درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-11-29  |  2020-02-18  |  بروز شده در: 1398/11/28 - 20:55:2 FA | AR | EN
کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد            هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان            اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد             حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد            انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت            اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت            وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند            کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند            ادامه پیشروی ارتش در حومه حلب/ بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در آینده نزدیک            جنجال‌ ویدئو‌ی سکسی نامزد حزب‌ ماکرون؛ هنرمند روس و دوست ‌دخترش بازداشت شدند            تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ            شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۱۷۷۰ نفر افزایش یافت            اولین شهروند روسیه در کشتی تفریحی جاپان مبتلا به ویروس کرونا شد            مطابق پیش‌نویس پارلمان اروپا؛ دسترسی بریتانیا به اطلاعات حوزه شنگن قطع می‌شود             هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی در عربستان و یمن            

تاریخ نشر: 1398/09/17 - 22:11:2
تعداد بازدید: 228
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

افشاگری سفیر سابق ایران در کابل از طرح ترور رئیس جمهور سابق افغانستان، استاد ربانی، احمد ولی کرزی، مارشال فهیم و جنرال داوود

سفیر اسبق ایران روز جمعه 15 قوس، بخشی از زوایای تاریک و پنهان ترورهای سازمان یافته علیه رهبران، شخصیت ها و ریاست جمهوری افغانستان را برای اولین بار افشا کرد.


به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از (آوا) : مراسم بیست و نهمین سالگرد شهادت شیخ محمد حسین صادقی نیلی و دوازدهمین سالگرد شهادت سید مصطفی کاظمی عصر روز جمعه 15 قوس در مسجد خاتم النبیین شهر ری تهران از سوی ستاد مردمی و با مشارکت شورای هماهنگی هیأت های مذهبی و سایر اقشار برگزار شد.

در این مراسم سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در کابل و سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به ایراد سخن پرداختند.

فدا حسین مالکی سفیر اسبق ایران در کابل حول سه محورِ پروسه صلح، انتخابات و تروریزم سخنرانی کرد و در چند مورد نیز زوایای پنهانی از ترورهای سازمان یافته در افغانستان را نیز افشا نمود.

مالکی در ابتدا به پروسه صلح اشاره کرد و گفت: صلحی که امروز امریکایی ها به دنبال آن هستند چیز جدیدی برای ما و شما نیست.

وی افزود که امریکایی ها به بهانه صلح خیلی از رهبران کشور را در مقابل هم قرار دادند یا حذف فیزیکی یا حذف سیاسی کردند.

مالکی به اولین شهید راه صلح در افغانستان اشاره کرد و گفت که استاد ربانی را چه کسانی و چرا ترور کردند؟

وی با بیان اینکه موضوع ترور استاد ربانی از قبل برنامه ریزی شده بوده، گفت که برای اولین بار می گویم که ربانی توسط امریکایی ها ترور شد.

سفیر اسبق ایران در کابل می گوید که در جلسات خصوصی که با ربانی داشتم ایشان می گفت آقای سفیر، من را می زنند و من هم گفتم که از این موضوع اطلاع دارم.

مالکی با بیان روایتی از دیدار خویش با ربانی در فرودگاه کابل و سفر ایشان به کنفرانس وحدت گفت که ربانی وقتی به کابل آمدند من هم همزمان کابل رسیدیم. گفتم ایشان را میخواهم ببینم، همکاران گفتند تا شما سفارت بروید و یک چای بخورید بعد می رویم به دیدار استاد ربانی، در همین اثنا بود که خبر ترور ربانی را شنیدم.

وی با این سوال که چرا سفیر امریکا در آن زمان آقای کراکر شدیدا دنبال این بود که استاد ربانی از ایران برگردند؟ گفت که این ترور ناجوانمردانه در جهان صلح، زمانی که صلح قرار بود صورت بگیرد، انجام شد.

مالکی افزود که صلح امروز را هم باید مراقب بود.

سفیر اسبق ایران با اشاره به اینکه آقای خلیل زاد چهره مرموزی در تاریخ افغانستان و کشورهای منطقه است گفت پروسه صلح با ابهام به پیش می رود.

وی افزود از این بیم دارد چون محوریت صلح با کسی است که چهره اش برای ما و شما شناخته شده از جهاتی نیست و از جهاتی است.

مالکی تصریح کرد که امریکایی ها به طالبان مشروعیت بخشید حتی کار به جایی رسید که خلیل زاد به طالبان پیشنهاد کرده که هیأت مذاکره کننده از کابل را شما تأیید کنید.

سفیر اسبق ایران بخش دوم صحبت های خود را به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد و گفت که اعتقاد دارم برخی ها نمی گذارند که انتخابات مسیر اصلی خودش را طی کند.

مالکی به انتخابات سال 2009 افغانستان اشاره کرد و توضیحاتی در خصوص دخالت امریکایی ها و اینکه قرار بود آنها خلیل زاد را همه کاره افغانستان کنند به حضار بیان کرد.

وی به دیدار خویش با نماینده ویژه سازمان ملل اشاره کرد و گفت که 10 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری که کاندیدهای مطرح آن عبدالله و حامدکرزی بود، نماینده سازمان ملل در یک دیدار خصوصی به من گفت خبر تلخی برای شما دارم. عنقریب امریکایی ها بلایی که بر سر مردم عراق آوردند قرار است بر سر مردم افغانستان بیاورند.

مالکی از نماینده ویژه سازمان ملل توضیحات بیشتری در این زمینه می خواهد که وی می گوید مگر شما در عراق ندیدید که «برمر» را آوردند و حاکم مطلق عراق کردند و بعد از مدتی انتخابات را برگزار کردند.

مالکی به نقل از نماینده ویژه سازمان ملل گفت که امریکایی ها نمی خواهند نه کرزی باشد و نه داکتر عبدالله، امریکایی ها قصد دارند خلیل زاد را حاکم افغانستان کنند و آن بلایی که سر عراقی ها آوردند اینگونه سر افغان ها هم بیاورند.

سفیر سابق ایران در کابل اظهار داشت بلافاصله با کرزی و رهبران و بزرگان افغانستان دیداری داشتم و برنامه ریزی کردیم تا این نقشه امریکایی ها را خنثی کنیم.

وی گفت که در نهایت با هماهنگی همه جناح ها و شخصیت ها داکتر عبدالله از انتخابات کنار رفت و حامد کرزی دور دوم به عنوان ریاست جمهوری سر کار شد تا اینگونه توطئه امریکایی ها را خنثی کردیم.

مالگی گفت: بعدها در کتابی جنرال پترائوس رئیس سازمان سیا نوشته بود که هر آنچه که ما برنامه می ریختیم معادلات ما را به هم می زدند.

وی با اظهار اینکه خطر کماکان باقی است افزود: من از این بیم دارم چون الان محوریت صلح هم با کسی است که چهره اش برای ما و شما شناخته شده از جهانی نیست و از جهاتی است آن هم خلیل زاد می باشد.

مالکی در بخش سوم صحبت های خویش به ترور شخصیت ها در زمان خویش و زمان حال پرداخت و گفت که احمد ولی کرزی یکی از افراد پر قدرت در قندهار بود، امریکایی ها روی ایشان فشار آورده تا افغانستان را ترک کند مثلا به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل ایفای وظیفه کند، اما با مخالفت شدید احمد ولی روبه رو شدند. احمد ولی در قندهار با بنده دیداری داشت و به من گفت که من را می خواهند ترور کنند.

وی به نقل از احمد ولی کرزی گفت که من تا مدت ها مقاومت می کنم و از افغانستان خارج نمی شوم و می دانم که من را در نهایت ترور می کنند.

مالکی افزود که این خبر را به آقای رئیس جمهور حامد کرزی رساندم و کمتر از یک ماه نگذشته بود که احمد ولی کرزی را ترور کردند.

وی به ترور جنرال داوود و وحید مژده نیز اشاره کرد و برخی از زوایای تاریک ترور آنها را نیز تشریح کرد.

مالکی با اشاره به اینکه چندین بار ترور مارشال فهیم را خنثی کردیم افزود به ما خبر رسید که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان هم در برنامه ترور قرار دارد.

مالکی نقل می کند که به دیدار کرزی رفتم و این خبر را به ایشان رساندم. اول ایشان تعجب می کند بعد وقتی به ایشان کد دادم که فلانی الان در کجاست پس از تماس های پی در پی گفتند بله مسئول تیم محافظت ریاست جمهوری امریکا رفته است.

مالکی گفت مسئول تیم محافظت شما همین الان در واشنگتن به سر می برد.

سفیر اسبق ایران نقل می کند که بعد از اینکه مسئول حفاظت از ریاست جمهوری به کابل می آید و طرح ترور حامد کرزی را می ریزند توسط دوستان ما در ریاست جمهوری خنثی می شود.

وی با اشاره به اینکه ترور فیزیکی و ترور سیاسی برای امریکایی ها مثل آب خوردن است تصریح کرد آنها می خواستند حتی حامد کرزی ریاست جمهوری افغانستان را ترور کنند.

وی در پایان ضمن هشدار به امریکا گفت که شما در افغانستان شکست خوردید و چنانچه به دنبال رصد ایران، روسیه، چین و هند باشید، کور خواندید.

مالکی تصریح کرد امریکایی ها لحظه به لحظه از سوی ایران، روسیه و چین رصد می شود و هر روز نیز اتحاد کشورهای همسایه نزدیک و بهتر می گردد.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/12001


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان


تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ


نشست اضطراری یک چرخ بال ارتش در ولایت نیمروز


گوترش: از مذاکرات صلح به رهبری افغانستان حمایت می‌کنیم


سفر «خلیل‌زاد» به پاکستان پس از پایان مذاکرات دوحه


حملۀ طالبان بر پاسگاۀ نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت کندز


عبدالله: توافق صلح میان طالبان و امریکا نهایی شده است


کابینه جدید عراق طی دو روز آینده برای کسب رای اعتماد به پارلمان اعلام می‌شود


محمد محقق: در قبال نتیجه‌ی تقلبی بی‌تفاوت نخواهیم بود


طالبان: توافقنامه صلح تا چند روز دیگر امضا می‌شود


اعتراض بازماندگان قربانیان حملات امریکا؛ صدایی که در افغانستان شنیده نمی‌شود


خالد: در ’خلال یک هفته’ مذاکرات طالبان با دولت افغانستان آغاز می‌شود


در یک حمله هوایی در ولایت ننگرهار ۱۱ غیر نظامی جان باختند


کارشناس: امریکایی‌ها به زودی افغانستان را ترک خواهد کرد


دوستم از احتمال اعلام حکومت موازی در افغانستان سخن گفت


آمادگی ناتو برای کاهش نیروهایش در افغانستان


دیدار رییس‌جمهور افغانستان با وزیران دفاع و خارجۀ امریکا


اظهارات ضد و نقیض امریکا درباره آتش‌بس موقت با طالبان/ترامپ: تا ۲ هفته دیگر همه چیز مشخص می‌شود


وزير دفاع آمريکا: روي کاهش 7 روزۀ خشونت‌ها ‌با طالبان گفت‌وگو کرده‌ايم


کرزی از پیشرفت صلح امریکا و طالبان ابراز خرسندی کرد


احتمال امضای توافق‌نامۀ کاهش خشونت‌ها تا 7 روز دیگر میان امریکا و طالبان


ترامپ توافق صلح با طالبان را به‌گونۀ مشروط تأیید کرده‌است


طرح صلح حکمتیار: طالبان به صفوف نیروهای امنیتی ادغام شوند


اعلامیه وزارت دفاعی ملی در پیوند به حمله انتحاری در شهر کابل


17 کشته و زخمی، آمار تلفات ابتدایی حمله انتحاری صبح امروز کابل

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انتخابات در عصر دیجیتال در خطر دستکاری و تقلب قرار دارد

کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد

انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت

وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند

کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند

ادامه پیشروی ارتش در حومه حلب/ بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در آینده نزدیک

جنجال‌ ویدئو‌ی سکسی نامزد حزب‌ ماکرون؛ هنرمند روس و دوست ‌دخترش بازداشت شدند

تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۱۷۷۰ نفر افزایش یافت

اولین شهروند روسیه در کشتی تفریحی جاپان مبتلا به ویروس کرونا شد

مطابق پیش‌نویس پارلمان اروپا؛ دسترسی بریتانیا به اطلاعات حوزه شنگن قطع می‌شود

هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی در عربستان و یمن

چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!

ترامپ دستور قتل حمزه بن‌لادن را داد چون تنها نام او را بلد بود!

وزیر کشور ترکیه، امارات را به فتنه‌انگیزی متهم کرد

انصارالله مذاکرات مستقیم با ریاض را تایید کرد

کشف گور جمعی قربانیان داعش در موصل

سفیر عربستان بزرگ‌ترین چالش کشورش در آمریکا را فاش کرد

حاکم دبی برای رهایی از رسوایی جدایی‌اش دست به دامن ایوانکا ترامپ شد

پسکوف: پوتین نیرویی از روسیه به لیبی نفرستاده است/حمایت از سوریه ادامه دارد

نشست اضطراری یک چرخ بال ارتش در ولایت نیمروز


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.