درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-04-05  |  2019-06-26  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/02/07 - 18:20:0
تعداد بازدید: 99
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تراژدی دادگاه‌های نمایشی و اعدام‌های مکرر در عربستان
تراژدی دادگاه‌های نمایشی و اعدام‌های مکرر در عربستان

دادگاه‌های رژیم آل‌سعود در حالی مکرراً احکام اعدام صادرشده ضد مخالفان مسالمت‌آمیز سعودی را به‌اجرا می‌گذارند که قاتلان خاشقجی و ملت یمن بدون محاکمه به زندگی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از تسنیم، سه‌شنبه گذشته بود که منابع رسمی عربستان سعودی از اعدام 37 زندانی به‌صورت جمعی در شهرهای مختلف عربستان خبر دادند. برخی از این افراد بعد از اعدام به‌صورت وحشیانه به‌صلیب کشیده شدند.

افراد اعدام‌شده بعد از این‌که مدت‌ها در زندان‌های عربستان سعودی بودند و اتهامات متعدد و مبهمی نظیر تروریسم و توطئه ضد امنیت ملی و جاسوسی و ترویج تشیع و قتل ضد آنها صادر شده بود، اعدام شدند.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که تیم 15نفره اعدام جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستان در کنسولگری رسمی این کشور در استانبول هیچ محاکمه‌ای را پشت سر نگذاشته‌اند و اتهاماتی در دادگاه عربستان ضد آنها مطرح نشده است.

خبرگزاری رسمی عربستان افراد اعدام‌شده را مجرمانی توصیف کرد که برخی از آنها اقدامات تروریستی و خطرناک داشتند و گروه‌های تروریستی برای ایجاد فساد در عربستان و ناامن کردن کشور و هرج‌ومرج و ایجاد فتنه مذهبی تأسیس می‌کردند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل طی سال جاری دست‌کم 104 نفر در عربستان اعدام شده‌اند، این در حالی است که در مجموع سال 2018 تعداد اعدام‌های صورت‌گرفته در عربستان 149 نفر بود.

حدود 34 نفر از زندانیان اعدام‌شده فعالان شیعه و اعضای سندیکاهای حرفه‌ای و روحانیون و تعدادی از جوانان بودند که در دوران نوجوانی خود بازداشت شده بودند. اعدام‌های اخیر در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتاً سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اقلیت شیعه این کشور، انجام‌ شده است.

اعدام‌های صورت‌گرفته، جامعه عربستان به‌ویژه افکار عمومی شیعیان را شوکه کرده است. بسیاری از زندانیان شیعه که اخیراً اعدام شده‌اند، در اوایل سال 2011 بازداشت شده بودند و اتهام بسیاری از آنها شرکت در تظاهرات اعتراض‌آمیز برای آزادی اسرای سیاسی در بند رژیم آل‌سعود بود.

اقدام عربستان سعودی در مجازات جمعی زندانیان مخالف این رژیم بنا به دلایل مختلف اقدامی غیرقانونی به‌شمار می‌رود، این دلایل عبارتند از:

اول اینکه نظام سیاسی عربستان از دستگاه قضایی این کشور برای تحقق عدالت واقعی استفاده نمی‌کند، بلکه آن را در راستای تقویت حاکمیت و استبداد مطلقه خود به‌کار می‌گیرد.

علاوه بر این‌که محاکمه‌های محرمانه صورت‌گرفته عربستان، اعتبار سیستم قضایی این کشور را زیر سؤال می‌برد، چرا که بنا به اذعان بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی، اعترافات مطرح‌شده در محاکمه‌ها زیر بار شکنجه‌های شدید صورت گرفته و علاوه بر اینکه اعتباری ندارد، می‌تواند نقض صریح حقوق بشر به‌شمار رود.

البته رژیم آل‌سعود اهمیت زیادی به این جزئیات نمی‌دهند و بدون بررسی جزئیات محاکمه صادرشده از سوی دادگاه، آن را به بدترین نحو اجرا می‌کند.

در حالی که رژیم آل‌سعود لجین الهذلول فعال زن حقوق بشر در عربستان را به‌بهانه بیان دیدگاه‌های خود در انتقاد از رژیم آل‌سعود به زندان انداخته، ولید ابوالخیر وکیل این زن نیز به زندان افتاده است، از این رو می‌توان نتیجه گرفت که نباید به دادگاه‌های موجود در کشوری که افراد مختلف را تنها به‌علت نوشتن یک مقاله یا شعار یا کامنت اینترنتی به تروریسم متهم کرده و آنها را به جوخه اعدام می‌سپارند، اعتماد کرد، آن هم در شرایطی که دفاع از متهمان نیز برای وکلای این کشور هزینه‌های زیادی دارد.

عربستان سعودی برای دور بودن از انتقادات بین‌المللی تلاش دارد تمامی زندانیان اعدام‌شده را به حمایت از تروریسم متهم کند، در این باره سیستم‌های امنیتی و سایت‌های اینترنتی وابسته به دولت آل‌سعود از زمان اجرای اعدام‌ها سعی کردند این احکام را توجیه کرده و جلوی هر نوع همبستگی افکار عمومی با افراد اعدام‌شده را بگیرند.

سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر که موضع‌گیری‌هایی را در این خصوص انجام داده، روایت رسمی عربستان در خصوص اتهامات تروریستی مطرح‌شده ضد این افراد را رد می‌کنند.

شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان نیز جمعه‌شب در گزارشی درباره گردن زدن 37 نفر در عربستان گزارش داد که روند دادرسی اعدام‌شدگان بسیار ناعادلانه بوده است.

سی‌ان‌ان گزارش داد: اقرارنامه‌های اعدام‌شدگان ساختگی بوده و زیر شکنجه‌های شدید ثبت شده است. سی‌ان‌ان با اشاره به سن کم برخی اعدام‌شدگان به‌هنگام دستگیری، اعدام‌ها را بسیار ناعادلانه و نامتعارف خوانده است.

ریاض مدعی است که اعدام‌شدگان به جرم خود اعتراف کرده‌اند اما اسناد دادگاهی اعدامی‌ها در الشرقیه، القصیم، ریاض، عسیر، مدینه و مکه نشان می‌دهد که قربانیان به احکام قضایی خود معترض بوده و بارها به دادگاه اعلام کرده‌اند که بخشی از اعتراف‌های آنها تحت فشار و شکنجه بوده است.

یکی از آنان به قاضی پرونده‌اش گفته است که اعترافات او توسط شخص بازجو نوشته شده و سخنان او نیست.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نیز در گزارشی تأکید کرد که برخی احکام صادرشده در نتیجه اعترافاتی صورت گرفته است که در زندان از متهمان گرفته شده است، اما این افراد اعلام کرده‌اند که اعترافات مذکور در نتیجه شکنجه آنها بوده و در گاهی موارد آنها تنها مجبور شده‌اند برگه‌های نوشته‌شده‌ای را امضا کنند که از محتوای آن بی‌خبرند.

این گزارش همچنین به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان اشاره کرده نوشت که این ممنوعیت در حالی برداشته شده که افرادی که در اعتراض به این روند بازداشت شده بودند، همچنان در زندان‌های عربستان هستند. بر اساساینگزارشسازمان‌های حقوق بشر و خانواده‌های فعالان سیاسی زن در عربستان گزارش داده‌اند که دست‌کم تعداد قابل‌توجهی از این افراد در زندان مورد شکنجه آل‌سعود قرار دارند.

بر اساس گزارش‌های موجود، شکنجه‌های مذکور شامل کتک زدن و شوک الکتریکی و غرق کردن مصنوعی زندانیان است.

با وجود این، نیویورک تایمز گزارش داد که تجاوزهای صورت‌گرفته در عربستان تأثیری بر حمایت قدرتمند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از رژیم حاکم بر این کشور ایجاد نکرده است، چرا که وی اخیراً علیه مصوبه کنگره آمریکا برای توقف حمایت از جنگ یمن وتو کرده است.

در همین رابطه جانیس کورتکامپ روزنامه‌نگار آمریکایی با اشاره به اعدام 37 نفر به‌صورت جمعی در عربستان سعودی اعلام کرد که سازمان عفو بین‌الملل از افزایش مستمر استفاده رژیم آل‌سعود از اعدام در این کشور انتقاد کرده است.

وی عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی را دو روی سکه تروریسم معرفی کرده و می‌افزاید که آن همچنان به حمایت خود از استبداد موجود در عربستان ادامه می‌دهد.

وی در گفتگوی اختصاصی خود با پایگاه خبری العهد با اشاره به موضع سست محافل بین‌المللی و مؤسسات حقوق بشری جهان نسبت به این اقدامات تأکید می‌کند: از نظر من سازمان عفو بین‌الملل نیز از اعتبار کافی برخوردار نیست، من شخصاً دیده‌ام که آنها چگونه اقدام به جعل گزارش‌ها در جریان جنگ در سوریه کرده و جانبداری مطلقه خود از گروه‌های مسلح را در سال‌های قبل به‌اثبات رسانده‌اند. شکی نیست که اعدامی‌ها به‌شدت مورد شکنجه واقع شده و فجایع غیرقابلتصوریراقبلازاعداممتحملشده‌اند.

وی تأکیدکردکهحاکمیتآل‌سعودهرنوعمخالفت سیاسییادینیبارویکردهایخودرااقدامتروریستیارزیابیمی‌کند.

وی با وجود اعلام حمایت رسمی عربستان سعودی از اسرائیل و اتحاد میان این دو طرف پیش‌بینی کرد که سرکوب شیعیان در این کشور و اقدامات نژادپرستانه دینی ضد آنها افزایش پیدا کند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی عدم وجود آزادی برای اقلیت‌های دینی و زنان و مخالفان سیاسی در عربستان را محکوم و این رفتار را از مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر در عربستان توصیف کرده گفت: من اطمینان دارم که عربستان قبل از انجام این حکم‌ها موضوع را به‌اطلاع ما [آمریکا] رسانده است، اما دونالد ترامپ نیز مانند رؤسای جمهور گذشته آمریکا و دیگر رهبران سیاسی کشورهای غربی به حمایت از دیکتاتورهای اطراف پادشاه عربستان ادامه می‌دهد.

کورتکامپ در پایان مصاحبه‌اش تأکید می‌کند: به‌اعتقاد من تنها امیدی که نسبت به حمایت‌های آمریکا از عربستان وجود دارد، خشم مردمی و درخواست آنها برای ایجاد تغییرات در داخل عربستان است.

قربانیان رویکرد استبدادی عربستان سعودی عمدتاً از میان شیعیان هستند که اقلیت مذهبی در عربستان به‌شمار می‌روند. عربستان برای پیشبرد اهداف تفرقه‌افکنانه خود همواره سعی می‌کند شیعیان عربستان را به جانبداری از ایران متهم کند. بسیاری از شیعیان عربستان تنها به‌صرف انجام مناسک مذهبی یا انتقادات جزئی از حاکمیت عربستان با احکام متعدد نظیر زندان‌های طولانی‌مدت و تبعید مواجه می‌شوند.

اقدامات تبعیض‌آمیز رژیم آل‌سعود در محدود کردن آزادی‌های دینی و فقدان اختصاص شرایط رفاهی به استانهای شیعه‌نشین در عربستان باعث انزوای شیعیان در این کشور شده و آنها خود را شهروندان درجه دوم به‌حساب می‌آورند.

مردم عربستان طی سال‌های اخیر بارها در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم سعودی و کشتار ده‌ها معترض در شهرهای مختلف تظاهرات کرده‌اند، اما هر بار با سرکوب شدیدتر نظامیان آل‌سعود مواجه شدند.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10924


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین


غنی نمی‌تواند از چوکی دل بکند!


کابین خون


خدمات جنسی زنان اسرائیلی در ارتش


همه "آتش‌های" خاورمیانه از گور "معامله قرن" بلند می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان