درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-04-05  |  2019-06-26  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/02/07 - 17:50:2
تعداد بازدید: 110
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

به نام لویه جرگه مشورتی به کام رئیس جمهور!
 به نام لویه جرگه مشورتی به کام رئیس جمهور!

ارگ بر محوریت حکومت در گفت‌وگوهای صلح تأکید دارد و جامعه‌ی جهانی را تحت فشار گذاشته تا طالبان و حامیان این گروه را به قبول محوریت حکومت در روند گفت‌وگوها وادار سازند. ارگ امیدوار است که برگزاری جرگه، میزان این فشار را بیش‌تر سازد.

رئیس جمهور غنی که این روزها خود را یکه‌تاز عرصه قدرت در افغانستان می‌بیند با در اختیار گرفتن تمام منابع مالی، انسانی و نظامی حکومت درصد پیاده کردن برنامه‌های خود برای ماندن در قدرت می‌باشد.

رئیس جمهور غنی در این راستا مصمم است بتواند لویه جرگه مشورتی برای صلح را برگزار کند؛ براساس اعلام کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی پنج روز دیگر در کابل برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در لویه جرگه از برخی ولایات از جمله سمنگان هم‌اکنون به کابل رسیده‌اند و روند انتقال دیگر شرکت کنندگان از ولایات دیگر کماکان ادامه دارد.

آن طور که محمد عمر داوودزی، دبیر کمیسیون برگزار کننده‌ی لویه جرگه مشورتی، گفته هدف از برگزاری این لویه جرگه، مشورت با بزرگان و نمایندگان مردم از سراسر کشور در مورد صلح می‌باشد: در این جرگه قرار است خطوط سرخ مذاکره حکومت با طالبان مشخص شود.

این ادعای حکومت اما مورد پذیرش مخالفان سیاسی غنی از جمله رهبران احزاب بزرگ و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری قرار نگرفته و آنان در نگاهی تردیدآلود شرکت در لویه جرگه مشورتی را تحریم کرده‌اند.

تحریم کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح معتقدند که طالبان هنوز حاضر به مذاکره جدی با حکومت نیستند و برگزاری لویه جرگه مشورتی در این زمان گرهی از کار افغانستان باز نمی‌کند و بیشتر شکل تبلیغات انتخاباتی برای رئیس جمهور غنی را به خود خواهد گرفت.

از سویی هم مذاکره‌ی ارگ با احزاب سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد جرگه‌ی مشورتی صلح، به نتیجه نرسید. احزاب سیاسی، ‌شماری از نامزدان مهم انتخابات ریاست جمهوری و حتی برخی از وزیران حکومت وحدت ملی در مورد هدف جرگه‌ی مشورتی صلح تردید دارند؛ به باور مخالفان غنی، واژه مشورت در برگزاری لویه جرگه مبهم است و به طور دقیق مشخص نیست که حکومت در مورد چه موضوعاتی می‌خواهد با شرکت کنندگان لویه جرگه مشورت کند و از آنان انتظار چه تصمیمی را دارد.

حتی داکتر عبدالله، رییس‌ اجرایی، اعلام کرده که در مورد هدف جرگه تردید دارد و معلومات مورد نیاز با او در میان گذاشته نشده است.

مخالفان جرگه بر این باور‌اند که در حال حاضر طالبان بیش از اینکه به مذاکره با دولت تمایل داشته باشند، خواهان مذاکره با دیگر شخصیت‌های سیاسی بیرون از حکومت می‌باشند.

به عقیده‌ی مخالفان جرگه، اگر طالبان آماده‌ی مذاکره با دولت افغانستان می‌بودند، ‌در آن صورت حکومت می‌توانست با برگزاری جرگه، آجندای این مذاکره را به تصویب برساند.

مخالفان جرگه بر این باور‌اند اگر مذاکره با طالبان وارد مراحل جدی می‌شد و جانب حکومت و طالبان روی یک مسوده توافق می‌کردند، حکومت می‌توانست آن مسوده را یا به رفراندوم بگذارد یا به جرگه ارایه کند. در حال حاضر طالبان آماده‌ی مذاکره با حکومت نیستند و از توافق روی مسوده‌ی یک معاهده‌ی صلح هم خبری نیست. به باور مخالفان جرگه، در چنین وضعیتی ضرورتی به برگزاری لویه جرگه مشورتی احساس نمی‌شود.

احزاب سیاسی، ‌از جمله احزابی که در کابینه وزیر دارند، با آقای سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در مورد این مسایل گفت‌وگو کرده‌اند. در آن گفت‌وگوها هم در مورد هدف برگزاری جرگه، ‌توافق حاصل نشده است. به نظر می‌رسد آقای دانش نتوانسته قناعت طرف‌های گفت‌وگو را به دست آورد.

موضع احزاب این بود که جرگه‌ی مشورتی حتی اگر برای صلح هم برگزار می‌شود،‌ روی مکانیزم انتخاب اعضای آن باید بین احزاب، ‌ارگ، سپیدار و چهره‌های سیاسی حکومت تفاهم شود. احزاب خواستار مکانیزمی برای انتخاب اعضای جرگه‌ی مشورتی صلح بودند که همه‌ی جهت‌ها روی آن توافق داشته باشند.

نظر احزاب سیاسی این بود که باید اعضای سه دور پارلمان، اعضای سنا و اعضای شوراهای ولایتی در جرگه حضور یابند و در صورتیکه تعداد اعضا به حد نساب نرسید، ‌باید از میان نامزدان انتخابات پارلمانی اخیر که رأی بیش‌تری آورده‌اند،‌ گزینش شوند.

روشن است که در طرح احزاب سیاسی موضوع توازن جنسیتی، سیاسی و قومی هم مد نظر گرفته شده بود. اما احزاب سیاسی و حکومت روی این مکانیزم و روی هدف برگزاری جرگه به توافق نرسیدند.

مخالفان ارگ بر این باور‌اند که اگر مکانیزم مد نظر احزاب اجرا می‌شد،‌ اعضای جرگه از حوزه‌های گوناگون فکری و سیاسی تشکیل می‌گردید و آنگاه کسی نمی‌توانست جرگه را سمت و سو بدهد.

در حال حاضر جرگه‌ی مشورتی صلح از کسانی تشکیل شده که از لحاظ سیاسی طرف‌دار کمپاین انتخاباتی رییس ‌جمهور غنی می‌باشند. شاید در این جرگه از فیصله‌ی دادگاه عالی مبنی بر دوام کار رییس ‌جمهور تا مشخص شدن رییس‌ جمهور جدید و موضع ارگ در قبال گفت‌وگوهای صلح، پشتیبانی صورت بگیرد.

ارگ بر محوریت حکومت در گفت‌وگوهای صلح تأکید دارد و جامعه‌ی جهانی را تحت فشار گذاشته تا طالبان و حامیان این گروه را به قبول محوریت حکومت در روند گفت‌وگوها وادار سازند. ارگ امیدوار است که برگزاری جرگه، میزان این فشار را بیش‌تر سازد.


 پیام آفتاب

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10918


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین


غنی نمی‌تواند از چوکی دل بکند!


کابین خون


خدمات جنسی زنان اسرائیلی در ارتش


همه "آتش‌های" خاورمیانه از گور "معامله قرن" بلند می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان