درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-06  |  2020-02-25  |  بروز شده در: 1398/12/06 - 08:41:0 FA | AR | EN
آزادي بيان را باد با خود برد؛ صالح هفت تن را به دادستاني معرفي کرد            سفر ترامپ به هند؛ از حضور در منزل گاندي تا گردهمايي 110 هزار نفري             نماينده مردم قم از فوت 50 نفر در پي ابتلا به کرونا در اين شهر خبر داد             وزارت صحت عامه: يک مورد مثبت به کرونا ويروس در افغانستان به ثبت رسيد            طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم             ثبت سه واقعۀ مشکوک ویروس کرونا در هرات             "کرونا" باعث دعوای لفظی روسیه و آمریکا شد             سندرز: آمریکا از رئیس جمهوری که همیشه دروغ می‌گوید خسته شده است             ۲۴۶۲ نفر قربانی کووید-۱۹ در جهان            شیوع ویروس کرونا؛ توزیع ماسک رایگان در ایران و کاهش شمار مبتلایان در چین            حامد کرزی با سیاف دیدار کرد             والی جدید ولایت جوزجان از سوی دکتر عبدالله معرفی شد             اعزام نیروهای گارد ملی «کلرادو» به افغانستان            جنرال دوستم خطاب به خلیلزاد: در مورد انتخابات و موضع ما با دکتر عبدالله حرف بزنید            نیروهای امنیتی افغانستان به علی احمد عثمانی اجازه سفر به هرات نمی‌دهند            

تاریخ نشر: 1398/01/24 - 15:21:2
تعداد بازدید: 216
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چنبره «شاه بی بی» بر اریکه قدرت در سرزمین‌های اشغالی؛ علل و دلایل
یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور مستمرتر راست‌گرایان و یا به عبارتی صهیونیست‌های مذهبی افراطی در ساختار قدرت دولت صهیونیستی نسبت به گذشته را می‌توان در ماهیت اندیشه صهیونیسم جستجو کرد که اندیشه‌ای استعماری و بر مبنای تلاش برای تسلط یهودیان بر جهان می‌باشد

 

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که روز سه شنبه 20 فروردین برگزار شد و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو توانست با 36 کرسی از مهمترین رقیب خود یعنی حزب سفید و آبی با 35 کرسی پیشی گرفته و پیروز رقابت‌ها شود و از این طریق نتانیاهو که به پادشاه بی بی معروف است رکورد تداوم حضور در راس ساختار قدرت رژیم صهیونیستی را به نام خود ثبت کند. نکته قابل توجه و بسیار مهم این انتخابات آن بود که سومین دوره پیاپی سلطه راستگرایان بر عرصه سیاسی اسرائیل روی داد. این در حالی است که مشکلات اقتصادی داخلی، اتهامات متعدد فساد مالی و اخلاقی علیه دولت و همچنین شکست‌های متعدد منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در دوران نتانیاهو امکان موفقیت رقبا و شکست راستگرایان را در ظاهر تسهیل کرده بود چنانکه همانگونه که در نظرسنجی‌های مختلف مشخص بود کمتر کسی امکان چنین بردی از سوی حزب لیکود را می‌داد.

اهمیت توجه به این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که بیاد آورده شود که یک دهه پیش موضوع شکست در جنگ با حزب الله لبنان و اتهام فساد اقتصادی نخست وزیر (ایهو اولمرت) موجب سرنگونی حکومت وی گردید. تحلیل این نوشتار از درک این تناقض در رفتار انتخاباتی جامعه آن است که نهادینه شدن راستگرایی در جامعه یهودیت اسرائیل به صورت روز افزونی در حال گسترش بوده که ناشی از عوامل مختلفی می‌باشد.

 

نقش صهیونیست‌های مذهبی در شکل‌گیری دولت صهیونیستی

یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور مستمرتر راست‌گرایان و یا به عبارتی صهیونیست‌های مذهبی افراطی در ساختار قدرت دولت صهیونیستی نسبت به گذشته را می‌توان در ماهیت اندیشه صهیونیسم جستجو کرد که اندیشه‌ای استعماری و بر مبنای تلاش برای تسلط یهودیان بر جهان می‌باشد.

فکر صهیونیسم در قرن نوزدهم در اروپا شکل گرفت و ناشی از تغییر نگرشی فلسفی و الهیاتی در اندیشه یهودیت بود چرا که بر اساس اندیشه های تورات یهودیان تا پیش از آمدن منجی (ماشیا یا مسیح) مجاز به تشکیل حکومت نیستند و این اصل همچنان در میان یهودیان ارتدوکس مخالف صهیونیسم مشاهده می‌شود. اما تلاش‌های صهیونیست‌ها برای بازگرداندن یهودیان از سراسر جهان به ارض موعود و تشکیل کشور مستقل نیاز به همراهی قدرت‌های غربی آن روزگار بود. از این رو اگرچه ایده تشکیل دولت یهودی فکری بنیادگرایانه محسوب می‌شد اما موسسان صهیونیسم خود را غیرمذهبی و جنبش صهیوینسم را جنبشی سکولار اعلام کردند که درصدد تشکیل دولتی دموکراتیک بر مبنای اقتصاد سوسیالیستی، نظام پارلمانی و تحزب تحت لوای قوانین لائیک می‌باشد. این اقدام همزمان با تحولات جنگ جهانی دوم و ایجاد اسطوره دروغین هلوکاست توانست نظر مساعد روشنفکران غربی را نیز با خود همراه سازد.

اما این تضاد شعاری با ماهیت بنیادگرایانه صهیونیسم (با شعارهای تندروانه همچون تشکیل اسرائیل بزرگ، از نیل تا فرات، قوم برگزیده و برتری یهودیان بر سایر انسان‌ها و...) بسیار زود خود را نمایان ساخت. یهودیان ثروتمند سرزمین‌‌های اشغالی را به دلیل فراهم نبودن شرایط برای تداوم فعالیت‌های اقتصادی خود ترک کردند. سیاست‌های دولت کارگری (مورد حمایت یهودیان طبقه متوسط و فقیر همچون یهودیان روسی، آفریقایی تبارها و ...) را تامین کننده منافع مالی خود نمی‌‌دانست. از طرف دیگر یهودیان راستگرا مخالف هرگونه امتیاز دادن به فلسطینیان و حامی اشغالگری بیشتر بودند. اوج این تقابل را میتوان در ترور اسحاق رابین نخست وزیر اسبق اسرائیل توسط یک صهیونیست افراطی با فتوای خاخام‌های یهودی مشاهده کرد.

بنابراین حزب کارگر که در نخستین دهه‌های تشکیل اسرائیل حزب حاکم بود، از بعد از نخست وزیری اهود باراک، رهبر وقت این حزب، در سال ۲۰۰۰ دیگر از دولت کنار رانده شده و قدرت آن پیوسته رو به کاهش رفته و حتی به آستانه فروپاشی رسیده است.

به نوشته وای.نت، انتخابات این بار بیش از هر زمان دیگری نشان داد که اسرائیل یک جامعه حامی اندیشه‌های راست است.

 

شرایط امنیتی اسرائیل و امنیتی کردن فضا

درماه‌های اخیر تشدید التهابات امنیتی در منطقه مایه نگرانی افکار عمومی در اسرائیل شد. پیروزی‌های مقاومت در سوریه و عراق، گزارش‌های متعدد از توان‌یابی فزاینده نظامی و موشکی حزب الله لبنان و حماس در مقابل اثبات ناتوانی ارتش صهیونیستی در جلوگیری از آن و مهمتر از همه تشدید تنش‌ها در سرزمین‌های اشغالی به دلیل سیاست‌های تجاوزگرایانه نتانیاهو با حمایت دولت ترامپ در نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان و پذیرش رسمی اشغال جولان سوریه علل اصلی ایجاد چنین فضایی بوده است.

طبیعتاً در شرایط امنیتی نگران کننده منطقه برای ساکنان سرزمین‌های اشغالی، صهیونیست‌های افراطی یا راستگرا که نقش اساسی در شکلگیری این رژیم داشته‌اند به یادآوری نقش ناسیونالیستی خود در ضمانت بقای دولت یهودی در جنگ‌های گذشته و آینده بپردازند. تأکید نتانیاهو بر گسترش شهرک‌سازی‌ها و ضمیمه کردن شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری به اراضی اشغالی، معرفی اقدام ترامپ در مورد جولان و بیت‌المقدس به عنوان نتیجه سیاست‌های خود در تقویت بیش از پیش روابط واشنگتن- تل آویو، و یا تصویب قانون دولت- ملت یهودی در کنست از جمله این اقدامات می‌باشد.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/10768


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم


قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است


جانشین ابومهدی المهندس کیست؟


مقاله سراج‌الدین حقانی به نیویارک تایمز؛ ما طالبان چی می‌خواهیم


تنهایی ترکیه در سیاست خارجی و تهدید بزرگ از نظر عبدالله گل


نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر


وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟


چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!


واشنگتن پست: افغانستان، قرعه برد و باخت انتخاباتی ترامپ


26 دلو؛ برنده و بازنده یک انقلاب


احتمال مبتلا شدن دو سوم جمعيت جهان به ويروس کرونا


بایدن و تجزیه افغانستان به عنوان راهبرد امریکا


بازنشر/ 26 دلو و 22 بهمن روزهای پیروزی حق بر باطل


انقلاب ایران طلوع نور بود


حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا


نئولیبرالیسم چگونه عامل گسترش فقر، جنگ و کشتار شد؟


دشمنی اردوغان و سعودی در «انتخابات» علنی می‌شود؟


چرا ترکیه به تهدید امنیت ملی رژیم صهیونیستی تبدیل شد؟


گزارش: «معامله قرن» چیست و جزئیات آن کدام است؟


واکنش شاعر افغانستان به اظهارات جنجالی «اشرف غنی» درباره زبان فارسی


جمهوری‌خواهان با ترامپ منتظر بحران بعدی باشند


صلح با طعم امریکایی!


خلیل‌زاد دست از پا درازتر در کابل


رویکرد ضداخوانی دولت تاجیکستان؛ اهداف و پیامدها


ایندیپندنت| «معامله قرن» سند چرندی است که باغ وحش ترامپ تولید کرده است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سه کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندي در دهلي همزمان با سفر ترامپ به هند

آزادي بيان را باد با خود برد؛ صالح هفت تن را به دادستاني معرفي کرد

سفر ترامپ به هند؛ از حضور در منزل گاندي تا گردهمايي 110 هزار نفري

نماينده مردم قم از فوت 50 نفر در پي ابتلا به کرونا در اين شهر خبر داد

وزارت صحت عامه: يک مورد مثبت به کرونا ويروس در افغانستان به ثبت رسيد

طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم

ثبت سه واقعۀ مشکوک ویروس کرونا در هرات

"کرونا" باعث دعوای لفظی روسیه و آمریکا شد

سندرز: آمریکا از رئیس جمهوری که همیشه دروغ می‌گوید خسته شده است

۲۴۶۲ نفر قربانی کووید-۱۹ در جهان

شیوع ویروس کرونا؛ توزیع ماسک رایگان در ایران و کاهش شمار مبتلایان در چین

حامد کرزی با سیاف دیدار کرد

والی جدید ولایت جوزجان از سوی دکتر عبدالله معرفی شد

اعزام نیروهای گارد ملی «کلرادو» به افغانستان

جنرال دوستم خطاب به خلیلزاد: در مورد انتخابات و موضع ما با دکتر عبدالله حرف بزنید

نیروهای امنیتی افغانستان به علی احمد عثمانی اجازه سفر به هرات نمی‌دهند

لغو تمامی رقابت های ورزشی ایران به دلیل کرونا

اشرف غنی مراسم تحلیف برگزار می کند

رهبران سیاسی افغانستان خواستار تشکیل حکومت «فراگیر» شدند

کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان

نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد

دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا

ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار

پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.