درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-08-21  |  2019-11-12  |  بروز شده در: 1398/08/20 - 20:25:5 FA | AR | EN
کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر             وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است            نامه ها برای دخترانم             تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای             مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند             آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند             دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند             پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟             عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود             بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان             نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات             صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت             خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان             مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»             رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند            

تاریخ نشر: 1398/03/19 - 14:18:4
تعداد بازدید: 136
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

میراث غم انگیز اولین سفر خارجی ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا
اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است
دو سال پیش دولت ترامپ یک دوره جدید را در همکاری های خاورمیانه آغاز کرد. از آن زمان به بعد، همه چیز یک فاجعه تمام عیار بوده است.


نویسنده حسن حسن

در ماه می سال 2017 دونالد ترامپ عربستان سعودی را به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب کرد. متحدان آمریکا در خلیج فارس این سفر را فرصتی بی سابقه برای بازنویسی نقشه ژئوپلیتیک خاورمیانه و شمال آفریقا پس از دوران قیام های مردمی در منطقه و تنش ها با رئیس جمهوری پیش از ترامپ بر سر ایران، انگاشتند. در «اجلاس آمریکایی عرب اسلامی» سال 2017 شرکت کنندگان درباره برنامه جاه طلبانه سال های پیش رو تحت رهبری عربستان سعودی از جمله یک استراتژی برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران، مقابله با سیاست های فرقه ای در کشورهایی مانند عراق، مبارزه با افراط گرایی، احیای روند  صلح اعراب و اسرائیل و تحت کنترل درآوردن درگیری های شدید در منطقه سخن گفتند.

اما اکنون که دو سال از آن زمان می گذرد، همکاری های متحدان منطقه ای واشنگتن به کشتار انجامیده است. ریشه شماری از شدیترین بحران های منطقه از محاصره قطر تا انفجار «سومین جنگ داخلی» لیبی را می توان به طور مستقیم در همین نشست ترامپ یافت. بلوک تحت رهبری سعودی از زمان تشکیل نه تنها به اهداف خود نرسیده که مدام در حال پس رفت بوده است و اعضای آن به طور فزاینده علیه یکدیگر شده اند.

جدیدترین اتفاق خروج مصر از ائتلاف پیشنهادی راهبردی خاورمیانه بوده که عمدتا از سوی عربستان سعودی «ناتوی عربی» خوانده می شود. به گفته یک دیپلمات عرب آشنا با جلسات سطح بالای برگزار شده پیش از خروج مصر از ائتلاف، قاهره با سبک رهبری ریاض مشکل داشته است: سعودی ها نباید تعیین کننده نقش کشورها و اهداف خاص ائتلاف باشند و از مشارکت کشورهایی مانند مصر به نفع خود استفاده کنند. مقامات سعودی از شرکای عرب خود انتظار دارند که سندی از پیش آماده شده را بدون هیچ بحثب امضا کنند. به طور کلی مقامات مصر از این مساله ناخشنود هستند که شرکای سعودی و امارتی آنها به مثابه یک شریک تازه وارد با آنها رفتار کرده اند. اما اختلاف های اساسی دیگری هم وجود دارد: به گفته دیپلمات عرب، دو طرف بر سر چگونگی برخورد با جنگ در یمن و لیبی اختلاف نظر دارند. اما عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم همیشه بر سر همه موارد با یکدیگر هم نظر نیستند و از جمله بر سر یمن با یکدیگر اختلاف دارند. به علاوه، مقامات سعودی عمدتا با سازش هایی که لازم است درباره آن با مقامات اماراتی مشورت کنند، مخالفت می کنند. به گفته یک منبع آگاه سعودی، سال گذشته در عربستان سعودی مباحثاتی جدی بر سر این مساله در گرفته که آیا سیاست منطقه ای پادشاهی از جمله پشتیبانی از کودتای مصر در سال 2013، تحریک به مناقشه با قطر در سال 2017 و ادامه جنگ نیابتی در لیبی تحت تاثیر منافع امارات شکل گرفته است یا خیر. رویکرد فعلی سعودی معکوس کردن روندی است که در اوایل سال 2015 و در زمان تلاش برای ایجاد یک اتحاد گسترده از جمله ایجاد روابط با ترکیه و پیش از آنکه جنگ یمن عربستان و امارات را به هم نزدیک کند، در پیش گرفته بود.

اختلاف نظرها در داخل کشورهای بلوک تحت رهبری سعودی نیز در حال افزایش است. به عنوان مثال، دبی معتقد است که اقتصاد آن به طور مستقیم در نتیجه رویکرد منطقه ای ابوظبی آسیب دیده است. از لحاظ تاریخی، اولویت دبی همواره ترویج گردشگری، تجارت و سرمایه گذاری خارجی و فاصله گرفتن از درگیری های منطقه ای بوده است. جنگ مداوم در یمن، محاصره قطر و محدودیت های امنیتی داخلی در سراسر امارات متحده عربی که عمدتا تحت رهبری ابوظبی بوده اند، به کسب و کار دبی زیان زیادی وارد آورده است. کارشناسان تخمین زده اند که دبی در پی قطع روابط تجاری با قطر سالانه حدود 5 میلیارد دلار ضرر کرده است. آندره کرگ استادیار کالج کینگ لندن گفت: «عواقب بحران خلیج فارس برای دبی بسیار شدید بوده است. دبی شاید حتی از لحاظ اقتصادی بیشتر از قطر آسیب دیده باشد.»

دبی هرگز نارضایتی خود را از سیاست خارجی امارات آشکارا ابراز نکرده، اما این اختلاف نظر بین دو حاکمیت در امارات بر سر چگونگی رسیدگی به درگیری ها در منطقه به راحتی به دیگر کشورهای منطقه نیز قابل تعمیم است. اختلافات فزاینده اینچنینی به ویژه در تماس تلفنی ماه گذته نخست وزیر بحرین و امیر قطر مشهود بود. خبرگزاری دولتی بحرین در انتشار خبر این تماس به نقل از یکی از وزرای امور خارجه کابینه نوشت: «تماس تلفنی نخست وزیر موضع گیری رسمی بحرین در رابطه با قطر نبوده است و بر تعهدات بحرین به عربستان سعودی تاثیری نمی گذارد.»

در رابطه با بحرین، بسیاری اقدام آن در زمینه تحریم قطر را تسلیم آن در برابر اراده عربستان سعودی می دانند و نه نتیجه اختلافات بین بحرین و قطر. بحرین یکی از کشورهایی است که در نتیجه این محاصره از لحاظ تجاری، گردشگری و سرمایه گذاری بیشترین آسیب را دیده است و برخی از مقامات آن از جمله نخست وزیر بحرین با این اقدام موافق نیستند.

این پویایی حاکی از یک نقص کلیدی در اتحادیه عرب است: عدم باور به رهبری احتمالی عربستان سعودی. در حالی که شکست این سیاست گذاری به مرور زمان آشکارتر می شود، متحدان هر یک به طور فزاینده در صدد اولویت دادن منافع خود به دیگران برمی آیند. تنها چیزی که این کشورها بر سر آن توافق نسبی دارند، حفظ یک ائتلاف ظاهری است که امکان توجیه سیاست گذاری های ناموفق خارجی و ادامه درگیری های داخلی در خفا را برایشان فراهم می آورد. دیپلمات عرب شرایط دشوار کنونی را «مشکل آتش افروزی چندگانه» می خواند که در آن پایان دادن به درگیری در یمن باید مورد توافق امارات متحده عربی و عربستان سعودی قرار بگیرد و این در حالی است که عربستان نمی تواند به طور یکجانبه و بدون مشورت با امارات با قطر به مصالحه برسد. این، دستورالعملی برای نوعی اختلال مارپیچی در منطقه ای است که در آن اختلافات و ترس ها بر اتحاد و ثبات چیره شده اند. این، همچنین میراث غم انگیز اولین سفر خارجی ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکاست.

منبع: فارن پالسی / مترجم: طلا تسلیمی

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/11547


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی


واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار


قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)


چرا مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکردند؟


فرار از مناظره، هراس از مواجهه


خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انس حقاني همراه با 7 تن ديگر از زندان آزاد شدند

کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر

وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است

نامه ها برای دخترانم

تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای

مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند

آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند

دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند

پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟

عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود

بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان

نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات

صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت

خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان

مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»

رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی

واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار

تأخیر در اعلام نتایج انتخابات؛ بررسی‌ها هنوز ادامه دارد

چرا وسیمه بادغیسی تاحال بازداشت نشده است؟

در نه ماه نخست سال جاری 261 زن و 631 کودک کشته شده‌اند

آزادی 5 هزار زندانی طالبان به شمول انس حقانی

قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)

سعادتی: کمیسیون آرای «بدون بایومتریک» را نیز وارد سیستم می‌کند

چاووش اوغلو: از انزوا نمی‌ترسیم زیرا حق با ماست


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان