درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-04-26  |  2019-07-17  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/01/24 - 15:21:2
تعداد بازدید: 115
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چنبره «شاه بی بی» بر اریکه قدرت در سرزمین‌های اشغالی؛ علل و دلایل
یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور مستمرتر راست‌گرایان و یا به عبارتی صهیونیست‌های مذهبی افراطی در ساختار قدرت دولت صهیونیستی نسبت به گذشته را می‌توان در ماهیت اندیشه صهیونیسم جستجو کرد که اندیشه‌ای استعماری و بر مبنای تلاش برای تسلط یهودیان بر جهان می‌باشد

 

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که روز سه شنبه 20 فروردین برگزار شد و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو توانست با 36 کرسی از مهمترین رقیب خود یعنی حزب سفید و آبی با 35 کرسی پیشی گرفته و پیروز رقابت‌ها شود و از این طریق نتانیاهو که به پادشاه بی بی معروف است رکورد تداوم حضور در راس ساختار قدرت رژیم صهیونیستی را به نام خود ثبت کند. نکته قابل توجه و بسیار مهم این انتخابات آن بود که سومین دوره پیاپی سلطه راستگرایان بر عرصه سیاسی اسرائیل روی داد. این در حالی است که مشکلات اقتصادی داخلی، اتهامات متعدد فساد مالی و اخلاقی علیه دولت و همچنین شکست‌های متعدد منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در دوران نتانیاهو امکان موفقیت رقبا و شکست راستگرایان را در ظاهر تسهیل کرده بود چنانکه همانگونه که در نظرسنجی‌های مختلف مشخص بود کمتر کسی امکان چنین بردی از سوی حزب لیکود را می‌داد.

اهمیت توجه به این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که بیاد آورده شود که یک دهه پیش موضوع شکست در جنگ با حزب الله لبنان و اتهام فساد اقتصادی نخست وزیر (ایهو اولمرت) موجب سرنگونی حکومت وی گردید. تحلیل این نوشتار از درک این تناقض در رفتار انتخاباتی جامعه آن است که نهادینه شدن راستگرایی در جامعه یهودیت اسرائیل به صورت روز افزونی در حال گسترش بوده که ناشی از عوامل مختلفی می‌باشد.

 

نقش صهیونیست‌های مذهبی در شکل‌گیری دولت صهیونیستی

یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور مستمرتر راست‌گرایان و یا به عبارتی صهیونیست‌های مذهبی افراطی در ساختار قدرت دولت صهیونیستی نسبت به گذشته را می‌توان در ماهیت اندیشه صهیونیسم جستجو کرد که اندیشه‌ای استعماری و بر مبنای تلاش برای تسلط یهودیان بر جهان می‌باشد.

فکر صهیونیسم در قرن نوزدهم در اروپا شکل گرفت و ناشی از تغییر نگرشی فلسفی و الهیاتی در اندیشه یهودیت بود چرا که بر اساس اندیشه های تورات یهودیان تا پیش از آمدن منجی (ماشیا یا مسیح) مجاز به تشکیل حکومت نیستند و این اصل همچنان در میان یهودیان ارتدوکس مخالف صهیونیسم مشاهده می‌شود. اما تلاش‌های صهیونیست‌ها برای بازگرداندن یهودیان از سراسر جهان به ارض موعود و تشکیل کشور مستقل نیاز به همراهی قدرت‌های غربی آن روزگار بود. از این رو اگرچه ایده تشکیل دولت یهودی فکری بنیادگرایانه محسوب می‌شد اما موسسان صهیونیسم خود را غیرمذهبی و جنبش صهیوینسم را جنبشی سکولار اعلام کردند که درصدد تشکیل دولتی دموکراتیک بر مبنای اقتصاد سوسیالیستی، نظام پارلمانی و تحزب تحت لوای قوانین لائیک می‌باشد. این اقدام همزمان با تحولات جنگ جهانی دوم و ایجاد اسطوره دروغین هلوکاست توانست نظر مساعد روشنفکران غربی را نیز با خود همراه سازد.

اما این تضاد شعاری با ماهیت بنیادگرایانه صهیونیسم (با شعارهای تندروانه همچون تشکیل اسرائیل بزرگ، از نیل تا فرات، قوم برگزیده و برتری یهودیان بر سایر انسان‌ها و...) بسیار زود خود را نمایان ساخت. یهودیان ثروتمند سرزمین‌‌های اشغالی را به دلیل فراهم نبودن شرایط برای تداوم فعالیت‌های اقتصادی خود ترک کردند. سیاست‌های دولت کارگری (مورد حمایت یهودیان طبقه متوسط و فقیر همچون یهودیان روسی، آفریقایی تبارها و ...) را تامین کننده منافع مالی خود نمی‌‌دانست. از طرف دیگر یهودیان راستگرا مخالف هرگونه امتیاز دادن به فلسطینیان و حامی اشغالگری بیشتر بودند. اوج این تقابل را میتوان در ترور اسحاق رابین نخست وزیر اسبق اسرائیل توسط یک صهیونیست افراطی با فتوای خاخام‌های یهودی مشاهده کرد.

بنابراین حزب کارگر که در نخستین دهه‌های تشکیل اسرائیل حزب حاکم بود، از بعد از نخست وزیری اهود باراک، رهبر وقت این حزب، در سال ۲۰۰۰ دیگر از دولت کنار رانده شده و قدرت آن پیوسته رو به کاهش رفته و حتی به آستانه فروپاشی رسیده است.

به نوشته وای.نت، انتخابات این بار بیش از هر زمان دیگری نشان داد که اسرائیل یک جامعه حامی اندیشه‌های راست است.

 

شرایط امنیتی اسرائیل و امنیتی کردن فضا

درماه‌های اخیر تشدید التهابات امنیتی در منطقه مایه نگرانی افکار عمومی در اسرائیل شد. پیروزی‌های مقاومت در سوریه و عراق، گزارش‌های متعدد از توان‌یابی فزاینده نظامی و موشکی حزب الله لبنان و حماس در مقابل اثبات ناتوانی ارتش صهیونیستی در جلوگیری از آن و مهمتر از همه تشدید تنش‌ها در سرزمین‌های اشغالی به دلیل سیاست‌های تجاوزگرایانه نتانیاهو با حمایت دولت ترامپ در نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان و پذیرش رسمی اشغال جولان سوریه علل اصلی ایجاد چنین فضایی بوده است.

طبیعتاً در شرایط امنیتی نگران کننده منطقه برای ساکنان سرزمین‌های اشغالی، صهیونیست‌های افراطی یا راستگرا که نقش اساسی در شکلگیری این رژیم داشته‌اند به یادآوری نقش ناسیونالیستی خود در ضمانت بقای دولت یهودی در جنگ‌های گذشته و آینده بپردازند. تأکید نتانیاهو بر گسترش شهرک‌سازی‌ها و ضمیمه کردن شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری به اراضی اشغالی، معرفی اقدام ترامپ در مورد جولان و بیت‌المقدس به عنوان نتیجه سیاست‌های خود در تقویت بیش از پیش روابط واشنگتن- تل آویو، و یا تصویب قانون دولت- ملت یهودی در کنست از جمله این اقدامات می‌باشد.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10768


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین


غنی نمی‌تواند از چوکی دل بکند!


کابین خون


خدمات جنسی زنان اسرائیلی در ارتش


همه "آتش‌های" خاورمیانه از گور "معامله قرن" بلند می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان