درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-10-30  |  2020-01-20  |  بروز شده در: 1398/10/30 - 20:30:3 FA | AR | EN
هوش مصنوعی بر دنیای کوانتوم حکمرانی می‌کند             عمران خان: نماینده‌گان امریکا و طالبان به سوی آتش بس می‌روند             واکنش‌ها به کشته شدن بی رحمانه‌ای چهار عضو یک خانواده در کابل            رئیس سازمان محیط زیست: عامل آلودگی هوا سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها است             غنی به غاصبان زمین: در صورت مسترد نکردن زمین، محاکمه علنی می‌شوید            دسترسی به پیام‌رسان تلگرام بدون نیاز به فیلترشکن            درگیری میان نظامیان افغانستان و پاکستان در کنر؛ تاکنون دو تن زخمی شده‌اند            جلیله حیدر، فعال پاکستانی: مقام‌ها من را ممنوع‌الخروج کرده اند             قطع احتمالی صدور ویزه به مسافرین که برای زایمان به آمریکا می روند            ۷۵ نفر «با حفر تونل» از زندانی در پاراگوئه گریختند             تظاهرات ضدآمریکایی هزاران پاکستانی همزمان با سفر معاون پامپئو به اسلام آباد +تصاویر            جزییات پیشنهاد AFC به ایران برای حل مناقشه/ مهمانی در ۳ بازی نخست!            یونیسف: یک سوم دختران خانواده‌های فقیر هیچ‌گاهی به مکتب نرفته‌‌اند            جایزه «بهترین بازیگری» به بازیگران فیلم «حوا، مریم، عایشه» اهدا شد            ۱۳۰ واقعه جدید ابتلا به ویروس مرگبار در چین            

تاریخ نشر: 1398/09/21 - 21:37:5
تعداد بازدید: 144
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عبدالله: غنی برای افغانستان چالش است، نه برای من!

از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تقریباً سه ماه می‌گذرد و تا کنون تمام طرف‌های درگیر در انتخابات با هم اختلاف دارند و مقام‌های افغانستان و کشورهای کمک‌کننده می‌گویند که این اختلاف‌نظرها تهدیدی حتی بیشتر از تهدید انتخابات پنج سال پیش در پی دارد.

بر بنیاد گزارش نیویورک‌تایمز، حامیان نامزدان مخالف، هفته‌هاست که شماری از دفاتر انتخابات در سراسر کشور را محاصره کرده‌اند و هشدار داده‌اند که نمی‌گذارند مانند سال 2014، حکومتی با میانجی‌گری آمریکا به میان آید. نیروهای امنیتی نیز نگران‌اند که مبادا یک اقدام اشتباه اعتراضات را به میدان خون‌ریزی تبدیل کند. مقام‌های کمیسیون انتخابات هم در این گیرودار می‌گویند که روند بایومتریک‌ آرا که قرار بود از تقلب رأی‌دهنده‌گان جلوگیری کند، ممکن است با یک خطا به خطر بیفتد.

در این میان، عبدالله عبدالله برای سومین بار خود را برای ریاست جمهوری نامزد کرد و برای سومین بار هم در وضعیت ناامیدکننده‌یی قرار گرفت.

مقام‌های غربی با توجه به این که دیپلماسی آمریکا بر گفت‌وگو برای پایان جنگ طولانی با طالبان متمرکز شده است، اظهار داشتند که این بار مانند پنج سال پیش اقدام نخواهند کرد. 5 سال پیش با میانجیگری جان کری، وزیر امور خارجۀ آمریکا، حکومت وحدت ملی به میان آمد. آقای کری گفته بود که این توافق از جنگ داخلی جلوگیری کرده است.

سال پیش آقای عبدالله حکومت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی را پذیرفت و گفته بود که به خاطر جلوگیری از بحران تن به تشکیل چنین حکومتی داده است، اما حالا هواداران او جدی‌تر هستند. آن‌ها می‌گویند دیگر کلاهبرداری را نمی‌پذیرند و نمی‌گذارند با تقلب باز هم آقای غنی به قدرت برسد.

با این که عبدالله عبدالله این بار مصمم است که دیگر معامله نخواهد کرد، اما هنوز اطرافیان او نگران‌اند؛ زیرا در دو دور انتخابات گذشته وی تن به توافق سیاسی داده است.

آقای عبدالله در گفت‌وگویی با نیویورک‌تایمز گفته است، به عنوان یک سیاستمدار بقای خود را هدف قراردادن گمراه‌کننده است و کسی که چنین رفتاری دارد، گمراه است. او نگرانی اطرافیانش را تأیید می‌کند و می‌گوید، برای ادامۀ مبارزه مصمم است. آقای عبدالله می‌گوید: «غنی برای کشور یک چالش است، نه برای من!»

واقعیت این است که رهبران سیاسی که دوروبر عبدالله عبدالله جمع شده‌اند، انتخاب دیگری نداشته‌اند و نتوانستند در مورد نامزد دیگری به توافق برسند.

شماری از این فرماندهان جهادی توسط محمداشرف غنی به حاشیه رانده شده‌ و توهین و تحقیر شده‌اند و آقای غنی قول داده است که اگر بار دوم به قدرت برسد، برخوردش با این افراد را جدی‌تر کند.

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری نیز در میان این فرماندهان قرار دارد. به گفتۀ مقام‌ها، آقای عبدالله مرتباً با سفیران و جنرال‌های غربی ملاقات می‌کند تا به نحوی اعتراض‌های خیابانی را افزایش دهد.

پس از دیدار اشرف غنی با رئیس جمهور ترامپ در جریان جشن شکرگزاری و ملاقات با سربازان آمریکایی در پایگاه بگرام، شماری از هواداران عبدالله از این که رئیس جمهور آمریکا در جریان اختلافات شدید انتخاباتی با یک نامزد انتخاباتی ملاقات کرده، انتقاد کردند و گفتند که این دیدار سبب تضعیف تیم آنان می‌شود. پس از آن مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا برای از بین‌بردن این سوءتفاهم با آقای عبدالله دیدار کرد.

در اوج اختلافات انتخاباتی، تیم عبدالله می‌گوید که کمیسیون انتخابات 300 هزار رأی نامعتبر را شامل روند انتخابات می‌کند که می‌تواند تضمینی برای پیروزی اشرف غنی باشد. اما کمیسیون انتخابات می‌گویند که اشتباه شماری از کارمندان این کمیسیون سبب شده تا این شمار آرا نامعتبر تلقی شود.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول تیم ثبات‌وهم‌گرایی می‌گوید، هر بازی دارای قوانینی از پیش تعیین شده است و کسی نمی‌تواند بعد از بازی آن قوانین را تغییر دهد.

تیم انتخاباتی محمداشرف غنی، عبدالله را به عنوان کسی که باعث بحران انتخابات شده است معرفی کرده و می‌گوید که او می‌خواهد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد.

شماری از کارشناسان اما می‌گویند که استقامت دکتر عبدالله در برابر چالش‌های انتخاباتی و ایجاد یک اجماع در بدترین شرایط سبب شده تا وی در صفحۀ سیاست افغانستان مطرح باشد.

آقای عبدالله برای بار نخست در انتخابات سال 2009 در مقابل کرزی خودش را نامزد کرد. بار دوم در سال 2014 در رقابت با اشرف غنی به میدان رفت. در دور اول انتخابات آقای عبدالله اعتقاد داشت که پیروز است، اما با اشرف غنی برای دور دوم انتخابات توافق کرد. پس از آن که در دور دوم اشرف غنی برندۀ انتخابات اعلام شد، آقای عبدالله بلافاصله از انجام یک تقلب و فساد گسترده خبر داد.

هواداران عبدالله عبدالله مانند امروز می‌خواستند حکومت موازی تشکیل دهند، شاهراه‌ها را ببندند و ولایت‌ها را به دست بگیرند، اما عبدالله آن‌ها را به آرامش دعوت کرد و به توافق تقسیم قدرت که از سوی آمریکا صورت گرفت، موافقت کرد.

چگونه‌گی برخورد آقای غنی با عبدالله و هوادارانش در پنج سال حکومت وحدت ملی یگانه چیزی‌ست که احتمال می‌دهد اختلافات کنونی به یک جنگ خطرناک تبدیل شود.

آقای غنی به محض گرفتن قدرت 50 درصدی‌اش، کمترین احترامی به دکتر عبدالله و هوادارانش نشان نداد. آن‌قدر وی را تضعیف کرد که حتی عبدالله میان هوادارانش نیز محبوبیتش را از دست داد. آقای غنی تا حدی به این عملکرد ادامه داد که حتی وزیری که توسط عبدالله منصوب شده بود را در دفتر کارش قفل کرد.

آقای عبدالله در جریان گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز گفته است که متحدان وی خواستار سرپیچی از آقای غنی هستند که این می‌تواند بحران بیافریند. اما آقای عبدالله بارها به مشاورانش گفته است که فشار بیش از حد، کشور را به سوی بحران و هرج‌ومرج می‌کشاند و افرادی چون او، قادر به کنترل آن نیستند.

آقای عبدالله می‌گوید که این بار تا پایان به استقامت و مبارزه‌اش ادامه خواهد داد. آقای عبدالله می‌گوید: «در صورتی که محمداشرف غنی واقعاً برندۀ انتخابات شود، من شجاعت تبریک‌گفتن به وی را دارم و کسی نگران هوادارانم نباشد.» اما به گفتۀ وی، در صورتی که اشرف غنی با ارای تقلبی برنده اعلام شود، برایش قابل قبول نخواهد بود.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/12068


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

عمران خان: نماینده‌گان امریکا و طالبان به سوی آتش بس می‌روند


درگیری میان نظامیان افغانستان و پاکستان در کنر؛ تاکنون دو تن زخمی شده‌اند


دادگاه مترجم ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران آغاز شد


ایران و افغانستان بر گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد


آلیس ویلز، در آستانه امضای توافق نامه صلح به پاکستان سفر کرد


عبدالله: صلح افغانستان منحصر به یک نفر نیست، مردم حق دارند در این پروسه اشترک کنند


حامد کرزی: دولت به بهانه آتش‌بس مانع آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی نشود


معاون رئیس جمهور افغانستان: دامن زدن به تعصب مذهبی کشور را به پرتگاه می‌برد


مولانا فضل‌الرحمان: کشانیدن نوجوانان به جهاد در افغانستان خواست امریکا بود


ایزدیار: مردم افغانستان هیچ اعتمادی به «صلح آمریکایی» ندارند


سرپرست موقت سفارت امریکا مسیر فرودگاه تا سفارت را با بالگرد طی کرد


سیاف و اشرف غنی درباره صلح در افغانستان گفتگو کردند


محب: در مبارزه با فساد و افراد مسلح غيرمسئول اقدامات لازم صورت مي‌گيرد


طالبان شش عضو يک خانواده را در ولايت فارياب تير باران کردند


فروش وسایط و تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی به طالبان


ملابردار: تا زمانی امریکا از افغانستان بیرون نشود جنگ ادامه دارد


پارلمان افغانستان: ترویج افراطیت زیر نام ارشادات دینی قابل قبول نیست


عبدالله: در دور دوم انتخابات جلو سوء استفاده از امکانات دولتی گرفته شود


وزیر خارجه روسیه: تشدید روابط بین ایران وامریکا نمی تواند بحران افغانستان را حل نماید


لاوروف: روسیه به خاطر توافق میان امریکا و طالبان کمک می کند


کرزی: افغانستان بدون روابط حسنه با پاکستان نمی‌تواند آرام باشد


شاهین: گفتگوهای طالبان و امریکا روی امضای توافقنامه ادامه دارند


غنی دستور اعلام فهرست غاصبین اموال عمومی در کابل را صادر کرد/ آزار و اذیت دختران در اطراف مکاتب قابل تحمل نیست


اذعان مقام امریکایی به حمایت واشنگتن از مسئولان فاسد در افغانستان


10 نیروی امنیتی افغانستان در کندز کشته شدند

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ شکست خورده است

هوش مصنوعی بر دنیای کوانتوم حکمرانی می‌کند

عمران خان: نماینده‌گان امریکا و طالبان به سوی آتش بس می‌روند

واکنش‌ها به کشته شدن بی رحمانه‌ای چهار عضو یک خانواده در کابل

رئیس سازمان محیط زیست: عامل آلودگی هوا سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها است

غنی به غاصبان زمین: در صورت مسترد نکردن زمین، محاکمه علنی می‌شوید

دسترسی به پیام‌رسان تلگرام بدون نیاز به فیلترشکن

درگیری میان نظامیان افغانستان و پاکستان در کنر؛ تاکنون دو تن زخمی شده‌اند

جلیله حیدر، فعال پاکستانی: مقام‌ها من را ممنوع‌الخروج کرده اند

قطع احتمالی صدور ویزه به مسافرین که برای زایمان به آمریکا می روند

۷۵ نفر «با حفر تونل» از زندانی در پاراگوئه گریختند

تظاهرات ضدآمریکایی هزاران پاکستانی همزمان با سفر معاون پامپئو به اسلام آباد +تصاویر

جزییات پیشنهاد AFC به ایران برای حل مناقشه/ مهمانی در ۳ بازی نخست!

یونیسف: یک سوم دختران خانواده‌های فقیر هیچ‌گاهی به مکتب نرفته‌‌اند

جایزه «بهترین بازیگری» به بازیگران فیلم «حوا، مریم، عایشه» اهدا شد

۱۳۰ واقعه جدید ابتلا به ویروس مرگبار در چین

دستور شورای امنیت ملی عراق برای بازداشت مسدودکنندگان مسیرها و تعطیلی ادارات

روسیه حمله به پایگاه حمیمیم در سوریه را خنثی کرد

جانسون: روسیه از تحرکات بی‌ثبات‌کننده دست نکشد، روابط عادی نمی‌شود

افشاگری درباره نشستی با موضوع تقسیم عراق در امارات

جانسون: نظامیان انگلیسی ممکن است به عنوان صلحبان به لیبی اعزام شوند

آکسفام: میلیاردرها ثروتمندتر از ۶۰ درصد جمعیت جهان هستند

دادگاه مترجم ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران آغاز شد

اردوغان شام نخورده برلین را ترک کرد

گاوها در مورد غذا و آب و هوا با یکدیگر صحبت می‌کنند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.