درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-04-05  |  2019-06-26  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/02/13 - 19:07:4
تعداد بازدید: 108
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

طالبان، برنده بازی جرگه پرهزینه اشرف‌غنی؟

برایند کلی قطعنامه پایانی جرگه مصلحتی اشرف غنی، پیش از آنکه کمکی به تقویت روند صلح افغانستان کرده باشد، با واگذاری امتیازهای یکجانبه ای مانند آزادی زندانیان، ایجاد دفتر و پذیرش درخواست های «معقول» طالبان، به کام آن گروه تمام شد و این طالبان هستند که در نهایت، برنده این بازی پرخرج شدند.


قطعنامه ۲۳ ماده‌ای لویه‌جرگه مشورتی صلح مواضع و دیدگاه‌های دولت افغانستان را در روند مذاکره با طالبان مورد تایید قرار داد.

در این قطعنامه بر آتش‌بس، حفظ "دستاوردهای ۱۸ سال گذشته"، حفظ نظام جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی، اجماع داخلی و منطقه‌ای، اصلاح شورای عالی صلح و تعیین هیات جدید مذاکره‌کننده تاکید شده است.

اشرف غنی گفت این قطعنامه نقشه راه و برنامه عمل دولت افغانستان است و خطاب به طالبان نیز گفت: "انتخاب با شماست که خوشحالی را به مردم می‌دهید یا به غم مردم باز هم ادامه می دهید... بیایید بشنوید که مردم چه می‌خواهند."

در قطعنامه جرگه ایجاد یک تیم مذاکره کننده حدود ۵۰ نفره درخواست شده و رئیس جمهوری نیز گفت به خواست لویه جرگه مشورتی "من تیم مذاکره را تعیین می‌کنم نه لشکر مذاکره را."

در قطعنامه پایانی از طالبان درخواست شده که از اول ماه رمضان، آتش‌بس کند؛ اما گروه طالبان آتش‌بس را رد کرده و گفته حاضر نیست با دولت اشرف غنی مذاکره کند.

درخواست های ارائه شده در قطعنامه پایان جرگه مشورتی اشرف غنی تا حدود زیادی قابل پیش بینی بود؛ زیرا آنچه در این قطعنامه آمده، پیش از این نیز به دفعات، در دیگر روندهای مرتبط با صلح، مطرح شده و مورد بحث واقع شده است. بنابراین، جرگه تبلیغاتی آقای غنی، پیشنهاد بکر و بدیعی ارائه نکرده که برپایه آن، بتوان فلسفه برگزاری و هزینه های هنگفت میلیونی آن را توجیه کرد.

اگرچه برای دولت آقای غنی که خود مرهون رأی و مدیون انتخاب مردم نمی داند، اهمیت چندانی ندارد؛ اما عوارض و هزینه های سنگین این جرگه تبلیغاتی و نمایشی، تنها به میلیون ها دالری که برای برگزاری و تطمیع اعضای شرکت کننده آن به منظور حرکت در مسیر تعیین شده از سوی ارگ، خرج شد، محدود نمی شود؛ بلکه این جرگه و تعطیلی های یک هفته ای آن، میلیون ها دالر دیگر به اقتصاد ضعیف و نابسامان افغانستان، کاروبار بخش خصوصی و بازارهای افغانستان، ضربه وارد کرد. ضمن آنکه ساکنان پایتخت هم طی این مدت، با مختل شدن زندگی عادی شان به واسطه محدودیت های سنگین امنیتی، منع آمد و شد، انسداد راه ها و تعطیلی ادارات دولتی و مراجع رسمی، تاوان بزرگی پرداختند که در برخی موارد، به قیمت جان بیماران، زنان و کودکان انجامید.

این در حالی است که به باور تحلیلگران، برایند کلی قطعنامه پایانی جرگه مصلحتی اشرف غنی، پیش از آنکه کمکی به تقویت روند صلح افغانستان کرده باشد، با واگذاری امتیازهای یکجانبه ای مانند آزادی زندانیان، ایجاد دفتر و پذیرش درخواست های «معقول» طالبان، به کام آن گروه تمام شد و این طالبان هستند که در نهایت، برنده این بازی پرخرج شدند.

از جانب دیگر، گروه طالبان با پاسخی که به درخواست های این جرگه دادند و از قبل هم قابل پیش بینی بود، بار دیگر حکومت آقای غنی و جرگه تبلیغاتی و پرهزینه او را تحقیر کرد و با برخورد از موضع غرور و اقتدار، پیشنهادهای یکجانبه این جرگه را مورد بی اعتنایی آشکار قرار داد.

در چنین شرایطی، اگرچه آقای غنی اعلام کرده که درخواست های این جرگه را به سیاست های رسمی دولت در زمینه صلح تبدیل می کند و در نخستین گام، برای نشان دادن «حسن نیت» اعلام کرده که ده ها زندانی طالبان را آزاد می کند؛ اما بسیار بعید به نظر می رسد که این اقدامات بتواند تغییری در موضع سختگیرانه و تحقیرآمیز طالبان در قبال ارگ ریاست جمهوری ایجاد کند.

همان گونه که در اعلامیه طالبان درباره جرگه هم آمده است، عدم شرکت نیمی از حکومت و تقریبا همه منتقدان و مخالفان سیاسی سرشناس دولت در این جرگه، ضربه بزرگی به مشروعیت آن وارد آورد که یکی از نمودهای آن، در پاسخ صریح و قاطع طالبان، قابل دید است.

از این پس، شاید اشرف غنی، آنچه در قطعنامه پایانی جرگه آمده است را به عنوان اصول غیرقابل عدول در روند صلح با طالبان، مطرح کند؛ اما هم با توجه به واکنش طالبان و جریان ها و شخصیت های سیاسی داخلی و هم با درنظرداشت تجارب پیشین در این زمینه، او اگر می خواهد از انزوای حقارت آمیز کنونی اش رهایی پیدا کند، چاره ای جز گوش دادن به صدای واقعی مردم افغانستان و پذیرش خواست های جریان ها و رهبران سیاسی بیرون از قدرت به عنوان بخشی از واقعیت روند صلح با طالبان ندارد.

به بیان دیگر، قطعنامه پایانی جرگه و در مجموع آنچه از دل آن بیرون آمد، ضعیف تر از آن بود که بتواند به انزوای سیاسی آقای غنی پایان دهد و حکومت او را بر روند صلح، مسلط کند. راه تحقق این موارد مهم، ترک اقتدارگرایی و خودکامگی و بازگشت به یک روند سازنده و فراگیر ملی است.

علی موسوی - جمهور

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10998


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین


غنی نمی‌تواند از چوکی دل بکند!


کابین خون


خدمات جنسی زنان اسرائیلی در ارتش


همه "آتش‌های" خاورمیانه از گور "معامله قرن" بلند می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان