درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-04-31  |  2018-07-22  |  بروز شده در: 1397/04/13 - 11:13:2 FA | AR | EN
فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد             «اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک             توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟            محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است             راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد             آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه             اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان            اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان             موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت             تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم            نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد             اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم             غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است            اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ             دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند            تاریخ نشر: 1392/9/9 - 08:08:59
تعداد بازدید: 744
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آتشفشان اسنودن دوباره فعال میشود
آتشفشان اسنودن دوباره فعال میشود

نویسنده: سعید سبحانی

افشاگری‌های تازه اداوراد اسنودن در راه است! انتشار این خبر منجر به آشفتگی و پریشانی مقامات سیاسی و امنیتی در غرب شده است. دولت امریکا و بسیاری از دولتهای اروپایی که متهمین اصلی این پرونده هستند نسبت به آنچه در آینده رخ خواهد داد بیمناکند. ادامه افشاگری‌های اسنودن میتواند منجر به ایجاد و استمرار وضعیتی سخت در معادلات سیاسی و امنیتی دولتهای غربی شود.

نام اسنودن به دستمایه‌ای جهت بروز اختلافات جدی میان امریکا و روسیه تبدیل شده است. اگرچه این جنگ امنیتی فعلا نهان است اما در پشت پرده کاخ سفید و کاخ کرملین در وضعیت امنیتی قرمز نسبت به یکدیگر به سر میبرند. مقامات روسی به طور طبیعی حضور اسنودن در خاک خود را نوعی مانور امنیتی در برابر ایالات متحده تلقی میکنند. در مقابل مقامات کاخ سفید نیز به شدت نسبت به حضور اسنودن در روسیه نگران هستند.

چالش میان ایالات متحده امریکا و روسیه بر سر مسئله اسنودن همچنان ادامه دارد. این چالش با گذشت زمان بیشتر تقویت میشود. در این میان سناتورهای افراطی حزب جمهوریخواه مانند مک کین اعلام کرده اند که ایالات متحده امریکا باید در خصوص مسئله اسنودن سخت گیری بسیار بیشتری را علیه روسیه و ولادیمیر پوتین اعمال کند و به این ترتیب نسبت به رفتار اوباما در این خصوص اعتراض کرده اند.رئیس جمهور روسیه از اعطای پناهندگی به اسنودن همچنان دفاع میکند. این در حالی‌است که اعطای پناهندگی به اسنودن از سوی روسیه منجر به خشم و نارضایتی شدید رئیس جمهور امریکا شده است. در این میان برخی سناتورهای تندروی امریکایی مانند جان مک کین به اوباما هشدار داده اند که باید برخورد سختی را با مسکو صورت دهد. با این حال اوباما ترجیح میدهد حداقل به صورت علنی در خصوص اسنودن و اقدام روسیه سخنی به میان نیاورد.رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به اینکه امریکا نباید انتظار همکاری از طرف مسکو را داشته باشد، یادآور شده است که ماندن (ادوارد اسنودن) در روسیه به خاطر اقدامات خود واشنگتن است، وگرنه او از همان ابتدا به امریکای لاتین پرواز کرده بود.

مقامات اطلاعاتی امریکا و انگلیس بابت اینکه ادوارد اسنودن مجموعه بزرگی از اطلاعات فوق محرمانه و رمزگذاری شده را ذخیره کرده باشد، نگرانند. چندین مقام‌ حاضر و سابق امریکا و دیگر منابع در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند، این مجموعه احتمالا شامل اسناد با نام‌های پرسنل اطلاعاتی امریکا و متحدانش است. به گفته دو منبع که خواستند نامی از آن‌ها برده نشود، این مجموعه به شدت رمزگذاری شده و باز کردن آن نیازمند چند رمز عبور است، حداقل سه نفر این رمزهای عبور را در اختیار دارند که تنها در مدت کوتاهی از روز معتبر است.

به گفته یکی از منابع، این مجموعه اسناد، نوعی (سیاست بیمه) برای ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی امریکا در برابر دستگیری یا سایر تهدیدات است.

کیت الکساندر، رئیس آژانس امنیت ملی امریکا اعلام کرده است که احتمالا اسنودن در این ماه بین 50 تا 200 هزار سند محرمانه را از ‌آژانس امنیت ملی و سازمان اطلاعاتی انگلیس (GCHQ) دریافت کرده است. اسنودن گاهی اوقات از کلمه عبور افراد بی‌اطلاع برای دستیابی به اطلاعات محرمانه استفاده کرده است.

گلن گرین والد، یکی از خبرنگارهایی که اسنودن اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی امریکا را به او داده اعلام کرده است که اسنودن اقدام احتیاطی زیادی را اتخاذ کرد تا مطمئن شود که افراد مختلفی در سراسر جهان این آرشیو را در اختیار داشته و مدارک به طور حتم منتشر خواهند شد. به گفته منابع، لیست نامه‌ها و مشخصات پرسونل آژانس امنیت ملی امریکا و سازمان جاسوسی انگلیس، از جمله اسنادی است که اسنودن به دست آورده اما تاکنون افشا نکرده است. افشاگری‌های اسنودن از اطلاعات آژانس امنیت ملی امریکا که از ماه جولای آغاز شد، واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت اما موضوع جاسوسی این آژانس از رهبران برخی کشورهای جهان، باعث تیره شدن روابط واشنگتن و برخی از هم‌پیمانانش شد.

شهروندان و برخی نهادهای حقوق بشری در کشورهای اروپایی از ادوارد اسنودن به عنوان یک قهرمان یاد میکنند. این در حالیست که باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از وی به عنوان یک خائن یاد کرده و خواستار استرداد وی به خاک کشور خود هستند. افشاگری‌های اسنودن نشان آن است که هژمونی ادعایی ایالات متحده امریکا در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین امنیت سایبری و امنیت عمومی تا چه اندازه شکننده است. ایالات متحده امریکا در راستای نیل به اهداف جاسوسی خود به شهروندان خود و دیگر کشورهای اروپایی نیز رحم نکرده و اطلاعات رد و بدل شده شخصی در کمپیوتر‌های آنها را مورد بررسی قرار داده است. از این رو افشا گری‌های ادوارد اسنودن نشان از آن دارد ایالات متحده امریکا تا چه اندازه‌ای به لحاظ اطلاعاتی آسیب پذیر است. مأمور سابق سازمان سیای امریکا، مدارک بسیار حساسی درباره برنامه‌های جاسوسی خارجی امریکا در رایانه‌های نوت بوک ذخیره کرده است. پایگاه انترنتی امریکایی (بیزینس اینسایدر) اخیراً فاش ساخته که اسنودن ممکن است اطلاعات بسیار حساسی درباره عملیات جاسوسی (بکس سیاه) سازمان سیای امریکا علیه دولت‌ها و ارتش‌های خارجی و همچنین شرکت‌های چند ملیتی، در اختیار داشته باشد.

اسنودن از اول آگست که روسیه پناهندگی موقت به وی اعطا کرده از نظرها پنهان شده است. وکیل اسنودن اعلام کرده که وی محافظان امنیتی دارد اما درباره پاسخ به این مسئله که آیا آن‌ها از اعضای نیروهای امنیتی هستند یا خیر امتناع کرد. اسنودن تا کنون توانسته است افشاگری‌های مهمی در خصوص جاسوسی‌های ایالات متحده درخاک اروپا انجام دهد. با این حال هنوز بسیاری از افشاگری‌های وی در این خصوص باقی مانده است.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1313


*
*

*نیز بخوانید

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش


ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت


وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود


تحلیلی بر مقام و منزلت عید سعید فطر


پارادوکس استراتژیک توافق امریکا با کره


«قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟


روز قدس؛ بیت‌المقدس در وضعیتی خطرناک‌تر از ۷۰ سال قبل


ایالات متحده آمریکا و تمامی رؤیاهای برباد رفته در سوریه


امام ​خمینی؛ سرو ایستاده در بلندای تاریخ


بازتاب نهضت امام در حرکت اسلامی افغانستان


داعش؛ رویای وارونه رژیم صهیونیستی+ویدیو


از ابن‌ملجم عابد تا ابن‌ملجم شقی/ افراط و تفریط؛ عامل انحراف


امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در جهان امروز


اروپا، جبهه جدید جنگ تجاری ترامپ


جنگ ارزی، دست‌های پنهان غربی- عربی برای سقوط اردوغان


جنگ برای حدیده، سه سناریو متجاوزان


خطر داعش و چشمان بسته کابل


داعش در افغانستان چه می‌کند؟


فرانسه و سودای احیای عظمت گذشته در غرب آسیا


استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی


چهارمین سال جنگ عربستان علیه یمن، ریاض بدنبال چیست؟


مقایسه دو ادعا؛ از حمایت امریکا از داعش تا حمایت ایران از طالبان


یمن ۹۶؛ لقمه‌ای که در گلوی عربستان گیر کرده است


پوتین، منجی روسیه و کابوسی برای غرب


نوروز خونین کابل؛ تروریزم تکفیری به جنگ بهار آمد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

احتمال بازگشت حامد کرزی به عرصه قدرت

فرهمند: نظام الدین قیصاری در نتیجۀ لت و کوب در وضعیت بد صحی به سر می برد

«اشرف غنی» از بخشش ۳ میلیون دالری به «حکمتیار» تا پرداخت تنها ۱۵۰۰ دالر بهای زندگی یک کودک

توقیف محموله بزرگ تسلیحات غیرقانونی در کابل؛ پای چه کسی در میان است؟

محمد محقق: ارگ قوم گرایی را در پیش گرفته است

راهپیمایی حامیان نظام الدین قیصاری به خشونت کشانیده شد

آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه

اذعان امریکا به افزایش ۷۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

اختصاص ۳۸ میلیون افغانی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر افغانستان

موتر محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را در لغمان زیر گرفت

تاکید رییس جمهوری سابق افغانستان برنقش امریکا در کشتار مردم

نماینده افغانستان برنده جایزه جشنواره فیلم شانگهای شد

اعتراض به ترور یک روحانی برجسته شیعه در هرات/ والی هرات: از عالمان دینی محافظت می‌کنیم

غنی: ترور علما و شخصیت‌های دینی جنایتی نابخشودنی است

اخراج پناهجویان زیرسن قانونی به افغانستان از دانمارک و نروژ

دیده بان حقوق بشر: نظامیان استرالیایی برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی با یکدیگر رقابت می‌کردند

ترامپ: ۷ تریلیون دالری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

موصل آکنده از بوی مرگ، پرده ای جدید از عملکرد ائتلاف ضد داعش

ترامپ نقاب از چهره واقعی آمریکا برداشت

وقتی اسباب‌بازی فلسطینی‌ها چالش امنیتی اسرائیل می‌شود

درخواست معاون مجلس افغاستان از مردم: در انتخابات شرکت نکنید

حرف و حدیث‌ها در مورد خطوط هوایی کابل-ریاض؛ آیا پای داعش به افغانستان باز می‌شود؟

برگ چای و مهار سرطان ریه

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع!

گوشی تاشوی Galaxy X سامسونگ قیمت حداقل ۱۸۰۰ دلاری خواهد داشت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان