشف کردند که خنک کردن پیشانی افراد، خمیازه کشیدن آنها را متوقف میکند و ما این کار را بیشتر در زمستان که هوا سرد است انجام میدهیم.

همراه با افزایش جریان خون به مغز این خنک کردن میتواند به حفظ هشیاری کمک کند. پس ما خمیازه میکشیم تا خودمان را بیدار کنیم. شاید این توجیه کند که چرا سربازان چترباز قبل از پرش خمیازه میکشند و چرا واگیردار است. این ممکن است به حیوانات کمک کند تا با یکدیگر هشیار و گوش به زنگ بمانند. برانگیزش خمیازه حتی بین گونه‌ها هم دیده شده است. انسان‌ها میتوانند خمیازه را در سگ‌ها و شمپانزه‌ها تحریک کنند.

دست راست به دنیا آمده ایم

حدود 90 درصد مردم راست دستند و هیچ کس دلیل آن را نمی داند. جنبه‌های فرهنگی در این رابطه وجود دارد. 9 تا از هر 10 جنین ترجیح میدهند که شست دست راست خودر ا بمکند. نظریه اصلی این است که دست غالب با زبان ارتباط دارد که به طور اعظم در نیمکره چپ مغز پردازش میشود. یعنی ناحیه‌ای که سمت راست بدن را نیز تحت کنترل خود دارد. این ممکن است به این خاطر باشد که زبان از حرکات تکامل یافته است یا اینکه قرار دادن دو قسمت پیچیده مغز در کنار هم کارآمدتر است ولی چرا اولین بار زبان در طرف چپ ایجاد شد؟

این میتوانسته فقط یک "جهش ژنتیکی" اتفاقی در هزاران سال گذشته باشد. در سپتامبر 2013 دانشمندان در تناقض با مطالعه‌ای دیگر که 4 هزار دوگانگی را بررسی کرده و هیچ عنصر ژنتیکی قدرتمندی را پیدا نکردند، ارتباط محتملی بین ژن PCSK6 و دست غالب کشف کردند.

محققان در دانشگاه کانزاس نشانه‌هایی را روی دندان‌ها پیدا کردند که نشان میدهد انسان‌های باستان هم بیشتر دست راست بودند ولی به رغم طبیعت غالب این مسئله، در حال حاضر دانشمندان با وجود تلاش‌های متعدد هنوز کاری از پیش نبرده اند.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1543


*
*

*نیز بخوانید

تنها ۸۰ دستگاه دیالیز در سراسر کشور فعال هستند


وزارت صحت:‌ در ۴۰ درصد مراکز صحی داکتر زن وجود ندارد


نوشابه با اعضای بدن شما چه میکند؟


چه وقت سن متوسط آغاز میشود؟


افزایش بیماری هپاتیت در افغانستان


رییس اجرایی: داروهای ایرانی درافغانستان خوش‌نام است


پادشاه ویتامین‌ها برای سلامت پوست


خارج کردن 13 کیلو مو از معده یک دختر +عکس


فواید و مضرات تخم مرغ


بهترین رژیم برای آب کردن چربی‌های دور شکم


سکته قلبی چطور رخ می‌دهد؟


اعطای جایزه معتبر بین المللی برای یک جراح افغان


7 اشتباه بهداشتی که هر روز انجام می‌دهید


به این دلایل خطرناک نباید ادرار خود را نگه دارید!


این 8 خوراکی "قاتلین" خواب آرام هستند!


انجام چند اشتباه ساده در روز منجر به مرگ می‌شود!


بیش از 2 میلیون افغانستانی از مشکلات روانی رنج می‌برند


بیماری سل سالانه جان 12 هزار نفر را در افغانستان می‌گیرد


بیماری سرخکان جان پانزده کودک را در نورستان گرفت


واکسین ایدز، 5 بیمار را درمان کرد


ویتامین D مقاومت بدن را در مقابل عفونت‌های تنفسی بالا میبرد


اعطای جوایزی برای کشف دو ویروس جدید تومور


سرطان سینه فقط مختص زنان نیست


نقش ریش در سلامتی آقایان


زنان باردار آب نارگیل بخورند

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان