درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-08-21  |  2019-11-12  |  بروز شده در: 1398/08/20 - 20:25:5 FA | AR | EN
کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر             وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است            نامه ها برای دخترانم             تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای             مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند             آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند             دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند             پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟             عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود             بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان             نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات             صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت             خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان             مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»             رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند            

تاریخ نشر: 1398/03/08 - 20:04:5
تعداد بازدید: 184
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد

توکایف بار ها اشاره کرده است که سیاست رئیس جمهور قبلی قزاقستان ادامه خواهد یافت. باید گفت که این تنها یک پیام برای شرکای خارجی قزاقستان نیست، مردم قزاقستان به سیاست های نظربایف علاقه‌مند هستند، این دلیل دیگری است که وی می خواهد راه نظربایف را در این کشور اد امه بدهد.


مارچ 2019 را در قزاقستان خاص مینامند. بتاریخ 19 همین ماه، نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور اعلام نمود که از سمت خود استعفا میدهد و تا انتخابات بعدی آنرا به قاسیم-ژومارت توکایف رئیس سنای پارلمان این کشور واگذار میکند. در تاریخ معاصر قزاقستان چنین کار سابقه نداشت. اما آیا این انتقال غیر قابل انتظار بود؟

مشکل است که شک خودپنداری را به رئیس جمهور نظربایف نسبت بدهیم. به نظر می رسد وی به عنوان یک سیاستمدار هوشیار شرقی نمایان گردید، گویا وی تمام اقدامات خود را قبل از آغاز آنها سنجیده است. یک مثال ساده: 25 سال پیش برای اولین بار از سخنرانی در دانشگاه دولتی مسکو در مورد ایجاد اتحادیه گمرکی سخن گفت؛ دیدیم که امسال اتحادیه اقتصادی اورآسیا از پنجمین سالگرد خود تجلیل به عمل آورد. این جدیت کار نظربایف در بخش امور داخلی کشورش نیز وجود داشت. 

نظربایف در زمانیکه قیمت نفت بلند بود، صندوق امنیتی ملی را در کشورش ساخت که در آن، درآمد های اضافی از فروش نفت که آن وقت یک بیلر آن 100 دالر بود، پس انداز می کرد. با پیش بینی کاهش قیمت نفت، در قزاقستان برنامه سریع رشد صنعتی و سرمایه گذاری اعلام گردید که در چارچوب آن بخش های  اقتصادی پر مصرف در اولویت قرار گرفتند. درست در همین زمان بود که قیمت یک بیلر طلای سیاه به 40 دالر کاهش یافت. البته که سطح تولید ناخالص داخلی ازبکستان هنوز خوب نبود، اما نظر به معلومات وزارت اقتصاد ملی این کشور از سال 2019 (جنوری الی مارچ)- رشد تولید ناخالص داخلی 3،8 درصد را تشکیل میداد. صنعت سبک، تولید نوشابه، محصولات پلاستیک، تولید مواد ساختمانی، همچنان ماشین سازی، منجمله موتر سازی، در این کشور فعال بود.

لازم نیست به مغز زیاد فشار بیاوریم تا عللی که منجر به تصمیم انتقال قدرت توسط رئیس جمهور نورسلطان شد را بدانیم. مهمترین شعار آن رئیس جمهور: اول اقتصاد، بعد سیاست بود. رهبر قزاقستان درک میکرد که برای این کشور رهبری نیاز است که بتواند در مرحله گذار الی انتخاب ریاست جمهوری بعدی در این کشور کار موفق کند. نامزدی قاسیم-ژومارت توکایف در این زمینه عالی بود. وی تجربه بزرگ کاری در دولت داشت و همچنین موقف سیاسی بین المللی وی نیز خوب بود. قاسم توکایف قبل از آن رئیس عمومی یک بخش سازمان ملل متحد در ژینو بود. رئیس پارلمان از نظر تاریخ قزاق ها، جایگای دوم را بعد از رئیس جمهور دارد. حالا رهبر موقت کشور تا انتخابات زودهنگام او می باشد. توکایف بار ها اشاره کرده است که سیاست رئیس جمهور قبلی قزاقستان ادامه خواهد یافت. باید گفت که این تنها یک پیام برای شرکای خارجی قزاقستان نیست، مردم قزاقستان به سیاست های نظربایف علاقه من هستند، این دلیل دیگری است که وی می خواهد راه نظربایف را در این کشور اد امه بدهد. نظربایف وعده افزایش معاش و امتیازات، حمایت از مردم کم درآمد را داده بود. باید گفت که تمام مردم قزاقستان به ثبات نیاز دارند، صرف نظر از رفاه مالی آنها. قزاقستان در مقایسه با همسایه خود قرقیزستان، آماده لرزش های سیاسی نیست و تظاهرات و تجمعات در این کشور وجود ندارد.

نظربایف در بیانیه خود برای مردم توضیح داد، که جهان منتظر لرزش های اقتصادی نوبتی است، که آنها باید روحاً آماده می بود. سال تحول سیاسی برای قزاقستان باید سال آینده میبود، در سال 2020 باید انتخابات نوبتی ریاست جمهوری برگزار می‌شد، اما نظربایف با درایت برای این که قزاقستان به یک بحران اقتصادی فرو نرود یک سال زودتر از موعد استعفا داد. برای جلوگیری از تأخیر تحول سیاسی، زمانی که سرمایه گذاران بزرگ، کارآفرینان متوسط و سازمان های دولتی در انتظار انتخابات آینده میبودند، دفعتاً اگر رهبر جدید با ایده های جدید می آمد، زندگی موقتاً برای هژده میلیون قزاقستانی در یک وقفه فرو میرفت که برای مردم این کشور غیر قابل تحمل می بود؛ بنابر این قاسیم توکایف در مورد انتخابات زودهنگام بسیار به موقع بود. انتخاب رئیس دولت توسط مردم تاثیر مثبت بالای ثبات سیاسی و اقتصادی قزاقستان میگذارد.

رئیس جمهور قزاقستان موردی را اشاره کرد که میتواند ضامن انتخابات شفاف و آزاد در این کشور باشد. توکایف گفت: «حالا ما در یک لحظه تاریخی قرار داریم. رهبری حکومت قزاقستان در یک فضای آرام و در مطابقت کامل با قانون اساسی انتقال یافت و این کار باعث احترام جامعه جهانی به قزاقستان گردید».

 

انتهای مطلب

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/11342


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی


واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار


قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)


چرا مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکردند؟


فرار از مناظره، هراس از مواجهه


خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انس حقاني همراه با 7 تن ديگر از زندان آزاد شدند

کشته شدن يک فرد کليدي طالبان دريک حملۀ هوايي در ولايت لوگر

وزارت خارجه امریکا: پاکستان فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در خاک‌اش را محدود نکرده است

نامه ها برای دخترانم

تأکید عبدالله بر راه‌کار موثر در پیکار با هراس‌افگنی در نشست سران هم‌کاری‌های شانگهای

مدینه شوک دیده و از همه می‌ترسد؛ قتل پدر پیش چشم فرزند

آتش گرفتن یک قطار پاکستانی ۶۲ مسافر را به کام مرگ کشاند

دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب ’جرایم جنگی’ شده‌اند

پیام­ رسان محبوب در جنگ و صلح افغانستان چیست؟

عبدالله: در کنار تلاش‌های صلح نباید «انتخابات افغانستان» از یاد برده شود

بیانیه پایانی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه مسکو در مورد افغانستان

نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات

صلاح‌الدین ربانی استعفا کرد/ غنی پذیرفت

خروج مخفیانه و آرام قوای امریکا از افغانستان

مردی که قصد جان مولانا عبدالله را داشت، «آزاد شده است»

رئیس و معاون دارالانشای انتخابات به دادستانی معرفی شدند

تشکیل حزب موج تحول افغانستان؛ تسری مادرانه‌گی از حوزۀ خصوصی به حوزۀ عمومی

واکنش‌ها به حملۀ خونین ننگرهار

تأخیر در اعلام نتایج انتخابات؛ بررسی‌ها هنوز ادامه دارد

چرا وسیمه بادغیسی تاحال بازداشت نشده است؟

در نه ماه نخست سال جاری 261 زن و 631 کودک کشته شده‌اند

آزادی 5 هزار زندانی طالبان به شمول انس حقانی

قزاقستان و تاریخ (اردوی زرین)

سعادتی: کمیسیون آرای «بدون بایومتریک» را نیز وارد سیستم می‌کند

چاووش اوغلو: از انزوا نمی‌ترسیم زیرا حق با ماست


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان