درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-04-27  |  2018-07-18  |  بروز شده در: 1397/04/13 - 11:13:2 FA | AR | EN
فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد             «اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک             توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟            محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است             راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد             آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه             اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان            اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان             موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت             تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم            نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد             اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم             غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است            اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ             دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند            تاریخ نشر: 1392/11/29 - 09:10:2
تعداد بازدید: 763
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هواپیماهای بیسرنشین در خدمت مردم
هواپیماهای بیسرنشین در خدمت مردم

پهپادها(هواپیماهای بیسرنشین) می‌آیند. این جمله کوتاه ممکن است در کشوری مانند افغانستان، جایی که تاکنون ده‌ها نفر با پهپادهای رزمی به قتل رسیده‌اند به معنای خون و مرگ باشد، اما در بیشتر نقاط جهان آغاز عصر پهپادها با خود آسایش می‌آورد.

وسایل پرنده، از پیشرفته ترین ابزارهای ساخت بشر است که ساخت و پرواز آنها بسیار قیمت است. یک هواپیما میلیون‌ها دالر میارزد و اگر هزینه‌های مربوط به آموزش و دستمزد خلبان و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به آن اضافه کنیم، به رقم سرسام آوری میرسیم که حتی استفاده از هواپیماهای کوچک یک نفره ارزان‌تر را در بسیاری حوزه‌ها بدون توجیه میکند، اما اگر خلبان را از هواپیما حذف کنیم، یک پرنده هدایت پذیر از راه دور یا پهپاد ارزان قیمت خواهیم داشت که میتوان از آن استفاده‌های گوناگونی کرد.

این پرنده‌های وحشی

نخست نظامی‌ها بودند که پهپادها را به طور جدی در جنگ جهانی اول به خدمت گرفتند. پهپادهای نظامی اولیه در واقع بمب‌های هدایت شونده بودند. با گذر زمان و به کارگیری کمره در پهپادها از آنها برای شناسایی دشمن استفاده شد و این ماموریت تا امروز به عنوان مهم ترین نقش پرنده‌های بدون سرنشین باقی مانده است. پهپادها همچنین لوازم بازی خوبی برای تمرین هدف گیری نیروهای پدافند هوایی هستند. گاهی اوقات سربازانی که دوست دارند با یک پرنده بزرگ و واقعی تمرین کنند، هواپیماهای جنگنده از رده خارج را تبدیل به هواپیمای بدون سرنشین کرده، آنها را ساقط میکنند. این بلایی است که بر سر فانتوم مشهور در امریکا آمد. چندی پیش اعلام شد امریکا آخرین فانتوم بدون سرنشین خود را به دست خود ساقط کرد. البته انواع جدید این لوازم بازی‌ها را که با عنوان پهپادهای رزمی شناخته میشوند، باید در زمره پیشرفته ترین ابزارهای ساخت دست بشر قرار داد. عکاسی، یک کار بچگانه برای پهپادهای رزمی محسوب میشود و این جنگجویان آهنین با استفاده از جنگ افزارهای خود قادرند هر هدفی را مورد تهاجم قرار دهند. در سال‌های اخیر قدرت‌های هوایی جهان به دنبال هوشمند کردن این پهپادهای خطرناک هستند. پهپاد‌های رزمی خودمختار یکی از مخوف ترین سلاح‌های آینده خواهند بود. پیش بینی‌ها نشان میدهد، پهپادهای آینده در حملات الکترونیکی نیز حضور پر رنگ تری داشته باشند و از آنها به عنوان رله‌های مخابراتی استفاده شود، اما هیجان انگیزترین ماموریت آینده پهپادها به عهده گرفتن بخشی از وظیفه تخریب و سرکوب دفاع هوایی دشمن (SEAD / DEAD) خواهد بود. روزی که اولین موشک پهپادهای خودمختار به سمت یک هدف انسانی نشانه رود، احتمالا آیزاک آسیموف در قبر خواهد لرزید. این نویسنده علمی تخیلی، تصور کرده بود یک ربات انسان نما قوانین سه گانه اش را نقض کند، اما یک هواپیمای بدون سرنشین که به صورت خود مختار به انسان حمله کند از تخیلات او هم خارج بود.

پهپادها در خدمت مردم

این پرنده‌های وحشی انواع اهلی نیز دارند که از آنها به منظور ارائه خدمات به مردم استفاده میشود، دو سال پیش، طرحی با عنوان شبکه انتقال مواد یا MATTERNET از سوی دو شرکت امریکایی در‌هاییتی اجرا شد که در آن با استفاده از 150 پهپاد، 50 پایگاه و صرف 900 هزار دالر هزینه، شبکه‌ای از پهپادها و پایگاه‌های آنها که 15 دقیقه از یکدیگر فاصله داشتند کار حمل و نقل بسته‌های کوچک تا وزن دو کیلوگرم را به صورت خودکار انجام دادند. به گفته مجریان این طرح، با کمک این شبکه انتقال مواد، میتوان اقلام حیاتی از قبیل داروهای ضروری، نمونه‌های خون و از این قبیل را در مناطق دورافتاده که امکان دسترسی مناسبی ندارند. بسرعت جابه جا کرد. همچنین ناسا با جایگزین کردن ابزارهای نظامی چند پهپاد پریدیتور و ابزارهای علمی، اکنون از آنها برای برخی مطالعات جوشناسی خود که در ارتفاع بالا انجام میشود، استفاده میکند. کاربردهای غیرنظامی پهپادها به طور حیرت انگیز در حال گسترش است و گزارش‌های جدید منتشر شده نشان میدهد که در آینده‌ای نزدیک، پهپادها جنبه‌های مختلف زندگی را دگرگون خواهند کرد.

چراکه تولیدکنندگان بخش خصوصی هر روز در رقابت با یکدیگر قیمت آنها را کاهش میدهند و قانونگذاران هم سعی میکنند، موانع قانونی موجود برای استفاده عمومی از پهپادها را بردارند. با وجود این که هم اکنون از پهپادهای غیر نظامی در بسیاری بخش‌ها بویژه عکسبرداری و فیلمبرداری هوایی استفاده میشود، اما نباید از نظر دور داشت که تمام مزایای بهره مند شدن از پهپادها در آینده در گرو حل برخی چالش‌هاست که هم اکنون بسیاری نهادهای کشوری و بین المللی در حال فعالیت برای مرتفع کردن آنها هستند. یکی از مهم ترین گام‌ها در این ارتباط حل مسائل قانونی از قبیل قوانین هوانوردی یا حفظ حریم شخصی است که هم اکنون دغدغه بسیاری از کارشناسان است. همچنین ساده کردن استفاده از پهپادها و فرهنگسازی عمومی در این خصوص، یکی دیگر از موضوعاتی است که در گسترش استفاده از پهپادها نقش مهمی دارد. در حال حاضر، اداره فدرال هوانوردی امریکا مشغول وضع قوانینی است که تا سال ۲۰۱۵ فضای پروازی پهپادها را با حریم هوایی ملی این کشور یکپارچه کند. با این کار استفاده از پهپادهای غیرنظامی بشدت رواج خواهد یافت و از هم اکنون، بسیاری بنگاه‌های اقتصادی در صنف‌های مختلف اعلام کرده اند که با وضع قوانین جدید از پهپادها در ارائه خدمات خود استفاده خواهند کرد.

از فرستادن پیتزا تا مبارزه با سوداگران مرگ

فرستادن پیتزا از آسمان، شاید یکی از خلاقانه ترین ایده‌های آینده باشد که از سوی یک پیتزافروشی پیشنهاد شده است. در این طرح، مکان مشتری حتی در پارک یا خیابان با جی پی اس مشخص شده و پهپاد برای رساندن پیتزا به محل اعزام میشود. همچنین شرکت خودروسازی رنو بتازگی خودرویی را طراحی کرده که به ریز پهپاد روی سقف برای اطلاع از وضع ترافیک جاده‌ها مجهز است. این طرح‌های خلاقانه هرچند به گسترش بازار پهپادها کمک خواهد کرد، اما براساس پیش بینی موسسات مطالعاتی، در بازار آینده پهپادهای غیرنظامی در بخش کشاورزی حجم بسیار بزرگی از خریدها را به خود اختصاص خواهد داد.

روش‌های کشاورزی دقیق که به مدیریت بهتر عملیات کشاورزی میپردازد با کمک پهپادها تحولات بزرگی را پشت سر خواهد گذاشت. همچنین پیش بینی میشود پهپادها علاوه بر کشاورزی چهره بسیاری از بخش‌ها را تغییر دهند، به گونه‌ای که برخی تحلیلگران اظهار کرده اند آنچه پهپادها با رباتیک خواهند کرد، قابل مقایسه است با آنچه انترنت با کمپیوتر کرد.

توانمندی‌های پهپادها بویژه در ترکیب با فناوری‌های رباتیک موجب شده تا این وسایل جای خود را در انجام اموری مانند نقشه کشی راه‌ها و پروژه‌های بزرگ عمرانی، بازرسی و نظارت در صنایع نفت و گاز، آتش نشانی، عملیات جستجو و نجات در مناطق بحران زده، مطالعات زیست محیطی و باستان شناسی باز کنند. همچنین حوزه امنیت داخلی از بخش‌های دیگری است که به میزان زیادی از این پرنده‌های سودمند در آینده بهره خواهد جست. برزیل ازجمله کشورهای پیشتاز در این زمینه است که از پهپادها به صورت گسترده‌ای به منظور پیدا کردن مخفیگاه‌های سوداگران مواد مخدر در جنگل‌های آمازون استفاده میکند. این کشور سال ۲۰۱۰ با کمک پهپادها، موفق به کشف ۲۴۰ آزمایشگاه تولید مواد مخدر شد. پلیس برزیل به دنبال موفقیت عملیات پهپادها قصد دارد از آنها برای شناسایی و نظارت بر گروه‌های خشن گانگستری در محله‌های فقیرنشین ریودوژانیرو که گاهی با سلاح‌های سنگین خود بالگردها را مورد هدف قرار میدهند استفاده کند.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1429


*
*

*نیز بخوانید

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش


ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت


وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود


تحلیلی بر مقام و منزلت عید سعید فطر


پارادوکس استراتژیک توافق امریکا با کره


«قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟


روز قدس؛ بیت‌المقدس در وضعیتی خطرناک‌تر از ۷۰ سال قبل


ایالات متحده آمریکا و تمامی رؤیاهای برباد رفته در سوریه


امام ​خمینی؛ سرو ایستاده در بلندای تاریخ


بازتاب نهضت امام در حرکت اسلامی افغانستان


داعش؛ رویای وارونه رژیم صهیونیستی+ویدیو


از ابن‌ملجم عابد تا ابن‌ملجم شقی/ افراط و تفریط؛ عامل انحراف


امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در جهان امروز


اروپا، جبهه جدید جنگ تجاری ترامپ


جنگ ارزی، دست‌های پنهان غربی- عربی برای سقوط اردوغان


جنگ برای حدیده، سه سناریو متجاوزان


خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

احتمال بازگشت حامد کرزی به عرصه قدرت

فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد

«اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک

توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟

محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است

راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد

آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه

اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان

موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت

تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم

نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد

اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم

غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است

اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ

دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند

ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش

ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت

وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود

درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید

حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟

برگ چای و مهار سرطان ریه

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!

گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان