درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-08-21  |  2019-11-12  |  بروز شده در: 1398/08/20 - 20:25:5 FA | AR | EN
کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر             وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است            نامه ها برای دخترانم             تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای             مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند             آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند             دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند             پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟             عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود             بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان             نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات             صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت             خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان             مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»             رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند            

تاریخ نشر: 1398/03/18 - 18:13:1
تعداد بازدید: 116
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟

سفر رئیس جمهوری چین به روسیه، نتیجه مذاکرات وی با "ولادیمیر پوتین، مواضع مشترک طرفین در زمینه مسائل بین المللی و امضای قراردادهای مختلف تجاری-اقتصادی بین دو کشور، گویای اهمیت توسعه روابط دوجانبه برای مقامات مسکو و پکن است.

"شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین روز، چهارشنبه، 5 ژوئن (15 خرداد) برای انجام یک دیدار رسمی سه روزه به مناسبت هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور به روسیه سفر کرد.

رهبر چین در نخستین روز از سفر خود، در مسکو مذاکرات مفصلی با "ولادیمیر پوتین" همتای روسی خود در کاخ کرملین داشت. این مذاکرات ابتدا بصورت «رو در رو» و سپس با حضور مقامات بلندپایه دو کشور ادامه داشت که در جریان آن بحران‌های منطقه‌ای که غالباً در نتیجه اقدامات آمریکا تشدید شده، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

این دیدار باردیگر ثابت کرد که روابط مسکو و پکن بطور بیسابقه‌ای تقویت شده و اظهارات رهبران دو کشور تایید دیگر بر مطابقت کامل مواضع روسیه و چین در بسیاری از مسائل بین المللی بود.

"ولادیمیر پوتین" و "شی جین پینگ" در پایان مذاکرات خود با انتشار بیانیه مشترکی، تهدیدات آمریکا درباره امکان استفاده از توان نظامی علیه ایران را محکوم کرده و بر ضرورت حمایت از همکاری‌های اقتصادی متقابلاً سودمند با جمهوری اسلامی و مخالفت با تحریم‌های یک‌جانبه به بهانه اجرای قوانین داخلی تاکید کردند.

رهبران روسیه و چین یادآور شدند آژانس بین المللی انرژی اتمی مکرراً اجرای کامل تعهدات طرف ایرانی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد تایید قرار داده و اکنون انتظار می رود که همه طرفین شرکت کننده در توافق هسته‌ای بطور کامل تعهدات خویش در قبال تهران را اجرا کنند.

روسای جمهوری روسیه و چین، در جریان مذاکراتشان در مسکو، وضعیت کنونی در شبه جزیره کره را نیز بررسی کرده و بر لزوم راه حل سیاسی-دیپلماتیک مشکلات هسته‌ای در این منطقه تاکید کردند. اوضاع در سوریه و ونزوئلا نیز از دیگر مسائل مورد بررسی در این نشست بود.  

به عقیده کارشناسان، اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی از سوی آمریکا، عامل بسیار مهمی در نزدیکی بیش از پیش مواضع روسیه و چین شده، چرا که اکنون دو کشور دارای یک دشمن ژئوپلیتیکی مشترک بوده و امیدی به دستیابی به توافق با طرف آمریکایی ندارند.

در همین راستا ولادیمیر پوتین در دیدار با همتای چینی خود تاکید کرد که مشارکت روسیه و چین، اعتماد متقابل بین دو کشور و توسعه روابط اقتصادی دوجانبه به نفع همه جهان است. به عقیده وی، تلاش‌های مشترک مسکو و پکن سهم زیادی در حل و فصل مشکلات جهانی و مقابله با چالش‌ها و تهدیدات جدید و ایجاد نظام جهانی عادلانه و مطابق با حقوق بین الملل دارد.

رئیس جمهوری چین در آستانه سفرش به روسیه، ولادیمیر پوتین را نزدیکترین همتای خارجی و بهترین دوست خود نامید. این روابط نزدیک بین رهبران دو کشور ، به‌خصوص در شرایط اعمال تحریم‌های ضدروسی آمریکا و اعمال فشار زیاد واشنگتن بر چین برای دادن امتیاز، کمک بسیار زیادی به هماهنگی سیاست خارجی مسکو و پکن می‌کند.

با وجود همکاری مشترک روسیه و چین برای مقابله با اقدامات تهدیدآمیز آمریکا، دو کشور هیچ تعهدی هم در قبال برخی اقدامات طرف مقابل در عرصه سیاست خارجی برعهده نمی گیرند. برای مثال: پکن الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نشناخته و مسکو نیز از ادعای چین درباره جزایر مورد اختلاف در دریای چین جنوبی و دریای ژاپن حمایت نمی کند. 

اهمیت تقویت همکاری‌های روسیه و چین در عرصه اقتصادی و به‌خصوص انرژی

واقعیت این است که توسعه همکاری‌های تجاری-اقتصادی، حرف نخست را در روابط روسیه و چین می‌زند. در سال 2018 حجم مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین به میزان بیش از 24 درصد رشد داشته و برای نخستین بار به رقم 108 میلیارد دلار رسید که افزایش صادرات انرژی روسیه به چین، نقش قابل توجهی در این مسئله داشت.  

به همین دلیل "شی جین پینگ"  بعد از مسکو عازم سن‌پترزبورگ شد تا (7-6 ژوئن) بعنوان مهمترین میهمان خارجی در اجلاس بین المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ شرکت کند.

در جریان این اجلاس اقتصادی، بیش از 30 توافقنامه همکاری مختلف بین شرکت‌ها و سازمان‌های روسی و چینی به امضاء رسیده است. از همین مسئله می‌توان نتیجه گرفت مسکو و پکن عزم خود را برای مقابله جدی با اعمال فشارهای اقتصادی از سوی آمریکا جزم کرده‌اند.

رهبران روسیه و چین روز جمعه در حاشیه اجلاس اقتصادی سن‌پترزبورگ، در نشست دوجانبه اقتصادی-انرژی روسیه و چین نیز شرکت کردند. رئیس جمهوری روسیه همکاری‌های مسکو و پکن را عامل مهمی در ثبات اقتصادی جهانی نامید و در عین حال یادآور شد که این مشارکت دوجانبه تناقضی با همکاری‌ها با غرب ندارد.

پوتین گفت: « روسیه و چین درصدد ایجاد اتحاد نظامی نیستند، ما متحد راهبردی یکدیگر هستیم وعلیه کشور ثالثی کار نمی کنیم و ما تنها در راستای تامین منافع ملت‌های خود تلاش می‌کنیم. روسیه برای علاقه مندی تجار و شرکت‌های چینی برای کار مشترک و گسترش همکاری‌ها و حضور آنها در بازار کشورشان ارزش زیادی قائل است.»

رئیس جمهوری چین نیز در این نشست تاکید کرد که پکن و مسکو باید هماهنگی اقدامات خود در عرصه بین المللی را برای تامین هرچه سریعتر امنیت انرژی جهانی تقویت کنند.

"شی جین پینگ" گفت: « ضرورت دارد تا دو کشور هماهنگی اقدامات خود در حل و فصل مشکلات مربوط به انرژی در جهان را افزایش بدهند. این مشارکت در شرایطی که جهان در برابر چالش‌های جدیدی در نتیجه وخامت وضعیت ژئوپلیتیکی، آلودگی گسترده محیط زیست و عدم دسترسی عادلانه به منابع انرژی قرار دارد، اهمیت زیادی دارد.» به گفته وی، چین و روسیه بعنوان دو قدرت انرژی بزرگ جهان لازم است تا بطور مشترک بر لزوم پایبندی به اصول چندجانبه اصرار ورزند.

روسای جمهوری روسیه و چین همچنین دورنمای مشارکت طرح «یک کمربند-یک راه» و اتحادیه همکاری‌های اقتصادی اورآسیا را بسیار روشن ارزیابی کرده و تحقق این دو طرح را عامل مثبتی برای افزایش همگرایی اقتصادی منطقه دانستند.

توافقات متقابلا سودمند تجاری-اقتصادی، عامل مهمی در توسعه روابط روسیه و چین

در جریان مذاکرات دوجانبه بین مقامات روسیه و چین، توافقات اقتصادی مهمی بین دو طرف به امضاء رسید که از جمله مهمترین موارد آن، گسترش مبادلات تجاری بر اساس ارزهای ملی است. البته مسکو و پکن تقریبا ده سال قبل استفاده از روبل و یوآن، به جای دلار آمریکا را آغاز کردند. در سال 2010 در بازار بورس مسکو، بخش تبادل تجاری بر اساس روبل-یوآن آغاز به کار کرد. در سال  2018 سهم استفاده از ارزهای ملی در مبادلات بازرگانی دوجانبه بیش از 15 درصد بود. بدین ترتیب دو کشور تلاش می‌کنند تا وابستگی خود به دلار را کاهش دهند تا نوسان قیمت دلار تاثیری بر مبادلات بازرگانی آنها نگذارد.

در جریان سفر "شی جین پینگ" به روسیه، توافقنامه‌های مهمی بین سازمان‌ها و شرکت‌های روسی وچینی منعقد گردید. شرکت «راس اتم» روسیه قرار است دو فاز جدید به نیروگاه اتمی در استان جیانگ‌سوی چین ایجاد کند. ارزش این قرارداد 1.7 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

البته بزرگترین طرح مشترک روسیه و چین در زمینه انرژی هسته‌ای، قرارداد شرکت «راس اتم» روسیه با شرکت دولتی صنایع هسته‌ای چین است که بر اساس آن طرف روسی قرار است تا سال 2028 به طور مشترک، 4 نیروگاه اتمی نسل جدید در چین بسازد.

 توجه مقامات مسکو و پکن به روی گسترش همکاری‌های علمی-فنی دوجانبه

مسکو و پکن همچنین توافق کرده‌اند تا یک میلیارد دلار در زمینه برای توسعه بنیاد سرمایه گذاری علمی-فنی مشترک سرمایه‌گذاری کنند. هدف از این طرح سرمایه گذاری در عرصه فناوری‌های عالی و علوم فضایی است.

"دمیتری راگوزین" رئیس شرکت «راس کاسموس» روسیه به طرف چینی پیشنهاد کرده تا بطور مشترک پایگاه تحقیقاتی در ماه ایجاد کنند تا در زمینه مسائل فضایی و همکاری در عرصه امنیت فضا فعالیت کند.

همکاری‌های بین دانشگاهی روسیه و چین نیز فعالانه با رشد قابل توجهی در حال گسترش است. ولادیمیر پوتین در مراسم اعطای دکترای افتخاری به "شی جین پینگ" در دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ، در سخنانی با ابراز رضایت از این مسئله یادآور شد که بطور تقریبی 90 هزار دانشجو، استاد و فارغ التحصیل در طرح تبادلات بین دانشگاهی بین دو کشور مشارکت دارند. به گفته وی، این مسئله گویای علاقه مندی جوانان و جامعه آکادمیک روسیه و چین برای شناخت تاریخ و فرهنگ یکدیگر است.  

در مجموع سفر سه روزه رهبر چین به روسیه نه تنها شامل امضای توافقات اقتصادی چند میلیاردی بود، بلکه بار دیگر روابط بسیار نزدیک رهبران دو کشور را به نمایش گذاشت، به گونه‌ای که روسای جمهوری دو کشور به اتفاق یکدیگر از باغ وحش شهر مسکو که طرف چینی دو پاندای جوان به آن هدیه کرد، دیدن کردند، تا نیم شب با یکدیگر گفت‌وگوهای دوجانبه داشتند، با قایق تفریحی از مناطق دیدنی شهر سن‌پترزبورگ و موزه آرمیتاژ دیدن کرده و با یکدیگر به کنسرت رفتند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/11512


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی


واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار


قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)


چرا مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکردند؟


فرار از مناظره، هراس از مواجهه


خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انس حقاني همراه با 7 تن ديگر از زندان آزاد شدند

کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر

وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است

نامه ها برای دخترانم

تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای

مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند

آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند

دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند

پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟

عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود

بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان

نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات

صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت

خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان

مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»

رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی

واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار

تأخیر در اعلام نتایج انتخابات؛ بررسی‌ها هنوز ادامه دارد

چرا وسیمه بادغیسی تاحال بازداشت نشده است؟

در نه ماه نخست سال جاری 261 زن و 631 کودک کشته شده‌اند

آزادی 5 هزار زندانی طالبان به شمول انس حقانی

قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)

سعادتی: کمیسیون آرای «بدون بایومتریک» را نیز وارد سیستم می‌کند

چاووش اوغلو: از انزوا نمی‌ترسیم زیرا حق با ماست


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان