درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-01-31  |  2019-04-20  |  بروز شده در: 1398/01/31 - 08:58:5 FA | AR | EN
عمران خان: دیگر برای افغانستان فقط دعا می‌کنم             بازداشت برادران البشیر/ دیدار هیئت مصری با رئیس شورای انتقالی نظامی سودان             فهرست هیئت طالبان برای نشست «بین‌الافغانی» قطر نهایی شد            رسما جاسوس دستگاه استخباراتی فرانسه شدم/ بابت اطلاعاتم پول خوبی دادند            در سیلاب‌های اخیر در ۲۰ ولایت ۱۳۴ تن جان باخته اند            تیترهای نخست روزنامه های افغانستان /چهارشنبه ۲۸ حمل             50 میلیون جلد کتاب طی سال 98 در افغانستان چاپ می‌شود            عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۲۷ فروردین/حمل ایران            نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: ترامپ برادر بزرگ القاعده است            موگرینی: اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسد             ترامپ طرح کنگره برای پایان دادن به حمایت از تجاوز به یمن را وتو کرد            آمریکا برای مقابله با مخالفت‌های احتمالی در برابر «معامله قرن» به تقلا افتاده است             نتانیاهو: بسیاری از رهبران عرب پیروزی‌ام را تبریک گفتند            استعفای نظربایف و بحران جمعیتی در قزاقستان             طالبان به حکومت؛ نشست قطر «مراسم عروسی» نیست            تاریخ نشر: 1398/01/12 - 07:16:2
تعداد بازدید: 185
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بلندی‌های جولان؛ هدیه بی‌شرمانه ترامپ به نتانیاهو

چند ماه پیش بنیامین نتانیاهو در بلندی‌های جولان ایستاده بود و آن سوی مرزها را نظاره می‌کرد، در برابرش بلندی‌های جولانی بود که سال‌ها پیش تصرف شده بودند. او از آنجا تهدید و ادعا می‌کرد که «جولان تا ابد برای اسرائیل خواهد ماند.» چند ماه بیشتر از این اظهارنظر او نگذشته بود که رئیس جمهوری آمریکا حرف او را تایید کرد و در حساب توئیتر خود نوشت: « الآن وقت آن رسیده است که واشنگتن حاکمیت تل‌آویو بر جولان را به رسمیت بشناسد.» نتانیاهو در پاسخ گفت: «تشکر از آمریکا.»

پنجم حمل/فروردین ۱۳۹۸ (۲۵ مارس ۲۰۱۹) ترامپ طی حکمی مناطق اشغالی جولان را به عنوان بخشی از سرزمین اسرائیل به رسمیت شناخت. ترامپ بعد از کنفرانس خبری مشترک با نتانیاهو در واشنگتن، با امضای فرمانی، ادعای حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی را به رسمیت شناخت. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از امضای جدیدترین سند جنجالی خود، قلمش را به بنیامین نتانیاهو که بالای سر او ایستاده بود و امضای کج و معوج او را تماشا می‌کرد، سپرد تا آن را به اشغالگران صهیونیست هدیه کند. نخست‌وزیر اسرائیل نیز پس از دریافت این قلم، در پاسخ به دریافت این هدیه گفت: « برای شما بهترین شراب‌های جولان را هدیه آورده‌ام، هرچند که می‌دانم اهل خوردنش نیستید و آن را به کارمندان خود می‌بخشید.»

اهمیت ژئوپلتیک بلندی‌های جولان

در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ که در آن کشورهای عربی شکستی فاجعه‌بار از رژیم صهیونیستی خوردند بلندی‌های جولان که جزئی از خاک سوریه بود به اشغال صهیونیست‌ها درآمد. اسرائیل در سال ۱۹۸۱ به طور رسمی مناطق اشغالی جولان را ضمیمه سرزمین‌های اشغالی کرد؛ امری که بارها موجب اعتراض سازمان ملل و شورای امنیت قرار گرفته و هیچ‌گاه به عنوان بخشی از سرزمین رژیم جعلی صهیونیستی به رسمیت شناخته نشد.

در واکنش به اشغالگری علنی جولان در سال ۱۹۸۱ ، قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن سال به تأیید اکثریت اعضای این شورا از جمله آمریکا رسیده به طور مطلق ادعای اسرائیل برای حاکمیت بر جولان را رد و الحاق این منطقه به اراضی اشغالی فلسطین را باطل و ملغی اعلام کرده است.

منطقه جبل الشیخ در جولان اشغالی و در نزدیکی خط ترک مخاصمه که ارتفاع آن به ۲۸۰۰ متر می‌رسد به اسرائیل موقعیتی عالی در نظارت بر تحرکات سوریه می‌دهد، اسرائیل از این بلندی‌ها می‌تواند به دقت فعالیت‌های مهم سوری‌ها را در جنوب کشورشان زیر نظر بگیرد و ماهیت جغرافیایی آن هم مانعی طبیعی در برابر هر گونه تحرک نظامی سوریه است. منطقه جولان منبع مهم آبی هم شمرده می‌شود چون باران‌های ارتفاعات جولان رود اردن را که به دریاچه طبریه می‌ریزد تغذیه می‌کنند و آب این منطقه یک سوم نیاز آبی اسرائیل را تامین می‌کند. خاک حاصلخیز جولان نیز ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به تاکستان و باغ‌های میوه دارد و ارتفاعات این منطقه در زمستان، به تنها پیست اسکی اسرائیل نیز تبدیل شده است. اهمیت جولان برای اسرائیل دلیل اقتصادی فاش نشده دیگری هم دارد و آن هم عملیات اکتشاف نفت این منطقه است که به ثروت اسرائیل از گاز موجود در خاورمیانه افزوده می‌شود و موقعیت آن را به عنوان یک بازیگر مهم در زمینه انرژی منطقه تقویت می‌کند. بنابراین مساله بلندی های جولان یک مساله ژئوپلتیکی است و دونالد ترامپ سعی کرده با امضای این سند موقعیت ژئوپلتیک اسرائیل را در خاورمیانه ارتقا ببخشد.

اهداف ترامپ از به رسمیت بخشی حاکمیت اسرائیل بر بلندی جولان

یکی از اهداف این اقدام رئیس جمهوری آمریکا حمایت از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در انتخابات زودهنگام پارلمانی است تا بتواند با این برگ برنده شانس پیروزی او (نتانیاهو) و حزبش را در انتخابات پیش افزایش دهد، چرا که دونالد ترامپ برای اجرای برنامه‌های خود به بنیامین نتانیاهو نیاز دارد. در حالی که نتانیاهو این روزها درگیر سه پرونده بزرگ فساد در اسرائیل است، سعی می‌کند در انتخابات فروردین ماه بر رقبای خود پیروز شود و نخست وزیر اسرائیل باقی بماند، به همین خاطر وی صمیمانه از ترامپ به علت امضای این فرمان تشکر کرد.

هدف دیگر امضای این سند مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان در راستای اجرای همان سیاست گام به گام افزایش نفوذ و حاکمیت اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی است؛ چنانکه ما پیشتر هم شاهد به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل از جانب ترامپ و به تبعش انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر بودیم تا به این وسیله کاخ سفید بتواند اشغال اسرائیل را بر قدس شرقی تثبیت کند.

هدف دیگر ترامپ از  امضای فرمان مرتبط با جولان این است که با کسب رضایت «مسیحیان انجیلی» (انجیلیسم) در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا، شانس پیروزی خود را تقویت کند، همچنانکه در انتخابات سال ۲۰۱۶ شمار زیادی از این قشر مسیحیان به نفع وی رای دادند. در این راستا توماس فریدمن پژوهشگر و نویسنده آمریکایی خاطرنشان کرد: « رویکرد ترامپ در قبال اسرائیل نشان می‌دهد که او همه هم و غمش این است که هرچه بیشتر از ’ شلدون آدلسون’ حامی بزرگ مالی انتخاباتی صهیونیست پول کسب کند.»  

وی گفت: «ترامپ می‌کوشد یهودیان را تشویق به ترک حزب دموکرات کند و رای آنها را به سمت حزب جمهوریخواه تغییر دهد و هرچه را که ’بنیامین نتانیاهو’ می‌خواهد به او بدهد که در رأس آنها تائید رئیس جمهور آمریکا از انتخاب مجدد نتانیاهوست.»

پیامدهای رسمیت بخشی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

در این راستا عبدالباری عطوان  گفت: «حمایت نامحدود و آشکار ترامپ از نتانیاهو و دخالت آشکار از او در انتخابات اسرائیل از وجود نقشه‌ای بین این دو حکایت می‌کند که بعد از انتخابات اسرائیل و احتمال پیروزی نتانیاهو در آن فاش می‌شود. اگر این نقشه واقعی باشد عناصر آن چیست؟ پاسخ به این سوال‌ فرضی را نمی‌دانیم، اما آنچه می‌توانیم با اطمینان بگوییم این است که همه نقشه‌های آمریکا و اسرائیل در سوریه، ایران، لبنان و فلسطین شکست خواهد خورد و نتایج آن فاجعه بار خواهد بود. اینکه نتانیاهو در کمتر از دو ماه سه بار از مصر بخواهد برای توقف موشک پرانی‌ها از نوار غزه میانجیگری کند و اینکه دویست بار حمله به سوریه نتوانست هیچ یک از اهداف تل‌آویو را محقق کند، همه و همه نشان می‌دهند که برنامه‌های اسرائیل و آمریکا نتیجه‌ای جز شکست نخواهد داشت و چه بسا خیر که از دل شر بیرون آید.

«فواز جورجز» استاد رشته روابط بین‌الملل دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن در واکنش به این اقدام ترامپ گفت: «با این تصمیم مطمئن شدم که اسرائیل تا ده‌ها سال دیگر با همسایگان خود خواهد جنگید.» «گالب دالای» یکی از تحلیلگران دانشگاه «آکسفورد» و مرکز «بروکینگز» دوحه قطر گفت: «اقدام ترامپ به محور مقاومت منطقه علیه اسرائیل قدرت بیشتری می بخشد و باعث می شود که ایران و هم پیمانانش در معادلات سیاسی و نظامی سال‌های آینده در خاورمیانه دست برتر داشته باشند.

جولان و تلاش صهیونیست‌ها برای رسمی کردن اشغالگری این منطقه راهبردی، می‌تواند نقطه عطفی برای محور مقاومت و تشدید همکاری‌هایشان باشد. پس از اعلام ترامپ در تصمیم خود در خصوص جولان ما شاهد موضع گیری سران حماس، سوریه، عراق، ترکیه و حزب الله بودیم. دیدار سید حسن نصرالله با هیئتی از حماس به رهبری العاروری و علنی شدن این دیدار درست در روزی که تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن اشغال جولان اتفاق می‌افتند خود حامی پیام‌های مهمی است. محور مقاومت با توجه به پیروزی‌های خود در سوریه و کنترل بخش جنوبی آن، اکنون به پشت دروازه‌های جولان رسیده و می‌تواند فرصت عمل را در اختیار داشته باشد و تل‌آویو را در حالت انفعالی قرار دهد.   

علیرضا علیپور دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل

 

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10529


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

رسما جاسوس دستگاه استخباراتی فرانسه شدم/ بابت اطلاعاتم پول خوبی دادند


استعفای نظربایف و بحران جمعیتی در قزاقستان


چنبره «شاه بی بی» بر اریکه قدرت در سرزمین‌های اشغالی؛ علل و دلایل


دختری که نماد انقلاب سودان شد


فاسد و دروغگو؛ نگاه وزیر خارجه امریکا به مردم افغانستان


نقض حقوق بشر به بهانه مبارزه با تروریسم


ظهور جهانی پوپولیسم


​هیلز تایمز: ناتو در تأمین صلح افغانستان ناکام بود


به خاطر ۲۵ هزار فرانک حکم قتلم را دادند/ یک زن مو بور با ماشین آئودی سیاه دنبالم بود


ترجیح رضایت صهیونیستها بر امنیت جانی سربازان آمریکایی


سپر دفاعی عربستان با ارتش کودکان یمنی


سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی؛ اهداف و تبعات احتمالی


نقش «سیا» در تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان


کودتای خلیفه و بازی یک بام و دوهوای غربی- عربی


جولان توهم توراتی نتانیاهو


آنقدر تسلیحات در خانه بود که می‌شد یک ارتش کوچک را تجهیز کرد/ روزها در فکر آدم‌‎کشی و شب‌ها در حال نماز بودند/ دارم کار «انصار» را تمام می‌کنم


چرایی تند و زهرآگین شدن لحن مقامات امریکایی علیه ترکیه


از هدیه ترامپ تا هدیه پوتین به ستاد انتخاباتی نتانیاهو


آمریکا نمی‌تواند خود را در حاشیه جنگ یمن بداند


هیچ تاجر اسلحه‌ای رنو سوار نمی‌شد/ در بازار چَرس فروش‌ها آدم‌های حرفه‌ای را شناختم


اردوغان با «ایا صوفیه» به جنگ غرب می رود


بیم و امیدهای نتایاهو در مسکو


تا گفتم مَرمی برای امت اسلامی می‌خواهم چشم‌هایش برق زد/ در میان فاحشه‌ها، دنبال مَرمی بودم


پوپولیست ها در دموکراسی امریکایی می تازند


برادرم که همیشه با دختران زیبارو می‌گشت را با ریش بلند و دِشداشه دیدم!

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ابراز نگرانی مجدد روسیه از فعالیت داعش در افغانستان

عمران خان: دیگر برای افغانستان فقط دعا می‌کنم

بازداشت برادران البشیر/ دیدار هیئت مصری با رئیس شورای انتقالی نظامی سودان

فهرست هیئت طالبان برای نشست «بین‌الافغانی» قطر نهایی شد

رسما جاسوس دستگاه استخباراتی فرانسه شدم/ بابت اطلاعاتم پول خوبی دادند

در سیلاب‌های اخیر در ۲۰ ولایت ۱۳۴ تن جان باخته اند

تیترهای نخست روزنامه های افغانستان /چهارشنبه ۲۸ حمل

50 میلیون جلد کتاب طی سال 98 در افغانستان چاپ می‌شود

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۲۷ فروردین/حمل ایران

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: ترامپ برادر بزرگ القاعده است

موگرینی: اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسد

ترامپ طرح کنگره برای پایان دادن به حمایت از تجاوز به یمن را وتو کرد

آمریکا برای مقابله با مخالفت‌های احتمالی در برابر «معامله قرن» به تقلا افتاده است

نتانیاهو: بسیاری از رهبران عرب پیروزی‌ام را تبریک گفتند

استعفای نظربایف و بحران جمعیتی در قزاقستان

طالبان به حکومت؛ نشست قطر «مراسم عروسی» نیست

مسی: بارسلونای واقعی را به دنیا نشان دادیم

بارسا 3-0 منچستر؛ مسی یونایتد در نیمه نهایی!+خلاصه بازی

یوونتوس 1-2 آژاکس: اروپای مات و مبهوت! + خلاصه بازی

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت هلمند اعلام شد

عطامحمد نور: با چنین چیدمان در نشست قطر شرکت نخواهیم کرد+ فهرست اعلام شده گان نشست دوحه

آلمان ۱۳.۸ میلیارد افغانی در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند

انتقاد عفو بین‌الملل از مخالفت دادگاه لاهه با بررسی جنایات جنگی امریکا در افغانستان

اعلام حمایت رسمی عربستان و امارات از شورای نظامی سودان

۱۰ افشاگری بزرگ «ویکی لیکس» + فیلم


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان