درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-02-30  |  2019-05-20  |  بروز شده در: 1398/02/29 - 12:13:5 FA | AR | EN
یاماموتو خواهان برگزاری جداگانه انتخابات افغانستان شد            دیدار نماینده آلمان با معاون سیاسی طالبان             ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در چین به نمایش گذاشته شد            استفاده از گوشت خر در خوابگاه دانشگاه کندز             دخالت معاون وزیر خارجه امریکا در امور انتخاباتی افغانستان            گماردن منیره یوسف زاده به عنوان معاون وزارت دفاع، توسط مردم به تمسخر گرفته شد            تنش ها بر سر چوکی ریاست پارلمان افغانستان ادامه دارد             اردوغان: F ۳۵ را تحویل می‌گیریم/ در ساخت S ۵۰۰ هم با روسیه همکاری می‌کنیم            حمله مجدد رژیم صهیونیستی به سوریه و پاسخ پدافند هوایی دمشق             نکبت ۷۱ - آیا نبرد بزرگ در راه است?             جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری نهایی شد             ادامه گفت‌وگوها درباره خروج نظامیان خارجی در دور هفتم مذاکرات امریکا با طالبان            چه کسی روحانی اهل سنت ایرانی را در هرات ترور کرد؟             جان بولتون؛ کسی که آمریکا را به سمت جنگ می‌برد             "معامله قرن"، دفاع از اشغالگری اسرائیل            تاریخ نشر: 1398/01/17 - 11:44:1
تعداد بازدید: 76
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آمریکا نمی‌تواند خود را در حاشیه جنگ یمن بداند

"آیا آمریکا می‌تواند به هنگام مداخله در جنگ در یک کشور خود را نه در بطن آن جنگ بلکه در حاشیه آن جنگ بداند؟ این پرسشی است که اخیراً محور بحثی بی‌سابقه در کنگره آمریکا بر سر حمایت دولت ترامپ از ائتلاف عربی متجاوز علیه یمن بود."

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره برخورد دولت آمریکا با قانون موسوم به "قطعنامه اختیارات جنگی" که بر اساس آن "درگیر بودن آمریکا در خصومتهای جنگی" تعریف می‌شود و همچنین برخورد کنگره آمریکا بر اساس این قانون با مداخله آمریکا در جنگ یمن نوشته است:

«روز پنجشنبه قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۴۷ رأی موافق به ۱۷۵ رأی مخالف در یک رأی‌گیری عمدتاً انجام شده بر مبنای گرایشات حزبی، اقدام به تصویب لایحه‌ای کردند که قرار است برای نخستین بار با استفاده از "قطعنامه اختیارات جنگی" مربوط به زمان جنگ ویتنام، به شرکت آمریکا در یک درگیری خارجی یعنی جنگ یمن پایان دهد.

این در حالی است که انتظار می‌رود دونالد ترامپ اقدام به وتو کردن این قانون که حاصل چند سال مخالفت کنگره با شرکت آمریکا در جنگ یمن است، کند.

ماه گذشته میلادی این مصوبه در سنای آمریکا تصویب شد و در آن عنوان شده، "ارتش آمریکا در یمن با کمک به ائتلاف تحت رهبری عربستان در زمینه هدف گیری حملات هوایی، تبادل اطلاعات و سوخترسانی به هواپیماها در حین پرواز وارد خصومت های جنگی شده است."

دولت ترامپ استدلال کرده از آن جا که ارتش آمریکا در یمن هیچ بمبی را نمی‌ریزد یا سربازان نیروی زمینی آمریکا را به یمن اعزام نکرده صرفاً یک نقش حمایتی دارد که مشمول محدودیت‌های قطعنامه نمی‌شود. پیشتر مشاور حقوقی پنتاگون در نامه‌ای در سال ۲۰۱۸ به رهبران سنای آمریکا گفته بود این حمایت "محدود" آمریکا وارد محدوده قانونی شرکت در خصومتهای جنگی نمی‌شود زیرا نیروهای آمریکایی به جز یک مورد استثنا در دفاع شخصی در سال ۲۰۱۶ با نیروهای حوثی تبادل آتش نداشته اند.

ربکا رباریچ، یک سخنگوی پتناگون بعد از رای‌گیری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: وزارت دفاع آمریکا به صورت شفاف به کنگره گفته که حمایتش از ائتلاف تحت رهبری عربستان مشمول شرکت در خصومتها نمی‌شود.

هنگامی که جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ آغاز شد دولت رئیس جمهور سابق اوباما قبول کرد که به جنگنده‌های ائتلاف عربستانی سوخت‌رسانی کرده و دیگر شکل‌های حمایت نظامی را از آن از راه دور به عمل آورد. دولت آمریکا بعداً این کمک‌ها را تا حدی کاهش داد که شامل توقف ماموریت مشاوره‌دهی در مقر نیروی هوایی عربستان و همچنین متوقف شدن فروش برخی سلاح‌ها به عربستان می‌شد.

دولت دونالد ترامپ که تمایل زیادی به مقابله با نفوذ ایران دارد تلاش کرده بیشتر از قبل از عربستان حمایت کند هرچند که این تلاش‌هایش تحت الشعاع نگرانی از بابت بحران انسانی در یمن و انتقادهای گسترده از قربانی شدن غیرنظامیان در حملات هوایی عربستان به یمن قرار گرفته است.

مخالفت کنگره آمریکا با مداخله در جنگ یمن در پی خشم گسترده از حادثه قتل جمال خاشقجی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در کنسولگری عربستان در استانبول تشدید شد.

اخیراً "رو کانا" نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و از منتقدان مداخله آمریکا در جنگ یمن قرائت دولت از قطعنامه اختیارات جنگی را رد کرد و گفت: این قطعنامه الزامی برای حضور نیروهای زمینی ما مطرح نکرده بلکه الزام آن مربوط به شرکت ما در جنگ است.

در لایحه اخیر نیز به ارجاع قطعنامه اختیارات جنگی به این که نیروهای آمریکایی مامور به "فرماندهی، هماهنگی، مشارکت در تحرک یا همراهی نیروهای خارجی" باشند اشاره شده است. در عین حال این قانون جدید در بخش مرکزی خود عنوان کرده که شرکت در خصومت جنگی شامل سوخت‌رسانی هوایی که پیشتر آمریکا آن را در جنگ یمن متوقف کرد می‌شود. با این حال این لایحه مساله تبادل اطلاعات را همچنان به عنوان یکی دیگر از عناصر حمایت نظامی مجاز دانسته و به موضوع فروش گسترده سلاح نیز نپرداخته است.

کارشناسان حقوقی می‌گویند استدلال دولت ترامپ در خصوص قطعنامه اختیارات جنگی مشابه با تعریف‌هایی است که دولتهای قبلی آمریکا از مساله خصومتهای جنگی داشتند. در سال ۲۰۱۱ دولت اوباما اعلام کرد که نقش این دولت در عملیات‌های هوایی بین المللی علیه نظام معمر قذافی در لیبی که فراتر از کمک‌های اخیر آمریکا به عربستان در جنگ یمن بود نباید بر طبق قطعنامه اختیارات جنگی به عنوان شرکت در خصومت جنگی در نظر گرفته شود.

اسفتن ولادک، یک استاد دانشکده حقوق دانشگاه تگزاس گفت: اگر یک فرد عادی در خیابان نگاهی به کاری که ما در یمن انجام دادیم بیندازد و بفهمد ما در آن جا چکار می‌کنیم نمی‌تواند آن را شرکت در خصومتهای جنگی نداند.

یک مقام ارشد عربستانی که نامش را فاش نکرد گفت: قانون اخیر کنگره آمریکا به جنگ در یمن پایان نخواهد داد و وضعیت انسانی چالش برانگیز در آنجا را بهبود نخواهد بخشید.

دولت آمریکا در عین حال ادعا کرده حمایتهای نظامی اش باعث موثر شدن عملیات‌های هوایی در یمن و کاهش تلفات غیرنظامیان در آنجا شده است.

پنتاگون از سوی دیگر در حال انجام یک عملیات موازی در یمن علیه القاعده است و این قانون جدید با آن مخالفتی نکرده است.

رو کانا و یک گروه کوچک از قانونگذاران دو حزب اصلی آمریکا درخواست نشستی را با ترامپ داشته تا با او در خصوص این که باید به حمایتهایش از ائتلاف حمله کننده به یمن خاتمه دهد صحبت کنند.

رای گیری روز پنجشنبه یک اقدام نادر از سوی کنگره برای مهار کردن اختیارات جنگی دولت آمریکا به شمار می‌آید در حالی که قانونگذاران آمریکایی سالیان زیادی است که نتوانسته‌اند این اختیارات را که از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به منظور مداخله در چند کشور مورد استفاده قرار گرفتند به روزرسانی کنند. در صورتی که این لایحه نهایتاً مورد پذیرش قرار گیرد تاثیر آن نمادین خواهد بود زیرا که سال گذشته میلادی آمریکا به عملیات‌های سوخت رسانی هوایی خود در یمن پایان داد.

اسکات اندرسون، وکیل سابق وزارت خارجه آمریکا و کارشناس انستیتو بروکینگز گفت: بحث و مناظره در خصوص این قانون صرف نظر از نتیجه‌اش باعث مطرح شدن درد و رنج غیرنظامیان یمنی و جلب نظر مساعد گروهی از جمهوری خواهان شده است.

او خاطر نشان کرد: بعد از این لایحه حامیان آن می‌توانند بگویند اکثریتی از هر دو حزب در کنگره خواهان پایان یافتن این وضعیت هستند و رئیس جمهور است که به آن ادامه می‌دهد. این می‌تواند باعث شود که رئیس جمهور مسئول دانسته شده و تبعاتی علیه او به وجود بیاید.»

انتهای پیام

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10637


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

نکبت ۷۱ - آیا نبرد بزرگ در راه است?


جان بولتون؛ کسی که آمریکا را به سمت جنگ می‌برد


"معامله قرن"، دفاع از اشغالگری اسرائیل


از قطیف تا صنعا... سکوت بین‌المللی در قبال تداوم جنایات عربستان


شیعیان عربستان و تروریسم دولتی


مشت‌های متحد اروپایی برای پایان پدرخواندگی آمریکا


عهدشکنی عربستان و بازگشت پاکستان به مدار صندوق بین‌المللی پول


کمربند محکم مادورو؛ چرا آمریکا در ونزوئلا به بن بست رسیده است؟


رمضان؛ ماه نزول قرآن/ حکمت فضیلت بیشتر قرائت قرآن در رمضان


ماه رمضان، ماه میهمانی خدا


دست‌آوردِ ناخواسته‌ی جرگه‌ی مشورتی صلح


طالبان، برنده بازی جرگه پرهزینه اشرف‌غنی؟


اهداف ترامپ از تروریستی اعلام کردن اخوان المسلمین


بر باد رفته؛ رؤیای هزار ساله‌ای که ۱۲ سال دوام داشت


بیماری مزمن«بولتون» چیست


سایه تروریسم اقتصادی آمریکا بر جهان؛ مبانی و اهداف


اقتدای سیاسی سیاف به غنی... الله اکبر!


هشت ثور سالروز پیروزی بزرگ جهاد مردم افغانستان


تراژدی دادگاه‌های نمایشی و اعدام‌های مکرر در عربستان


به نام لویه جرگه مشورتی به کام رئیس جمهور!


افتتاح دور هفدهم شورای ملی و تکمیل پازل شوم تسلط غنی بر قوه‌ی مقننه


اهداف و چالش‌های تأسیس پایگاه‌ نظامی روسیه در افغانستان


وقتی روسیه با سلاح‌های مرغوب جهان را فتح می‌کند


ولادیمیر زلنسکی؛ کمدین و رئیس جمهور جدید اوکراین کیست؟ + تصاویر و آمار


فیلیپ جرالدی: ماشین نظامی آمریکا در به در به دنبال جنگ می‌گردد / کنگره از دولت ترامپ «دیوانه‌تر» است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ادامۀ اختلاف‌ها در مجلس؛ نشست کمیتۀ حل تنش بی‌نتیجه پایان یافت

یاماموتو خواهان برگزاری جداگانه انتخابات افغانستان شد

دیدار نماینده آلمان با معاون سیاسی طالبان

۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در چین به نمایش گذاشته شد

استفاده از گوشت خر در خوابگاه دانشگاه کندز

دخالت معاون وزیر خارجه امریکا در امور انتخاباتی افغانستان

گماردن منیره یوسف زاده به عنوان معاون وزارت دفاع، توسط مردم به تمسخر گرفته شد

تنش ها بر سر چوکی ریاست پارلمان افغانستان ادامه دارد

اردوغان: F ۳۵ را تحویل می‌گیریم/ در ساخت S ۵۰۰ هم با روسیه همکاری می‌کنیم

حمله مجدد رژیم صهیونیستی به سوریه و پاسخ پدافند هوایی دمشق

نکبت ۷۱ - آیا نبرد بزرگ در راه است?

جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری نهایی شد

ادامه گفت‌وگوها درباره خروج نظامیان خارجی در دور هفتم مذاکرات امریکا با طالبان

چه کسی روحانی اهل سنت ایرانی را در هرات ترور کرد؟

جان بولتون؛ کسی که آمریکا را به سمت جنگ می‌برد

"معامله قرن"، دفاع از اشغالگری اسرائیل

از قطیف تا صنعا... سکوت بین‌المللی در قبال تداوم جنایات عربستان

جنرال سالم الماس از وظیفه اش برکنار گردید

میررحمان رحمانی به عنوان رییس مجلس انتخاب شد

فرار از چنگ آدم‌ربایان؛ برهنه‌ام کردند و ازم فلم گرفتند

انتقاد سفیر افغانستان در واشنگتن از عملکرد دولت ترامپ در روند صلح

انفجار در هرات پنج کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت

خلیلزاد:‌ درکنارتلاش‌های صلح، برنامه‌ریزی انتخابات بایدادامه یابد

2 مجرم به جای زندان به مجلس رفتند!

از کجا بفهمیم بیماری قلبی داریم


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان