درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-04-25  |  2019-07-16  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/01/19 - 07:31:1
تعداد بازدید: 117
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

قمار پرهزینه ترامپ
سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی؛ اهداف و تبعات احتمالی
اضافه نمودن سپاه ایران به لیست سازمانهای تروریستی پس از اوج گرفتن تحریمها درسال گذشته، دیگر تاثیر چندانی درتضعیف اقتصادی یا نظامی سپاه نخواهد داشت اما انجام این اقدام نابخردانه مشروعیت سپاه را برای دفاع از خود در برابر نیروهای آمریکایی به شدت افزایش می‌دهد و هزینه اصلی آن متوجه آمریکا و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آن در منطقه و دولت‌های میزبان این نیروها خواهد شد         

 

خبرگزاری رویترز روز جمعه 16 حمل/فروردین به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد کاخ سفید بنا دارد سپاه پاسداران ایران را به فهرست سازمانهای تروریستی اضافه کند و این تصمیم در صورت قطعی شدن احتمالا تا روز دوشنبه8 آوریل/ 19 فروردین به صورت  علنی توسط وزارت خارجه آمریکا اعلام شود. اگر دولت ترامپ  این تصمیم را عملی کند اولین بار خواهد بود که نهاد نظامی یک کشور توسط آمریکا تروریستی خوانده می‌شود. این اقدام غیر معمول  دولت آمریکا سوالات مختلفی ایجاد میکند که تا چه حد مطابق با موازین حقوق بین الملل است ؟ و تبعات امنیتی آن چه خواهد بود؟

 

انگیزه دولت ترامپ در فشار بر سپاه

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، فشارها بر ایران با وجود پایبندی ایران به توافق هسته ای و تایید آژانس و گزارشهای مختلف جامعه اطلاعاتی آمریکا ، همچنان ادامه دارد. بنابراین انگیزه ترامپ و دولت آمریکا را باید در جاهای دیگری جستجو نمود. ترامپ هم در سند امنیت ملی و هم در استراتژی منتشره از کاخ سفید در سال 2017 فشار حداکثری بر تهران به منظور مهار ایران در منطقه را در دستور کار خود قرار داد.

نوک پیکان فشار بر ایران ، سپاه پاسداران بود که ترامپ حتی قبل از خروج از توافق هسته ای به صورت آشکار به آن اشاره نمود. پس از خروج از توافق هسته ای با تبلیغات بسیار و بالا بردن فشار روانی همزمان با اجرای «استراتژی مرد دیوانه» توسط ترامپ، پیش فرض دولت آمریکا  این بود که کمتر از یکسال اقتصاد ایران را فلج و سپاه پاسداران را نیز کاملا مهار می کنند و در نتیجه با تضعیف محور مقاومت شرایط برای پیش بردن معامله قرن و جبران شکست‌های بزرگ آمریکا در منطقه فراهم خواهد شد.

همزمان با این فشارها سرویسهای جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری چند کشور عربی تلاش نمودند با تجهیز و هدایت عملیات های تروریستی گروههای تکفیری ناامنی را نیز به داخل ایران منتقل کنند.

اما سپاه پاسداران ایران در تمام جبهه‌ها چه در منطقه وسوریه و عراق و چه در داخل کشور با دقت و جدیت تمام توطئه ها را خنثی نمود به صورتی که «سردار میریان» رئیس اداره عملیات زمینی ستاد کل نیروهای مسلح ، در مهرماه گذشته اعلام نمود که بیش از هزارتوطئه عملیات تروریستی فقط در ماه محرم خنثی شده است. ناتوانی آمریکا در ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران در نشست ورشو، تداوم شکست‌های آمریکا در منطقه در نتیجه فعالیت نیروهای مقاومت بویژه سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و حشدالشعبی عراق و همچنین توانایی ایران در خنثی‌سازی و کنترل تأثیرات تحریمهای گسترده آمریکا، ترامپ را بر آن داشته تا با اعلام سپاه به عنوان سازمانی تروریستی اهداف خود را در مدت زمان باقی مانده از دوران ریاست جمهوری عملیاتی کند.

 

تروریستی اعلام نمودن سپاه و حقوق بین الملل

همه کشورها از اصل برابری حاکمیت برخوردارند. پس از معاهده وستفالی در سال 1648 حاکمیت دولتها جنبه رسمی تری یافت طبق اصول معاهده وستفالی حاکمیت ملی یک حق است که بواسطه آن اداره سرزمین و اقتدار درونی محقق میشود. بعد بیرونی حاکمیت نیز استقلال کشورها در برابر سایرقدرتها را شامل می‌شود. بند 1 ماده 2 منشور سازمان ملل نیز مبنای تشکیل این سازمان را اصل حاکمیت دولتها می داند. تشکیل نیروی نظامی و ارتش رسمی نیز تحت عنوان حاکمیت سرزمینی در حقوق بین الملل برای کشورها مجاز است و هیچ استثنایی در این زمینه نیامده است.

براساس اصل صدوپنجاهم قانون اساسی سپاه پاسداران وظیفه حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن را برعهده دارد و بخشی از پیکره نیروهای نظامی کشور محسوب می‌شود. وجود دو یا چند نیروی نظامی در یک کشور ناقض حقوق بین الملل نیست. آمریکا شش نوع نیروی نظامی دارد که همه آنها فعالیتهای بین المللی گسترده ای نیز انجام می دهند.

کنگره آمریکا در سال 2017 لایحه ای با عنوان مقابله با دشمنان آمریکا موسوم به «کاتسا» تصویب کرد که دست دولت را برای تحریم ها باز میگذارد اما دولت ترامپ قصد دارد با تفسیری دیگر از این قانون و همچنین تفسیر به رای مفهوم «صلح و امنیت بین المللی » سپاه را در فهرست سازمانهای بین المللی قرار دهد. اگر چه قبلا شاخه قدس سپاه پاسداران را به عنوان تروریست اعلام و تحریم نمودند اما حتی در قوانین داخلی آمریکا مرجع تشخیص سازمانهای تروریستی وزارت خزانه داری و وزارت خارجه این کشور است که براساس مفاهیمی مثل«قانون مهاجرت و ملیت آمریکا» یا «دستورالعمل اجرایی 13224» که افراد و نهادهای معرفی شده با عنوان تروریست جهانی  را اعلام میکند، سپاه پاسداران مشمول تعریف هیچ کدام از این مفاهیم برای تروریست خواند شدن قرار نمیگیرد.«ریجارد نفیو »مسئول سابق هماهنگ کننده تحریم ها در این مورد می گوید« صراحتا معتقد نیستم که این با سیاست تحریم ها در وزارت امور خارجه که عاملان غیردولتی را هدف قرار میدهد، سازگار باشد».

بنابراین سپاه پاسداران ایران به عنوان یک نهاد نظامی در چهارچوب حقوق بین الملل قرار دارد و تروریست اعلام نمودن آن ناقض حقوق بین الملل بوده  و وجاهت قانونی پیدا نمیکند و دیگر دولت‌ها هم از این اقدام پیروی نخواهند کرد.

 

احتمال تروریست اعلام نمودن سپاه و تبعات آن

در صورتی که سپاه یک سازمان تروریستی اعلام شود، برخی از آثار آن می تواند مصادره اموال سپاه توسط آمریکا یا بازرسی و توقیف کشتی های متعلق به سپاه در آبهای آزاد توسط آمریکا باشد. در حالی  که آمریکا برای رضایت متحدین خود ممکن است چنین اقدامی انجام دهد اما در این صورت نیروهای نظامی آمریکا باید رویارویی با سپاه را به جان بخرندکه چنین اقداماتی هزینه های سنگینی برای منافع حیاتی آمریکا در پی خواهد داشت.

با علم به چنین خطایی ارتش و سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا نسبت به تبعات تروریستی اعلام نمودن سپاه هشدار داده اند. به عنوان نمونه رئیس ستاد مشترک آمریکا ژنرال «جوزف دانفورد» نسبت به تبعات شدید این اقدام برای نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داده است. قبلا نیز سردار جعفری فرمانده سپاه هشدار داده بود که در صورت چنین اعلامی از سوی آمریکا باید پایگاههای خود را از دوهزار کیلومتری برد موشکهای ایران خارج کند.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز گذشته در واکنش به احتمال چنین اقدامی از سوی آمریکا گفت در صورت قرار دادن سپاه در فهرست سازمانهای تروریستی ،نظامیان این کشور را درکنار داعش در فهرست تروریستها قرار می‌دهیم.

سپاه پاسداران ایران تاکنون تجربه های زیادی در برابر فشارهای مختلف اقتصادی و سیاسی و و نظامی داشته است تصمیم به اضافه نمودن سپاه به لیست سازمانهای تروریستی پس از اوج گرفتن تحریمها درسال گذشته، دیگر تاثیر چندانی درتضعیف اقتصادی یا نظامی سپاه ایران نخواهد داشت اما انجام این اقدام نابخردانه مشروعیت سپاه را برای دفاع از خود در برابر نیروهای آمریکایی به شدت افزایش می‌دهد و هزینه اصلی آن متوجه آمریکا و نیروهای نظامی و تجهیزات آن در منطقه و دولت‌های میزبان این پایگاه‌ها خواهد شد. لذا احتمال تحقق این موضوع علی رغم تهدیدات مکرر مقامات آمریکایی ضعیف برآورد می‌شود.

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10664


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان


فروپاشی قرن؛ فرا رسیدن عصر افول آمریکا


خواب شوم کابینه در سایه آمریکا برای فلسطین


راز بزرگ "طرح داماد"؛ خبری از کشور فلسطین نیست


زن‌باره‌گی در ارگ و داستان اعتیاد حبیب‌الله خان به سکس


اتحادیه عرب به یک جوخه تیر دایره وار تبدیل شده است


میراثی ناخواسته از خلافتی ننگین +تصاویر


اهداف و تأثیرات فروش تکنولوژی ساخت بمب های لیزری به عربستان


خروج از مدار عربستان؛ چرا ریاض نفوذ منطقه‌ای خود را از دست داده؟


چرا سفر رئیس جمهور چین به روسیه مهم است؟


غروب آفتاب جماران (ویژه نامه رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


میدل‌ایست‌آی: امارات گرفتار کابوسی خودساخته شده است


جنگ فزاینده تجاری چین و آمریکا"


جزیرۀ رفاه در آسیائی مرکزی


ترامپ به دنبال مذاکره نیست، می خواهد ایران تسلیم شود


تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن


افزایش اصطکاک ها بین روسیه و ایران در سوریه


غنی و سلمان؛ دیدار دو شکست‌خورده‌


نشست دوم بین‌الافغانی؛ جست‌جوی صلح در میدان سرخ مسکو


راه نظربایف در قزاقستان ادامه می یابد


در رثای امام علی(ع) رهبر راستین


غنی نمی‌تواند از چوکی دل بکند!


کابین خون


خدمات جنسی زنان اسرائیلی در ارتش


همه "آتش‌های" خاورمیانه از گور "معامله قرن" بلند می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان