درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-01-04  |  2018-03-24  |  بروز شده در: 1397/01/02 - 12:42:0 FA | AR | EN
مهمترین رویدادهای افغانستان در سال ۱۳۹۶            تبریک باشگاه بایرن مونیخ به مناسبت نوروز            جشن عنعنوی دهقان در بادام باغ کابل برگزار شد             سید حسن نصرالله: باید برای حل بحران سوریه و بازگشت آورگان بکوشیم            چهاردهمین سالروز شهادت شیخ احمد یاسین بنیانگذار جنبش حماس            ترامپ به معاون اوباما: طوری می‌زنمت که گریه کنی            دادگاه صهیونیستی عهد التمیمی را به ۸ ماه حبس محکوم کرد            دیدار اسماء اسد با زنان ارتش سوریه             با منافع مردم معامله نمی‌کنیم/ خواست‌های ما پذیرفته شد            زاکربرگ خطای سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیس‌بوک را پذیرفت            یک پناهجو در آلمان به جرم قتل یک دختر به حبس عمری محکوم شد            «دوشنبه آینده گروه دیگری از پناهجویان افغانستانی از آلمان اخراج می‌شوند»            نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد            تعهد مجدد رهبران حکومت بر برگزاری انتخابات و تسریع روند صلح            سازمان ملل متحد حملۀ انتحاری کابل را محکوم کرد            تاریخ نشر: 1392/11/29 - 09:10:2
تعداد بازدید: 681
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هواپیماهای بیسرنشین در خدمت مردم
هواپیماهای بیسرنشین در خدمت مردم

پهپادها(هواپیماهای بیسرنشین) می‌آیند. این جمله کوتاه ممکن است در کشوری مانند افغانستان، جایی که تاکنون ده‌ها نفر با پهپادهای رزمی به قتل رسیده‌اند به معنای خون و مرگ باشد، اما در بیشتر نقاط جهان آغاز عصر پهپادها با خود آسایش می‌آورد.

وسایل پرنده، از پیشرفته ترین ابزارهای ساخت بشر است که ساخت و پرواز آنها بسیار قیمت است. یک هواپیما میلیون‌ها دالر میارزد و اگر هزینه‌های مربوط به آموزش و دستمزد خلبان و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به آن اضافه کنیم، به رقم سرسام آوری میرسیم که حتی استفاده از هواپیماهای کوچک یک نفره ارزان‌تر را در بسیاری حوزه‌ها بدون توجیه میکند، اما اگر خلبان را از هواپیما حذف کنیم، یک پرنده هدایت پذیر از راه دور یا پهپاد ارزان قیمت خواهیم داشت که میتوان از آن استفاده‌های گوناگونی کرد.

این پرنده‌های وحشی

نخست نظامی‌ها بودند که پهپادها را به طور جدی در جنگ جهانی اول به خدمت گرفتند. پهپادهای نظامی اولیه در واقع بمب‌های هدایت شونده بودند. با گذر زمان و به کارگیری کمره در پهپادها از آنها برای شناسایی دشمن استفاده شد و این ماموریت تا امروز به عنوان مهم ترین نقش پرنده‌های بدون سرنشین باقی مانده است. پهپادها همچنین لوازم بازی خوبی برای تمرین هدف گیری نیروهای پدافند هوایی هستند. گاهی اوقات سربازانی که دوست دارند با یک پرنده بزرگ و واقعی تمرین کنند، هواپیماهای جنگنده از رده خارج را تبدیل به هواپیمای بدون سرنشین کرده، آنها را ساقط میکنند. این بلایی است که بر سر فانتوم مشهور در امریکا آمد. چندی پیش اعلام شد امریکا آخرین فانتوم بدون سرنشین خود را به دست خود ساقط کرد. البته انواع جدید این لوازم بازی‌ها را که با عنوان پهپادهای رزمی شناخته میشوند، باید در زمره پیشرفته ترین ابزارهای ساخت دست بشر قرار داد. عکاسی، یک کار بچگانه برای پهپادهای رزمی محسوب میشود و این جنگجویان آهنین با استفاده از جنگ افزارهای خود قادرند هر هدفی را مورد تهاجم قرار دهند. در سال‌های اخیر قدرت‌های هوایی جهان به دنبال هوشمند کردن این پهپادهای خطرناک هستند. پهپاد‌های رزمی خودمختار یکی از مخوف ترین سلاح‌های آینده خواهند بود. پیش بینی‌ها نشان میدهد، پهپادهای آینده در حملات الکترونیکی نیز حضور پر رنگ تری داشته باشند و از آنها به عنوان رله‌های مخابراتی استفاده شود، اما هیجان انگیزترین ماموریت آینده پهپادها به عهده گرفتن بخشی از وظیفه تخریب و سرکوب دفاع هوایی دشمن (SEAD / DEAD) خواهد بود. روزی که اولین موشک پهپادهای خودمختار به سمت یک هدف انسانی نشانه رود، احتمالا آیزاک آسیموف در قبر خواهد لرزید. این نویسنده علمی تخیلی، تصور کرده بود یک ربات انسان نما قوانین سه گانه اش را نقض کند، اما یک هواپیمای بدون سرنشین که به صورت خود مختار به انسان حمله کند از تخیلات او هم خارج بود.

پهپادها در خدمت مردم

این پرنده‌های وحشی انواع اهلی نیز دارند که از آنها به منظور ارائه خدمات به مردم استفاده میشود، دو سال پیش، طرحی با عنوان شبکه انتقال مواد یا MATTERNET از سوی دو شرکت امریکایی در‌هاییتی اجرا شد که در آن با استفاده از 150 پهپاد، 50 پایگاه و صرف 900 هزار دالر هزینه، شبکه‌ای از پهپادها و پایگاه‌های آنها که 15 دقیقه از یکدیگر فاصله داشتند کار حمل و نقل بسته‌های کوچک تا وزن دو کیلوگرم را به صورت خودکار انجام دادند. به گفته مجریان این طرح، با کمک این شبکه انتقال مواد، میتوان اقلام حیاتی از قبیل داروهای ضروری، نمونه‌های خون و از این قبیل را در مناطق دورافتاده که امکان دسترسی مناسبی ندارند. بسرعت جابه جا کرد. همچنین ناسا با جایگزین کردن ابزارهای نظامی چند پهپاد پریدیتور و ابزارهای علمی، اکنون از آنها برای برخی مطالعات جوشناسی خود که در ارتفاع بالا انجام میشود، استفاده میکند. کاربردهای غیرنظامی پهپادها به طور حیرت انگیز در حال گسترش است و گزارش‌های جدید منتشر شده نشان میدهد که در آینده‌ای نزدیک، پهپادها جنبه‌های مختلف زندگی را دگرگون خواهند کرد.

چراکه تولیدکنندگان بخش خصوصی هر روز در رقابت با یکدیگر قیمت آنها را کاهش میدهند و قانونگذاران هم سعی میکنند، موانع قانونی موجود برای استفاده عمومی از پهپادها را بردارند. با وجود این که هم اکنون از پهپادهای غیر نظامی در بسیاری بخش‌ها بویژه عکسبرداری و فیلمبرداری هوایی استفاده میشود، اما نباید از نظر دور داشت که تمام مزایای بهره مند شدن از پهپادها در آینده در گرو حل برخی چالش‌هاست که هم اکنون بسیاری نهادهای کشوری و بین المللی در حال فعالیت برای مرتفع کردن آنها هستند. یکی از مهم ترین گام‌ها در این ارتباط حل مسائل قانونی از قبیل قوانین هوانوردی یا حفظ حریم شخصی است که هم اکنون دغدغه بسیاری از کارشناسان است. همچنین ساده کردن استفاده از پهپادها و فرهنگسازی عمومی در این خصوص، یکی دیگر از موضوعاتی است که در گسترش استفاده از پهپادها نقش مهمی دارد. در حال حاضر، اداره فدرال هوانوردی امریکا مشغول وضع قوانینی است که تا سال ۲۰۱۵ فضای پروازی پهپادها را با حریم هوایی ملی این کشور یکپارچه کند. با این کار استفاده از پهپادهای غیرنظامی بشدت رواج خواهد یافت و از هم اکنون، بسیاری بنگاه‌های اقتصادی در صنف‌های مختلف اعلام کرده اند که با وضع قوانین جدید از پهپادها در ارائه خدمات خود استفاده خواهند کرد.

از فرستادن پیتزا تا مبارزه با سوداگران مرگ

فرستادن پیتزا از آسمان، شاید یکی از خلاقانه ترین ایده‌های آینده باشد که از سوی یک پیتزافروشی پیشنهاد شده است. در این طرح، مکان مشتری حتی در پارک یا خیابان با جی پی اس مشخص شده و پهپاد برای رساندن پیتزا به محل اعزام میشود. همچنین شرکت خودروسازی رنو بتازگی خودرویی را طراحی کرده که به ریز پهپاد روی سقف برای اطلاع از وضع ترافیک جاده‌ها مجهز است. این طرح‌های خلاقانه هرچند به گسترش بازار پهپادها کمک خواهد کرد، اما براساس پیش بینی موسسات مطالعاتی، در بازار آینده پهپادهای غیرنظامی در بخش کشاورزی حجم بسیار بزرگی از خریدها را به خود اختصاص خواهد داد.

روش‌های کشاورزی دقیق که به مدیریت بهتر عملیات کشاورزی میپردازد با کمک پهپادها تحولات بزرگی را پشت سر خواهد گذاشت. همچنین پیش بینی میشود پهپادها علاوه بر کشاورزی چهره بسیاری از بخش‌ها را تغییر دهند، به گونه‌ای که برخی تحلیلگران اظهار کرده اند آنچه پهپادها با رباتیک خواهند کرد، قابل مقایسه است با آنچه انترنت با کمپیوتر کرد.

توانمندی‌های پهپادها بویژه در ترکیب با فناوری‌های رباتیک موجب شده تا این وسایل جای خود را در انجام اموری مانند نقشه کشی راه‌ها و پروژه‌های بزرگ عمرانی، بازرسی و نظارت در صنایع نفت و گاز، آتش نشانی، عملیات جستجو و نجات در مناطق بحران زده، مطالعات زیست محیطی و باستان شناسی باز کنند. همچنین حوزه امنیت داخلی از بخش‌های دیگری است که به میزان زیادی از این پرنده‌های سودمند در آینده بهره خواهد جست. برزیل ازجمله کشورهای پیشتاز در این زمینه است که از پهپادها به صورت گسترده‌ای به منظور پیدا کردن مخفیگاه‌های سوداگران مواد مخدر در جنگل‌های آمازون استفاده میکند. این کشور سال ۲۰۱۰ با کمک پهپادها، موفق به کشف ۲۴۰ آزمایشگاه تولید مواد مخدر شد. پلیس برزیل به دنبال موفقیت عملیات پهپادها قصد دارد از آنها برای شناسایی و نظارت بر گروه‌های خشن گانگستری در محله‌های فقیرنشین ریودوژانیرو که گاهی با سلاح‌های سنگین خود بالگردها را مورد هدف قرار میدهند استفاده کند.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1429


*
*

*نیز بخوانید

نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد


نفی نوروز و انکار بهار؛ مأموریت غیر ممکن افراط‌گرایان


تاریخچه نوروز در افغانستان


همزمان با پایان داعش؛ پنتاگون نیروهایش در سوریه را سی‌برابر می‌کند


چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟


جنگ قدرت‌ها فرسنگ‌ها زیر دریا


چرایی برخی ضدیت ها با نوروز در افغانستان


رقص تانگوی جنگ‌طلبان در کاخ سفید


پیش بینی نیمه دوم سال 2018


بررسي مناسبات عربستان و رژيم اسرائیل


آیا سوریه صحنه جنگ روسیه و آمریکا خواهد بود؟


قیام «۲۴ حوت»؛ آغازی برای پایان یک سلطه در افغانستان


قدرت در چنگ "ملکه اروپا"


محاسبات غلط مالی؛ اشتباهی کشنده که بوش را به عراق کشاند


حلبچه؛ قربانی بزرگترین حمله شیمیایی تاریخ بشر علیه غیرنظامیان


رئیس جمهوری روسیه چگونه انتخاب می‌شود


حقوق نجومی پادشاه عربستان و بازی بریتانیا با آتش


آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات/ افزایش صادرات سلاح غرب به خاورمیانه


سمفونی اتحاد در جنگ یمن


ترامپیسم چگونه جهان را فقیرتر می کند؟


بمب ساعتی دیمونا، آیا چرنوبیل دیگری روی خواهد داد؟


رنسانس بن سلمان و آینده روابط با وهابیت


انتخابات ریاست جمهوری روسیه و ستاره ای پر اقبال به نام پوتین


جنگ‌سالار سابق افغان و مشکل‌ساز امروز، از صلح می‌گوید


روسیه با استفاده از خلأ آمریکا به پاکستان نزدیک‌تر می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

گیلانی: هند از خاک افغانستان بر ضد پاکستان استفاده می کند/ حکومت: اظهارات خلاف منافع ملی از سوی گیلانی بررسی می‌شوند

مهمترین رویدادهای افغانستان در سال ۱۳۹۶

تبریک باشگاه بایرن مونیخ به مناسبت نوروز

جشن عنعنوی دهقان در بادام باغ کابل برگزار شد

سید حسن نصرالله: باید برای حل بحران سوریه و بازگشت آورگان بکوشیم

چهاردهمین سالروز شهادت شیخ احمد یاسین بنیانگذار جنبش حماس

ترامپ به معاون اوباما: طوری می‌زنمت که گریه کنی

دادگاه صهیونیستی عهد التمیمی را به ۸ ماه حبس محکوم کرد

دیدار اسماء اسد با زنان ارتش سوریه

با منافع مردم معامله نمی‌کنیم/ خواست‌های ما پذیرفته شد

زاکربرگ خطای سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیس‌بوک را پذیرفت

یک پناهجو در آلمان به جرم قتل یک دختر به حبس عمری محکوم شد

«دوشنبه آینده گروه دیگری از پناهجویان افغانستانی از آلمان اخراج می‌شوند»

نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد

تعهد مجدد رهبران حکومت بر برگزاری انتخابات و تسریع روند صلح

سازمان ملل متحد حملۀ انتحاری کابل را محکوم کرد

نور در بلخ: توافق ارگ با جمعیت به‌زودی اعلام خواهد شد/ ویدیو

نفی نوروز و انکار بهار؛ مأموریت غیر ممکن افراط‌گرایان

از حملات تروریستی به مراسم جشن نوروز در مزار شریف جلوگیری شد

افزایش تلفات حمله انتحاری امروز کابل به 49 شهید و زخمی/ چرا کابل به مانند مزار امنیت نیست/فیلم

تاریخچه نوروز در افغانستان

بهار و نوروز در شعر شاعران پشتو زبان افغانستانی

نوروز و بهار در شعر شاعران افغانستانی

همزمان با پایان داعش؛ پنتاگون نیروهایش در سوریه را سی‌برابر می‌کند

چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان