درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-05-29  |  2017-08-20  |  بروز شده در: 1396/05/29 - 03:23:0 FA | AR | EN
اعزامـ 4 هزار نظامی دیگر به افغانستان             نیویارک تایمز: اشـرف غنی برای کنـار زدن عطا محـمد نور از چنـدی پیش آستیـن برزده بـود             تهینج: جنرال دوستمـ در آیندۀ خیلی نزدیک بر میگردد            فیلم/ خطر ناک ترین فناوری‌هـای جدید             اخراج مسلمانان روهینگنا در سایه سکوت مجامع بین المللی             رییس جمهور: هرات باید به قطب ترانزیت منطقه مبدل شود‌            مراسمـ گرامیداشت شهدای «میرزا اولنگ» در مرقد امامـ خمینی(ره) + تصاویر            تمامـ اعضای کمیتۀ هنر کاخ سفید استعفا دادند             گرامی‌داشت از ۹۸ مین سالروز استرداد استقلـال کشور            اعترافات پدر مهاجمـ بارسلونا در مورد پسرش             ترامپ استراتژیست ارشد خود را برکنار کرد            دونالد ترامپ استعفا خواهد داد!             صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید             شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا             معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید            تاریخ نشر: 1392/9/11 - 08:01:35
تعداد بازدید: 559
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چه دادیم؟ چه گرفتیم؟
چه دادیم؟ چه گرفتیم؟

پس از رای مثبت لویه جرگه به موافقتنامه امنیتی میان ایالـات متحده و افغانستان این سوال پیش میآید که (در این موافقتنامه دوطرف افغانستان و ایالـات متحده چه امتیازاتی به طرف مقابل داده اند و چه امتیازاتی گرفته اند؟)

با مطالعه متن فارسی موافقتنامه امنیتی که توسط وزارت امورخارجه جمهوری اسلـامی افغانستان نشر یافته است تا حدی میتوان از امتیازات داده شده و گرفته شده، توسط طرفین باخبر شد. با این حال اختلـاف میان متن انگلیسی و همچنین متن فارسی خود بحث مفصل دیگری را طلب میکند. اینجا به عنوان مثال تنها به اختلـاف میان متن انگلیسی و فارسی بند چهارمـ ماده دهمـ موافقتنامه امنیتی اشاره میکنیمـ که خوانندگان با مقایسه این دو میتوانند به مقصود ما پی ببرند. و یا بند 1 ماده 6 موافقتنامه امنیتی که در آن (oppose)  به (مقابله) ترجمه شده است و خواننده متن فارسی موافقتنامه امنیتی را به برداشت متفاوتی از خواننده متن انگلیسی میرساند.

امتیازات داده شده توسط ایالـات متحده

امتیازات داده شده توسط ایالـات متحده به افغانستان به شرح زیر میباشد:

در بند 1 ماده 2 موافقتنامه امنیتی آمده است: (طرفین برای تقویت امنیت و ثبات در افغانستان، مبارزه با تروریزمـ، سهمـ گیری در صلح و ثبات منطقوی و بین المللی و ارتقای توانمندی افغانستان برای دفع تهدیدات داخلی و خارجی علیه حاکمیت، امنیت، تمامیت ارضی، وحدت ملی و نظامـ مبتنی بر قانون اساسی این کشور، به تقویت همکاری‌هـای نزدیک با یکدیگر ادامه میدهند.)

همچنین در بند 2 ماده 2 موافقتنامه امنیتی به صورت مشروح‌تـر به زمینه‌هـای همکار اشاره شده است: (ایالـات متحده در همکاری و هماهنگی نزدیک و بر اساس توافق افغانستان، به هدف کمک به توسعه ظرفیت‌هـای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان و تامین امنیت تمامـ مردمـ افغانستان، طبق توافق مشترک، به انجامـ فعالیت‌هـای حمایتی زیر میپردازد: مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان بشمول بخش‌هـای انجنیری ساحوی، خنثی سازی بمـ‌هـای کنار جاده و سایر مواد منفجره؛ ایجاد و ارتقای سیستمـ لوژستیکی و ترانسپورتی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان؛ گسترش ظرفیت‌هـای تشریک اطلـاعات استخباراتی؛ تقویت توانائی نیرو‌هـای هوائی افغانستان؛ راه اندازی تمرینات مشترک نظامی و سایر فعالیت‌هـای مورد توافق دو طرف.)

در بند 4 ماده 2 موافقتنامه امنیتی نیز آمده است: (طرفین توافق دارند تا به هدف حفظ منافع ملی ایالـات متحده و افغانستان، به همکاری و هماهنگی نزدیک باهمـ بدون توسل به عملیات یکجانبه نظامی ایالـات متحده علیه تروریزمـ، ادامه دهند.)

با خواندن این سه بند میتوان دریافت که تعهدات ایالـات متحده به افغانستان بسیار کلی و مبهمـ میباشد. همچنین برای این تعهدات هیچ سازوکار و شاخصی نیز وجود ندارد. به عنوان مثال ایالـات متحده به این امر اشاره نکرده است که هر سال و یا به طور کلی چه تعداد از نیروهای افغانستان را آموزش خواهد داد.

درباره کمک‌هـای مالی ایالـات متحده به افغانستان بدون اشاره به حجمـ دقیق آن، در بند 3 ماده 4 موافقتنامه امنیتی آمده است: (طبق احکامـ موافقتنامه همکاری‌هـای استراتیژیک و با درنظرداشت تعهدات مصوب نشست 2012 شیکاگو، ایالـات متحده مکلف است تا تأمین وجوه پولی را به شکل سالـانه برای حمایت از آموزش، تجهیز، مشورت و تقویت پایدار نیرو‌هـای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان جستجو کند تا اینکه این کشور بتواند مستقلـانه امنیت خود را تامین و از خود در برابر تهدیدات داخلی و خارجی دفاع نموده و نگذارد تا تروریستان بار دیگر به خاک این کشور رخنه کرده و امنیت افغانستان، منطقه و جهان را تهدید کنند. ایالـات متحده با درنظرداشت تعهدات مصوب نشست شیکاگو، در مورد مقدار وجوه مالی برای تامین و اجرای مفاد این قرارداد با افغانستان مشورت نموده و نتایج این مشورت‌هـا را برای تحقق این مکلفیت مورد توجه قرار میدهد. با در نظر داشت اولویت‌هـای سالـانه افغانستان، ایالـات متحده کمک‌هـای مناسب مالی را از طریق مجاری بودجوی حکومت افغانستان تحت مدیریت نهادهای ذیربط افغان که مسئولیت تطبیق معیارات مالی شفافیت و حسابدهی و نظارت قانونمند از روند تدارکات و تفتیش را مطابق به روشهای پذیرفته شده بین المللی دارند، فرآهمـ میسازد.)

همچنین درباره تجهیز نیروهای نظامی افغانستان در بند 4 ماده 4 موافقتنامه امنیتی آمده است: (برای دست یابی به این مهمـ، ایالـات متحده در همکاری با افغانستان تهیه و تدارک تجهیزات و اسلحه برای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی این کشور را، ادامه میدهد.)

در بند 6 ماده 4 موافقتنامه امنیتی نیز آمده است: (ایالـات متحده توافق میکند تا در توسعه توانایی‌هـای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان، به همکاری‌هـایش با افغانستان، به عنوان متحد عمده غیرناتو ادامه دهد.)

با این حال تجهیز نیروهای نظامی افغانستان تنها با همکاری و بدون مشوره افغانستان صورت میگیرد. این درحالی است که اگر دولت افغانستان به سلـاح یا تجهیزات نظامی خاصی نیاز پیدا کند و امریکا با آن موافقت نکند، طبق موافقتنامه، امریکا مسئولیتی در قبال افغانستان ندارد. همچنین تمامـ نیازهای نظامی افغانستان باید از طریق کشورهای عضو ناتو خریداری شود. و اگر افغانستان بخواهد از کشورهای دیگری همچون روسیه، چین، جاپان، برزیل و... سلـاح و یا تجهیزات نظامی تهیه کند نمی تواند از کمک‌هـای ایالـات متحده استفاده کند و باید از منابع خود آن را تهیه کند. این امر به خوبی در بند 7 ماده 4 موافقتنامه امنیتی آمده است: (این همکاری نمی تواند مانع افغانستان برای تدارک مستقل تجهیزات و اسلحه برای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان از کشور‌هـای غیر ناتو که از منابع مالی افغانستان تمویل شود، گردد.)

همچنین درباره واکنش ایالـات متحده به تجاوزات خارجی که یکی از مهمترین مسائل میان افغانستان و ایالـات متحده است، در بند 1 ماده 6 موافقتنامه امنیتی آمده است: (طرفین توافق میکنند تا در زمینه تحکیمـ قابلیت‌هـای دفاعی افغانستان در برابر تهدیدات علیه حاکمیت ملی، تمامیت ارضی یا استقلـال سیاسی این کشور، با همـ همکاری کنند.)

در ادامه نیز در بند 3 ماده 6 موافقتنامه امنیتی آمده است: (در صورت وقوع چنین تجاوزی و یا تهدید به چنین تجاوزی علیه افغانستان، طرفین به منظور اتخاذ اقدامات بالقوه سیاسی، دیپلوماتیک، نظامی و اقتصادی‎ برای تشخیص پاسخ مناسب، باهمـ به گونه منظمـ مشورت میکنند. این مشورت‌هـا به هدف ایجاد فهرستی از اقدامات لـازمـ سیاسی، دیپلوماتیک، نظامی و اقتصادی صورت میگیرد.)

می توان دید در این مسئله که یکی از دغدغه‌هـای مهمـ افغانستان محسوب میشود ایالـات متحده در صورت تجاور یک نیروی خارجی به افغانستان تنها به ارائه مشوره اکتفا کرده است. همچنین ایالـات متحده هیچ تعهدی برای دفاع نظامی از افغانستان نداده است و تنها به تحکیمـ قابلیت‌هـای دفاعی افغانستان اشاره کرده است. بدون آنکه بگوید تحکیمـ قابلیت‌هـای دفاعی دقیقا به چه صورت خواهد بود.

امتیازات داده شده توسط افغانستان

اکنون به بررسی امتیازاتی که از سوی افغانستان به ایالـات متحده داده شده است میپردازیمـ.

در بند 4 ماده 7 موافقتنامه امنیتی آمده است: (به منظور تحقق اهداف و ابعاد این قرارداد و به ویژه تحقق مساعی ایالـات متحده به منظور آموزش، مشورت، تجهیز، و تقویت پایدار نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغان، افغانستان تمامی تأسیسات و ساحات توافق شده را بدون دریافت محصول به دسترس نیروهای ایالـات متحده قرار میدهد.)

این در حالی است که کشورهای دیگر از پایگاههایی که در اختیار ایالـات متحده قرار میدهند اجاره قابل توجهی دریافت میکنند که خود منبع مالی قابل توجهی محسوب میشود. همانند قرقیزستان که از بابت پایگاه هوایی ماناس که در اختیار امریکا قرار داده بود اجاره دریافت میکرد.

همچنین در بند 3 ماده 10 موافقتنامه امنیتی آمده است: (با حفظ کامل حق حاکمیت خویش و در مطابقت با اهداف و ابعاد این قرارداد، افغانستان به کشتی‌هـا و وسایط حکومت ایالـات متحده و سایر کشتی‌هـا و وسایطی که توسط نیرو‌هـای ایالـات متحده و یا برای استفاده اختصاصی این نیروها فعالیت میکنند، اجازه ورود، خروج و فعالیت در داخل خاک افغانستان را میدهد. تمامی این کشتی‌هـا و وسایط با رعایت کامل مقررات مصئونیت و گشت و گذار در افغانستان، فعالیت میکنند.)

در بند 4 ماده 10 موافقتنامه امنیتی نیز آمده است: (طیاره‌هـا، کشتی‌هـا و وسایط حکومت ایالـات متحده در داخل افغانستان از هرگونه تفتیش، انتظامـ و یا ثبت و راجستر معاف میباشند.)

درباره استفاده ایالـات متحده از فریکانس‌هـای رادیوئی افغانستتان که یکی از زیرساخت‌هـای امنیتی افغانستان محسوب میشود در بند 2 ماده 12 موافقتنامه امنیتی آمده است: (افغانستان میپذیرد که نیروهای ایالـات متحده نیاز به استفاده از فریکانس‌هـای رادیوئی در افغانستان دارد. جانب افغان فریکانس‌هـای متعلق به خود را طبق مقررات افغانستان در دسترس این نیروها قرار میدهد... استفاده از این فریکانس‌هـای رادیویی برای ایالـات متحده رایگان میباشد.)

در بند 1 ماده 14 موافقتنامه امنیتی درباره حمل سلـاح نیروهای ایالـات متحده آمده است: (اعضای نیروها و بخش ملکی نیروهای ایالـات متحده هنگامـ حضور در افغانستان طبق این قرارداد، میتوانند به منظور اجرای وظایف و مطابق اوامر صادره، با خود سلـاح حمل کنند.)

در بند 1 ماده 15 موافقتنامه امنیتی آمده است: (اعضای نیروهای نظامی و بخش ملکی آن میتوانند به شکل انفرادی یا گروهی به ساحات و تاسیسات توافق شده‌ای مندرج ضمیمه (الف) از طریق محل‌هـای رسمی مخصوص ورود و خروج مندرج ضمیمه (ب) یا سایر محلـات مورد توافق طرفین، با کارت‌هـای هویتی که از جانب ایالـات متحده صادر گردیده، داخل و یا خارج شوند. برای چنین ورود و خروجی، به پاسپورت و ویزا نیاز نیست.)

در بند 4 ماده 16 موافقتنامه امنیتی آمده است: (تورید، صدور، صدور مجدد، انتقال و استفاده از اشیایی که به تاسی از فقره‌هـای 1 و 2 این ماده به افغانستان آورده میشوند تابع تعزیرات مانند اخذ جواز، بازرسی، پرداخت مالیات و سایر عوارض گمرکی و محصولی نمی گردد که از جانب حکومت افغانستان در قلمرو این کشور وضع شده است.)

در بند 1 ماده 17 موافقتنامه امنیتی آمده است: (دریافت اموال و خدمات از سوی نیروهای ایالـات متحده و یا به نمایندگی از این نیروها تابع مالیات یا محصولـات مشابه و یا مرتبط دیگری که در قلمرو افغانستان قابل تطبیق است، نمی گردد.)

همچنین در بند 2 ماده 17 موافقتنامه امنیتی آمده است: ( نیرو‌هـای ایالـات متحده به شمول اعضای نظامی و بخش ملکی آن، مکلف به پرداخت هیچگونه مالیه و یا محصولـات مشابه یا مرتبط دیگری که از جانب دولت افغانستان در قلمرو این کشور قابل تطبیق است، نمی باشند.)

در بند 1 ماده 18 موافقتنامه امنیتی آمده است: (جواز رانندگی و سایر جواز‌هـای که از سوی ادارات ذیصلـاح ایالـات متحده به اعضای نیروهای نظامی و بخش ملکی آن، قراردادی‌هـای ایالـات متحده و کارمندان قراردادی آنها به منظور استفاده از وسایط، کشتی و طیاره در قلمرو افغانستان صادر شده است، بدون اخذ امتحان یا حق الـاجرت در افغانستان قابل اعتبار است.)

در ماده 19 موافقتنامه امنیتی نیز آمده است: (افغانستان اسناد و جوازسیری را که از جانب مقامات نیرو‌هـای ایالـات متحده به وسایط رسمی این نیروها صادر شده است، قابل اعتبار میداند. بر حسب درخواست مسئولین نیروهای ایالـات متحده، مقامات ذیصلـاح افغان بدون دریافت هیچگونه محصولی، برای وسایط رسمی و غیر تکتیکی این نیروها، نمبر پلیت صادر میکنند. )

همچنین درباره پایگاههایی که ایالـات متحده در افغانستان در اختیار خواهد داشت در ضمیمه الف موافقتنامه امنیتی آمده است: (فهرست ساحات و تأسیساتی که توسط افغانستان برای دسترسی و استفاده نیروهای ایالـات متحده در افغانستان در نظر گرفته شده است. (ساحات و تأسیسات مورد توافق): کابل، بگرامـ، مزارشریف، هرات، قندهار، شوراب (هلمند)، گردیز، جلـال آباد، شیندند. تأسیسات و ساحات توافق شده همچنان شامل تأسیسات و ساحاتی میشود که ممکن الی تاریخ آغاز انفاذ این قرارداد از جانب ایالـات متحده امریکا استفاده شوند و یا همـ شامل آن تعداد از تأسیسات و ساحاتی در مناطق دیگر افغانستان میشود که ممکن در آینده روی آن توافق شده واز جانب وزیر دفاع افغانستان اجازه داده شود.)

پس از بررسی امتیازات داده شده و گرفته شده توسط طرفین حال این سوال به میان میآید که (آیا امتیازاتی که توسط ایالـات متحده و افغانستان داده شده اند متوازن هستند؟)

امتیازاتی که توسط ایالـات متحده داده شده همه به صورت کلی و بهمـ و تنها در چوکات مشاوره و همکاری خلـاصه شده است. در متن این موافقتنامه نمی توان موردی یافت که ایالـات متحده دقیقا به انجامـ کاری موظف شده باشد.

اما در طرف مقابل امتیازاتی که توسط افغانستان داده شده همگی کاملـا دقیق، مشخص و با ارائه جزییات میباشد. همچنین این امتیازات کاملـا ملموس و تعریف شده میباشند.

نویسنده: سید علی کیا/ پیامـ آفتاب

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1340*
*

*نیز بخوانید

نیویارک تایمز: اشـرف غنی برای کنـار زدن عطا محـمد نور از چنـدی پیش آستیـن برزده بـود


اخراج مسلمانان روهینگنا در سایه سکوت مجامع بین المللی


موج تازه توطئه در راه بلخ


آزادی و سقوط مجدد میرزا اولنگ نشان دهنده چیست؟


فراتر از یک نسل کشی


برهنگی، استقلـال یا اضحملـال؟


عطا محمد نور و"دسیسه‌های تازه" آیـا نور به سرنوشت دوستمـ مواجه می‌شود؟


سوریه؛ بزرگترین شکست سازمان سیا


استراتژی جدید حملـات داعش چیست؟


علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


نبرد ارتش تادندان‌مسلح شیطان با نیروهای اعتقاد و ایمان


اهداف و ابزارهای دیپلماسی فرهنگی عربستان سعودی در جهان اسلـامـ


طبل حقوق بشر تهی است برادر


اجرای برجامـ، شکستی برای دیپلماسی عربی


پیامـ قاطع العبادی به حامیان انحلـال حشد الشعبی


ساختار دولت در رژیمـ اشغال‌گر قدس


نقش امامـ رضا علیه السلـامـ در وحدت ملی و انسجامـ اسلـامی عصر عباسی


شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟


یادگارهایی روی دیوار تاریک


بحران سازی جهانی آمریکایی


واکنش کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به ددمنشی عربستان در عوامیه


وضعیت اجتماعی در عربستان سعودی


تروریست‌های زن، چالش جدید سازمان‌های امنیتی اروپا


رویکرد و سیاست‌هـای عربستان، ضد قواعد بین المللی و احکامـ شرع


حمله ترامپ به حزب‌الله در روز پیروزی بر جبهه‌النصره
پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

والی بلخ: فرماندهان حزب‌اسلـامی در چمتال می‌خواهند پسته‌های مردمی را به طالبان واگذار کنند

اعزامـ 4 هزار نظامی دیگر به افغانستان

نیویارک تایمز: اشـرف غنی برای کنـار زدن عطا محـمد نور از چنـدی پیش آستیـن برزده بـود

تهینج: جنرال دوستمـ در آیندۀ خیلی نزدیک بر میگردد

فیلم/ خطر ناک ترین فناوری‌هـای جدید

اخراج مسلمانان روهینگنا در سایه سکوت مجامع بین المللی

رییس جمهور: هرات باید به قطب ترانزیت منطقه مبدل شود‌

مراسمـ گرامیداشت شهدای «میرزا اولنگ» در مرقد امامـ خمینی(ره) + تصاویر

تمامـ اعضای کمیتۀ هنر کاخ سفید استعفا دادند

گرامی‌داشت از ۹۸ مین سالروز استرداد استقلـال کشور

اعترافات پدر مهاجمـ بارسلونا در مورد پسرش

ترامپ استراتژیست ارشد خود را برکنار کرد

دونالد ترامپ استعفا خواهد داد!

صبرمان را بیشتر از این نیازمایید، جلو دسیسه‌گران و فتنه‌انگیزان را بگیرید

شوک تروریستی دیگر به اروپا؛ واکنش‌های همراه با حیرت به حمله اسپانیا

معادله دو مجهولی قدرت در لیگ ماتادورها؛ بارسلونا علیه رئال مادرید

غول‌های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست‌فالیا»

حمایت ترامپ از اعمال خشونت علیه مسلمانان به بهانه حملـات بارسلون

حزب‌الله لبنان حمله تروریستی داعش در اسپانیا را محکومـ کرد

استفاده ابزاری وزیر جنگ رژیمـ صهیونیستی از حملـات اسپانیا برای حمله به اسلـامـ

جزئیات حمله تروریستی در بارسلونا/ داعش مسؤولیت حمله بارسلونا را برعهده گرفت/ 80 کشته و زخمی تا کنون+فیلمـ

تلـاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سرّی درباره کشتار کودکان یمنی

دانشمندان چینایی انسان را منجمد کردند

چین به افغانستان کمک نظامی میکند

اوج بی‌باوری رییس جمهور به نیروهای امنیتی؛ غنی از ارگ تا دانشگاه کابل را با چرخبال رفت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان