درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-04-31  |  2018-07-22  |  بروز شده در: 1397/04/13 - 11:13:2 FA | AR | EN
فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد             «اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک             توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟            محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است             راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد             آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه             اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان            اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان             موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت             تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم            نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد             اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم             غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است            اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ             دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند            تاریخ نشر: 1392/9/17 - 08:15:39
تعداد بازدید: 814
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نظری در کتاب سیاه حقوق بشر در امریکا!
نظری در کتاب سیاه حقوق بشر در امریکا!

نویسنده: منیره غلامی توکلی:

رفتار پلیس امریکا با شهروندان کشوری که به اصطلاح مهد آزادی بیان، دموکراسی و حقوق بشر است! پرده از دروغگویی، خشونت طلبی، نژادپرستی دولتمردان و در بند بودن آزادی در ینگه دنیا برمی دارد. گویی مجسمه آزادی سمبل بیجان تمام ادعاهایی است که بر طبل توخالی (دفاع از حقوق بشر) میزنند. وظیفه پلیس در هر کشوری تأمین امنیت مردم جامعه و برقراری نظم کشور است. پلیس در افکار عمومی آحاد مردم در گستره‌ای به بزرگی افکار بین الملل نقش بازدارندگی از جرم و جنایت را دارد. این وظیفه پلیس در جامعه‌ای که دولتمردانش سال‌های طولانی است، نقش (دایه مهربان‌تر از مادر) را برای ملل دیگر بازی میکنند، باید پر رنگ‌تر باشد. اما تاریخچه رفتارهای خشن پلیس امریکا در مواجهه با مردم کشور خودش بخصوص زنان، نوجوانان و کودکان که اغلب هم سیاه پوست هستند، یادآور این ضرب المثل است که میگوید: (هر چه بگندد نمکش میزنند؛ وای به روزی که بگندد نمک.)‌

کتاب سیاه حقوق بشر در امریکا که بخش‌های زیادی از آن به تفنگچه کشی پلیس و کشته شدن زنان و کودکان اختصاص دارد؛ یادآور خوی کابوی‌های است که هنوز در سینماهای وسترن میتوانیم نمونه‌های بارز آن را ببینیم. کتاب حقوق بشر امریکایی در گستره‌ای به کوچکی ایالات متحده، سیاه‌تر از آن چیزی است که بخواهیم دهه‌ای را مورد نظر داشته باشیم. نگاه به حرکات غیر انسانی و زشت پلیس امریکا در یک سال گذشته مشتی بزرگ از خروار خروار چهره خشن اما بزک کرده پلیس آن کشور است؛

1_ کشته شدن (تریوان مارتین) نوجوان 17 ساله سیاه پوست امریکایی به دست پلیس. فردریکا ویلسون نماینده فلوریدا علناً اعلام کرد که تریوان به علت رنگ پوستش کشته شده است. پلیسی که این نوجوان را کشت با این توجیه که از خود به طور قانونی دفاع کرده است اندکی پس از بازداشت، آزاد شد.

2_ بازداشت کودکان مکتب ابتدایی (مورل پارک) و پرونده ‌های مشابه که در آن پلیس، کودکان را همچون بزرگسالان دستگیر میکند.

3_ سوء ظن بیشتر پلیس به دانش آموزان سیاه پوست و مهاجر و تعرض سایر دانش آموزان به این کودکان با توجه به رویکرد نژادپرستانه و اهمال کارانه پلیس در برخورد با خاطیان و در نتیجه دور ماندن دانش آموزان رنگین پوست و مهاجر از تحصیلات عالی.

4_ سوء استفاده جنسی از زندانیان زن در ایالاتی چون (آلاباما) توسط زندانبانان مرد و مورد توهین، آزار و تجاوز جنسی قرار دادن زنان به عنوان تفریح در این زندان‌ها.

5_ استفاده پلیس شیکاگو از شوک الکتریکی در مواجهه با زن بارداری در جوزای سال گذشته که منجر به روانه شدن وی به بیمارستان شد. خطای (رنت)، پارک کردن موتر در منطقه پارک ممنوع (والگرین) شیکاگو بود.

6_ اقدامات نژادپرستانه پلیس امریکا در توقف و بازرسی 700 هزار نفر به جرم مشکوک بودن که 87 درصد سیاه پوست یا مهاجر بوده اند.

7_ بدرفتاری با معترضان صلح جو. دولت امریکا دستور سرکوب هر گونه اعتراضات صلح آمیز را صادر کرده و با هیچ یک از مأموران پلیس که با معترضان بدرفتاری میکنند، برخورد نخواهد کرد.

8_ بدرفتاری زندانبانان با روحانی نابینای مصری - شیخ عمر عبدالرحمن - و اعدام یک زن معلول ذهنی - جورجیا - از عجیب ترین اقدامات پلیس امریکا علیه معلولان است.

9_ ضرب و شتم (تامیکا ویلیامز) دختر دانش آموزی که توسط مأمور پلیس به دیوار و انواری مکتب کوبیده شده بود. مأمور پلیس، جرم دختر را فحاشی عنوان کرد.

10_  مرگ مشکوک (آرون شوارتز) منتقد. سیاست‌های باراک اوباما، نمونه بارز نقض حقوق بشر و آزادی بیان در امریکاست.

11_ مرگ روزانه 18 امریکایی بر اثر تیراندازی در حومه شهر که نقش پلیس را در ایجاد امنیت کمرنگ میکند.

12_ در ما حوت سال گذشته پلیس امریکا 4 شهروند کالیفرنیایی را در منطقه خلیج سانفرانسیسکو کشت و دوم ماه حوت همان سال (کیمانی گری) یک نوجوان امریکایی به ضرب گلوله دو افسر لباس شخصی پلیس نیویورک در بروکلین، کشته شد.

و اکنون، کشته شدن (مریم کاری) زن 34 ساله و سیاه پوست امریکایی که در مقابل چشمان دختر یکساله اش با ضرب گلوله پلیس از پای در آمد. " کاری" کمک دستیار دندان پزشکی که بگفته اعضای خانواده اش بعد از به دنیا آمدن دخترش، دچار افسردگی بعد از زایمان شده و در هنگام مواجه با پلیس هیچ سلاح گرم یا سردی در دستش دیده نشده است. پنج شنبه - 11 سرطان- تلاش مادر 34 ساله و سیاه پوست دختر بچه‌ای یکساله برای فرار از دست مأموران پلیس و تعقیب و گریزی در خیابان‌های اطراف کاخ سفید و در دو کیلومتری کنگره امریکا تنها دلیلی شد تا سوء ظن پلیس به زن راننده چنان قوت گیرد و چنان ترس برهم خوردن امنیت کنگره بر مأموران مسلح مستولی شود که با شلیکی مرگبار نه تنها کودک یکساله بلکه ساعاتی پایتخت امریکا در وحشت و اضطراب فرو برود.

نزد افکار عمومی سایر کشورها، رخ دادن این اتفاق مرگبار، توسط پلیس امریکا با توجه به پیشینه سیاه و تلخ عملکرد مأموران ناتوان امریکایی در مواجهه با شرایط مثلا امنیتی!‌ عجیب نیست و محافل جهانی در شوک ناشی از این اقدام پلیس فرو نرفته اند! این حرکت غیر انسانی دستمایه‌ای قدرتمند را برای نقد و نکوهش رفتار و حقوق بشر امریکایی در اختیار جوامع و ملل قرار داده است که سال‌هاست برچسب توحش را از سوی دولتمردان این کشور بر پیشانی دارند. دستمایه‌ای که به مردم سایر کشورها اجازه میدهد در آیینه عبرت، آینده خود را در چهره اسفبار موقعیت امنیت اجتماعی مردم امریکا ببینند. وقتی دولتمردان امریکایی قصد دارند جامعه آنها را به زور و با حربه مبارزه با تروریسم و... شبیه به جامعه متمدن! خود کنند.

نزد مردم سایر کشورها بخصوص کشورهایی که مورد هجوم ارتش امریکا قرار گرفته اند، کشته شدن مادری بیمار پیش چشمان دختر یکساله اش چندان عجیب و دور از ذهن نیست، البته این رفتار‌ها بعضاً در افغانستان نیز توسط ارتش امریکا تکرار میشود، دنیا به چشم خود دیده اند، ارتش امریکا عروسی‌ها را در افغانستان و پاکستان بمباران کرده و کودکان بیگنا در حملات طیارات بیپیلوت آنان جان داده اند.

اما رفتار و گفتار ضد و نقیض خود پلیس محله استنفورد و به وجود آورندگان این اتفاق خونین، بسیار عجیب است. یک پلیس اذعان میکند (مریم کاری) هیچ سوء پیشینه ‌ای نداشته است و پلیس فدرال ایالات متحده ادعا میکند؛ محوطه تحت پوشش امنیتی قرار داشته و این یک حادثه اتفاقی نبوده و مظنون تلاش کرده بود از موانع متعدد اطراف ساختمان‌های حفاظت‌ شده عبور کند و مأموران برای متوقف کردن وی در حالی که هیچ اسلحه‌ای در دست نداشته است؛ شلیک مرگبار را انجام داده اند. حال سوال اینجاست که آیا پلیس فدرال امریکا نمی توانست به صورت دیگری موتر را متوقف کند؟ مأموران پلیس این کشور نمی دانند که با هدف قرار دادن تایر موتر میتوانند آن را از حرکت باز دارند؟ آیا یک زن در حالی که کودکی یکساله را همراه دارد میتواند عملیات خرابکاری انجام دهد؟ در مسافت دو کیلومتری کنگره، یک زن چگونه میتوانست برهم زننده امنیت نمایندگان مجلس باشد؟ چرا به زنی که هیچ خشونتی علیه پلیس انجام نداده است شلیک شده؟ آیا تمرد از فرمان پلیس برای پیاده شدن از خودرو، دلیل کافی برای کشتن یک فرد است؟ و آیاها و آیاهای دیگری که تا کنون از طرف پلیس امریکا به آنها پاسخ روشنی داده نشده است.

اما یک نکته در این اتفاق، بسیار بازر است؛ اینکه با رویه‌ای که پلیس فدرال امریکا در قبال مردم در پیش گرفته است، کم کم با اوج گرفتن اعتراضات مردمی و نگاه‌های سراسر بهت ملل دیگر، دیرزمانی نخواهد کشید که شیرازه کاخ سفید متزلزل گردد. به نظر میرسد روند رو به رشد این کشتار‌ها که نمونه کوچکی از اشتباهات ارتش همین کشور در دیگر کشورها، همچو افغانستان است، رفته رفته شرایط ایجاد یک تزلزل در ایالات متحده را فراهم کند؛ تزلزلی که مصداق این ضرب المثل است: (خود کرده را تدبیر نیست).

 

حادثه مرگبار مادر بیمار پیش چشمان فرزند خردسالش، درست هنگامی رخ داد که بن بست بودجه در کنگره امریکا و تعطیلی دولت واشنگتن به دنبال مخالفت جمهوریخواهان با تأمین بودجه لایحه خدمات درمانی باراک اوباما شرایط داخلی امریکا را بحرانی کرده و بر روابط خارجی او تأثیرات منفی گذاشته است. هزاران کارگر دولت فدرال قربانی تعطیلی دولت شده و به مرخصی‌های بدون حقوق فرستاده شده اند و از طرف دیگر، پرداخت حقوق کارمندانی که حضور آنها برای دولت ضروری است نیز تضمین نشده است و این دسته از کارگران مجبورند بدون دریافت حقوق همچنان کار کنند.

تمام افسران پلیس و صدها نفر دیگری که برای مهار این حادثه وارد عملیات شدند، جزء صدها هزار کارمندی هستند که مجبور شده اند در طول تعطیلی دولت واشنگتن، بدون دریافت حقوق کار کنند اینها نشانه‌های تزلزل دولتی است که حتی قدرت پرداخت حقوق پلیس خود را ندارد.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1392


*
*

*نیز بخوانید

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش


ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت


وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود


تحلیلی بر مقام و منزلت عید سعید فطر


پارادوکس استراتژیک توافق امریکا با کره


«قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟


روز قدس؛ بیت‌المقدس در وضعیتی خطرناک‌تر از ۷۰ سال قبل


ایالات متحده آمریکا و تمامی رؤیاهای برباد رفته در سوریه


امام ​خمینی؛ سرو ایستاده در بلندای تاریخ


بازتاب نهضت امام در حرکت اسلامی افغانستان


داعش؛ رویای وارونه رژیم صهیونیستی+ویدیو


از ابن‌ملجم عابد تا ابن‌ملجم شقی/ افراط و تفریط؛ عامل انحراف


امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در جهان امروز


اروپا، جبهه جدید جنگ تجاری ترامپ


جنگ ارزی، دست‌های پنهان غربی- عربی برای سقوط اردوغان


جنگ برای حدیده، سه سناریو متجاوزان


خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

احتمال بازگشت حامد کرزی به عرصه قدرت

فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد

«اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک

توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟

محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است

راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد

آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه

اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان

موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت

تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم

نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد

اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم

غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است

اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ

دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند

ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش

ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت

وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود

درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید

حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟

برگ چای و مهار سرطان ریه

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!

گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان