درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1396-09-27  |  2017-12-18  |  بروز شده در: 1396/08/17 - 08:11:0 FA | AR | EN
ویژه نامه/ اربعین حسینی             شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید             دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد            نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور             بازی سعودی با کارت حریری             امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد             حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است            اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا            دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند             معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد             رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد             پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد            سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند             پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند             مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است            تاریخ نشر: 1392/9/9 - 08:08:59
تعداد بازدید: 589
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آتشفشان اسنودن دوباره فعال میشود
آتشفشان اسنودن دوباره فعال میشود

نویسنده: سعید سبحانی

افشاگری‌های تازه اداوراد اسنودن در راه است! انتشار این خبر منجر به آشفتگی و پریشانی مقامات سیاسی و امنیتی در غرب شده است. دولت امریکا و بسیاری از دولتهای اروپایی که متهمین اصلی این پرونده هستند نسبت به آنچه در آینده رخ خواهد داد بیمناکند. ادامه افشاگری‌های اسنودن میتواند منجر به ایجاد و استمرار وضعیتی سخت در معادلات سیاسی و امنیتی دولتهای غربی شود.

نام اسنودن به دستمایه‌ای جهت بروز اختلافات جدی میان امریکا و روسیه تبدیل شده است. اگرچه این جنگ امنیتی فعلا نهان است اما در پشت پرده کاخ سفید و کاخ کرملین در وضعیت امنیتی قرمز نسبت به یکدیگر به سر میبرند. مقامات روسی به طور طبیعی حضور اسنودن در خاک خود را نوعی مانور امنیتی در برابر ایالات متحده تلقی میکنند. در مقابل مقامات کاخ سفید نیز به شدت نسبت به حضور اسنودن در روسیه نگران هستند.

چالش میان ایالات متحده امریکا و روسیه بر سر مسئله اسنودن همچنان ادامه دارد. این چالش با گذشت زمان بیشتر تقویت میشود. در این میان سناتورهای افراطی حزب جمهوریخواه مانند مک کین اعلام کرده اند که ایالات متحده امریکا باید در خصوص مسئله اسنودن سخت گیری بسیار بیشتری را علیه روسیه و ولادیمیر پوتین اعمال کند و به این ترتیب نسبت به رفتار اوباما در این خصوص اعتراض کرده اند.رئیس جمهور روسیه از اعطای پناهندگی به اسنودن همچنان دفاع میکند. این در حالی‌است که اعطای پناهندگی به اسنودن از سوی روسیه منجر به خشم و نارضایتی شدید رئیس جمهور امریکا شده است. در این میان برخی سناتورهای تندروی امریکایی مانند جان مک کین به اوباما هشدار داده اند که باید برخورد سختی را با مسکو صورت دهد. با این حال اوباما ترجیح میدهد حداقل به صورت علنی در خصوص اسنودن و اقدام روسیه سخنی به میان نیاورد.رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به اینکه امریکا نباید انتظار همکاری از طرف مسکو را داشته باشد، یادآور شده است که ماندن (ادوارد اسنودن) در روسیه به خاطر اقدامات خود واشنگتن است، وگرنه او از همان ابتدا به امریکای لاتین پرواز کرده بود.

مقامات اطلاعاتی امریکا و انگلیس بابت اینکه ادوارد اسنودن مجموعه بزرگی از اطلاعات فوق محرمانه و رمزگذاری شده را ذخیره کرده باشد، نگرانند. چندین مقام‌ حاضر و سابق امریکا و دیگر منابع در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند، این مجموعه احتمالا شامل اسناد با نام‌های پرسنل اطلاعاتی امریکا و متحدانش است. به گفته دو منبع که خواستند نامی از آن‌ها برده نشود، این مجموعه به شدت رمزگذاری شده و باز کردن آن نیازمند چند رمز عبور است، حداقل سه نفر این رمزهای عبور را در اختیار دارند که تنها در مدت کوتاهی از روز معتبر است.

به گفته یکی از منابع، این مجموعه اسناد، نوعی (سیاست بیمه) برای ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی امریکا در برابر دستگیری یا سایر تهدیدات است.

کیت الکساندر، رئیس آژانس امنیت ملی امریکا اعلام کرده است که احتمالا اسنودن در این ماه بین 50 تا 200 هزار سند محرمانه را از ‌آژانس امنیت ملی و سازمان اطلاعاتی انگلیس (GCHQ) دریافت کرده است. اسنودن گاهی اوقات از کلمه عبور افراد بی‌اطلاع برای دستیابی به اطلاعات محرمانه استفاده کرده است.

گلن گرین والد، یکی از خبرنگارهایی که اسنودن اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی امریکا را به او داده اعلام کرده است که اسنودن اقدام احتیاطی زیادی را اتخاذ کرد تا مطمئن شود که افراد مختلفی در سراسر جهان این آرشیو را در اختیار داشته و مدارک به طور حتم منتشر خواهند شد. به گفته منابع، لیست نامه‌ها و مشخصات پرسونل آژانس امنیت ملی امریکا و سازمان جاسوسی انگلیس، از جمله اسنادی است که اسنودن به دست آورده اما تاکنون افشا نکرده است. افشاگری‌های اسنودن از اطلاعات آژانس امنیت ملی امریکا که از ماه جولای آغاز شد، واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت اما موضوع جاسوسی این آژانس از رهبران برخی کشورهای جهان، باعث تیره شدن روابط واشنگتن و برخی از هم‌پیمانانش شد.

شهروندان و برخی نهادهای حقوق بشری در کشورهای اروپایی از ادوارد اسنودن به عنوان یک قهرمان یاد میکنند. این در حالیست که باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از وی به عنوان یک خائن یاد کرده و خواستار استرداد وی به خاک کشور خود هستند. افشاگری‌های اسنودن نشان آن است که هژمونی ادعایی ایالات متحده امریکا در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین امنیت سایبری و امنیت عمومی تا چه اندازه شکننده است. ایالات متحده امریکا در راستای نیل به اهداف جاسوسی خود به شهروندان خود و دیگر کشورهای اروپایی نیز رحم نکرده و اطلاعات رد و بدل شده شخصی در کمپیوتر‌های آنها را مورد بررسی قرار داده است. از این رو افشا گری‌های ادوارد اسنودن نشان از آن دارد ایالات متحده امریکا تا چه اندازه‌ای به لحاظ اطلاعاتی آسیب پذیر است. مأمور سابق سازمان سیای امریکا، مدارک بسیار حساسی درباره برنامه‌های جاسوسی خارجی امریکا در رایانه‌های نوت بوک ذخیره کرده است. پایگاه انترنتی امریکایی (بیزینس اینسایدر) اخیراً فاش ساخته که اسنودن ممکن است اطلاعات بسیار حساسی درباره عملیات جاسوسی (بکس سیاه) سازمان سیای امریکا علیه دولت‌ها و ارتش‌های خارجی و همچنین شرکت‌های چند ملیتی، در اختیار داشته باشد.

اسنودن از اول آگست که روسیه پناهندگی موقت به وی اعطا کرده از نظرها پنهان شده است. وکیل اسنودن اعلام کرده که وی محافظان امنیتی دارد اما درباره پاسخ به این مسئله که آیا آن‌ها از اعضای نیروهای امنیتی هستند یا خیر امتناع کرد. اسنودن تا کنون توانسته است افشاگری‌های مهمی در خصوص جاسوسی‌های ایالات متحده درخاک اروپا انجام دهد. با این حال هنوز بسیاری از افشاگری‌های وی در این خصوص باقی مانده است.

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/1313


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه/ اربعین حسینی


بازی سعودی با کارت حریری


پیام خونین طالبان به نشست صلح افغانستان در عمان


اجلاس عمان برای تامین صلح در افغانستان: مذاکره برای مذاکره


دوشیدن گاو شیرده عربی به هر وسیله


خروج آمریکا از یونسکو، اقدامی از روی استیصال


اعتراف به شکست، مهر تأیید بر قدرت حزب الله


صلح یا پیروزی، رویکرد متناقض کابل و واشنگتن به طالبان


سپاه پاسداران ایران و امنیت منطقه ای در غرب آسیا


غیرت در رهاسازی دخترانِ ربوده شده افغان است!


16 سال حضور نافرجامِ غرب در افغانستان


اگر عامل کشتار لاس‌ وگاس، مسلمان بود


محورها و ابعاد اهمیت سفر اردوغان به تهران


چرخش اسلام اباد به شرق؛ نگاه پاکستان به مسکو است


آیا تیراندازی لاس‌وگاس کار داعش است؟


تراژدی دنباله‌دار!


امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت


توصیه نصرالله به یهودیان برای ترک فوری فلسطین اشغالی و احتمال یک جنگ جدید


در روز تاسوعا و عاشورا بر امام حسین و خاندانش چه گذشت؟


چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟


اصول هشت‌گانه قیام امام حسین(ع) از منظر حجت‌الاسلام قرائتی


پتانسیل های قیام در عربستان


سکوت روسیه در برابر بمباران های اسرائیل


زن در اندیشه اسلامی


امام حسین (ع) و قیامش در آینه اندیشه ها

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

حمله هوایی جنگنده‌های امریکایی و کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی افغانستانی در کندز

ویژه نامه/ اربعین حسینی

شمار زائران در شهر کربلا به 10 میلیون نفر رسید

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برکناری عطامحمد نور را رد کرد

نیمی از ثروت جهان در اختیار 3 کشور

بازی سعودی با کارت حریری

امریکا از افغانستان خارج شود/طالبان با روی کارآمدن دولت مشروع به صلح می‌پیوندد

حملات خودسرانه نیروهای خارجی به صلح افغانستان صدمه زده است

اثبات تداوم بی‌اعتمادی مردم ایران به آمریکا

دادستان دادگاه بین المللی جرایم در مورد جنایت های جنگی در افغانستان تحقیق می کند

معاش سالانه مشاوران غنی به بیش از 200 میلیون افغانی می‌رسد

رئیس پارلمان افغانستان مرتکب فساد شده است/ ابراهیمی فقط جریمه نقدی شد!/ رئیس دارالانشاء به دادستانی معرفی شد

پارلمان افغانستان خواهان آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی شد

سیگار: طالبان محدوده مناطق تحت نفوذشان را گسترش داده اند

پارلمان افغانستان نادیده گرفته شد/اداره ثبت احوال واژه‌های «قومیت» و «ملیت» را حذف نمی‌کند

مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه‌ای مقدس و خوش‌عاقبت است

حمله انتحاری در پایتخت افغانستان با 27 کشته و زخمی

هشدارِ عطامحمد نور به سقوط نظام

حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در ده سال اخیر کشته شده اند

امریکا در روابط افغانستان با همسایگانش دخالت نکند

جنگ قدرت در پارلمان افغانستان

پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

کودتای اعضای ارشد حزب جنبش علیه جنرال دوستم!


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان