درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1397-12-04  |  2019-02-23  |  بروز شده در: 1397/11/08 - 10:32:1 FA | AR | EN
روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به زودی آغاز می‌شود             جزئیات از عملیات ویژه آمریکایی‌ها برای نجات فرماندهان داعش در افغانستان + عکس و فیلم             ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات: زادگاه واژه «خیابان» هرات است             آمريکا، پاکستان و کشورهاي عربي در روند صلح افغانستان قابل اعتماد نيستند             دولت افغانستان توان برگزاري انتخابات رياست جمهوري را ندارد             وزراي خارجه افغانستان، پاکستان و چين تفاهمنامه مبارزه با تروريسم امضاء کردند            باخمیردندان پوستتان را شفاف کنید             فاجعه انسانی یمن/ بیش از 90 هزار کودک قربانی حملات عربستان             اردوغان و لذت انتقام گرفتن از غرب با سلاح روسی             افشاگری امرالله صالح از حمله تروریستی بر مراسم میلاد النبی (ص)            نرخ اسعار خارجی در مقابل پول افغانی | پنجشنبه اول قوس ۱۳۹۷             رویترز خطاب به الجبیر : بله، تحرکات برای تغییر بن‌سلمان صحت دارد            سید انور علا رحمتی والی دایکندی شد            کاخ سفید به نظامیان امریکایی اجازهٔ شلیک بر مهاجرین را داد             رییس‌جمهور: حمله خونین به مراسم تجلیل از پیامبر در کابل، بی‌پاسخ نخواهد ماند            تاریخ نشر: 1397/04/13 - 10:46:1
تعداد بازدید: 447
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آمریکا و اسرائیل در پی نابودی ارتش ترکیه

تحولات اخیر نشان می‌دهد که نمی‌توان ترکیه را به‌عنوان عضو ناتو به‌شمار آورد. اسرائیل و آمریکا ارتش ترکیه را مورد هدف قرار داده‌اند. ناتو در اقدامات اخیر خود چندین بار ترکیه را مورد هدف قرار داده است.

تنش در روابط ترکیه با آمریکا و اسرائیل در مورد موضوعات تحویل جنگنده‌های اف-35 و ناتو در حال ادامه است.

فرمانده نیروهای مسلح اسرائیل در مصاحبه با مجله آمریکایی «Breaking Defense» اعلام کرده است: از آمریکا درخواست کرده‌ایم تا تحویل جنگنده‌های اف-35 به ترکیه را متوقف کند و ضروری است که هرچه زودتر اقدامات لازم برای لغو عضویت ترکیه در ناتو انجام بگیرد.

سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) نیز با توصیف کردن ترکیه به‌عنوان یک کشور مخالف غرب اعلام کرده است: ترکیه با داشتن قدرتمندترین تسلیحات نظامی به یک کشور مخالف غرب تبدیل شده است. ترکیه تنها به‌روی کاغذ عضو ناتو است. نباید به این کشور جنگنده‌های اف-35 تحویل داده شود، زیرا ترکیه نه‌تنها در ظاهر سخنان ضدآمریکایی بیان می‌کند بلکه در عمل با دشمنان آمریکا از جمله ایران همکاری می‌کند.

«آرین اگوزی» ژورنالیست اسرائیلی در جدیدترین تحلیل‌های منطقه‌ای خود اعلام کرده است: اتحاد سه‌گانه اسرائیل، یونان و قبرس جنوبی یک اقدام مشروع در برابر اقدامات ضدغربی ترکیه در دریای مدیترانه است. اسرائیل با همکاری آمریکا در حال تضعیف پدافند هوایی ترکیه است.

«جان اونور» کارشناس امنیتی ترک در خصوص اقدامات ضدامنیتی اسرائیل و آمریکا علیه ترکیه در آخرین مقاله خود نوشته است: دولت ترکیه در دوران اخیر با تغییر سیاست‌های خارجی خود به‌دنبال تأمین منافع ملی ترکیه است. اقدامات اخیر ترکیه نه‌تنها برای آمریکا بلکه برای غرب هم غیرقابل‌قبول است و به همین دلیل ترکیه را تحت شدیدترین انتقادها قرار می‌دهند. اسرائیل تلاش می‌کند خود را به‌عنوان سخنگوی غرب و قلدر منطقه معرفی کند. موقعیت استراتژیک ترکیه، قدرت ژئوپولیتیکی، قدرت اقتصادی و جمعیت زیاد و روابط تاریخی با کشورهای عربی باعث به‌وحشت افتادن اسرائیل از این کشور اسلامی شده است.

«دوغو پرینچک» رهبر حزب وطن در ارزیابی روابط ترکیه با غرب معتقد است: تحولات اخیر نشان می‌دهد که نمی‌توان ترکیه را به‌عنوان عضو ناتو به‌شمار آورد. اسرائیل و آمریکا ارتش ترکیه را مورد هدف قرار داده‌اند، با این شرایط می‌توان ادعا کرد که ترکیه در حال حاضر عضو ناتو نیست. ما از 60 سال پیش از جدایی ترکیه از ناتو حمایت می‌کنیم، در حال حاضر ناتو هم قصد دارد ترکیه را طلاق دهد. ناتو در اقدامات اخیر خود چندین بار ترکیه را مورد هدف قرار داده است. حتی در آخرین رزمایش اعضای ناتو در نروژ، پوسترهای آتاتورک و اردوغان به‌عنوان تخته‌های هدف مورد استفاده قرار گرفته بود.

لازم به ذکر است که در ماه‌های اخیر آمریکا به‌همراه اسرائیل، یونان و قبرس جنوبی در حال رزمایش نظامی در مدیترانه شرقی بودند و تمرینات هدف قرار دادن ترکیه و ارتش ترکیه را انجام می‌دادند. در آخرین رزمایش مشترک این چهار کشور که 19 الی 29 مارس انجام گرفت، لوله‌های سلاح زره‌پوشان آمریکایی و اسرائیلی به‌همراه ناوهای جنگی یونان به‌سمت ترکیه نشانه رفته بود. این رزمایش با نام «دینه‌ شریف» برگزار شد.

با تحقیق در مورد چرایی این نام، جواب آن را تورات و انجیل یافتیم. در تورات و انجیل آمده است که دینه دختر حضرت یعقوب از همسر نخستش لیه بود که توسط شاهزاده کنعانی به‌نام شکیم دزدیده و مورد تجاوز قرار می‌گیرد. در پی این حادثه برادران دینه به‌سرکردگی شمعون و لاوی برای انتقام به کنعان حمله می‌کنند و تمام مردان آن سرزمین را عقیم و سپس می‌کشند.

به‌نظر می‌رسد هدف از نام‌گذاری دینه در رزمایش آمریکا، اسرائیل، یونان و قبرس جنوبی در مدیترانه شرقی این است که دینه را به‌عنوان قبرس معرفی کنند که مورد تجاوز ترکیه قرار گرفته است و آمریکا و اسرائیل به‌عنوان برادران بزرگ قبرس قصد دارند با نابود کردن ارتش ترکیه انتقام تجاوز به قبرس را بگیرند، بنابراین ترکیه را نه‌تنها نمی‌توان عضو ناتو به‌شمار آورد بلکه کشوری که مورد هدف آمریکا و اسرائیل قرار گرفته است.

در مورد دشمنی‌های ناتو علیه ترکیه می‌توان گفت که بزرگ‌ترین خباثت ناتو تشکیل گروه‌هایی موسوم به گلادیو در کشورهای عضو ناتو است. گلادیوهای ناتو در کودتای 15 جولای 2016 ترکیه نقش مستقیمی داشتند که باعث کشته شدن 240 نفر بی‌گناه شدند. ناتو برای گروه تروریستی پ.ک.ک. 5 کامیون اسلحه فرستاد تا علیه دولت و ملت ترکیه استفاده کنند، به همین دلیل جدایی ترکیه از ناتو اجتناب‌ناپذیر است، در عین حال ناتو در پی اخراج ترکیه است. زمان آن رسیده است که دولتمردان ترکیه چشم خود را به‌روی حقایق باز کنند. اگر آغوش خود را به‌روی دشمنان ترکیه باز کنند و به آن‌ها اجازه تأسیس پایگاه نظامی در خاک ترکیه دهند، باعث می‌شوند که امنیت ملی ترکیه به‌مخاطره بیفتد.

با توجه به تهدید آمریکا علیه ترکیه به‌خاطر خرید سامانه پدافند هوایی از روسیه می‌توان ادعا کرد که تصمیم ترکیه مبنی بر خرید اس‌ــ400 از روسیه ساده نبود. ترکیه با این تصمیم قصد دارد خود را از زیر نظارت ناتو رها کند. در معنای استراتژیک، ترکیه در حال عوض کردن متحدان خود و پشت کردن به آمریکا است. ترکیه مدت زیادی است که از ناتو کنار گذاشته شده است. کار به جایی رسیده که ترکیه برای نقش بر آب کردن برنامه آمریکا برای تأسیس کردستان بزرگ در منطقه به همکاری با ایران روی آورد و در این کار موفق هم شد.

آمریکا ابتکار عمل در ترکیه را از دست داده است. آن‌ها در گذشته به‌راحتی می‌توانستند هر حزبی را که دوست داشتند به حاکمیت در ترکیه برسانند، اما اکنون ناموفق هستند. آمریکا هم در انتخابات 2015، هم در کودتای 15 جولای 2016 و هم در انتخابات 24 ژوئن 2018 ترکیه شکست خوردند. پروژه‌هایی که آمریکا برای ترکیه تدارک دیده بود به موفقیت نرسید.

آمریکا دیگر نقش تعیین‌کننده گذشته در ترکیه را ندارد. آمریکاییان در مورد ترکیه به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ گروهی معتقدند که ترکیه تهدید بزرگ علیه منافع آمریکا است و باید با آن برخورد سخت کرد، اما گروهی دیگر نمی‌خواهند ترکیه را با برخورد سخت به‌کلی از دست بدهند و تلاش می‌کنند با قدرت نرم ترکیه را به آغوش آمریکا برگردانند. این مسئله نشان می‌دهد که آمریکا در مورد نحوه رفتار با ترکیه دچار سرگردانی و تزلزل شده است.

گزارش از حمید قدسی آذر/تسنیم

لینک مطلب: http://ansarpress.com/farsi/10118


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

سلطان کودتا؛ پیشینه مداخله‌های واشنگتن در آمریکای لاتین +جدول


فاجعه انسانی یمن/ بیش از 90 هزار کودک قربانی حملات عربستان


رویترز خطاب به الجبیر : بله، تحرکات برای تغییر بن‌سلمان صحت دارد


کاخ سفید به نظامیان امریکایی اجازهٔ شلیک بر مهاجرین را داد


ولیعهد عربستان دست به دامن اردوغان شد


ترامپ: به‌احتمال زیاد قتل خاشقجی با آگاهی بن‌سلمان صورت گرفته است


افشای درخواست بن‌سلمان از نتانیاهو برای تجاوز نظامی به غزه


همه‌چیز درباره آتش‌بس؛ شادی در غزه و فرار از مسئولیت در تل‌آویو


۳ سیلی مقاومت به رژیم صهیونیستی طی دو روز


نیویورک‌تایمز، شواهدی جدید از نقش احتمالی بن‌سلمان در ترور خاشقجی رو کرد


چرا غرب بعد از سه سال کشتار اکنون به صرافت توقف جنگ در یمن افتاده است؟


موگرینی: همه افراد مسئول در قتل خاشقجی باید پاسخگو باشند


دادستان ترکیه: خاشجقی پیش از تکه تکه شدن، خفه شده بود


تعداد کشته‌های شیعیان نیجریه به ۴۲ تن رسید


روزنامه آلمانی فاش کرد؛ کمک میلیونی برلین به تروریست‌ها در ادلب سوریه


واکنش شورای امنیت ملی به طرح خصوصی سازی جنگ در افغانستان


ترکیه: باقی ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه باعث تشدید تنش می‌شود


کشته شدن ۷ نیرو ارتش ترکیه در اثر انفجار بمب


آمریکا از پروتکل اختیاری معاهده وین هم خارج شد


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در اجتماع بزرگ بسیجیان تهران: تحریم را شکست خواهیم داد


اسد: جنگ علیه سوریه خیلی زود پایان می‌یابد


نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه عراق کیست؟


"برهم صالح" رئیس جمهور جدید عراق کیست؟


«برهم صالح» رئیس‌جمهور جدید عراق شد


عمران خان: منافع مردم پاکستان را با هیچ چیز عوض نخواهیم کرد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سلطان کودتا؛ پیشینه مداخله‌های واشنگتن در آمریکای لاتین +جدول

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به زودی آغاز می‌شود

جزئیات از عملیات ویژه آمریکایی‌ها برای نجات فرماندهان داعش در افغانستان + عکس و فیلم

ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات: زادگاه واژه «خیابان» هرات است

آمريکا، پاکستان و کشورهاي عربي در روند صلح افغانستان قابل اعتماد نيستند

دولت افغانستان توان برگزاري انتخابات رياست جمهوري را ندارد

وزراي خارجه افغانستان، پاکستان و چين تفاهمنامه مبارزه با تروريسم امضاء کردند

باخمیردندان پوستتان را شفاف کنید

فاجعه انسانی یمن/ بیش از 90 هزار کودک قربانی حملات عربستان

اردوغان و لذت انتقام گرفتن از غرب با سلاح روسی

افشاگری امرالله صالح از حمله تروریستی بر مراسم میلاد النبی (ص)

نرخ اسعار خارجی در مقابل پول افغانی | پنجشنبه اول قوس ۱۳۹۷

رویترز خطاب به الجبیر : بله، تحرکات برای تغییر بن‌سلمان صحت دارد

سید انور علا رحمتی والی دایکندی شد

کاخ سفید به نظامیان امریکایی اجازهٔ شلیک بر مهاجرین را داد

رییس‌جمهور: حمله خونین به مراسم تجلیل از پیامبر در کابل، بی‌پاسخ نخواهد ماند

ولیعهد عربستان دست به دامن اردوغان شد

ترامپ: به‌احتمال زیاد قتل خاشقجی با آگاهی بن‌سلمان صورت گرفته است

ردپای جریان‌های تکفیری در حمله تروریستی کابل

حملۀ انتحاری در کابل 126 کشته و زخمی به‌جا گذاشت/ اشرف غنی محکوم کرد

داستان غم‌انگیز یمن و لبریز شدن کاسه صبر جهانی

خودکشی دختر ۱۷ساله با نوشیدن تیزاب

تقاضای حکومت افغانستان برای دریافت اطلاعات کاربران فیسبوک افشا شد

۲۰۱۸؛ آمریکا بیشترین بمب را در افغانستان پرتاب کرد + نمودار

افشای درخواست بن‌سلمان از نتانیاهو برای تجاوز نظامی به غزه


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان