درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-06-04  |  2019-08-26  |  بروز شده در: 1398/04/02 - 23:04:5 FA | AR | EN
کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد             امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت             کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید             عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد            ‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل            ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان            دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»            طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند            دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک             نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است            انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم             مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم            «آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد            زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود            در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند            

تاریخ نشر: 1398/01/17 - 12:50:4
تعداد بازدید: 232
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آیا ترامپ نژادپرست است؟
منتقدان سیاست‌های ضدمهاجرتی رئیس جمهور، او را به نژادپرستی و اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه اقلیت‌های غیرسفیدپوست محکوم می‌کنند

 

همزمان با جنجال‌های موجود در فضای سیاسی آمریکا در مورد مسئله مهاجران و اقدام ترامپ در اعلام کردن وضعیت اضطرار ملی برای تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک، منتقدان سیاست‌های ضدمهاجرتی رئیس جمهور، او را به نژادپرستی و اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه اقلیت‌های غیرسفیدپوست محکوم می‌کنند.

در این زمینه برنی سندرز سناتور دموکرات مجلس سنا آمریکا و از نامزدهای انتخاباتی رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 در جدیدترین اظهارات خود با تجلیل از گام های بزرگ مارتین لوترکینگ، رهبر مبارزات سیاه‌پوستان آمریکا در رفع تبعیضات نژادی در ایالات متحده در موضعی منتقدانه اعلام کرد مدارا در چند سال گذشته در این کشور عقبگرد داشته است.

سندرز در نشست موسوم به شبکه اقدام ملی آمریکا، گفت: همه ما می‌دانیم که برای پایان دادن به نژادپرستی نهادینه شده که تقریبا بر همه ابعاد جامعه آمریکا نفوذ دارد، مسیر طولانی پیش روی داریم.

وی در باره علل این عقبگرد با حمله به عملکرد ترامپ در مقام رئیس جمهوری افزود: «برایم اصلا خوشایند نیست که حالا ما رئیس‌جمهوری در کشورمان داریم که نژادپرست است. او نگرش‌های جنسیتی دارد. او دشمن انسان‌ها است. او بیگانه ستیز است. او درباره مسائل دینی فردی کوته فکر است. آرزو می‌کنم مجبور نبودم چنین سخنی را بیان کنم، اما این سخن، همان واقعیت لعنتی است که باید بیان شود.»

سندرز گفته است به همین دلیل ، اگر به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود مبارزه با نژادپرستی جزو اولویت های او خواهد بود.

از سوی دیگر در اوایل ژانویه 2019 الکساندریا اوکازیو کورتز، نماینده دموکرات از نیویورک که از حامیان برنی سندرز در انتخابات ۲۰۱۶ بود در مصاحبه‌ای به شبکه خبری سی.بی.اس اساس اتهام خود علیه نژادپرست بودن ترامپ را "کلمات مورد استفاده رئیس جمهوری" دانسته که از نظرتاریخی زبان ویژه برتری‌طلبان سفیدپوست بوده است.

زمانی که مجری برنامه تلویزیونی از خانم کورتز پرسید آیا به نظر او رئیس جمهوری نژادپرست است، نماینده ۲۹ ساله مجلس جواب داد: "بله، بله، بدون تردید."

 

رگه‌های نژادپرستانه در مواضع ترامپ

اگرچه در بسیاری اوقات بزرگنمایی و تبیین تک بعدی موضع‌گیری‌های سیاست‌مداران در موضوعی خاص همچون تبعیض نژادی بخشی از شگردهای انتخاباتی رقبا برای به چالش کشیدن یکدیگر می‌باشد اما در مورد ترامپ مواضع و عملکرد وی جایی برای انتخاباتی پنداشتن انتقادات باقی نگذاشته است.

اعترافات مایکل کوهن وکیل و مشاور انتخاباتی ترامپ در مورد نژادپرست بودن رئیس آمریکا در نشست شهادت‌دهی در کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا که اواخر فوریه 2019 برگزار گردید از جمله این مستندات است.

وکیل شخصی ترامپ درباره روحیه نژاد پرستی او گفت: همه کلمه «چاه توالت» او را دیده اند، او در خصوصی به مراتب بدتر است. او یک بار از من پرسید آیا می توانم یک کشور را که توسط یک فرد سیاه پوست مدیریت می‌شود، چاه توالت بنامم. این زمانی بود که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده بود.

کوهن همچنین افزود: او در شیکاگو به من گفت که افراد سیاه پوست هرگز به او رای نمی دهند، زیرا آنها خیلی احمق هستند.

اما جنجال در مورد سخنان توهین آمیز ترامپ علیه سیاه‌پوستان زمانی شروع شد که در ژانویه 2018 (دی 1396) گزارش هایی در رسانه هایی آمریکایی ظاهر شد که براساس آن ترامپ در جلسه ای در کاخ سفید با حضور جمهوری خواهان و دمکرات ها پرسیده بود: "چرا این همه آدم از این کشورهای چاله مستراح به اینجا می آیند؟".

نیویورک تایمز نیز پیش تر در گزارشی به نقل از ترامپ نوشته بود "اهالی هائیتی مبتلا به ایدز هستند و اگر شهروندان نیجریه پایشان به آمریکا باز شود دیگر به آلونک های خود در کشورشان بر نخواهند گشت."

گفتنی است ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکۀ سی‌بی‌اسِ امریکا تنها چند روز پس از پیروزی در انتخابات 2016 خطاب به معترضان امریکایی که نسبت به اجرای وعده‌های نژادپرستانۀ ترامپ، اعلام انزجار کرده بودند گفته بود: «نترسید. ما کشورمان را پس می‎گیریم، اما حقیقتاً نترسید.»

با این حال ترامپ این اتهامات را به طور کلی رد و همچون سایر اتهاماتی که علیه او مطرح می شود آن را ساخته و پرداخته رسانه‌ها عنوان می‌کند. او پس از انتقادات جهانی به سخنانش در مورد سیاهپوستان گفت : "من نژادپرست نیستم. هرگز با کسی که به اندازه من کمترین نشانه نژادپرستی در او باشد مصاحبه نخواهید کرد."

ادعای ترامپ اما نه تنها درمیان رقبای دموکرات که حتی درمیان بسیاری از هم حزبی‌های او نیز خریداری نداشته است. به طور مثال در حادثه شارلوتزویل دموکرات‌ها و بعضی از جمهوری‌خواهان، از وی انتقاد کردند که چرا به طور واضح و برجسته افراطیون دست راستی را به خاطر خشونتشان شماتت نکرد. در 12 اوت 2017 در جریان درگیری میان راست‌گرایان‌افراطی و مخالفان آنها در شهر شارلوتزویل ایلت ویرجینیا یک خودرو متعلق به یک سفیدپوست افراطی معترضان را زیر گرفت که منجر به کشته شدن 1 نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر دیگر گردید.

پس از این حادثه ترامپ در جمله‌ای کوتاه، خشونت و نفرت‌افکنی را به طور کلی محکوم کرد و خواستار خویشتن‌داری طرف‌ها شد. این موضع‌گیری از نظر مخالفان کافی نبوده و نشان از جانب داری ترامپ از برتری‌جویان سفیدپوست پنداشته شد تا جایی که مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا گفت: "برای ملت آمریکا بسیار مهم است که رئیس جمهور وقایع ویرجینیا را با اشاره مستقیم به گروه‌های سفیدبرترپندار محکوم کند."

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها در کنگره هم در توییتی نوشت: "دونالد ترامپ بعد از من تکرار کن: سفیدبرترپنداری دهن کجی و بی‌حرمتی نسبت به ارزش‌های آمریکا است."

این نوع کلی و مبهم محکوم کردن اقدامات تروریستی نژادپرستان توسط رئیس جمهور آمریکا تا کنون نیز ادامه یافته است به صورتی که وی در واکنش به جنایت حمله به نمازگزارن مسلمان در مسجد النور نیوزلند توسط یک نژادپرست در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران، ضمن رد وجود بیانیه نژادپرستانه ۷۳ صفحه‌ای از «برنتون تارانت» عامل حمله، گفت متنی که در آن از وی به عنوان «نماد هویت احیا شده سفیدپوستان» یاده شده باشد را ندیده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تهدید «ناسیونالیسم سفید (پوستان)» در حال افزایش است، مدعی شد: «نه حقیقتاً. به نظرم آنها عده‌ای قلیل هستند که مشکلات بسیار جدی دارند».

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10643


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

فرهنگ خشم و خشونت در آمریکا


آمریکا چقدر گرسنه است؟


رسواترین رؤسای جمهور آمریکا/ از رابطه جنسی با خواهر تا همجنس‌بازی با معاون کاخ سفید


دهم ثور، روزی که خبرنگاران به خون نشستند


روایتی دسته اول از عملیات نجات داعش توسط دولت افغانستان؛ بالگردهایی با مأموریت ویژه


چه‌چیزی از چشم ۲میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟


تلفات «اُوردوز» با مواد در یک سال، بیش از تلفات آمریکا در جنگ ویتنام +عکس و آمار


سی‌ان‌ان: بن سلمان از لوح‌ها که ترامپ زیر دماغش گرفت تحقیر شد+فیلم


«جینا هاسپل» رئیس جدید «سیا» کیست؟/ خانمِ «سرشکنجه‌گر» در بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا +عکس


ماجرای ترامپ، فاحشه‌ها و تخت‌خواب باراک اوباما


پاسخ هاوکینگ به ۳ سوال اساسی


تراژدی ملی تجاوز؛ استرالیایی‌هایی که به کودکانشان نیز رحم نمی‌کنند +تصاویر و آمار


خاندان آل‌سعود چگونه زندگی می‌کنند/ حقوق ماهانه شاهزادگان سعودی چند دلار است +عکس


تن‌فروشی رسمی زنان کره جنوبی برای تقویت روحیه نظامیان آمریکایی + تصاویر


روایت سه شهید فاطمیون از یک خانواده: شیعیان افغانستانی برای اهل‌بیت(ع) جان می‌دهند


«عماد مغنیه»، مغز متفکر عملیات‌های حزب‌الله چگونه ترور شد؟


زوفیلیا یا حیوان‌خواهی؛ از ازدواج با سگ و اسب تا فاحشه‌خانه‌های حیوانی +عکس


حامی تروریسم دولتی سپاه است یا سیا؟+اسناد و تصاویر


زندان‌های سازمان «سیا» در افغانستان؛ در سلول‌های تاریک و اتاق‌های شکنجه چه می‌گذرد؟


احکام قضایی نژادپرستانه ضد شیعیان و رد آن در قوانین بین‌الملل


تاریخچه حزب الله لبنان از شکل گیری تا تاثیرگذاری بر معادلات سیاسی


توصیه‌های دیده‌بان حقوق بشر به دولت‌های عربستان و آمریکا


«شاخص جنگی» از مهمترین دلایل شکست ارتش‌های قدرتمند جهان در افغانستان + نمودار


آموزش نژادپرستی ضد شیعیان در مدارس رسمی سعودی


اگر سیدالشهدا نبود، این نهضت پیش نمی‌رفت/ همه جا محضر امام حسین(ع) است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خاشقچی؛ کابوس بی‌پایان محمد بن سلمان

کارشناس ترکیه‌ای: امریکا توانایی حملۀ نظامی بر ایران را ندارد

امریکا سکتور امنیتی افغانستان را نیازمند خودش نگه داشت

کنگره آمریکا به ترامپ هشدار داد/ در رابطه با ایران تنش‌زایی کنید

عروسی خونین در دایکندی/ 12 کشته و زخمی محفل خوشی را به ماتم تبدیل کرد

‌آغاز کوپا آمه‌ريکا با پيروزي قاطع برزيل

ديدار عبدالله عبدالله با برخي سران کشورهاي منطقه در تاجيکستان

دیدار رؤسای جمهور قزاقستان و افغانستان در «بیشکک»

طالبان: امریکا هنوز به داعش کمک می‌کند

دیدار رییس جمهور با رهبران هند و قرقیزستان در بیشکیک

نظامی پیشین استرالیایی: اعمال ما در افغانستان ’شرم ملی’ است

انتقادها از کم‌کاری وزارت داخله در بازداشت کرام‌الدین کریم

مادر رییس‌ زازی: مرتضوی به من گفت از قضیه لت‌وکوب پسرم بگذرم

«آمیزش جنسی» دو کودک و خانواده‌یی که داروندارش به آتش کشیده شد

زمينه سرمايه‌گذاري تجار افغانستاني در حوزه گردشگري خراسان رضوي فراهم مي‌شود

در حملۀ انتحاري درجلال‌آباد هشت تن جان باختند

نگراني ها از مداخلۀ حکومت و سياسيون در نهادهاي عدلي و قضايي

طالبان خواهان هم‌کاري دوام‌دار آمريکا پس از توافقات احتمالي صلح اند

4 ملوان نفتکش‌هاي حادثه ديده در درياي عمان توسط نيروي درياي ايران نجات داده شد

پوتين: روابط روسيه با آمريکا روز به روز بدتر و بدتر مي‌شود

جام جهاني فوتبال بانوان: شکست اسپانيا و دومين پيروزي فرانسه

اشرف غني: زندانيان رها شده به ميدان‌هاي نبرد بر نخواهند گشت

ابراز اميدواري پوتين از به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي صلح در افغانستان

رهبر ايران: ترامپ را شايسته مبادله پيام نمي‌دانم و با آمريکا مذاکره نخواهيم کرد

حمله به دو نفتکش بزرگ در درياي عمان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان